Židé a judaismus

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Když už, tak protějškem Ježíše je v Islámu Korán. Ano, Korán, protože tahle kniha je Logos, seslaný Bohem.
Mylím, že téhle definici Koránu odpovídá ze Svaté trojice spíš Duch svatý.
A Bible tedy není protějškem Koránu. Žádný teolog ti nebude tvrdit, že byla sepsána jedním člověkem ve vytržení za jedinou noc, nebo rovnou spadla z nebe.
Mám dojem, že mormoni tvrdí, že jejich zakladatel dostal Bibli od anděla. Ovšem je otázka, jestli mormomy ještě lze považovat za křesťany.
A žádný křesťan se nebude k výtisku Bible chovat s takovou úctou, jako muslim k výtisku Koránu.
Toť otázka...
Netluču lidi po hlavě ani Koránem ani Biblí. a řekla bych, že s Biblí zacházím poněkud jinak, než s šestákovými romány a detektivkami.
Neznám ovšem zvyky, jak se má zacházet s koránem, ale v pravoslavné liturgii se s Písmem zachází velice obřadně.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Korán není až tak úplně pokračování Starého Zákona.


Mínil jsem to, že muslimové jsou potomci Hágar z knihy Genesis. Tam ten děj odbočuje. To, že muslimové předchozí díly (= půl Genesis) nikdy nečetli, to souhlasí.

- Mohamed není muslimský Ježíš, souhlasím, a asi nemá cenu to zkoušet nějak srovnávat.
Dalši části jsou historické zápisy (Exodus, Jošua, Soudci...),
Mno. Označit Exodus, nejposvátnější židovskou knihu za "historické zápisy" je dost odvážné. A myslím, že ani křesťani by ti moc nepoděkovali.
kniha Revelaci, která je (jak už název napovídá) taky zjevení.
To je co?

maYda:

No, já také nejsem žádný nadšenec do teletubbies, ale asi bych je nezakazoval s odvoláním na to, že "šíří homosexualitu", jako soudruzi katolíci v Polsku.
Kdyby někdo tvrdil, že "šíří debilitu", asi bych se nad tím zamyslel...
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Mylím, že téhle definici Koránu odpovídá ze Svaté trojice spíš Duch svatý.
Ano, skutečně se mýlíš. $D V době vzniku křesťanství řecká filozofie ujížděla na Logu. Zásluhou Jana to křesťané převzali a z Ježíše udělali Logos, totiž To, skrze Co je vše stvořeno. Je to dogma, takže osobně ti to samozřejmě může být ukradené, ale zkoušku z náboženství bys neudělala.
Mám dojem, že mormoni tvrdí, že jejich zakladatel dostal Bibli od anděla.
To je Kniha Mormon. Nevím, co má společného s Biblí, ale dá se to zjistit.
Ovšem je otázka, jestli mormomy ještě lze považovat za křesťany.
Ne.
Neznám ovšem zvyky, jak se má zacházet s koránem, ale v pravoslavné liturgii se s Písmem zachází velice obřadně.
Ano, ani já si Biblí nepodložím stůl. Liturgie je věc jiná, tam se zachází obřadně se vším. (I s kapesníkem, který upadl biskupovi. :wink:)
Ale obecně muslimové mají ke Koránu větší úctu, než křesťané k Bibli. Je to z podstaty věci. Korán je Logos. :)
Mínil jsem to, že muslimové jsou potomci Hágar z knihy Genesis. Tam ten děj odbočuje. To, že muslimové předchozí díly (= půl Genesis) nikdy nečetli, to souhlasí.
Takže spíš "jiná verze", než pokračování. Protože mluvit o pokračování, když se to odděluje v první co jáí vím dvacetině knihy, to je dost zavádějící.
Mno. Označit Exodus, nejposvátnější židovskou knihu za "historické zápisy" je dost odvážné. A myslím, že ani křesťani by ti moc nepoděkovali.
Ono to celé Naokiho shrnutí se mi zdá takové zvláštní. Nevím, co myslel tím "zjevením" Geneze. I křesťané mluví o zjevení, ale nemyslí to tak materialisticky, jakože to celé napsal maník za den během vytržení. Zjevení proto, že dané informace pochází od Boha, ale psali to normálně lidé, se svými názory, mentalitou, třebas snahou manipulovat - a psalo jich to hodně. A Bůh si to zařídil tak, že výsledek je důvěryhodný.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Ano, ani já si Biblí nepodložím stůl.
Nemám k tomu racionální důvod, ale já taky ne. Bible ve mně vzbuzuje respekt, ač jsem ateista.
Stejně tak cítím potřebu se zastat Exodu, což je také moje oblíbená část Knihy (a mám podezření, že nejsem jediný, kdo ji pokládá za hodně důležitou).

Možná proto, že v Bibli vystupují čarodějové velmi vysokých levelů.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Možná proto, že v Bibli vystupují čarodějové velmi vysokých levelů.
Třeba Bůh? :wink:
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Ó, ty sám jsi to řekl.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Tak co se týče mého shrnutí možná jsem použil zavádějící výrazy.

U toho Exoda je to myšleno tak, že je ty příběhy z té doby byly pravděpodoně předány orální tradici, zatímco těžko bych si dokázal představit orální tradici už od zahrady Edenu takže proto u Genesis (nebo aspoň u značné části Genesis) předpokládám že došlo k jiným způsobům předání toho příěhu.

A prosím, slovem "zejevní" nemíním "to celé napsal maník za den během vytržení". To jen abychom si urovnali pojmy.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Naoki:

napadlo tě někdy, že vyprávění o zabití prvozorených, maníkovi v hořícím keři a přechodu mezi mořskými vlnami suchou nohou není historický záznam?

A jinak - nápad, že "to celé nadiktovala autorovi v jakémsi svatém vytržení vyšší moc" je u tohoto typu literatury docela oblíbený vyprávěcí topos; například Zjevení svatého Jana; ten Korán, a konečně třeba Liber Legis Aleistera Crowleyho, zakladatele satanismu (a mám dojem, že Kniha Mormon je ten samý případ, ale nejsem si jist).
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

napadlo tě někdy, že vyprávění o zabití prvozorených, maníkovi v hořícím keři a přechodu mezi mořskými vlnami suchou nohou není historický záznam?
Z nedostatku kulturní vyspělosti a jazykové zběhlostí mi nenapadá termín, kterým bych to správně vystihl.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Naoki:

no, já nechám plavat, co to je z početných označení, kterými tu po sobě metáme (fantasy, mýtus, pohádka, alegorie, bajka, rpg, wushu)
- šlo mi jen o to, že to není tak docela literatura faktu, čemuž by tvoje označení nasvědčovalo.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

Argonantus píše:Naoki:

no, já nechám plavat, co to je z početných označení, kterými tu po sobě metáme (fantasy, mýtus, pohádka, alegorie, bajka, rpg, wushu)
- šlo mi jen o to, že to není tak docela literatura faktu, čemuž by tvoje označení nasvědčovalo.
Mno Kosidowsky si to evidentne myslel :-) Aneb literarne kritizovat Bibli na zaklade historickych fakt opravdu neni korekntni pristup...
Secrets are power.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Resurrection:

Kosidowského jsem náhodou četl; řekl bych, že se jeho interpretace s Písmem prostě míjí (protože přísně fandologicky vzato není o Ježíšovi jistá ani čárka).

Nicméně některé námitky - vycházející například z jisté vnitřní konsekvence textu - jsou zajímavé a člověk se toho dozví docela dost, i když třeba ve všem nesouhlasí.

To jiný životopis Ježíše od pátera Riccotiho mne obohatil pouze o bizarní metodou myšlení, kterou jsem zařadil do sbírky logických skvostů;

například, když autor shledal rozpory mezi popisem uzdravení slepého v jednom evangeliu a v druhém, dospěl k závěru, že byli uzdraveni dva různí slepí.
Pročež u něho došlo k pozoruhodnému rozmnožení Ježíšových zázraků (tuším přes 30, čemuž nenasvědčuje ani jedno z evangelií zvlášť, ale všechna dohromady po Riccotiho součtu ano...)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Mno, podle katolíků přechod moře suchou nohou je historický záznam pravdivé události. Nic jako mýtus nebo legenda (což je třeba stvoření světa).

Bavte se tu dobře, jedu na Slezinu.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

ilgir píše:Mno, podle katolíků přechod moře suchou nohou je historický záznam pravdivé události. Nic jako mýtus nebo legenda (což je třeba stvoření světa).
A zeme vznikla v roce 4007 pred nasim letopoctem. Byla sobota, 9:30 rano... $D

(Argo to asi pozna :D)
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Resurrection píše:
ilgir píše:Mno, podle katolíků přechod moře suchou nohou je historický záznam pravdivé události. Nic jako mýtus nebo legenda (což je třeba stvoření světa).
A zeme vznikla v roce 4007 pred nasim letopoctem. Byla sobota, 9:30 rano... $D

(Argo to asi pozna :D)
Dobrá znamení, Terry Pratchet?

Jinak k tomu Exodu jsem se už vyjadřovali jinde, že narozdíl od pohádek, mýtusu a podobných plodů fantasie, autoři psali Bibli tak aby se věřilo co v ní je napsané a nebyla to nějaká skrytá domluva mezi autorem a čtenářem, která by nás přenesla do fantastického prostředí.
Když se pak dostaneme k místům, které nám rozům nedovolí příjmout, tak se může jednat o jeden ze 2 případů:
1) Autor danou situaci přiklášlil, přehnal, vyjádřil symbolicky (at.) nebo jednoduše lhal, nebo
2) Se daný jev řídí dle zákonitostí, které neznámé nebo plně nechápeme.
A nemýlím-li se, o to do jaké skupiny (či podskupiny) zařadit dotyčnou událost se často vedou dlouhé spory.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů