Židé a judaismus

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
maYda

Příspěvek od maYda » 3. 4. 2008, 18:34

Je to dogma, takže osobně ti to samozřejmě může být ukradené, ale zkoušku z náboženství bys neudělala.
jo, ilgire, abycvh se přiznala, je mi to osobně ukradené.
křesťanství pro mně není soubor znalostí a dovedností, které je třeba si osvojit a složit úspěšně zkoušku z náboženství.
Je ovšem pravda, že jsem asi mizerná křesťanka.

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 3. 4. 2008, 19:17

2Naoki: Nikoliv, realita. Jisty biskup v 16. stoleti to udajne takto vypocital (respektive on urcil rok a nekdo po nem den a hodinu). Je to v tom Kosidowskem :-)
Secrets are power.

Naoki

Příspěvek od Naoki » 3. 4. 2008, 19:34

Resurrection píše:2Naoki: Nikoliv, realita. Jisty biskup v 16. stoleti to udajne takto vypocital (respektive on urcil rok a nekdo po nem den a hodinu). Je to v tom Kosidowskem :-)
Ale v těch Dobrých znameních se na něho odkazovali :)

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 3. 4. 2008, 19:39

NaokiB4U píše:Jinak k tomu Exodu jsem se už vyjadřovali jinde, že narozdíl od pohádek, mýtusu a podobných plodů fantasie, autoři psali Bibli tak aby se věřilo co v ní je napsané a nebyla to nějaká skrytá domluva mezi autorem a čtenářem, která by nás přenesla do fantastického prostředí.
Psát něco jako historický záznam a psát něco, aby se tomu věřilo, je docela kardinální rozdíl, nemyslíš? Ostatně ještě jedno literárněvědecké kopnutí - mýtus je právě přesně to, co popisuješ v bibli, mýtus je příběh, který se předával jako pravdivý, nezpochybňoval se, neuvažovalo se o něm. Teprve z mýtu vznikl epos a pohádka, kde už ta dohoda čtenáře a autora nějakým způsobem existuje, avšak fikce mytická ji postrádá (existuje dodneška zejména u tichomořských národů). Všimni si ale, že je to pořád "mytická fikce"...
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 3. 4. 2008, 19:39

Resurrection:

no vidíš, to jsem zrovna zapomněl. A nějaký rabín to zrovna spočítal nějak jinak; ale ono je to asi jedno. Jisto je, že se o pár miliard let zbodli.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 6. 4. 2008, 15:03

křesťanství pro mně není soubor znalostí a dovedností, které je třeba si osvojit a složit úspěšně zkoušku z náboženství.
No, pro mě taky ne. To je jen základ, těch nejnutnějších 10%.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných | ilgirovy deskovky

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 6. 4. 2008, 15:57

Víceméně není zajímavé, co je křesťanství pro mne. Asi je důležitější, co je pro křesťany.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 6. 4. 2008, 16:00

To se budeš muset zeptat každého zvlášť. Oficiální definice nejsou příliš zábavné ani vypovídající.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných | ilgirovy deskovky

maYda

Příspěvek od maYda » 7. 4. 2008, 07:03

To je jen základ, těch nejnutnějších 10%
Otázka je, co do těch 10% patří.
Někdy mám pocit, že pro některé lidi - i kněze - křesťanství zůstává omezeno právě jen na ten soubor znalostí a dovedností.Ty znalosti možná mají na vysoké úrovni, ale křesťanství není žába, aby se dalo rozpitvat na laboratorním stole a oni nic než to pitvání neumějí.

Neferit Sr.

Příspěvek od Neferit Sr. » 7. 4. 2008, 07:27

Z mého pohledu který věřící není a nikdy nebyl se mi do tohoto nechce nic moc říkat. Ale pár lidí co znám a jsou věřící na přímou otázku mají snahu říci jak to cítí oni. Není to o znalostech ale o pocitu a vnitřním přesvědčení. Nabiflované poučky, citáty a chování podle šablony považují za divadelní kousek. Pokud člověk víru nemá uvnitř sebe asi to nemá význam.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 7. 4. 2008, 13:16

Nabiflované citáty, poučky a chování podle šablony vidím jako první krok k náboženskému fanatismu. Víra je věcí každého jednotlivce, ať si říkají papež, ajatoláh nebo šanhedrin, co chtějí.
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“