Inkoust

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Inkoust

Příspěvek od Faskal »

Inkoust a přírodní barviva
V diskusi se probírá
čínský "ink stone"
arabská guma
kreslířský uhel
návod na výrobu duběnkového inkoustu+můj experiment
čínská tuš
indigo

_____________________________________________________
Inu.
Tak jsem se nějak hrabal v biologii a uvědomil si, že útvary vytvářené čeledí hymenoptera, konkrétně žlabatkami - duběnky byly v minulosti využívány k výrobě inkoustu...

Vzhledem k zastoupení historiků a podobné ... hm... skupiny lidí...
Nevíte něco o historickém používání substance zvané "duběnkový inkoust"? Jak se to používalo, kdy, kde, jak to vypadá, co se s tím dá a nedá dělat, na co se tím psalo, čím se psalo a tak...

Moje starosti na vaši hlavu, že...
(tak i tak aspoň vidíte, čím se biologové po večerech baví)
Naposledy upravil(a) Faskal dne 4. 8. 2007, 18:08, celkem upraveno 1 x.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Já si nejsem tak úplně jistá, z čeho se dřív vyráběl školní inkoust. Myslím, že moje máti ještě tím duběnkovým psala.
A my jsme se ještě učili psát petrem, nikoliv kuličkovým "tornádem", ale rozskřípaným perem v násadce. Měli jsme v lavici kalamáře a tam souška učitelka lila poněkud zapáchající hustý černý inkoust. Možná to taky bylo z duběnek, to nevím.
Plnící pera se po tom ucpávala.
ZA to produkce kaněk byla velmi vysoká.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

No, on se běžně používal od 12. století do 19. ale občasně až do 20. stol...

Nevíte, co byly zač ony čínské "ink-stone"? Já to pořád nemůžu pobrat...
http://en.wikipedia.org/wiki/Ink_stone
byl o tom jeden povedený díl anime mushishi...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Tak taková stařena ještě nejsem :lol:
Pokud si ale vzpomínám, líčil nám na fakultě nějaký vetchý klasik přes dějiny umění, že oni jako studenti museli rýsovat řeckou hlavici a stínovat ji vrstvami čaje. Ten čajový nátěr prý vypadal podobně jako akvarel a těch vrstev muselo být asi čtyřiadvacet, aby to bylo správně vystínované od nejsvětlejší po nejtmavší.
JInak si myslím, že ten duběnkový inkoust nevyžadoval nějaké zvláštní náčiní.
Ve dvanáctém století asi dobře seříznutý brk a pergamen, v tom devatenáctém asi pero na násadce a papír.
Od kdy se vlastně v Evrope používá papír?
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Ink-stone, mám velmi matné tušení, že to byly čínské tuše. Mám dojem, že čínská tuš byla pevná substance a musela se nějak třít, asi s vodou, ale možná se do toho prostě plivlo, aby se s tím dalo psát.
Ale nevím, jen se mi to tak vybavilo, že jsem snad o tom někdy něco četla. Možná je to blbost...
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

On si tady člověk prostě jistý být nemůže... "Jisté osoby" už operují minimálně od toho 12. stol...
To s tím "stínováním" zní malebně...

O tom "ink-stone" tuším asi taky tolik... že se na to musí dodat voda, něčím sedřít povrch a pak se to nanášelo... Ale nic víc o tom nevím...
Dokonce, ani jak tomu říká u nás... inkousový kámen? ... hm...
Jo, a že to bylo hezky zdobené
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Nie "bylo", ale stále je. Minule som v Londýne videl Číňanov predávať nádherné kaligrafické sady (a cenovo veľmi dostupné) so štetcami a pevnými tušmi rôznych odtieňov.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

FAscale,
jaké "jisté osoby"?
12.století by nevydejchal ani můj muž. A to tvrdí, že si mně vzal proto, že jako historik původním vzděláním má vztah ke starožitnostem a zkamenělinám. :lol:
To ale patří na jiné fórum.
Já mám dojem, že by se nějaká ta čínská tuš našla tady v nějakém šupleti.
Vzpomínám si, že babička měla takové tyčinky,po dědovi, něco byl pečetní vosk a něco byly prý tuše. Bylo mi to divný, neb jsem tehdy znala tuš jen tekutou.
A moc nás nezajímala, protože - na rozdíl od těch vosků- se nedala použít na výrobu pirátských či strašidelných pečetí.
Taky mám dojem, že o výrodě inkoustu z duběnky by se něco našlo v nějaké té příručce pro život v přírodě a o použití přírodních materiálů.
MYslím, že jednou jsme zkoušeli namočit duběnku do vody, protože nám někdo řekl, že se tím dá psát, ale nic z toho nebylo. Asi je ta výroba inkoustu složitější.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

BiFi:
Dík za to... rád bych to někdy viděl osobně...

maYda:
myslím tím jednoho nejmenovaného čaroděje, co ve ?volném? čase dělá do práva
Hm, taky chci pořádný pečetní vosk... celé dětsví jsem sháněl ten pravý a jediný... a bez valných úspěchů

Přátelé,
musím se pochválit...
Dnes jsem byl u zrodu "duběnkového inkoustu"
Děkuji Raven, jež se ujala role laborantky...

Byla to trochu teoretická příprava na hru MLwM, která se objevuje tady

Inkoust byl vyroben z duběnek, skalice zelené, 4 hodin práce, a arabské gumy...
Byli jsme úspěšní, inkoust píše... Jen by mohl fungovat jako reklama na použitou arabskou gumu...

Pokud by to někoho zajímalo, s radostí se podělím o technologický postup a zážitky z experimentu
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Si mysím, že ta čínská tuš je nějaký pevný materiál, možná popel s nějakým tukem, nebo cokoliv s podobnými vlastnostmi aby líp chytal, kerý se musí rozetřít o ten ink-stone, nicméně místo ink-stone asi můžeš docela dobře upotřebit i normální brousek, nebo jemnej šmirglpapír...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Fascal:

Musím říci, že jsi odhalil fatální hlubiny mé neznalosti; jakožto dítko z umělecké rodiny bych ti měl brilantně vychrlit podrobnosti stran těch Číňanů, ale nejsem toho mocen. Je pravda pravdoucí, že jejich techniky se užívají furt stejně od pradávna; ale ono to trochu platí i o evropských malířích a výtvarnících, protože i zdejší techniky nemusí být nějak moc nové.

Stran toho inkoustu ses trefil; duběnky a inkoust byly stran jisté zajímavé analogie v pozornosti alchymistů, a mistr Fulcanelli jim věnoval jeden z nejvypečenějších obrazů. Takže ano, používalo se to, byla to běžná věc, a podrobnosti jsem zahlédl (a zapomněl) v jednom méně slavném Crichtonovi, konkrétně Timeline neboli Proud času (existuje kniha i film), což je celkem slabý příběh, ale plný docela zajímavých informací stran historie, např. střelného prachu nebo i inkoustu (až se k té knize dostanu, třeba tam něco najdu).
Vím například, že moderními metodami lze odlišit jednotlivé namíchané várky inkoustu, podle příměsí a stavu chemických změn dokonce někdy odhadnout stáří a místo vzniku inkoustu, což je věc pro historiky velmi užitečná.
Víc ze mne asi nevypadne - google toho ale určitě ví ještě víc.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Psát mě s "c" je nějaký místní zvyk?
Hm...

jak jsem vám vzpomínal to anime, tak je to Mushishi

Argo:
Dík za jména, třeba ve volné chvilce propátrám
Moderní chemie umí s datováním spoustu věcí...
Podle toho, co jsem viděl při výrobě, určitě půjdou odlišit jednotlivé typy duběnek: liší se složením, a to kvalitativně i kvantitativně. určitě půjde zkoumat zastoupení prvků , tím by se snad dalo i vytipovat místo původu... Z organických látek, hádám, se už asi tolik nevyčte, po těch dvou hodinách vaření, co jsem prováděl já, to udělá divy.

Inkoust, který mám ve zkumavce před sebou má divnou (=hezkou) modročernou barvu, na papíře je to, podle vrstvy, černé až šedé... Údajně to má měnit časem barvu (tmavnout), tak uvidíme

Jinak to není látka moc paper-friendly... Zaslech jsem, že s tím bývaly problémy-leptá to papír, a historikové na to tedy nadávají (víte o tom někdo? jsou sprostí jako "pohané", nebo jen tak... trochu?)... Když jsem to nakapal na papírový kapesník, tak to rozpustilo horní vrstvu...
Hlavně, že je veselo
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Psát s "c" je prostě chyba čili překlep, omlouvám se.
Oni používali jednak různé materiály a barvy, a jednak dost festovný papír (pokud ne rovnou pergamen), takže to vydrželo hodně.
Někdy byla mírná agresivita barev či inkoustu i ku prospěchu historie - u tzv. palimpsestů, kde se v rámci šetrnosti vyškrábal starý nápis, a napsalo seněco jiného; díky té agresivitě jde někdy přečíst i to vyškrábané.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

"c" ... to nic... Jen Sirien mě tím před festivalem fantazie stihl i vydírat... Bodrý to muž

Hm, jak říkáš, ono to má něco do sebe...
Tento inkoust by měl být nesmývatelný vodou... (no, TO jsem ještě nezkoušel), ale měl by jít seškrábat... Při tom se ovšem poškrábe horní vrstva papíru... Pokud vím, tak tímto způsobem se neustále opravovala Tóra... Oblíbený příklad evolučních biologů při popisu reparačních mechanismů...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

V den včerejší podílela jsem se na roztodivném a tajemném experimentu, jehož výsledkem bylo něco...
navýsost obskurního.
Duběnkový inkoust... (ať už je to jakkoli absurdní)

Nevěřili byste, ale...
bylo to skutečně úžasné. A bylo veselo. *

Rozhodně ta nejlepší (tedy když není v dosahu dobrá kniha) zábava (nejen) na dlouhé zimní večery.

----------
*v nejbližším okolí se nacházel temný sklep, okno nikam, sud plný mrtvol, ostré předměty...
A nesmíme zapomenout na šíleného vědce, že
"Make BDSM, not war, sister."
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů