Základy theologie

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Sirien píše:No, ono pokud budou mít z Tvého jednání užitek i jiní, tak to ve skutečnosti Tobě zvyšuje sociální kredit... což je u společenského druhu osobní zisk jak kráva...
...což pořád není v rozporu s tím, co jsem napsal. Pokud nemělo být, pak děkuji za doplnění ;)
Sirien píše:domníval se, že kámen na cestě je OBYČEJNEJ, aniž by měl představu o gigantických tlacích, magmatických posunech, chemických reakcích a fyzikálních vlivech, které ho stvořily a byly ve své podstatě mnohem úžasnější, než nějaké stupidní hodinky
A kdybys mu to vysvětlil, tak ti řekne, že netušil, jak složité a dokonalé nástroje Bůh používá :D Ale jo, chápu, že na lidi, co mají představu o složitějších systémech, to nezapůsobí. Já nejsem výjimkou.

Ale strašně se mi líbí jedna analogie, kterou jsem před pár dny četl v letáku "Slovo víry" (taky vás tak baví tyhle věci číst?):
Dvě ještě nenarozená mimonka - dvojčátka si povídají u maminky v bříšku. Jedno z nich je ateista, druhé věřící.
ateista: "Ty opravdu věříš na maminku?"
věřící: "No jasně! Copak ty nevěříš?"
ateista: "A proč bych měl? Nikdy jsem ji neviděl."
věřící: "Jaktože jsi ji nikdy neviděl? Vždyť je stále s námi, je všude kolem nás.
ateista: "Hm. A ty opravdu věříš na život po porodu?"
věřící: "Věřím."
ateista: "To já teda nevěřím. Vždyť se ještě odtud nikdy nikdo nevrátil."
Sice to zase nic nedokazuje, ale je to kouzelné :D
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

To přirovnání je fakt kouzelné - doufám, že ho někdy někdo použije i jako argument, protože bych strašně rád vpálil čtyři protiargumenty $D
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

to je docela starý, vzpomínám si že mi to řikal spolužák na gymplu před dost lety... neříká to vůbec nic, ale je to funny.

Problém je v tom že ony analogie jsou tvořny lidmi a pro lidi, kteří buď nemají informace, nebo neumí přemýšlet.
Potom, co jsem trochu pochopil způsob kterým funguje mozek, a zároveň s tím i to, jak se mohl evolučně vyvynout, aniž by byl předplánován... na mě prostě nějakej tupej počítač dojem neudělá, natož nějaký hodinky.

Něco naplánovat a pak vyrobit... mě nějak extra nefascinuje. Proto jsem asi kreacionismu nebyl nikdy nakloněn, nejenže mi připadal nesmyslný, připadal mi tak fádní, tak nedokonalý, že ani nedokážu pochopit, jak někdo s představivostí může něco tak ubohého připisovat Bohu, o kterém tvrdí, že je dokonalý.
Jsem mnohem víc nakloněný Spinozově představě deistického Baha, když už nějakého, který stál na počátku a řekl Fiat lux... nakonec - nepotřebujeme Boha, který koná zázraky, stačí Bůh - Stvořitel, který nám dal svobodnou vůli.
Kdo četl Dobrá znamení, ví co mám namysli: když tam Adam říká: "no, ano, mohl bych vrátit všechny ty vyhynulé velryby - ale zabránilo by to lidem v tom, aby je dál zabíjeli? A co potom? Pořád bych chodil okolo a žehlil za lidi jejich průšvihy?"
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů