Trocha fyziky

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Co to vysvětlení celků a částí, bude, Sosáčku?
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Ve skutecnosti dukaz nemam, jen jakesi vysvetleni, a jsem linej ho sem psat, abys tady pak se mnou slovickaril ze to nic nedokazuje :)

...

Jinak co se tu resilo predtim ... cas a prostor se definitivne daji prevadet. Je nejaka rychlost svetla, ktera je pevne danym prevodnikem mezi prostorem a casem, a kdyz si rychlost svetla nastavim na 1, muzu rict, ze to trvalo sto tisic kilometru (asi tretinu vteriny), nebo ze je to dve sekundy daleko (neco pod 600 000 km).

Tomu se rika prirozena jednotkova soustava, a bezne se to pouziva -- svetelny rok asi slyseli uz vsichni.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Sosacek píše:Ve skutecnosti dukaz nemam, jen jakesi vysvetleni, a jsem linej ho sem psat, abys tady pak se mnou slovickaril ze to nic nedokazuje :)
Ale kdeže, já si to jen poslechnu. Nebudu vyvracet vlastní názory, ne? 8)
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Sosáček:
Kremik je polovodic vzdycky, sorry Budu z toho v zari deklat zkousku, takze te muzu ujistit ze to tak je. Kremik se dotuje buhvi cim (casto az do degenerace, tj kdyz uz tam mas temer vic dotujici latky nez kremiku), ale cisty se taky pouziva.
Hm, ano... Polovodič je vždy, ale v čisté formě vede tak málo, že se to nevyplatí využívat a rozumný člověk tam něco přidá... TO ti nevyvracím...

Ve chvíli, kdy ale vytvoříš shluk několika atomů v kupě, začně docházet ke kvantovým efektům, pro nás je důležité, že to vystrčí ven elektrony a hodnota vodivosti se výrazně zvýší+posílí se polovodičové vlastnosti... Je to pak mnohem využitelnější, než obyčejný čistý křemík, i když de fakto jde o jednu a tu samou věc a liší se počtem molekul... Jen "nanokřemík" má prostě jiné vlastnosti...

A fullereny jsou taky veselé... Jednen z nejznámějších objektů nanotechnologií vůbec...
Absolutně úžasný je pak grafen - 2D struktura z atomů uhlíku
Mimochodem ta diskuze v Katedrálách by se měla strčit sem...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Faskal:

Stran polovodičů nebo unitární či kvantové teorie určitě.
Jsem si dost jist, že o tom katedrály nepojednávají.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Tak trocha procvičení.

Napadá vás způsob, jak změřit u mně na stole vzdálenost dvou bodů bez pravítka?

Mám tady výsledek chromatografie a potřebuji měřit, jak daleko ona látka doputovala a z toho spočítat retenční faktor - a nechce se mi jít shánět pravítko.

Nejsem proti pojmout to jako myšlenkový experiment.
F
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

V akých jednotkách / voči čomu to chceš počítať?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

V milimetrech.
I když na tom nijak zvlášť nezáleží.
Výstupní hodnota bude poměr: reálná dráha/maximální dráha.

Takhle se biologové baví přes den
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Však si vyrob cólštok. Kľúčová informácia je, že potrebuješ podiel. Odporúčam zvoliť malé jednotky.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Dík, Bifi - bylo to 0.98, čili mnou vytvořený glycin byl hodně čistý.

Nevíte někdo, na jakém principu "existují" tekuté krystaly?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Je to neco mezi krystalem a kapalinou, da se to predstavit jako "krystal ve vlastni stave" $D Tyka se to jen nekterych latek, vetsinou nejakych soli, nebo tak, a jen pri nekterych teplotach.

Zajima te jak funguji displaye, nebo ti to takhle staci?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Hm, zajímá mne to z fyzikálně-chemického hlediska...
A popisem funkce displaye bych nepohrdl.
Děkuji
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

No, z fyzikalniho hlediska jsem ti to uz popsal. ty krystaly jsou velke, a polotekute.

Display funguje tak, ze mas zarivku, pak barvicky, a pak tyhle krystaly. Ty krystaly se podle toho co jim cpes za napeti otaci, a podle toho projde vic nebo min svetla, a podle toho jak otacis kterym krystalem se tvori barvi kombinaci z RGB.

zhruba.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Děkuju.

Zajímavé.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů