Atentát na Heydricha

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno

Měl být atentát proveden?

Anketa končí za 17. 5. 2007, 09:28

Ano, za každou cenu
10
83%
Ne, za ty oběti to nestálo
2
17%
 
Celkem hlasů: 12

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Asi bychom se měli přesunout, tohle téma je o Heydrichovi.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Pro případné převedení:
Argonantus píše:Nenávist a pohrdání Židy se podle mne nedá bez Teorie o věčném ledu uspokojivě vysvětlit;
Hm, co jsem četl, tak dá, vlastně jsem nikde nečetl o nějakém přímém spojení.

A naopak teorie věčeného ledu nebo i nadřazenosti rasy byla nucena lidem dole, kteří si o ní ale mysleli své (jak to občas dokládají zápisky, které si v té době udělali). On hlavně nacismus jako takový nebyl ucelený, prostě kde kdo si hrál na svém písečku a prosazoval své teorie kde se dalo. Jednotliví lidé reflektovali různé teorie, ale ucelenou předswtavu zahrnující všechno neměl nikdo (přesněji bylo několik "ucelených teorií", které navzájem sjednocené nebyly)

O Heydrichovi toho z hlediska zastávaných názorů taky moc nevím, i když vedle ostatních vystupuje jako nejmenší šílenec a největší ... nemám to správné slovo. Prostě prototyp chladného kalkulovaného Zla.

Ta známka je dokonalá ilustrace mých myšlenek.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Argo,
mám dojem, že ta fáma o Fučíkovi v Argentině, ač nebrána vážně, měla tuhý život.
Moje kolegyně byla rozená Fučíková, s dotyčným ji spojovalo opravdu jen to příjmení a vtipy o dědečkovi v JIžní Americe ji provázely životem i v době, kdy to příjmení dávno vyměnila za jiné.

Jersone,
já mám dojem, že ony ty ideologické směry se pohybují v kruhu a v té extrémní poloze se vlastně setkají.
NAkonec je rozhodující, že kvůli udržení jedné skupiny a její šílené ideologie o nadřazenosti nad ostatními u moci, je dovoleno lidi mučit, zabíjet, vyhábět z domovů, zavírat do sběrných táborů.
BYla větší hrůza koncentrák nebo gulag? BYl větší šílenec Hitler, Stalin nebo POL-Pot?
To je podstatnější podle mého soudu.
Ale je pravda, že do tématu Heydrich to patří jen velmi okrajově, takže omluva za OT.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Jerson píše:
O Heydrichovi toho z hlediska zastávaných názorů taky moc nevím, i když vedle ostatních vystupuje jako nejmenší šílenec a největší ... nemám to správné slovo. Prostě prototyp chladného kalkulovaného Zla.
Ta známka je dokonalá ilustrace mých myšlenek.
Přesně tak se mi jeví taky. Zákonné zlo vtělené. Baví ho lidem škodit a tyranizovat je. Což je jediné vysvětlení motivů, PROČ to dělá.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Argonante, podle mě je i "škodit" slabé slovo, i když určitě dané tím, cjak málo o něm vím. Ale prostě u Heydricha jsem nenael žádnou slabost, žádnou demagogii, žádné vychloubání - prostě jen vyhledávat a likvidovat vnitřní nepřátele Říše, jakmile je najde (dodal bych "a když je nenajde, zlikviduje dva", ale zrovna v jeho případě to není vůbec vtipné, protože je to skutečné)

Mrknu se doma, jestli najdu nějaké podrobnosti ve svých moudrých knihách.
maYda píše:já mám dojem, že ony ty ideologické směry se pohybují v kruhu a v té extrémní poloze se vlastně setkají.
Osobně mi to připadá jako kruh, co má extrémy na okrajích. Když se pohybujeme někde urpostřed, nevíme co je dobré, ale čím víc ke kreaji, tím víc je jasné, že směřujeme ke zlu.

Němci mají v jistém smyslu smůlu, že prohráli. Kdyby rusové svrhli komunismus, tak bychom v minulosti místo nacistů skloňovali komunisty. A kdyby prohráli angličané ...

(Opět utíkám do OT)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Uklízecí OT - pokud někoho ještě dnes zajímá Fučík, na té válce.cz mají tento skvostný článek

http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_12048.html

Jinak stran dobra a zla možno resurektovat téma, které se někde válí v Rozličném, a je to podle mne evergreen.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Ještě bych se, jako chytrá horákyně, připojila - nepřipojila k hlasování:
Myslím, si, že atentát na Heydricha měl svůj smysl. Snad i za ty oběti to stálo.
Nicméně se zdráhám volit možnost "za každou cenu", Je to příliš absolutní volba.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Jerson:
Mimochodem, pokud jsem si tuhle stačil všimnout, pan Moravec hodnotí Heydricha trochu podobně, jako ty.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše:Jerson:
Mimochodem, pokud jsem si tuhle stačil všimnout, pan Moravec hodnotí Heydricha trochu podobně, jako ty.
Kdy a kde?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Kdy, to už si nepamatuji, ale v té knize, co máš půjčenou.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Tak po přečtení knihy Dva proti říši jsem mnohem zmatenější, než opřed její četbou; autor se sice dušuje, že studoval poctiově dostupné materiály, ale příběh se liší docela zásadně od Moravcovy verze, kterou jsem z různých důvodů vzal za vlastní.

Takže než mi Jerson vrátí Moravce, nechť prosím nahlédne do té knížky a zjistí některé nejasnosti:

1) především, KDY pánové Gabčík a Kubiš byli vrženi na českou půdu - podle pana Šolce se tak totiž stalo již v prosinci roku před atentátem; pánové proto měli pobývat v Čechách asi půl roku. Pokud má pravdu Moravec, a přistáli až v březnu - dubnu, pak se děj příběhu stává fakticky nemožným asi z jedné poloviny, protože v něm hlavní hrdinové vůbec nevystupovali.

2) Jaké přesně měli ti dva rozkazy stran českého místního odboje; měl jsem zato, že měli přísně zakázáno s ním mít cokoli společného. Román opět praví hodně jinak - první, co udělali, bylo to, že vyhledali místní odboj, a dokonce se zapojili do jakési akce s bombardováním Plzeňské zbrojovky a naváděním letadel na cíl.

3) Zda byl někdy jejich rozkaz zásadním způsobem změněn - tedy, že by dodatečně dostali rozkaz pomáhat odboji a svým kamarádům z jiných skupin.

Záhada, se kterou se Moravec potýká - jak došlo k tomu, že bylo na konci odhaleno v kostele sedm parašutistů z různých skupin - je zde vyřešena totiž rozkazem přímo z Londýna, kde se naznačuje, že Opálka dostal velení všem ostatním.


A dokonce se zúčastnit
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Tady reklamuji dotaz na Jersona (nebo kohokoli jiného) - mám problém s fakty.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Takže podle pana Moravce byli Gabčík s kubišem vysláni na konci dubna a měli rozkaz s nikým nenavazovat spojení (rptopže zbytky odporu byly prolezlé provokatéry Gestapa.)

Marovac počítal s tím, že budou potřebovat tak deset dní na přípravu, po měsíci začal mít starost, 27. května 1942 provedli akci.

Žádné další rozkazy jim z Londýna nepřišly, a moravec se domnívá, že ostatní používali kostela jako úkrytu už dřív, než Gabčík a Kubiš přišli do Prahy.

Nicméně dál píše, že zřejmě navázali spojení s podzemní organizací a jinými parašutisty.

Toť vše.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Díky.
Verze se tedy liší přímo drasticky a pamatuji si dobře.
Dokonce mám pocit, že někde ke konci polemizuje s verzí, že by seskočili ještě v zimě.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Holt autor kecá kde může, aby napsal něco jiného než všichni před ním a dostal víc peněz za víc prodaných knih ... asi.

Po půl roce jsem svůj názor trochu pozměnil - atentát byl nutný, i přes Lidice. Bez něj by se také mohlo stát, že by nás Spojenci obsadili napůl, rozmontovali a odvezli všechno co šlo, protože by nás měli za kolaboranty.

(Mimochodem, také jsem se dozvěděl, že na začátku války bojovali britové proti francouzům - kdyžtak to rozeberu v jiném tématu)
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů