Tajemství katedrál

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Tafif »

Tak si snad rozumíme, jak jsem to myslel já. Ale jak to myslel Ilgir, netuším.

Netuším, jak to čísluješ, ani kolikátá to je verze. Posílal jsi mi to 30. 10. a je to označeno jako xy02.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Argonantus »

Tafif:

Tak to jsi aktuální... to je o.k.

Kdybych měl vymyslet opravdu nepřesvědčivou katedrálu, tak mne napadá Orleans.
Pozdější dodělávky jsou tak rozsáhlé, že asi málokdo chápe, kde vlastně končí, co je původní, a co chtěl básník říci.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Vallun »

Argo pro mne je nepřesvědčivá katedrála velmi výstižné a přiléhavé označení pro tu episkopální hrůzu, co mají v Ženevě...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Argonantus »

Vallun:

Ženevu vůbec neumím, a nikdy jsem tam nebyl. Vím, že tam něco takového být má, ale badatelům to obvykle nestojí za poznámku.
Povážlivý případ je i Ludmila na Vinohradech nebo Petr a Pavel na Vyšehradě (materiál...)
Jinak samozřejmě hodně podivné jsou americké katedrály, které se tváří děsně oficiálně, ale místy je to až komické (hodně částí je beton...).
Teprve když si přestali hrát na gotiku a zkusili něco moderního, vznikla třeba Panna Maria v San Franciscu, což je hodně dobrý moderní kostel.
Ale to se dostávám mimo téma; St. John Divine a St. Patrick nesouvisí s gotickou katedrálou ani vzdáleně. To je maximálně zombie katedrály...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Vallun »

Ludmila a Petr s Pájou ale mají fluidum svatostánku, to ta Ženeva docela postrádá... Nevíte jestli jsem sem dal/je zájem o fotky té Ženevy?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Argonantus »

No, kdybys měl raději něco z toho francouzského jihu... Ten Ebonův Carcassone mne docela mile překvapil.
...nebo severní Itálie (Miláno?). Po tvém lákavém úvodu to se Ženevou nevypadá dobře...

Jo, a Anglie. Když jsi ten anglofil. To je jasná katedrálová velmoc.
Já mám fotek vlastně dost málo; byl jsem tam ještě v dobách papírových fotek a dost špatného vybavení (1993?), a projeli jsme toho, dnešníma očima viděno, dost málo.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Vallun »

Argo - své album z mého bloumání jižní francií jsm zcela vytěžil, katedrál jsme sice několik viděli, ale ne moc detailně a všechny fotky už jsou zde... A co se týče Anglie, tak tam jsem v životě nebyl:( I své fotky Carcassone jsem zde už prezentoval...

Mohuspíš doufat, že se podaří v dohledné době duělat detailěnjší průzkum Hvaru, Šibeniku a Dubrovniku...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Argonantus »

Já mám slušně zpracované akorát Salisbury, protože jsem si mazaně koupil turistickou knbížku (což činím v katedrálách nejvyššího levelu - když je to "na knihu", tak už to stojí za to...)

A pak Westminster, ale to je spíš taková divná potvora (k vidění v Šifře mistra Leonarda, a ještě lépe v Doteku Medusy...)

Jo, a Christchurch v Oxfordu, což je vysloveně skvostná minikatedrála.

Mimochodem, těšte se - a nebo děste; na str. 50 to skončím a budou Katedrály II.
Jediné, s čím si vážně nevím rady, je shrnutí. Ale nějak se s tím utkám.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Alef0 »

A viete nieco o kosickej katedrale sv. Alzbety? (Casto sa traduje tvrdi, ze je to najvychodnejsia goticka katedrala, ale v Rumunsku je este jedna)

Je na nej nieco zaujimave? Ja viem jedine to, ze mala mat dve veze, ale ta juzna sa nikdy nedostavala. Raz za sto rokov sa vsak vynori clovek, ktory to chce dokoncit.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Argonantus »

Alef:

Vím, že existuje; starší publikace ji uváděly jako čtvrtou československou (nebo pátou, když se počítá i Santiniho Sedlec, ale to je IMHo naprostá zvrhlost).

Vím, že je silně přestavovaná (nevím už kým a proč).
A taky jsem ji strašně dávno viděl, coby dítě; nijak moc si to nepamatuju.
Bližší info mne docela zajímá; v Uherských katedrálách se nevyznám (podle literatury je Ostřihomská, což je papírově ta nejstarší, poměrně příšerná klasicistní zběsilost. Co mají v Budapešti, to netuším).

V Prešově mne před pár lety zaujala na místním městském chrámu pravá Parléřova klenba - netuším, jak se tam dostala.
V Bratislavě mají tajké docela pěkný místní chrám, s tou korunou na věži.

EDIT: s tou východní katedrálou mne napadá jako konkurent taky Faskalem zkoumaná katedrála ve Fromborku. Otázka zase je, jak se bere vážně ta definice katedrály.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 19. 1. 2009, 12:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Goran »

K Anglii mě nejvíc zajímá poutní místo Canterbury. Když jsem byl v Anglii, tak se mi v tom krásném gotickém městě moc líbilo (což se o zbytku toho zájezdu říct nedá).
Ze St. Paul Cathedral v Londýně si toho už moc nepamatuju. Nejvýrazněji mě zaujaly sochy válečných hrdinů; klasický příklad rozdílu mentality nás Čechů a koloniální mocnocti, jako byla Anglie.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Argonantus »

Gorvin:
St. Paul patří mezi ty hodně podivné katedrály; s původní ideou nemá vůbec nic společného. To je zase Westminster lepší.
Ale Angličani mají naprosto skvělé vlastní katedrály, typicky s rovným závěrem, věží nad křížením, nízké a strašně dlouhé; nejtypičtější je Salisbury, Wells, Lincoln, Lichfield a York.
Petersborough a zejména Durham jsou srovnatelně staré s těmi nejstaršími francouzskými.
Cantebury je trochu netypické; začal ho totiž stavět francouz, Guilaume de Sens. Takže má kulatý závěr a mnoho dalších neanglických znaků.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Panda »

posílám pár obrázků katedrály ve Štrasburku - myslím, že není moc známá, ale hezká :)
Kdyby ty obrázky zabíraly moc místa, tak ať je prosím ten, který je k tomu povolán vymaže.
Obrázek
Enjoy. Přeuložil jsem to.
F
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Panda »

a další
Obrázek
Viz3.
F
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Tajemství katedrál

Příspěvek od Panda »

poslední
Obrázek

Obrázky jsem si uložil k sobě a pak dal na Imageshack. V případě nejasností mi klidně napiš/te.
Faskal
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů