Vztahy a/nebo manželství

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

A jak si teda dobře vybrat?

Dobře, žádný návod neexistuje. Ale neexistujou obecné charakterové vlastnosti, či postoje, které tomu můžou nějak pomoc?
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

NaokiB4U píše:A jak si teda dobře vybrat?
Samozrejme to chce, aby som citoval múdrosť starých materí, "dievča do koča aj do voza" :D
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Naoki, v manželství nejsem, ale dva (dlouhodobé) vztahy mi na ukázku stačí. Prostě když si vybereš dobře, tak to poznáš - určitě pokud máš s čím srovnávat. Když srovnání nemáš, tak nevím, možná je to sázka do loterie.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Neferit Sr. má pravdu, předsedo.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Já uplynulých 23 let považuji za největší hodnotu a úspěch svého života. A to je manželství s úžasnou ženou. Já jsem přesvědčen, že jsem se k manželství rozhodl z vlastní vůle, bez tlaku tradic i když je možné, že jsem pod vlivem doby ani jiný způsob života nehledal. Já jsem chtěl být muž, manžel a otec budoucích dětí se vším co to přinese a nakonec opravdu přineslo. Věřím, že jsem si svého kocoura bral ne ze zvyku ale z lásky a nežiji s ní 23 let ze zvyku, povinnosti a nebo nechuti něco na svém životě změnit. Já svoji ženu i po těch letech miluji a doufám, že i nadále milovat budu.

Otázkám a dedukcím, které vedou k tomu, že je to přežitek a proč takto když to jde i jinak, můžu říct jen jedno. Jdou mimo mě. Výchovu dětí a společný život v manželství považuji a budu považovat za nejlepší, nejzodpovědnější a nejčestnější způsob, jak ve svazku vzniklém mezi mužem a ženou žít.
Ostatní varianty považuji za možné ale pro pár riskantní, protože v případě rozpadu vztahu může jednoho z partnerů lidsky, ekonomicky a tím i sociálně poškodit až zničit. Manželství je možná přežitek ale pokud ke konci vztahu dojde - mají oba partneři stejné možnosti. A to platí pouze pro manželství, pokud právníci na fóru nevědí něco co já nevím.

Jistě už můžu slyšet - "máme ho je to zase jen o penězích". Ano máte pravdu. Ale v první řadě je to o odpovědnosti. I když miluji nejsem idiot. A hlavně protože i přes lásku až za hrob jsem realista, musím předpokládat, že můj vztah ztroskotá. Ve volném svazku ten co na něj není napsán byt a nemá doklady, že právě on koupil to a to zařízení bytu může skončit špatně a ten druhý se směje. Jako člověk co svého partnera miloval a stále miluji jsem uzavřením manželství toto dopředu vyloučil. Takže co je na tom špatného?
Zažil jsem ve svém okolí rozvody kdy šlo skoro o život. Ale právo rozdělilo majetek a přes nenávist si oba zachovali slušnou kvalitu života. A na to má každý manžel právo. Zkuste toto zabezpečit družce, když ji druh po letech vymění za mladší milenku.

Manželství slouží mimo jiné k výchově dětí. Pokud vyrostou v úplné a semknuté rodině mají lepší šance pro život i když to samozřejmě není pravidlo. To samé umožní i vztah druh - družka. Ale myslím si, že je stejně lepší když lidé co vychovávají děti jsou manželé. Nota bene když jsem zde položil i otázky finančních kalkulů, právě vztahy druh a družka jsou dokonalou ukázkou zneužívání sociálního systému. Jistě víte jak. Já jsem šel jinou cestou - o svoje děti jsme se starali a staráme za prostředky vydělané vlastní prácí a ne podvody na sociálním systému. Jsem tedy i v tomto morálně maličko výše.

Takže pokud je manželství obyčejná tradice, křesťanský relikt a snaha si něco pojistit, dobře. Jsem proto, aby zůstalo zachováno a bylo i nadále považováno za základ společnosti. Protože jiné svazky to podle mě nejsou a nikdy nebudou. A šmidra.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

O víkendu jsem se byl podívat na svatebním (mini)veletrhu - o důvod víc, proč se teď nechci ženit - přijde mi to nějak moc starostí navíc. A peněz, pokud má být svatba co k čemu.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Ale notak, Jersone... Schválně - co by na tvé svatbě nemělo chybět, aby "byla co k čemu"? Aspoň stovka hostů? Prostředí zámku? Kočár nebo limuzína? Hostina v ***** hotelu?
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

No co se tohoto týká, je to občas mazec. Nás celá svatba-32 lidí , malá hudba, celý cyklus chodů a neuvěřitelné množství sladkostí stálo 16 000,- včetně aut.
Dneska si to netroufám odhadnout.
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 18. 2. 2008, 15:43, celkem upraveno 1 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

ilgir píše:Ale notak, Jersone... Schválně - co by na tvé svatbě nemělo chybět, aby "byla co k čemu"? Aspoň stovka hostů? Prostředí zámku? Kočár nebo limuzína? Hostina v ***** hotelu?
Mno, moje budoucí švagrová (dvakrát budoucí) se to snaží udržet co nejníže, co může si chce zařídit nebo vyrobit sama, ale i tak to jsou desetitisíce.

A teď si vem, že máš taky větší rodinu a všichni příbuzní tě na svatbu pozvali ...
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

2Neferit: Jestli to má být argument proti mě tak argumentuješ naprázdno. V tomhle máme velmi podobný až identický názor.

Otázkou ale pořád je PROČ si měl (a pořad máš) tak úžasné manželství? Protože sis na začátku dobře vybral (jak se tady tvrdí že je to nejdůležitější aniž by se specifikovalo v čem že ten výběr spočívá) nebo protože za tím stojí ještě něco jiného?
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

A teď si vem, že máš taky větší rodinu a všichni příbuzní tě na svatbu pozvali ...
No, to je trochu problém. Ale najdou se lidé, kteří ani tohle neřeší. Třeba moje ségra. Plánuje se vdát, a až pak rozeslat oznámení: "vzali jsme se...". Těžko říct, jak moc to myslí vážně, ale jak ji znám, tak schopná by toho byla. :-)=
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Myslím, že i když se držíte na naprostém únosném minimu, s obtížemi se dostanete pod 20 lidí. Nám se to nepovedlo. Ale drahé to moc nebylo, protože jsme prostě neměli peníze. A hotovo.
Pokud se to příbuzným nezdá, pak mají vážně smůlu.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

ilgir píše:Plánuje se vdát, a až pak rozeslat oznámení: "vzali jsme se...".
Jeden z mých bratranců se ženil tak, že o tom věděl jen on, nevěsta a dva svědci. Dokonce jeho máma se to dozvěděla až dvě hodiny po svatbě.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

NaokiB4U píše:2Neferit: Jestli to má být argument proti mě tak argumentuješ naprázdno. V tomhle máme velmi podobný až identický názor.

Otázkou ale pořád je PROČ si měl (a pořad máš) tak úžasné manželství? Protože sis na začátku dobře vybral (jak se tady tvrdí že je to nejdůležitější aniž by se specifikovalo v čem že ten výběr spočívá) nebo protože za tím stojí ještě něco jiného?
Na to se asi nedá odpovědět jen tak. Správná volba? Asi ano ale v době kdy jsem se ženil jsem byl zamilovaný a takto jsem nepřemýšlel. Celý náš život je o tom že já jsem byl ten kdo nosil problémy.
Namátkou:
-několik stěhování kdy žena balila, já byl na cvičeních pak jsem přijel s méblem a za dva dny jsem bydleli o 200 kilometrů jinde.
-problémy s pitím - po mnoha letech experimentů jsem absolvoval PAL a 5 let jsem totální abstinent
-problémy s prací. Po odchodu z AČR jsenm se nemohl nalézt. Navíc jsem si vyrobil i jiný problém a byl jsm nějaký čas mimo. Co já všechno děla-pingla, vychovatele v pasťáku, jezdil jsem s kombajnem, dělal v pekárně, prodával baterky. Nyní jsem obchodní ředitel nejmenšího výrobce hasicích přístrojů a máme se dobře.
Vždy jsem ale rodinu dokázal hmotně zajistit - dělával jsem i 16 hodin denně.

O děti jsem se vzorně starali, dělali a děláme blbce půlce rodiny. V 29 letech mi žena velmi vážně onemocněla ale dokázala se uzdravit. Stálo nás to oba hodně ale jsme spolu.. V takovém fofru není zrovna prostor na to aby se manželé hádali. Musí být spolu a spolupracovat. A společné zájmy a společně řešené problémy tuží vztah.

Je potřeba myslet na to co jsem psal kdesi dříve - žena se mi mění pořád, je to tak. A tak musím vidět jak jí je, kdy je jí smutno. Nestydím se ji obejmout a políbit klidně v prostřed náměstí. Klidně koupit kytku kdykoliv mě to napadne a nečekat na správnou příležitost. A na druhou stranu se nestydět říct - kocoure je mi mizerně že bych lezl po zdi. Jsme parťáci - pomůže mi.

Dát tomu druhému prostor a sám si svůj zachovat. Dám Ti příklad:
Byl sigil sraz. Vyrazil jsem i s Neferit, Kebulí, přibral jsem i Tafifa. A mamina byla doma. A vesele si vymetala Floru Olomouc-byly tam dny módy. Raději jsem se nezajímal kolik to stálo a jí jsem neřekl kolik to stálo mě. Ale dělali jsme každý to své. To je strašně důležité.

A společně: jezdíme po hradních troskách - to je moje vášeň, chodíme nakupovat což naprosto nesnáším.
Neferit tancuje v RÚT takže když má někde vystoupení pro nás je to impuls k pěknému výletu. jezdíme po městech kde je něco zajímavého, vymetáme uličky a hledáme klidné koutky . Fotíme a pak platíme jak mourovatí za fotky, já nemám rád digitály.

Je potřeba si na rovinu říct co ten druhý snese a co nikdy neodpustí. A respektovat to. Je potřeba a to jsem psal taky kdesi výše žít nejen vedle sebe ale spolu. A platí to i pro sex. Není to nosná záležitost ale mimořádně důležitá. Kdo má málo doma hledá jinde nebo trpí. A to je potřeba vidět a chovat se podle toho.

Víš ono bych asi mohl pokračovat ale už by to byly víceméně dubly toho co jsem napsal. Neexistuje návod. Já žiji a chovám se takto. Mám své chyby, vím o nich a vím i jak je na tom partner. Je potřeba spolu prostě mluvit a mluvit. Kdo nemluví, nežije. A nebo žije ale sám i když je třeba ženatý 20 let.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Takže pokud to skusím shrnout zda-li jsem to pochopil.

Hrát na "správnou volbu" je omyl protože:
- když je člověk zamilovaný stejně na to nepřemýšli
- žena se mění pořád, takže žena která by teď mohla být "správnou volbou" nemusí jim nutně být po první změně

Naopak důležitější pro vztah jsou jiné věci:
- aby manželé spolu byli a spolupracovali
- dát tomu druhému prostor a sám si svůj zachovat
- na rovinu říct co ten druhý snese a co nikdy neodpustí (a respektovat to)
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů