Redakčná rada a iné štruktúry

Archiv časopisu Drakkar.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Alef0 »

S Ecthelionom sme sa cez ICQ zamýšľali nad webom a osudom redakčnej rady a nápadmi, ktoré vznikli z diskusie k 16. číslu. Momentálna situácia je takáto: na webe existuje
* šéfredaktor
* zástupca šéfredaktora
* redakcia
* ostatní prispievatelia
* korektori
Okrem toho majú niektorí autori svoje profily. Realita je však taká, že chýba množstvo prispievateľov, ale i naopak: niektorí ľudia sú tam uvedení už len formálne. Výhoda však spočíva v tom, že osoba môže postupovať od korektora až k šéfredaktorovi, čo je už dosť hrdá funkcia.

Dostali sme nápad, ktorý pochádza zo sveta vedeckých zborníkov. V nich existuje
* steering commitee (redakčná rada). V nej existujú staršinovia, ktorí majú k danej konferencii čo povedať (typicky sa na nej pravidelne zúčastňujú). Tá naznačuje smerovanie konferencie, prípadne sa z nej regrutujú oponenti príspevkov (to v Drakkare nie je)
* editor. Editor je hlavná osoba zodpovedná za zborník, inak povedané šéfredaktor čísla. Píše úvodník a manažuje celé číslo. Dôležité je, že každý ročník môže mať iného editora. Na editorovi by spočívalo množstvo organizácie (naháňanie autorov, komunikácia, zistovanie potencialnych tem, zbieranie perexov, atď) Je to sice narocna uloha, ale odmenou by bolo uvedenie mena editora na obalke (Drakkar c. 25 [ed. PsiaHlava]). Navyse moze prisposobit cislo k svojmu obrazu (do takej miery, ako je to mozne).

Motivacny faktor by ostaval - nahodny prispievatel bude mat najprv prispevok v cisle, po troch prispevkoch dostane profil na stranke a po dalsich N prispevkoch sa mozno dopracuje do redakcnej rady (ta moze mat velky pocet ludi). Veterani redakcnej rady mozu postupit az na poziciu editora a teda na obalku.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Markus »

Jak interreaguje editor a šeéfredaktor? Zavede-li se funkce editora, zruší se šéfredaktor a jeho zástupce? Asi jsem to nepochopil
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Alef0 »

Markus píše:Jak interreaguje editor a šeéfredaktor? Zavede-li se funkce editora, zruší se šéfredaktor a jeho zástupce? Asi jsem to nepochopil
Ano, v novej strukture existuje uz len editor cisla a redakcna rada. Neexistuje globalny svetovladca sefredaktor, ani jeho zastupca.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od boubaque »

Popravdě tenhle způsob stoupání po příčkách se mi moc nelíbí, přinejmenším proto, že nahrazuje spolupráci konkurencí a soupeřením (a našel bych víc věcí, kvůli kterým mi to nepřipadá jako dobrý nápad ... včetně své vlastní ješitnosti $P). Samozřejmě ale neříkám, že současné "zřízení" je nejlepší z možných nebo že je důvod ho zachovat.

Problém se stránkami je hlavně ten, že k nim mají přístup dva lidé, kteří se na realizaci Drakkaru už podílejí mnohem míň než dřív: Wan-To a Joe. Stránky by si taky zasloužily překopat (a možná rovnou nahrát nějaký jednoduchý redakční systém).

Bavil jsem se ještě po PMkách s Bifim a dostal jsem od něj několik dalších návrhů a doporučení. Chtěl jsem vlastně založit podobné téma, jako je tohle (a asi ho ještě založím), ale Alef0 mě předběhl...
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Alef0 »

Nemyslim si, ze by to stupanie bolo "po pleciach ostatnych", v podstate to reflektuje prirodzeny vyvoj, ktory bol doteraz. Pokojne uved dalsie veci, kvoli ktorym sa ti to nepaci.

A pokojne sem uved dalsie veci, ktore mas na mysli.
Problém se stránkami je hlavně ten
Jo, to je jeden z hlavnych problemov.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od zrzavec »

Jj, nějaké změny by to rozhodně chtělo...protože já už sám nestíhám Drakkar tolik, jako před dvěma roky...:( Rád bych stíhal psát alespoň jeden článek na číslo, ale i to je občas dost obtížné :(
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od ilgir »

Alefův model je v pohodě, a je pravda, že v podstatě kopíruje současný vývoj, jen z nepsaných zásad dělá psané.
A s nápadem editora, který se bude každé číslo střídat, souhlasím, je to nejschůdnější varianta. Za sebe můžu říct, že každé třetí až čtvrté číslo bych si na starosti klidně vzal, a to myslím tak, že bych si těch pár odpolední před vydáním uvolnil, abych mohl dát číslo důkladně dohromady.
A jestli je nutné být kvůli tomu v redakční radě, tak mě tam promězamě napište.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Ecthelion »

Boubaque píše:...Popravdě tenhle způsob stoupání po příčkách se mi moc nelíbí, přinejmenším proto, že nahrazuje spolupráci konkurencí a soupeřením...
Nevím, to se mi nezdá. Nahrazuje hierarchizovaný systém v podstatě rovnostářským, kde bude skupina lidí (ať už jim chcete říkat redakční rada nebo přípravná skupina nebo jakkoli jinak), kteří už pro Drakkar něco udělali a jsou dostatečně zodpovědní na to, aby si vzali na starost vlastní číslo.

Docela se mi líbila myšlenka, že se prostě pro každé číslo mezi sebou dohodnou, kdo si ho vezme na starost (rozuměj - kdo za něj bude mít zodpovědnost) a ostatní si rozeberou nějaké články nebo nějaké jiné části, které je třeba udělat. Být editorem je sice hodně dřiny a sežere to hodně času (musí se obeslat lidé, sehnat články, připomínat jim, aby je dopsali, kompeltovat, procházet je a doplňovat), ale zase je to velká příležitost a výzva. Editor projde všechny články, doplní perexy, jestli chybí, doplní odkazy, obrázky podle svého výběru, z textu vybere citáty, které se mu zdají důležité, má možnost doplnit editorský rámeček s vlastním názorem, odkazem nebo myšlenkou k tématu... určit pořadí článků a svým způsobem tak z velké části rozhodnout o podobě časopisu. Má prostě možnost prosadit svou vizi tohoto čísla časopisu - pokud se dohodne se sazečem a bude to odpovídat tématu čisla, tak se třeba může rozhodnout, že číslo bude černobílé a jediná barva v něm bude červená... je to v podstatě i umělecký záměr.
Editor by tak byl člověk, který by byl za své číslo zodpovědný (jeho jméno by bylo na obálce, což je na jednu stranu odměna, na druhou závazek). Na jednoho člověka je to práce moc, ale kdyby se členové rekadční rady střídali, myslím, že by to nebyl problém - na jedno číslo si člověk čas udělá a navíc by editor mohl předirigovat některé činnosti na ostatní členy redakční rady.

Nevím... bavili jsme se o tom s Alefem a přišlo mi to jako dobrý nápad. On je to de facto návrh stojící trochu stranou od toho stupňovitého povyšování (jestli po třech postech dát profil, atp. - tím si ještě také nejsem úplně jistý...).

Ohledně webu je myslím náš názor naprosto shodný - je to dlouhodobě naše slabé místo a pokud by se našel nějaký dobrovolník, který by nám je překopal, měl by moji neskonalou vděčnost. Stránky s redakčním systémem by řešily hodně našich problémů.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Alef0 »

Ono je to zaroven meritokracia v duchu open-source softwaroveho vyvoja: cim viac robis a cim viac zodpovednosti, tym vacsie prava.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od boubaque »

Mám toho ještě dneska hodně stihnout, tak se pokusím stručně (tzn. spíš bez dlouhého vážení slov, než krátce ;)):

Zaprvé a především, připadá mi to jako celkem jistý způsob, jak se krásně pohádat (a v horším případě i rozhádat). V lepším případě se během dvou tří čísel prostřídá pár lidí, kteří si to budou chtít zkusit, a pak to zůstane na jednom, který buď bude mít vizi (a bude schopný si všechny zorganizovat a nikoho neznepřátelit - aspoň co se týče přispívání a pomoci s organizací), nebo prostě bude jediný ochotný dělat.

Jak se bude řešit, když budou jedno číslo chtít editovat dva lidi? Jeden bude argumentovat tím, že ho posledně všichni pochválili, druhý tím, že by měl uvolnit místo "mladším". Budeme zavádět posloupnosti nároků?!

Uvědomte si taky, že současná podoba Drakkaru (zvlášť ta vizuální) není ani tolik postavená na shodě a dohodě, jako na kompromisu - pokud bude editor tlačit podobu (nejen tu vizuální) časopisu určitým směrem, někteří můžou ztrácet motivaci se na něm podílet.

Nelíbí se mi taky to jméno na obálce - možná je to subjektivní, ale připadá mi to jako dávat příležitost vést časopis i lidem, kterým půjde hlavně o to se zviditelnit. V kombinaci s předchozím bodem se může stát, že se během několika čísel může úplně obměnit "přípravný výbor", což by pak mohlo znamenat ztrátu kontinuity, ale především chuti a motivace na Drakkaru dál pracovat.

Tenhle návrh nepovažuju za kodifikaci současného stavu (nebo "procesu"), protože tenhle návrh dává víceméně absolutní pravomoc jednomu králi, což je právě ta hierarchizace. Nějaká odpovědnost je potřeba, ale pokud se pak objeví číslo, které se mi nebude líbit, nechce se mi říkat "Za to může XYZ, já s tím nemám vlastně nic společného".

A nakonec, neřeší to současný problém, kdy je většina práce na jednom (v lepším případě dvou) lidech. Osobně jsem radši pro určení nutných úkonů (a jako základ už to mám na papíře, jen teď mám bohužel neodkladnou práci), a jejich rozdělení/rozebrání, i kdyby jen pro jednotlivá čísla.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Markus »

Ono je nutné především se ptát, jestli to je vlastně potřeba. Kdo by to chtěl dělat? Nemám dojem, že by se lidi zrovna tloukli o to, aby mohli koordinovat číslo :wink: A narozdíl od Bubáka se zase nebojím, že by se pohádali dva lidi, protože fakt chtějí vzít si tu hromadu práce na sebe a nehodlají to nechat někomu jinému.

Mě se třeba současné sestavení Drakkaru líbí, resp. nevidím důvod, proč ho měnit. Stačilo by vylepšit - navrhoval jsem editora, ale ne ve smyslu šéfa čísla, ale ve smyslu technického poskoka, který upravuje texty a hlídá, aby vše bylo, jak má.

EDIT: Nicméně otázka, k čemu je šéfredaktor a zástupce, když "redakční rada" zastane všechnu práci, je myslím stále relevatní.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Alef0 »

Myslim si, ze tuto na RPGfore vladne priatelska atmosfera, ktora sa prenasa aj do Drakkaru a nevyzera, ze by sa to malo menit.

Ak nastane bitka o editorstvo, zrejme nastali zlate casy.

Ale naozaj, otazka, co presne robi sefredaktor a zastupca, je ta najpalcivejsia (a to i v pripade, ze sa budu ignorovat politicke debaty). Navrh, ktory sme mali s Ecthelionom, ma priblizit skutocny stav tomu, co je na papieri s dodanymi napadmi na motivaciu, ktore navrhoval Bifi.

V podstate jedina zakladna tragedia (okrem webu): ,,pro forma" sefredaktor, ,,pro forma" zastupca sefredaktora.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Markus »

Pro forma šéfredaktor ať klidně je, ostatně Romik je zakladatel Drakkaru a má na to morální nárok. "Pro forma" lidi nejsou tragédie, ničemu neškodí. Šéfredaktor se klidně může brát jako čestný titul bez formálních závazků.

Tragédie je, že práci, kterou je třeba udělat, nikdo nedělá, a tak zbývá na toho posledního v řadě (= sazeče).
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Joe »

Súhlasím vo všetkých bodoch obžaloby :)

Sám už tiež nemám toľko času na Drakkar, takže môj občasný článok/príspevok doňho je skôr výnimkou ako pravidlom.
Zástupca šéfredaktora som len preto, že som vtedy mal viac času a prístup k webu - updajtovaniu.

Takže som tiež len pro-formálny ;)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Redakčná rada a iné štruktúry

Příspěvek od Bifi »

Nechcem sa vám tu do toho vôbec miešať, len mi napadla ešte jedna vec, kde má IMHO Drakkar rezervy a kde je priestor na zlepšenie: PR a zabezpečovanie imidžu navonok. Zabezpečiť propagáciu čísla, akonáhle vyjde - na iných weboch a prípadne inde, ukážkovými číslami na conoch a pod. Vydaním čísla totiž práca nekončí. Taktiež by bolo dobré nadviazať spoluprácu s inými médiami - mne by v Drakkare napríklad nevadila reklama na SotE, nový Dorn alebo Pevnost (a v Dorne môže byť leták Drakkaru a pod.).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Zamčeno

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů