Obsah 7. čísla

Archiv časopisu Drakkar.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

ilgir píše:Autorem článku o Inkvizici jsem já.
Když to nestihneš, tak v příštím čísle omluvu. :>;o)
Ešte ťa stíham opraviť! $D
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

It's up, ladies!
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Acidburn
Příspěvky: 219
Registrován: 20. 5. 2007, 13:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acidburn »

Joe, kvalita $D $D $D juch, sedmička je tu. Jo a tu chybu jsem našel taky - u Liche "cvelmi". Nutno dodat, já to mám ve své verzi, kterou jsem odeslal Drakkaru, v pořádku :>;o)

Ale jinak dobré, dobré, obálka i s tím zlatým logem. Jenm bych uvítal, kdyby byl obsah upraven jako odkazy, abych nemusel rolovat celým číslem ale jednoduše kliknout na název a hup, jsem na článku. Ale předpokládám, že to ještě bude ve finální verzi $D $D $D

No a teď už hurá na osmičku.
Countdown to exterminate the human race...
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

BTW, logo je už sivé a keď prídeme naspäť zo Sleziny, tak opravím aj tú chybičku a prihodím odkazy.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Acidburn
Příspěvky: 219
Registrován: 20. 5. 2007, 13:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acidburn »

v úvodníku je chybička - zažehnal místo zažehral. Odkazy jako v minulých číslech nějak nejsou. A logo je málo výrazné, ta zlatá byla lepší...ale jinak good.
Countdown to exterminate the human race...
Uživatelský avatar
Acidburn
Příspěvky: 219
Registrován: 20. 5. 2007, 13:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acidburn »

Oook $D
Countdown to exterminate the human race...
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Gratulace, paráda.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Acidburn
Příspěvky: 219
Registrován: 20. 5. 2007, 13:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acidburn »

Ad Inkvizice

článek mne rozhodně zaujal, ale mám pár poznámek:
1 - píše se v něm o úřednících za císaře Augusta, kteří měli pravomoc obžalovat, vyšetřovat i soudit (v jedné osobě). Zajímal by mne název těchto úředníků a něco bližšího o jejich agendě. Římské právo jsem měl v prváku, ale na tomto tvrzení mi něco nesedí. Může to být jen můj dojem, ale rád bych si to ověřil.

2 - tvrzení, že Karel Veliký byl "nejen pánem světa, ale též Kristovým pokračovatelem a nejvyšším knězem. Světská a duchovní moc nyní opět splynuly..." je víc než odvážné. Předně, Karel Veliký nebyl "nejvyšší kněz", protože jednak existoval papež (zástupce Krista na zemi), druhak institut "nejvyššího kněze" je prázdný pojem, protože nemá žádný reálný obsah (resp. v daném období církev tento institut nezná, ale za antického Říma opravdu existoval pontifex maximus). Daleko přesnější by bylo říct, že Karel Veliký podporoval papeže Lva III., který se mohl mocensky "udržet" jen díky světské moci Karla Velikého.

3 - zvrácení inkvizitoři mučící ženy a dívky - no, on to není mýtus, ona je to bohužel pravda. Ano, souvisí to s hony na čarodějnice. To, co se dělo například v Německu, byla naprostá šílenost. Ano, bylo to později než potlačení katarů.

4 - dobře, že je zmíněna inkvizice ve Španělsku. Ta totiž byla založena Isabelou Kastilskou a jejím manželem z Aragonska za jediným účelem - likvidací Židů a zabavení jejich majetku a také k likvidaci politicky nepohodlných osob. Toto schéma o 500 let později zopakoval Hitler...

Jinak - článek dobrý, jen občas až příliš stručný. $D
Countdown to exterminate the human race...
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Acidburn píše:2 - tvrzení, že Karel Veliký byl "nejen pánem světa, ale též Kristovým pokračovatelem a nejvyšším knězem. Světská a duchovní moc nyní opět splynuly..." je víc než odvážné. Předně, Karel Veliký nebyl "nejvyšší kněz", protože jednak existoval papež (zástupce Krista na zemi), druhak institut "nejvyššího kněze" je prázdný pojem, protože nemá žádný reálný obsah (resp. v daném období církev tento institut nezná, ale za antického Říma opravdu existoval pontifex maximus). Daleko přesnější by bylo říct, že Karel Veliký podporoval papeže Lva III., který se mohl mocensky "udržet" jen díky světské moci Karla Velikého.
Článek jsem ještě nečetl -- a ta citace se mi taky nijak nezamlouvá -- ale mám takový mlhavý dojem, že titul pontifex maximus se přenesl ve středověku na papeže (tudíž že ona doba ten pojem zná), na druhou stranu si nejsem jistý, jestli to vůbec ilgir použil jako termín. A co se týká vztahu Karla Velikého a Lva III., tak to bylo zcela jinak. Karel se naopak snažil Lva co nejvíc upozadit a připravit o moc a korunovaci z rukou papeže se vyhýbal jako čert kříži. Protože takovou korunovací by vlastně uznával vyšší moc papeže. Nakonec se ale i proti Karlově vůli podařila korunovace z rukou papeže, čímž Lev III. vytvořil precedens pro Karla i budoucí císaře méně výhodný.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Acidburn píše: 1 - (...) Zajímal by mne název těchto úředníků a něco bližšího o jejich agendě. (...)

2 - tvrzení, že Karel Veliký byl "nejen pánem světa, ale též Kristovým pokračovatelem a nejvyšším knězem. Světská a duchovní moc nyní opět splynuly..." je víc než odvážné. Předně, Karel Veliký nebyl "nejvyšší kněz", protože jednak existoval papež (zástupce Krista na zemi),

3 - zvrácení inkvizitoři mučící ženy a dívky - no, on to není mýtus, ona je to bohužel pravda.

4 - dobře, že je zmíněna inkvizice ve Španělsku. Ta totiž byla založena Isabelou Kastilskou a jejím manželem z Aragonska za jediným účelem - likvidací Židů a zabavení jejich majetku a také k likvidaci politicky nepohodlných osob. Toto schéma o 500 let později zopakoval Hitler...

Jinak - článek dobrý, jen občas až příliš stručný. $D
1 - název úředníků neznám. Druh procesu se nazývá cognitio extraordinaria.
Otta ve svém Naučném slovníku píše:I ve přích hrdelních bylo jednání dvojí: před úředníkem (in iure) a před soudním dvorem (in iudicio). Úředník případ vyšetřil a mohl rozhodovati jen tehdy sám, když nabyl jistoty o vině neb nevině obžalovaného, neb když tento se přiznal. Jinak vedena pře dále před sněmem nebo soudním dvorem.
2 - r. 794 na frankfurtské synodě přijal Karel titul rex et sacerdos (král a kněz). Antická idea nejvyššího vládce a kněze v jedné osobě byla dobře známá - a Karel si na antiku potrpěl. Papež nejenže neměl žádnou moc, ale ani neměl svrchované právo nad biskupy. S těmi nakládal Karel zcela libovolně. Jeho kult osobnosti byl takový, že by mu Putin záviděl. Běžní lidé v Říši neměli ponětí kdo je a co dělá papež, ale velice dobře znali svého panovníka, božského Karla Velikého, Kristova nástupce. Karel se samozřejmostí očekával, že papež se jeho idee podvolí a bude mu oficiálně schvalovat všechny jeho činy - a to se také dělo.

3 - taky že jsem nic takového nenapsal. Psal jsem o "oblíbeném námětu historek".

4 - ona ta inkvizice likvidovala hlavně židy a muslimy, kteří se nechali pokřtít, ale dál dodržovali své staré zvyky. Proti židům jako takovým nezakročovala, to měla na práci lůza.

Jinak - nojo, já rád píšu články na témata, která by vystačila na knihu, ne-li více. $D
Zamčeno

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host