Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Čas od času vzplane RPG Fórum plamenem a divokými hádkami. Zde archivujeme některé obzvláště povedené flamy - pro pobavení, ostrašení či poučení budoucích generací.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Pieta »

Joe píše:Sociálne experimenty sú celkom sranda.

A bolo to celkom zaujímavé sledovať tak vývoj diskusie, ako aj reakciu na jej zmazanie.

Nemienim sa k tomu viac vyjadrovať, nech si to preberie kto ako chce. Diskusiu som si pre vlastnú potrebu samozrejme zazálohoval.
Evil Joe of Evil. (-;
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Invictus »

No tak Joe je přeci fórový šašek.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od sirien »

...a moderátor.

jen mi trochu uniká, proč musí šaškovat i u jiného dvora.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Pro badatele v autorském právu - psal jsem to hned na začátku. Bouchi to psal taky správně. Samozřejmě je to dílo, a ne součást. A je tam i poznámka o problému substrátu díla, který technicky brání tomu, aby to mazal autor v nějaké knize nebo novinách. A i tato námitka na internetu padá.
Pardon, takže když napíšu nějaký nevyžádaný blábol na veřejný server, který mi nepatří, tak mám právo požadovat pak po majiteli, aby to jako smazal, když se mi zamane?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Dukolm
Příspěvky: 389
Registrován: 5. 7. 2006, 09:30
Bydliště: d20.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Dukolm »

Joe píše:Aby som poopravil prvý príspevok, Sirien zmazal svoje články, nie príspevky.

Carry on...
pokud vím nesmazal ale přesunul na D20 (EDIT: on už to jsem psal sem to přehlédl)

navíc jako víc lidí odsud ne jen on tam přesunul svoje projekty,...
Uživatelský avatar
Majo
Příspěvky: 769
Registrován: 26. 4. 2007, 11:53
Bydliště: žilina (SR)

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Majo »

Joe píše:Nemienim sa k tomu viac vyjadrovať, nech si to preberie kto ako chce. Diskusiu som si pre vlastnú potrebu samozrejme zazálohoval.

Joe out.
To je dobre trápne.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Argonantus »

když napíšu nějaký nevyžádaný blábol na veřejný server, který mi nepatří, tak mám právo požadovat pak po majiteli, aby to jako smazal, když se mi zamane?
Řekl bych, že ano. Ovšem je to právní názor, který zatím zřejmě nemá oporu v zákoně ani judikatuře.
Problém je v tom, že to ještě nikdy nikdo nepožadoval; nebo alespoň, spor na tohle zásadní téma se nedostal až k soudu.
Většinou zřejmě zakroutili hlavou, zaťukali si na čelo a pak to smazali.

Obrácená argumentace by se zřejmě nesla přes analogii s vydáváním; že tím, že to uveřejnili, mlčky souhlasil a dal jim licenci; a o to by se dal vést docela veselý a urputný spor.

Jinak mám dojem, že k pár případů autocenzury - ve spolupráci s adminem - tu už několikrát došlo. Když někdo prozradil něco, co neměl, pak to sám uznal. Zpětném mazání nevidím jako neřešitelný problém, když to je se souhlasem nebo dokonce na přání autora. Je to samozřejmě netypické a mělo by se to dít jednou, případně dvakrát za deset let.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

když napíšu nějaký nevyžádaný blábol na veřejný server, který mi nepatří, tak mám právo požadovat pak po majiteli, aby to jako smazal, když se mi zamane?
Argonantus píše:Řekl bych, že ano. Ovšem je to právní názor, který zatím zřejmě nemá oporu v zákoně ani judikatuře.
Problém je v tom, že to ještě nikdy nikdo nepožadoval; nebo alespoň, spor na tohle zásadní téma se nedostal až k soudu.
Většinou zřejmě zakroutili hlavou, zaťukali si na čelo a pak to smazali.
Kdyby se Sirien s Markusem nějak rozumně dohodli a forum se složilo na právníky, mohli bychom udělat průlomový rozsudek?
Argonantus píše:Obrácená argumentace by se zřejmě nesla přes analogii s vydáváním; že tím, že to uveřejnili, mlčky souhlasil a dal jim licenci; a o to by se dal vést docela veselý a urputný spor.
Tady se matně kříží tvůj obor s mým oborem... mně nepřipadá ani tak, že jde o nějakou licenci, jelikož na těch příspěvcích nebude nikdo vydělávat, spíš mi to připadá analogické, jako kdyby se Sirien (teď to vůči němu bude vyznívat blbě, ale je to nejbližší příkladová osoba) scházel ve veřejném debatním kroužku na náměstí, tam se s námi bavil o blbostech... jednou se naštval a chtěl po nás, abychom vše, co kdy v tom veřejném debatním kroužku pronesl, zapomněli, nebo alespoň dále nešířili a nereagovali na ně v dalších diskusích. Pro mě je takovéhle psaní převážně jazykovým aktem, a to nikoliv nepodobným aktu promluvovému, který z principu lze těžko "vlastnit" (i když myslím, že i na to byly nějaké pokusy a někteří lidé by moooc rádi...), nebo alespoň jako jazykovědec jsem všemi deseti proti tomu.
Když politik plácne nějaký žvást a novináři to nahrajou na kameru, taky po nich nemůže chtít, aby to nevysílali a nepřipomínali (a naopak já si myslím, že je žádoucí, aby se takové věci čas od času připomněly).
Argonantus píše:Jinak mám dojem, že k pár případů autocenzury - ve spolupráci s adminem - tu už několikrát došlo. Když někdo prozradil něco, co neměl, pak to sám uznal. Zpětném mazání nevidím jako neřešitelný problém, když to je se souhlasem nebo dokonce na přání autora. Je to samozřejmě netypické a mělo by se to dít jednou, případně dvakrát za deset let.
Tak to přesně nemyslím... to je něco jiného... když v hnutí napíšu slint, že Vallun je (doplňte si patřičné výrazivo), kterou nesnáším atd., tak se dá celkem dobře debatovat o tom, zda by se to mělo vymazat... Ale zase... vidím problém v tom, že tady se na odmazání asi všichni shodnou - já jako autor, protože mě to vrhá do špatného světla a už si za tím třeba nestojím, Markus, protože to zřejmě nebude příliš přínosné pro forum (a Vallun nejspíš taky:)). Ale Markus by se mohl rozhodnout, že jsem kokot a že chce, aby to všichni viděli, takže to prostě nesmaže...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Argonantus »

mohli bychom udělat průlomový rozsudek?
Takových "průlomových" kravin vzniká... jde o to, že množina magorů, kteří to považují za zásadní problém, bude vždycky malá.
mně nepřipadá ani tak, že jde o nějakou licenci, jelikož na těch příspěvcích nebude nikdo vydělávat,


Vydělávání je naprosto bezvýznamné. Drtivá většina autorských děl nemá žádnou cenu (pročež se o ně taky nevedou spory...). Licence je v zásadě souhlas autora s tím, že se to může publikovat. Odměna je až v druhé řadě. Může být licence zadarmo.
spíš mi to připadá analogické, jako kdyby se Sirien (teď to vůči němu bude vyznívat blbě, ale je to nejbližší příkladová osoba) scházel ve veřejném debatním kroužku na náměstí, tam se s námi bavil o blbostech... jednou se naštval a chtěl po nás, abychom vše, co kdy v tom veřejném debatním kroužku pronesl, zapomněli


V zásadě je analogie internetu s náměstím dobrá, sám ji ostatně užívám, ale zádrhel je v jediném; autorské dílo je chráněno po té, co je zachyceno na hmotný substrát (lecjaký - papír, CD, kazetu...), což je právně okamžik jeho vzniku. Myšlenka pouze v hlavě chráněna není, a slovo vyřčené, leč nenahrané, také ne.

Internetová glosa je zachycena, a tudíž se spíše podobá publikaci. Taky existují internetové noviny, že.
Když politik plácne nějaký žvást a novináři to nahrajou na kameru, taky po nich nemůže chtít, aby to nevysílali a nepřipomínali


Novináři mají novinářskou licenci. To je jistá výjimka z pravidla. Jinak je to klasický příklad střetu autorského práva s právem na informaci.
když v hnutí napíšu slint, že Vallun je (doplňte si patřičné výrazivo), kterou nesnáším atd., tak se dá celkem dobře debatovat o tom, zda by se to mělo vymazat...


To jsem nemyslel. Jde o situace, když třeba v hnutí mysli napíšeš, kde Vallun bydlí, jak se jmenule a jakou má kombinaci k trezoru. Myslím, že nikdo rozumný by se smazání nebránil. Párkrát se něco podobného stalo (i když ne tak drasticky, pochopitelně).

Žaloba na to, aby byl povinen někdo něco smazat z důvodu zásahu do osobnostních práv existuje a byla párkrát rozhodnuta. Z důvodů čistého autorství jsem to ještě neviděl.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od maYda »

Neděláte z toho zbytečně vědu?

U příspěvků má každý autor ikonku "upravit" a "smazat". Předpokládám, že když tam je napsáno "smazat,", tak jako autor příspěvku mám právo sama uvážit, pokud tam příspěvek chci nechat nebo ne.
Důvody, proč tak autor činí, jsou jeho privátní věcí. Myslím, že mohou být různorodé a četné.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:V zásadě je analogie internetu s náměstím dobrá, sám ji ostatně užívám, ale zádrhel je v jediném; autorské dílo je chráněno po té, co je zachyceno na hmotný substrát (lecjaký - papír, CD, kazetu...), což je právně okamžik jeho vzniku. Myšlenka pouze v hlavě chráněna není, a slovo vyřčené, leč nenahrané, také ne.

Internetová glosa je zachycena, a tudíž se spíše podobá publikaci. Taky existují internetové noviny, že.

Novináři mají novinářskou licenci. To je jistá výjimka z pravidla. Jinak je to klasický příklad střetu autorského práva s právem na informaci.

Aha? a o tom, že máš "novinářskou licenci" se rozhoduje jak? musíš být v nějakém speciálně akreditovaném zpravodajském podniku? nebo musíš mít vystudovanou FSV? nebo musíš být člen nějakého úžasného svazu novinářů?

A jinak ano, podobá se to publikaci... takže jsi to prostě publikoval. Je to venku, je to veřejné. Může se to octnout v citacích (třeba hned v následujícím příspěvku). Proč by ti tedy měl někdo vyhovovat s tím mazáním? Navíc jak to odstraníš z těch citací?

Jo a jinak... internet je hmotný substrát? :wink: Já vím, jsou tu nějaké harddisky serveru... ale ty patří obvykle někomu jinému, takže když on ti milostivě dovolí na ně něco nahrát, v tomhle případě psané slovo, tak je snad dost na něm, zda ti ho dovolí i smazat...
To jsem nemyslel. Jde o situace, když třeba v hnutí mysli napíšeš, kde Vallun bydlí, jak se jmenule a jakou má kombinaci k trezoru. Myslím, že nikdo rozumný by se smazání nebránil. Párkrát se něco podobného stalo (i když ne tak drasticky, pochopitelně).
Žaloba na to, aby byl povinen někdo něco smazat z důvodu zásahu do osobnostních práv existuje a byla párkrát rozhodnuta. Z důvodů čistého autorství jsem to ještě neviděl.
Uch, tak to jistě, existují věci jako ochrana osobních údajů, ale to sem myslím patří dost okrajově a ani mě to moc nezajímá, protože v tom je myslím celkem jasno, že by se to smazat mělo.
Mayda píše:Neděláte z toho zbytečně vědu?
U příspěvků má každý autor ikonku "upravit" a "smazat".
1 ) "smazat" nemá každý příspěvek, má to jen ten poslední...
2) ano, děláme z toho vědu
3) ne, neděláme ji z toho zbytečně... možná to sem úplně nepatří, ale mě zajímá ta obecná rovina... téma, jak to bylo se Sirienem a jeho požadavkem zde, jsem opustil už někde na straně 1 nebo 2. Zajímá mě, co všechno si ta "autorská práva" dnes pod sebe osobují... a ten rozsah, o kterém vím, se vůčihledě rozrůstá :think:
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Argonantus »

ten rozsah, o kterém vím, se vůčihledě rozrůstá


To je přesně tak, a také moje oblíbené téma. Vývoj autorského práva je zjevně maligní. Některé nápady jsou skutečně zběsilé, a už jsem je uváděl; například snaha prohlásit za dílo větu nebo část věty.
Konkrétně byl spor o "anděla s ďáblem v těle." Představa světa, kdy za jednotlivé věty platíte autorské honoráře někomu je docela děsivvá. A že to zase bude vybírat nějaká ochranka (v tomto případě zřejmě Dilia), je ještě děsivější.

Na Městě se myslím právě teď někdy soudí "dělání, dělání je lék."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Vallun »

Eleshar - musíš mít novnářský průkaz, přičemž cest jak jej získat je hafo...
Jo a jinak... internet je hmotný substrát? :wink: Já vím, jsou tu nějaké harddisky serveru... ale ty patří obvykle někomu jinému, takže když on ti milostivě dovolí na ně něco nahrát, v tomhle případě psané slovo, tak je snad dost na něm, zda ti ho dovolí i smazat...
Velmi zajímavá otázka, a odpověď je ano...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argo píše:Na Městě se myslím právě teď někdy soudí "dělání, dělání je lék."
Mno ta kurva komunistická Svěrák už vysoudil 200 litrů za to, že si nějaká firma dala do reklamy "upeč třeba zeď", takže koukám, že se zřejmě snaží z toho svého podělaného normalisačního škváru ještě vytřískat další prachy. Přes hubu by měl dostat, šmejd.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Názor na zmazanie svojho prínosu zo stránky

Příspěvek od maYda »

2. Zajímá mě, co všechno si ta "autorská práva" dnes pod sebe osobují...
¨

Tak třeba v mém oboru je to někdy docela sranda....
I když dnes se už možná kolegové poněkud uklidnili.
Ale jednu dobu to směřovalo k tomu, že pokud architekt vypracuje dokumentaci na stavbu, nesmí se bez jeho souhlasu v té stavbě nic měnit. Vzhledem k tomu, že většina staveb po čase vyžaduje adaptaci,případně může být používána jinak,než bylo navrženo, by to vyneslo mnoho kopmplikacéí zejména pro stzavebníky a uživatele staveb.
na druhou stranu ejdnu dobu se v planografiích vybíral poplatek pro OSA za kopírování.
Poněkud paradoxní situace, protože OSA nechrání autorská práva projektantů, ale inkasovala by poplatek za kopírování děl, jichž jsou autory.
Myslím ale, že od téhle ptákoviny se už upustilo.
Pro architeklta ostatně vyplývá z autorství především nemalá odpovědnost. Když spadne barák, je to nesrovnatelně větší průšvih, než když propadne knížka.
Zamčeno

Zpět na „Legendární flamy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů