Téma, jehož založení ještě budu litovat

Čas od času vzplane RPG Fórum plamenem a divokými hádkami. Zde archivujeme některé obzvláště povedené flamy - pro pobavení, ostrašení či poučení budoucích generací.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Dobro. Co přesně znamená "soudit"?

Protože to může v jednom významu být odsuzovat (proti čemuž brojím), ale ve druhém významu kritizovat, hodnotit (což dělám rád). Slovíčkaření, ale důležité.

Pieta, Jerson: Díky. Budu si na to dávat pozor.

EDIT: Není mi příjemné, že se to z původního tématu přeneslo na kritizování mě a Baja. Nemohli bychom se vrátit k tématu, případně se přenést do soukromých zpráv?
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Sirien: Ja vedel ze se mam dat na charitu, ale mozna jeste neni pozde $P.
Mluvil jsem z vlastnich zkusenosti. Tedy reakce ktere jsem videl. Mozna to bylo trochu pritazene za vlasy, ale to je ted jedno. Chtel jsem vase reakce a ty jsem dostal. Pokud si myslis, ze to tak neni a opravdu to tak nebude, tak je to to jedine co chci. S tim ze je pro me hlavne dulezite, aby to tak nebylo. To co bylo uz stejne nejde zmenit. At to kazdy vidi vesvetle, jakem to vidi.
Chybu teoretiku jsem uznal, coz pdle me bylo take dulezite. To je asi tak vsechno co bych k tomu rekl.

Ostatni mohu ujistit, ze ac me Sirienova reakce prekvapila a rozhodila, momentalne nejsem nastvany ani nic podobneho a necitim potrebu to nejak dal resit. Takze se zbytecne nerozcilujme.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Markus píše:Pieta, Jerson: Díky. Budu si na to dávat pozor.
Ještě jedna věc. U Baja mnohem snáze ... toleruju ( :P ), když napíše článek, který vyznívá jinak než by chtěl, protože není tak snadé vidět ve vlastním textu něco jiného.

Ty, pokud vím, studuješ novinařinu, a tak se domnívám, že jsi s takovými věcmi seznámen - nebo bys alespoň měl být. Takže na tebe jsem o něco přísnější a jsi první na řadě, pokud mám někdy chuť vyletět jak čertík z krabičky.

Toť jen dodatek, (abys věděl, že tě Jerson sleduje 8) )
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Dobro. Co přesně znamená "soudit"?

Protože to může v jednom významu být odsuzovat (proti čemuž brojím), ale ve druhém významu kritizovat, hodnotit (což dělám rád). Slovíčkaření, ale důležité.
Hm :-?

Ztrácím se v to, kapku... takže když tu byla ta diskuse o GNS, tak jsi lidem říkal, aby nikoho neodsuzovali, pokud to chápu dobře?

A tím že jsi NEřekl "nesuďte jiné" máš namysli, že nikomu nezakazuješ, aby kritizovali a hodnotili, je to tak?

hm. je to dost slovíčkažina, navíc mi to připadá trochu zpětně vykonstruované, ale dejme tomu.

naskýtá se zajímavější otázka - co když při své kritice a hodnocení dojdu k odsouzení jako k "objektivnímu" závěru? Co mi budeš tvrdit potom, protože v tu chvíli se dostaneš do logického rozporu.
Budeš mi na jednu stranu tvrdit, že nemám odsuzovat, jenže mé odsouzení je důsledek mého kritického hodnocení, a to mi zase zakazovat nechceš... takže?

PS - původní téma? A co k tomu chceš ještě vidět? Nemyslím, že by u něj bylo zase až tak moc k diskusi...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Sirien píše:naskýtá se zajímavější otázka - co když při své kritice a hodnocení dojdu k odsouzení jako k "objektivnímu" závěru? Co mi budeš tvrdit potom, protože v tu chvíli se dostaneš do logického rozporu.
Budeš mi na jednu stranu tvrdit, že nemám odsuzovat, jenže mé odsouzení je důsledek mého kritického hodnocení, a to mi zase zakazovat nechceš... takže?
Buď vycházíš ze svého posouzení a kritizuješ, a pak je to subjektivní kritika, kterou Markus povoluje, nebo vycházíš ze svého posouzení a odsuzuješ, a pak je to subjektivní odsouzení, které Markus zakazuje.

Varianta "vycházím ze svého subjektivního posouzení a díky tomu objektivně vím, že je to hodné odsouzení" neexistuje.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Kristepane... já si prostě myslím, že člověk by se neměl řídit dogmaty a "obecnými pravdami, které každý ví" (např. HnS je začátečnický styl), naopak by se měl seznámit s různými možnými variantami, vybrat si tu, která se mu líbí, a nechat ostatním možnost posoudit podle sebe.

To, že lidé - třeba já - fanouškovsky píší o tom, co mají rádi, mi přijde zcela košér. A jestli někomu přijde, že "nepřímo odsuzují jiné", tak je to jeho problém. Vy možná vidíte protiřečení v mém tvrzení, že "každý si má vybrat to, co se mu líbí" a v mých článcích o tom, co se líbí mě... ale mě na tom nic protiřečícího si nepřijde.

Je velmi těžké se o něčem bavit, když Siriene bereš mé citace staré půldruhého roku a přebíjíš jimi věci, které říkám teď. Člověk se mění, názory a formulace se mění s ním.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Je velmi těžké se o něčem bavit, když Siriene bereš mé citace staré půldruhého roku a přebíjíš jimi věci, které říkám teď. Člověk se mění, názory a formulace se mění s ním.
Jistě. Nic Ti nebránilo říct tohle hned na začátku, jenom mě prostě zajímalo, jestli to pořád ještě platí všechno, a protože jsi až doteď nikde neřekl, že by ses od toho původního distancoval, tak jsem měl za to, že ano.
TeĎ už je to jasnější.

Pieta: No tak o tom bysme mohli HODNĚ diskutovat. Chceš mi tvrdit že na základě věcné kritiky a posouzení nemůžu dojít k závěru, že nacismus, fanatismus, komunismus, zločin a jiné jsou hodné odsouzení?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Naposledy upravil(a) Markus dne 25. 9. 2007, 12:54, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Sirien píše:No tak o tom bysme mohli HODNĚ diskutovat. Chceš mi tvrdit že na základě věcné kritiky a posouzení nemůžu dojít k závěru, že nacismus, fanatismus, komunismus, zločin a jiné jsou hodné odsouzení?
Goodwinův zákon. Prohráls.

EDIT: Markusi! Sakra! (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Uz toho nechte. Argumentacnima pravidlam se tu striktne a neustale neridi nikdo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

To byla sranda, Bajo.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Ja vim. A proto jsem rekl, at toho nechate, dokud to je sranda. :wink:
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

ad1 představa toho že v diskusi ve které se nerozhoduje můžete prohrát dokazuje pouze omezenost ;)

ad2
However, Godwin's Law itself can be abused, as a distraction or diversion, that fallaciously miscasts an opponent's argument as hyperbole, especially if the comparisons made by the argument are actually appropriate. A 2005 Reason magazine article argued that Godwin's Law is often misused to ridicule even valid comparisons.
Myslim, že jste pouze dokázali, jak snadno lze tento zákon znetvořit a využít ve svůj prospěch v okamžiku, kdy se vám to pouze hodí ale jeho věcná podstata není v diskusi obsažena ;)
námitkou proti Godwinovu zákonu je, že i přirovnání k Hitlerovi může být zcela platným diskusním argumentem. Například při debatě o kvalitách nějakého politika je možno tvrzení „Je to skvělý politik, vždyť zásadním způsobem pozdvihnul ekonomiku.“ zpochybnit odpovědí „Samotný fakt, že pozdvihnul ekonomiku, neznamená, že je skvělý politik – i Hitler pozdvihnul ekonomiku.“ Takové porovnání mohou mnozí považovat za přijatelné odvolání na Hitlera jako všeobecně známý extrémní případ, kterým lze vyvrátit univerzální platnost nějakého zobecnění.

Podle obhájců Godwinova zákona však každé takové přirovnání obsahuje neoddělitelné množství emocí a z argumentu se stává útok ad hominem. Jelikož se s Hitlerem váže příliš mnoho negativních významů, je jakékoli přirovnání k němu přehnané možná s výjimkou jiných despotických diktátorů. Proto Godwinův zákon zakazuje i taková porovnání, která by se na první pohled mohla zdát snesitelná.

Typická Godwinova odpověď na podobné námitky zněla, že Godwinův zákon neřeší, zda nějaké konkrétní přirovnání v konkrétní debatě je rozumné. Právě proto, že takové přirovnání v některých situacích může být platné, říká Godwin, je potřeba takové nadužívání podobných porovnání omezit. Jedině tak je možno zajistit, aby platná přirovnání tohoto druhu měla patřičný dopad.
Zvýrazněná věta přesně vystihuje podstatu mého sdělení vůči Pietovi. Mnohokrát děkuji za pozornost a příště si pdobné vtípky zkoušejte na někoho jiného ;)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

And the lack of sense of humour award goes to...
Sirien píše:No tak o tom bysme mohli HODNĚ diskutovat. Chceš mi tvrdit že na základě věcné kritiky a posouzení nemůžu dojít k závěru, že nacismus, fanatismus, komunismus, zločin a jiné jsou hodné odsouzení?
Nechci. Kde tvrdím, že na základě věcné kritiky nemůžeš dojít k závěru, že nacismus je hodný odsouzení? Já myslel, že se celou dobu bavíme o tom, jakým stylem RPG se lidé baví?
Jinak řečeno, mimo oblast hodnocení RPG stylů svému původnímu výroku nepřisuzuju obecnou platnost, tudíž není třeba jeho univerzální platnost vyvracet.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Nemůžeš srovnávat politické režimy s RPGčkama, to je absurdita. V politice jde o to, jak nacházíš s jinými lidmi a jak respektuješ práva ostatních - snadno se dá najít něco opovrženíhodného. U her jde jen o soukromé záležitosti, co koho osobně baví, a to je věc, do které moc kecat nemůžeš. Těžko najdeš někoho, kdo svým hraním ubližuje jiným lidem. A ačkoliv si nějaké takové úchyly představit dokážu, dostáváme se do extrémů, o kterých tahle diskuze vůbec není.
Zamčeno

Zpět na „Legendární flamy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů