30. číslo vydáno!

Drakkar je internetový časopis (nejen) o RPG hrách. V této sekci probíhají organizace, diskuze o článcích, atd. Budeme rádi, když se zapojíte.

Moderátor: Raven

morech11

Re: 30. číslo vydáno!

Příspěvek od morech11 » 12. 2. 2012, 16:19

napadla ma ešte jedna vec ohľadom sadzby - ide ale o čisto osbný feeling
z nejakého dôvodu jednoducho priam bytostne nenávidím to, čo sa tiahne s MS Wordom (a postupne aj s inými programami) odkedy prestala byť aktuálna verzia z roku 2003. Ide o priveľký spacing medzi riadkami po stlačení enteru. priznajme si, text častokrát členený na odseky vyzerá v defaultnom nadstavení skutočne strašne a ešte horšie sa číta. v templatoch vo worde sa s tým dá narábať, neviem ale, ako je to v sadzaciom programe, ktorý používate.
vyzerá to fakt skvele, keď má stranový text štyri odseky, ale priznajme si, ktorákoľvek poviedka, či už moja, alebo tie v Confessiu vyzerajú strašne :)
tak do budúcna ;)

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 12. 2. 2012, 16:27

morech11 píše:vyzerá to fakt skvele, keď má stranový text štyri odseky, ale priznajme si, ktorákoľvek poviedka, či už moja, alebo tie v Confessiu vyzerajú strašne :)
Tvoje povídka je ve dvou sloupcích, dokonce patkovým písmem ;) Confessio bylo na sazbu složitější, jak už Alef zmínil, a zvolil tuhle možnost...
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

Alef0
Administrátor

Příspěvek od Alef0 » 12. 2. 2012, 16:39

Sú dve typografické školy:
* ,,naša", ktorá má predsadený prvý riadok odsekov a medziodsekové medzery sú nulové.
* americká, kde sú odseky opticky oddelené medzerou, z čoho vyplýva, že predsadenie prvého riadku nie je potrebné.

Mám pocit, že trendy spejú k americkej škole, onen vietor fúka od webdizajnu. Drakkar používa skôr americkú, súvisí to s tým, že je to viac na online čítanie než tlač. V takom štýle je aj tvoja poviedka.

Myslím, že je to skôr otázka zvyklosti.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

morech11

Příspěvek od morech11 » 12. 2. 2012, 17:53

ale jednoducho si neviem predstaviť, že by som dostal do ruky knihu, ktorá bude napísaná "americkým" štýlom

Wild West

Příspěvek od Wild West » 13. 2. 2012, 08:34

morech11:

Bohužel souhlasím s tebou. Ten čtyřsloupec je pomalu k neučtení a vložené texty působí nepřehledně. Moje vina, že jsem si neuvědomil, co s tím provede sazba.
A pokud jsem se obával, že to bude dlouhé, tak je to teď opravdu dlouhé.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 13. 2. 2012, 08:38

Sice opožděné, ale zato velmi našlapané a povedené číslo!

Články, které mě zaujaly:

Confessio: Dobrá sonda do světa tvůrčího psaní, i když jistě poněkud jednostranná. Například je určitě i mnoho pisálků (třeba já :D), kteří nezačínají tak, že napodobují své oblíbené spisovatele, ale rovnou to tak nějak plácají, jak jim zobák narostl. Což samozřejmě nic nevypovídá o kvalitě díla.
Zajímavé jsou ty ukázky. Ten renesanční dopis je prezentován jako pokročilejší dílo než strom. Ano, jistě je řemeslně (stavba vět) i umělecky (stavba textu, aby navodil odpovídající dojem) lépe udělaný. Ale projevuje se tam to, co píše autor: "množství textu narůstá". Už mi to přijde příliš ukecané, takže z celkového dojmu hodnotím lépe strom. Ono má určitě vliv i to, že strom se tam narozdíl od dopisu vešel celý.

Lazariáni: Velice zajímavé, o tématu jsem až dosud skoro nic nevěděl. Zaráží mě, že jsem se nic nedočetl ani například v souvislosti s templáři. Jsem zvědav, jestli bude pokračování méně faktografické a více RPG-usable.

Náhodná tabulka:
Dobré a místy dost vtipné nápady - pobavil jsem se :lol:

Král meymunov:
Krátké humorné povídky ti jdou, Michale. Velice příjemně se to čte. Hodně tomu pomáhá i (pro mě) zvukomalebná slovenština. (Někdy mám dojem, že slovenština musí být mnohem bohatší než čeština, protože u různých Slováků tady na fóru se setkávám s velmi různými "jazyky". Ale asi je to jen dojem, daný tím, že češtinu lépe znám.)

A čestné uznání dostává Michal za Turnaje. Po peer review se na to s vervou vrhnul a zpět poslal článek o 100% lepší než předchozí. Dobrá práce!

Zatím jsem nenašel sílu na rozsáhlé Železo pro Černou ruku. Sáhnu po něm, až budu chystat one-shot pro kamarády. Za skřety si zahrají určitě rádi.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

PetrH

Příspěvek od PetrH » 13. 2. 2012, 15:47

Tak jsem ted docetl crowenuv doplnek a mám k nemu nasledujici:
Delka: moc a moc kratne
Poutavost: absolutni 100%
A ted pocitove (silne rouhani to bude): crowen umi, je to citit v kazdem odstavci zaujmout a rozhodne pokud by takto byla psana cela pravidla moc bych si je chvalil. Libi se mi pojeti dalsi rasy, dovednosti atd. Pusobi to velice kompaktne. Spolecne s predchozim clankem bych toto rad videl. Knize jako modul k drd daleko vice jak bestiar. Toto je tak syrove homogeni, ze z toho citim to lakani jit na vypravu proti baronovi. Stejne jako zadani o pomoc ve vedlejsich uzemi havrana atd... Takze crowen 1*.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 15. 2. 2012, 07:11

tedy pokud můj článek četl opravdu jen jeden člověk, kterému stál za reakci, je to pro mě dost neuspokojivý poměr čas psaní / čas čtení, i když se dotyčnému líbil. Ne že by platilo, že Drakkar píšou lidé z RPGF pro lidi z RPGF, když někteří další přečtou a okomentují další články. Zjevně to bylo příliš úzkoprofilové téma.

Roubíček

Příspěvek od Roubíček » 15. 2. 2012, 07:30

Confessio čili Jak jsem se chtěl stát spisovatelem (Argonantus)
Skvělý článek, opravdu je vidět mezi Stromem a Dopisem obrovský rozdíl. V bohatosti jazyka, komplexnosti dia/mono-logů. Musím uznat, že jsi i cestu spisovatele popsal moc zajímavě, i když, pravda, ne každý se musí vydat cestou "opisování". Každopádně článek na jedničku.
Multikampaň (Jerson)

Velmi zajímavá věc, o které slyším poprvé a která mě velmi nadchla. Pokud někdy povedu i nějakou jinou skupinu, určitě to zkusím, i když zřejmě ne v takové míře jako ty. Na to nemám odvahu... ale ten neuvěřitelný závěr kampaně k tomu určitě láká. Moc pěkné téma, ještě lépe zpracované. Ukázky krásně doplnili děj. ;)
Náhodní tabulka: Náhodná setkání ve městě (Quentin)

Dračí doupě 2: Turnaje (Michal Viskup)

Přinejmenším zajímavý nápad, ovšem ta matematická část mi tam krapet vadila, jelikož sám žádný matematik nejsem a rozhodně to pro systém DrD II nehodám zavádět. Každopádně Barbar Hrun veterán toto vykompenzoval. ;)
Dračí doupě 2: Dobrodružstvo "Železo pre čiernu ruku" (Ján „Crowen“ Rosa)

Úžasné dobrodružství, super rasové ZS, skvělé popsání skřetích klanů. Tímto si mě tak nadchl, že budu hned na příštím sezení nutit družince tento one-shot, aby poznali, jací skřeti doopravdy jsou. Skvělý feeling, volné možnosti hráčů..žádný railroad. Paráda!

morech11

Příspěvek od morech11 » 15. 2. 2012, 08:25

Jerson píše:tedy pokud můj článek četl opravdu jen jeden člověk, kterému stál za reakci, je to pro mě dost neuspokojivý poměr čas psaní / čas čtení, i když se dotyčnému líbil. Ne že by platilo, že Drakkar píšou lidé z RPGF pro lidi z RPGF, když někteří další přečtou a okomentují další články. Zjevně to bylo příliš úzkoprofilové téma.
neboj sa, chystám sa na to, len v sebe zbieram odvahu.
je tomu tak z dvoh dôvodov:
1) mne sa to neosvedčilo
2) nerád hrám na miestach, ktoré už niekto prešiel, veľmi zle sa mi to mastruje. aj pokiaľ hrám náhodný one-shot, povedzme s bratrancom, nevezmem už hotové dobrodružstvo, radšej improvizujem.
ale teším sa na tvoj ohlas, v skutočnosti ma zaujal takmer najviac (na mojom rebríčku "prečítaj si" je hneď za cofessiom a náhodnou tabuľkou, pričom tie už mám prečítané, takže si na rade ;) len na to zbieram odvahu :))

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 15. 2. 2012, 08:39

sbíráš odvahu na přečtení mého článku? V tom případe jsem někde udělal velkou chybu.
Nicméně článek není o tom jak hrát na místech, kde už byl někdo jiný, je to o tom proč svěřit postavy mimo hlavní družinu do rukou jiným hráčům a jaké výhody to přinese.

PetrH

Příspěvek od PetrH » 15. 2. 2012, 08:47

ja osobne cekam na klid, jelikoz na kazde cteni chci mit klid a mel jsme jej tak na pulku, takze u me treba druha pulka ceka (pulka ne 1-30)

Wild West

Příspěvek od Wild West » 15. 2. 2012, 09:00

O spisování přesouvám reakce do příslušného tématu na Kultuře.
viewtopic.php?f=108&t=6341&start=375

crowen
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen » 15. 2. 2012, 16:06

Co som zatial cital:

Zahrajte sa s nami: Crusader Rex
Peter Kopáč a Petra Kopáčová

Pekne predstavenie hry, po precitani som mal relativne dobry obraz o hre.

Al-Jenov almanach artefaktov
Aljen

Zaujimave predmety, dobre spracovane a popisane, akurat to vypinanie kozucha mi neladi s duchom pravidiel DrD2, ale da sa prezit.
: Náhodná setkání ve městě
Quentin
Uzitocna pomocka, niektore zapletky su vtipne, a dobre posluzia ako inspiracia. More please! Odkaz na goblinie lektvary je super.

Kráľ meymunov
Michal Viskup

Jednoducha kratka poviedka, neurazi, ale nie je to ziadne majstrovske dielo. Obcas som mal problem sledovat, co sa deje, lepsie clenenie na odseky a predely scen by textu pomohli.

Multikampaň
Jerson

Velmi, velmi zaujimavy clanok. Klobuk dole, Jerson venoval svojej kampani obrovske mnozstvo usilia a casu. Napady a tipy, ako nieco take viest, su neodcenitelne, kludne by som uvital clanok dvoj-trojnasobneho rozsahu s viac detailami.

Jerson, neplanujes napisat knihu na zaklade kampane? :-)

Par otazok k vedeniu viacerych druzin na viacerych miestach a casoch v hernom svete: Ako spravujes tok informacii, ktora postava co vie, casovu os atd? Mas to len v poznamkach, pamatas si to, alebo pouzivas nejaky software? A kde na to beries tolko casu?

Turnaje
Michal Viskup

Michal odo mna dostal podrobne peer review, cosi upravil, ale mne sa tento styl doplnku hodi viac k staremu DrD ako ku DrD2. Ak ma niekto zaujem a Michal neprotestuje, mozem sem hodit cele peer review.

Zvysok som zatial necital.

morech11

Příspěvek od morech11 » 15. 2. 2012, 16:24

protestovat či neprotestovat, to je oč tu běží! :)
hmm... v zásade nemám proti nič, ale nemyslím si, že je to potrebné... sám som predsa vravel, že veľa vecí z peer review som nespravil - či už som to nezvládol, alebo nechcel urobiť :)

(ale keby som nevedel, že tvoje peer review je v originálnom texte, bol by som silne proti :))

anyway, je to dosť dvojsečná zbraň, na jednej strane je tam vidno zlepšenie (alebo tak nejak to nazval ilgir :D), na druhej strane to podtrhuje moje chyby, a to ja nerád :P

no nič... postni to, každý si spraví názor sám (a možno to niektorí ľudia aj lepšie pochopia)

inak aj inak aj review od E2 bolo vymakané :P, ale ty si si pred hubu servítky nedával :D

Odpovědět

Zpět na „Drakkar“