Propagacia Drakkaru

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Odpovědět
Wild West

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od Wild West »

Já nemám nic proti pravidlům wiki, ale hodnotím situaci výrazně jinak, než Faskal, a zejména nesouhlasím s tím apriorním poraženectvím.
To je začarovaný kruh - pokud Drakkar nemá šanci, pak nemá cenu ho propagovat. Pokud ho nemá cenu propagovat, pak nemá šanci.
Rozetnout to lze jedině úplně opačným postojem - je třeba ho maximálně propagovat a věřit, že má šanci.

Přinejmenším těch "malých" odkazů na wiki by šlo vymyslet víc ihned, o jednom jsem tu mluvil už dávno. Princip je jasný.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od Faskal »

Tyka sa to aj casopisu fungujuceho nonstop niekolko rokov so 45 pravidelne vydanymi cislami? Nepovedal by som, a ak ano tak fuck wiki rules, lebo su na dve veci
Hodně štěstí, budu ti držet palce.
Na české wikipedii je snad nejtoxičtější komunita na českém internetu.

Zdrojovat tím by ale snad šlo.

Já jen mluvím ze zkušenosti.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Wild West

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od Wild West »

Pro OnGeho:
viewtopic.php?f=204&t=5625

mihlo se tam číslo 600+, a to v samém začátku.
To, že za dalších hodně let to postupně překročilo tisícovku je moje víra, když se navíc osazenstvo redaktorů, autorů a zřejmě i čtenářů podstatně vyměnilo, takže smysl mi to dává.
Bohužel později se podobnými věcmi už nikdo nezabýval.

Faskal:
cože je toxické? Fantasy komunita? RPG komunita? Wikipedie?
Nějak mi uniká souvislost.

A ještě - začal jsem s tím prudit, protože tohle je zrovna věc, ve které Drakkaru nemohu pomoci a jsem zcela závislý na jiných nadšencích. Ale IMHO je to docela základní a nejjednodušší způsob propagace možný.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od Faskal »

Komunita české wikipedie, Argo

Ale kdo je tady poraženecký? Na tom se dá zapracovat.

Někdo poproste http://www.fantasyobchod.cz/ke-stazeni- ... 00_91.html ať to tam aktualizují a nejlépe rozšíří.

Možná poproste někoho v altaru, aby rozšířil/někde viditelněji vytvořil sekci o Drakkaru http://drd2.altar.cz/download
...
a pak bude naděje.

V tuto chvíli je ale Drakkar zcela typický zástupce článku, co bývá mazaný pro "neencyklopedičnost".
Samozřejmě, je možné, že by to tam zůstalo už teď, ale naděje je mizivá.
Mimochodem, Sirien vedle navrhoval začít rozšiřovat články o RPG na české wiki. V rámci toho snažení by to taky mohlo zapadnout.

Jsem nicméně ochotný se o ten článek postarat, bylo by ale super, kdyby něco z toho nahoře klaplo.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od OnGe »

WW: Já to číslo ani tak nechtěl doložit, jako spíš upozornit na to, že ho bude chtít doložit wikipedie a vsadím se, že tenhle odkaz by je neuspokojil ;)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od crowen »

WW bol s odhadom blizko :-)

Od konca Juna, kedy boli po zmrtvychvstani nasadene Google Analytics vyzera navstevnost drakkar.sk takto:
Screen Shot 2014-09-02 at 10.21.39.png
Wild West

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od Wild West »

Crowen:
Ha, díky; alespoň něco. Dá se z toho vyčíst, kolik lidí si stáhlo Drakkar?
Mám tomu číslu 929 rozumět tak, že to je za ten měsíc počet stažených Drakkarů všech možných čísel dohromady, nebo to znamená jen mrknutí na stránky a následný úprk?
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od crowen »

To su navstevnici webu. Zial pocet stiahnuti netusi nikto, lebo na nepraktikuje best practice nahravania novych drakkarov na web, ale sa to hadze na rozne dropboxy, podla toho, kto dane cislo vylamal do PDF. Mozno by jednotlivi dropbox uzivatelia mohli zistit nejake pocty stiahnuti podla cisla, ale to je otazka na nich
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od OnGe »

Znamená to, že za tři měsíce na ty stránky přišlo 929 lidí (+/-). S počtem stažených drakkarů to nijak nesouvisí, navíc se nemusí jednat o různé lidi.

Obávám se, že 929 návštěvníků za kvartál nebude stačit na punc významnosti. :>:o/
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Wild West

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od Wild West »

Teprve teď jsem si všiml, že diskuse o wikipedii proběhla hned na první a následující stránce, s Bubákovým velmi poučným příběhem. Kritérium je tedy dost jasné a IMHO reálně dosažitelné.
A cesta k němu vede jasně přes ty menší odkazy a jiné odkazy a další odkazy jinam.

OnGe: Stejně je to podstatně víc, než jsem odhadoval; já mluvil o 1000 lidech za 7 let.
Tady se sice podstatně překrývají, a zřejmě velká většina si nakonec časopis nestáhla, nicméně za 7 let a 45 čísel dává šanci, že jich bude i víc, než ta tisícovka.

Kolik myslíte, že si lidí kupuje knih? Kolik myslíte, že se prodá RPG her? A jaký náklad si myslíte, že mají jiné časopisy podobného okruhu? Já bych to neviděl zdaleka tak tragicky.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od boubaque »

Ad Wikipedie: mám přímou zkušenost s tím, že Erricovi několikrát bez diskuse smazali stránku Střepy snů - až když jsem ji napsal já co nejvíc formálně a "neutrálně" a odkázal na tři nezávislé recenze (jedna z Drakkaru), tak ji teprv nechali být. S Příběhy Impéria to bylo jednodušší, protože už se při vytváření rovnou házely odkazy na recenze, ale taky tam dodnes visí oznámení, že to není psané "encyklopedickým stylem" a chtělo by to vylepšit.

Drakkar může mít na wiki vlastní stránku až se začne psát o Drakkaru, dřív ne. A na počtu vydaných čísel nebo článků a době existence vůbec nezáleží. Pokud tedy chceme heslo Drakkar na wiki (chceme?), musí o něm někdo relativně nezávisle něco napsat aspoň na ty internety, ideálně mimo RPGF. (Pro srovnání o nějakém panu Hasenkopfovi se píše co týden na každém zpravodajském serveru, s ním se můžeme v tomto směru porovnávat těžko.)

Co se týče na jedné straně propagace a na druhé straně převodu do HTML, vždycky se snažím napsat to tak nějak neutrálně a informativně, ale asi to nezabírá. Tak to zkusím trošku jinak:

PDF považujeme za hlavní důvod toho, proč Drakkar pořád ještě i po sedmi letech vychází. (Můžete se nám to pokusit vymluvit, ale budeme se zuby nehty držet toho, aby PDF a s ním spojená uzávěrka zůstala.) Po skončení redakčních prací už ale nemáme čas a často ani chuť řešit ještě propagaci a převod do HTML. Je skvělé, že nám píšete nápady, co s Drakkarem, díky, ale pokud chcete, aby se realizovaly, jediná nadějná varianta je, že se toho sami aktivně ujmete.
Chcete?

Přihlaste se do redakce, nebo prostě jen začněte pracovat na tom, co chcete změnit - samozřejmě předchozí domluva je fajn, ať všichni vědí, co se děje. Ale bez vaší aktivity se váš nápad zřejmě nerealizuje. A tou aktivitou myslím i vlastní iniciativu - já třeba nemám ani moc čas na to, abych někoho organizoval a říkal mu, co má dělat, zvlášť když on přijde s nápadem, co by se mělo udělat.
Příklad (reálný): Crowen sám zařídil hosting (a novou doménu), Alef na něj přehodil data ze staré adresy. Já jsem nemusel nic okolo toho zařizovat. Díky, pánové.
Příklad (hypotetický): Když se najde někdo, kdo do mě po vydání kopne, ať mu exportuju HTML verzi Drakkaru, a pak z toho udělá jednotlivé články, budu nadšený. Ale (a) musí do mě kopnout a (b) nejspíš stráví nejmíň čtvrt hodiny na každém článku, a to ještě ve chvíli, kdy už bude vědět, co přesně dělá.

(Já představu, jak HTML dělat, mám, ale teď na to bohužel nemám čas. Možná vás to překvapí, ale Drakkar pro mě není první projekt v prioritách, dokonce ani první RPG projekt v prioritách.)

Samozřejmě, u některých nápadů možná budeme frflat. Např. já se třeba okolo Drakkaru nechci účastnit ničeho, kde se budou nějaké peníze vybírat (na jiné bázi než kamarádský příspěvek na zaplacení hostingu/domény) nebo dávat do reklamy.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od OnGe »

boubaque píše:ale pokud chcete, aby se realizovaly, jediná nadějná varianta je, že se toho sami aktivně ujmete.
Chcete?
Ani moc ne. Můžu pomoct, ne to celé zařídit a nedej bože vybojovat. Buď bych to musel šidit, nebo šidit něco jiného, důležitějšího. Nevím, jestli to někdo chce, já ale ne.

Tím jsou ale debaty o zlepšování Drakkaru bezpředmětné a jediné, co tento plátek čeká je úpadek. Třeba to bude dlouhý pád, ale pořád je to pád.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od crowen »

Aha, takze klasika, frflat vieme, robit nie :roll:
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od OnGe »

Já od jisté doby pomáhám jen lidem, co sami projeví nějakou vůli a jen do takové míry, aby to neohrozilo nic jiného. Jestli se ti to nelíbí, tvoje věc. Jestli to ty děláš jinak, dříve či později přijdeš na to, proč to já dělám takhle.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Propagacia Drakkaru

Příspěvek od boubaque »

A abych to ještě upřesnil:

Pokud budete "jen" diskutovat a navrhovat, co by se mohlo dělat, budeme taky rádi. Budeme vědět, kam si jít pro nápady, když budeme mít pocit, že máme chvíli času a trochu chuti udělat něco víc, než jsme dělali doteď.

Jenom mě občas mrzí, když mi začne někdo vyčítat, že nedělám, co mi doporučuje, když to je přece v zájmu mého projektu.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů