Zlepšování Drakkaru

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od OnGe »

Argonantus píše:Je to přejinačený deníkový záznam konstruktéra amatéra, který objevuje plno samozřejmých banalit.
A já chci tohle :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od York »

OnGe píše:
Argonantus píše:Je to přejinačený deníkový záznam konstruktéra amatéra, který objevuje plno samozřejmých banalit.
A já chci tohle :)
Jojo, to taky ;)
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

Řeším to v soukromých komunikačních kanálech, protože tady nechci redakci zavalovat něčím, co je jí k ničemu (článek, který není napsaný a nevím, jak ho napsat).
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Alef0 »

Opravil som odkazy vedúce na Dropbox. Všetko, zhruba po číslo 30 (od súčasnosti) vedie na Drakkar.sk.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

Tak co? Neměli bychom zlepšit Drakkar?

EDIT: Pokud se zeptáte jako, jako zlepšit, tak třeba takto: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 23#p454823
Vyšlo plno nových věcí.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Paul »

Něco mám v hlavě a myslím, že to stihnu i napsat. Takže přispěji "Zamyšlením nad bestiáři".
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 20. 9. 2017, 10:13Pokud se zeptáte jako, jako zlepšit.
Mohli byste třeba implementovat ty kategorie, které jsem Alefovi kdysi posílal...
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

Perpetuální glosa o zlepšení Drakkaru https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 40#p485740
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Paul »

Bylo by dobré přestat si povídat o tom, jak by Drakkar měl nebo neměl vypadat a co by v něm mělo nebo nemělo být, respektive jak ho zelpšit a začít konat.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

To by bylo dobré. Konej.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Paul »

Proto konám.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Faskal »

Crowdsourcing!!!

Drakkar se bezpochyby zlepší, pokud se někdo ujme vlákna s wishlistem, probere, co tam padlo, a udělá v prvním příspěvku seznam. A kdyby ho ještě udržoval aktuální, jé to by bylo.

Další (nebo stejný) dobrovolník může projít toto téma, sepsat, co padlo za úkoly a hodit to do prvního příspěvku tohoto tématu.

Také není aktuální vlákno "archiv čísel".

Někdo může připomenout technické sekci, že v nové verzi fóra nejde dát první příspěvek zvýrazněný. Nebo mi říct, jak se to dělá teď.

...

Obávám se, že v tuto chvíli jsem schopný maximálně číst věci do práce nebo prokrastinovat čtení věcí do práce čtením jiných, ale podobných věcí, takže v tuto chvíli můžu maximálně tak upravovat první příspěvky podle toho, co mi (případný) dobrovolník pošle.

Děkuji předem všem nadšencům 8)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

Log 1=0 a potažmo Shadowww obsáhleji a možná zbytečně:

1) První připomínka, že poslední číslo nemá vůbec žádný RPG obsah a je to extrém i v historii samotného Drakkaru, byla uznána jako správná, jde o extrém, který by se dít neměl. Nicméně redakce moc netuší, jak tomu spolehlivě bránit, ježto málo autorů, viz výše.
Konec, zvonec, tím tahle větev debaty skončila a celkem není co dodat. Je to stejné, jako Yorkova připomínka, že to vyšlo pozdě (zase), nebo že to rovnou nevisí na netu. Je to pravda, nicméně se s tím ex post těžko něco nadělá. Příště snad lépe.

2) Odvozená debata, kterou vyvolal hlavně navazující Shadowww, otevřela perpetuální a mnohokrát točenou otázku, zda má být Drakkar výhradně o RPG, nebo ne. S vlající korouhví, že „na Kostce vyšlo X článků pouze o RPG,“ potažmo „Kostka je funkční, Drakkar je nefunkční“, pročež „málokdo bude podporovat nefunkční projekt“.
Bubák se zmohl jen na konstatování, že „Shadowwwovy příspěvky jsou nasírací“, já a někteří další (Sadako, Ilgir) jsme zkusili řešit věcné jádro problému, čímž jsme roztočili po moclikáté to samé a již probrané kolo, proč není Drakkar čistě RPG a proč nám to vyhovuje. Polemika se nevedla tak vyhraněně s Log 1=0, jako se Shadowwwem a hlavně s touto otázkou. Pikantní je, že v té samé slavné zakázané debatě na Kostce zastával Shadowww přesně opačné stanovisko:

Zkusil jsem upozornit, že tahle docela zásadní programová smyčka taky nemá řešení, neb je to otázka vkusu a estetiky. Komu vyhovuje Drakkar, čte ho, kdo chce pouze RPG, čte Kostku. Leč zřejmě marně, očekávám, že to někdo spustí v budoucnu ještě mnohokrát, stejně jako sesterský problém Rozličný pokec ano či ne.

3) Jiná stále se vracející otázka, „jak moc je Drakkar projektem RPGF“, je podle mne dokonalý pseudoproblém a řeší to furt dokola výhradně lidi z Kostky. Tady to vždycky rajcovalo málokoho. Neexistuje žádná zápověď, že by lidi mimo RPGF do Drakkaru nesměli psát. Není moc jasně definovaná „komunita RPGF“, neb je to dost náhodná směs nerdů, posbíraných z nejrůznějších netů a koutů světa, nikoli výhradně okolo RPG – jsou tu taky bývalí fantazáci z Pevnosti, bývalí CRPG pařani ze Sigilu, sem tam nějaký historický šermíř, larpeři bůhvíodkud, a tak dále. Část z nich se jakékoli definici svých zájmů dost urputně brání, právě proto, že tuší, že vlastně tak úplně nepatří nikam. Pokud je někdo bisexuální Mongol, vyznávající židovské náboženství s lehce militaristickými sklony a zbožňující princeznu Xenu, tak bude dost problematické pro něj vytvořit nějakou komunitu, kde by se cítil jako doma. V úzce zaměřené nerdí komunitě se mu může snadno stát, že si to svoje nenajde vůbec.
Takže – Drakkar nemá k RPGF vůbec žádný formální vztah. Není to oběžník fóra, nereaguje na to, co se na fóru děje, nevyjadřuje žádnou politiku fóra či jeho světonázor (pakliže něco takového po odchodu Markuse vůbec existuje). Jen ho čirou náhodou dělají lidi, co píšou na fórum. A pár z nich náhodou psalo i na Kostku (třeba já). Nic moc z toho neplyne.

4) Celkem přehlédnutá a mnou teprve doceněná otázka „zda je důležitý názor lidí z RPGF na Drakkar víc, než čtenářů“ je v tomto světle nepřesně položená. Oficiální názor lidí z RGPF na Drakkar vůbec neexistuje a předpokládám, že plno častých návštěvníků fóra Drakkar ani nečte a netuší, že by na něj měli mít názor.
Takže spíš jde o „názor lidí, kteří Drakkar dělají“. Což je daleko snadněji definovatelná parta, neb prakticky všichni už do této debaty stačili napsat. Jejich názor sice může být mylný, ale potíž je v tom, že Drakkar dělají, takže proti jejich vůli asi těžko dopadne úplně jinak.
Změnit jejich názor lze jakýmsi složitým pučem, vyhnat je od toho a dělat to místo nich, nebo evolučně, začít psát intenzivně do Drakkaru a zjevně úspěšněji, než oni. A doufat, že budou natolik osvícení, že si toho všimnou a vezmou to na vědomí.

5) Další otázka, „zda by se celá komunita RPG na něčem mohla dohodnout“ na to možná nevypadá, ale je nejminometnější ze všech. Ono už je dost na zvážení to, zda nějaké taková komunita existuje a zda jsou nerdi různých zájmů a záměrů ochotni tuhle nálepku bez problémů přijmout (viz ten mongolský žid shora). Míval jsem podobné mírotvorné nápady, jak je patrno třeba z odkázané debaty na Kostce, nebo třeba v Alnagově debatě o Šesti stupních odloučení, z doby, kdy schizma vrcholilo. Pochopil jsem, že nejenom, že nic podobného není možné, ale že divergence mezi dvěma nety má naopak časem tendenci spíše narůstat; opravdu bezproblémových jedinců, co píšou na oba nety jako Sparkle nebo Jerson spíš ubývá. Pokud se nějaký takový potápěč spustí do „cizího“ terénu, tak je raději viditelně označen, že je odjinud, aby nedošlo k omylu (Shadoww a jeho absurdní podpis). Už je za tím příliš mnoho prolité krve a vzpomínek, a smířit tohle by vyžadovalo krvavou revoluci, která by odstranila všechny postižené pamětníky z obou netů, což by samozřejmě smetlo ty nejaktivnější jedince. Taková akce se mi jeví být dost problematická a raději stav věcí trpně beru na vědomí.
A určitě to není téma, které patří k Drakkaru, jak někde výš pravil Bubák, takže chce-li to někdo ještě řešit, mázněme to jinam.

6) Poslední otázka je, že „jak to bylo s Jeskyněmi a Draky“ viděno Shadowwwem, který byl úplně uprostřed dění, je naprosto perfektní téma pro Drakkaří článek s maximem 27.000 úhozů, tedy s trochu hlubším vhledem do věci, který by si navíc četli i trochu jiní čtenáři, než na Kostce, neb tam už to všichni znají. Šířit evangelium má cenu mezi nevěřícími, ne na náměstí před Svatým Petrem. Já bych si to přečetl určitě rád. A silně pochybuji, že by se tomu někdo jiný vzpouzel.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 5. 12. 2017, 18:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Log 1=0 »

Argonantus:
1) Jsem rád, že se v tomhle bodě shodneme.
2) Já jsem ve skutečnosti celkem rád za široký záběr Drakkaru, jen jsem měl z téhle části diskuse pocit, že je v ní snaha relativizovat bod 1. Pokud to je pouze má dezinterpretace, tak je vše v pořádku.
3) Já se klidně zařadím do kategorie "člověk z Kostky", ale vůbec nechci řešit, jestli je Drakkar dítě RPG fóra. To je jedno, i kdyby bylo, nebyl by to sám o sobě problém. Jde o to, že to jsou pořád ti samí. Což je problém. Ano, je to problém drtivé většiny podobných projektů (včetně Kostky) a pokud ti lidé chrlí materiál v dostatečné kvalitě i kvantitě, nikdo ho neřeší. Ve chvíli, kdy se začnou objevovat výpadky, situace se změní.
4) Tady se v vrátím k Ilgirovi a jeho rybářům. Pokud autoři Drakkaru píšou sami pro sebe a je jim v zásadě putna, jestli se to čte, tak máš pravdu, a logicky to nemůže být jinak. Pokud píšou pro ostatní, je to jinak. Ne že by se měli kousat a nutit se do témat, které jim nejsou vlastní, ale logicky se zaměřit na ten průnik (hypotetického) čtenáře a sebe sama. Což popravdě jsem měl pocit, že dělají, ale ta debata místy implicitně předpokládá to první. Pokud to tak skutečně je, tak s tím nic moc neudělám. Ale radost z toho nemám, protože něco takového je mnohem méně životaschopný projekt (obecně a z dlouhodobého hlediska).
5) Já neříkám, že to není jak píšeš. Jen jsem z toho smutný to je vše. Protože ať si Ilgir píše co chce, tahle propast škodí a jen škodí, neříkám, že fatálně, ale určitě zcela zbytečně.
6) Taky bych si něco takového přečetl, ale je mi jasné, že ShadoWWW má tolik využití pro svůj čas, že něco takového sám nenavrhne. Určitě by se k tomu dal za nějakých podmínek přemluvit, ale těžko pro Drakkar a těžko to někdo z redakce zkusí, když spolu mají takové vztahy. A jsme zase u bodu 5.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlepšování Drakkaru

Příspěvek od Vallun »

Faskal píše: 5. 12. 2017, 16:19 Crowdsourcing!!!

Drakkar se bezpochyby zlepší, pokud se někdo ujme vlákna s wishlistem, probere, co tam padlo, a udělá v prvním příspěvku seznam. A kdyby ho ještě udržoval aktuální, jé to by bylo.
Máš to tam, zatím v posledním příspěvku;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti