22. číslo vydáno!

Drakkar je internetový časopis (nejen) o RPG hrách. V této sekci probíhají organizace, diskuze o článcích, atd. Budeme rádi, když se zapojíte.

Moderátor: Raven

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

22. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion » 6. 10. 2010, 19:55

Drakkar 22: "Pochmurná města"

Obrázek

http://drakkar.rpgplanet.cz/vydani/rije ... a-mesta-22

Toto číslo Drakkaru se věnuje pochmurným městům, nepříliš povzbudivým světům a šedivým městům, která mohou být velmi nepříjemná k životu, ale zároveň jsou úžasná pro hraní! Nelitujte proto svých postav a pusťte se do čtení! :wink:

Obsah 22. čísla:

Úvodní slovo (Ecthelion²)

Téma čísla:
Dystopie (Marek Vanžura)
Antiutopie a dystopie: ošklivé světy, za které si lidé můžou sami (Josef „Faskal“ Novák)
Antiutopie a dystopie: doporučená literatura (Josef „Faskal“ Novák)
Utopie (Marek Vanžura)
Iljič Ramíréz Sanchéz /alias Carlos či Šakal (Ecthelion²)
Ľudia v tieni (Ján „Crowen“ Rosa)
Boje ve městě („Jarilo“)

Mimo téma:
Rollenspiele: rolové hry v Německu („Scolex“)

Minirecenze:
CthulhuTech (Petr „Pieta“ Jonák)

Deskové hry:
Zahrajte sa s nami: Android (Petra „Baelara“ Kopáčová)

Dobrodružství:
Noční můra Klokočkova („Sparkle“)

Povídka:
Královo přání (Michaela Merglová)

PDF sborník si můžete stáhnout zde.
Co nejdříve sem dáme také odkazy na jednotlivé články v html podobě, proísme ještě o chvilku strpení.

Zaujal vás nějaký článek? Nebojte se k němu napsat třeba i krátkou reakci. Pokud se vám líbil, dejte nám to do tohoto tématu vědět – autory to určitě potěší. Pokud máte nějaké návrhy nebo výhrady (ať již ke konkrétním článkům nebo k časopisu jako takovému), prosíme, napište nám je také. Za všechna Vaše hodnocení, poznámky nebo připomínky budeme velmi vděční.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

scolex

Re: 22. číslo vydáno!

Příspěvek od scolex » 6. 10. 2010, 20:26

Ahoj, nevim, jak se to stalo, ale v drakkaru je stara pracovni verze clanku, ktera jeste nema rozumny uvod, neni pripravnena na to ze to bude dvou dilne a ma zaver z druhe casti clanku. A celkove je tam hromada slohovych osklivosti, ktere jsem jeste dolestil. Posledni verze, ktera je o 4 dny starsi by mela byt na adrese:

https://docs.google.com/document/edit?i ... s88L&pli=1#

Byl bych fakt moc rad, kdyby se pouzila ta posledni uz jen protom, ze na tu pracovni me nelze navazat pokracovani.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 6. 10. 2010, 20:31

OK, urobíme hotfix a vydáme opravenú verziu zajtra do obeda.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

scolex

Příspěvek od scolex » 6. 10. 2010, 20:39

A mozna nejakou korekci by to chtelo prohnat, gramatika me nekdy ulitava :)

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 6. 10. 2010, 20:40

Prehnal som, preklepy ponaháňal.

Wan-To
Rebel

Příspěvek od Wan-To » 6. 10. 2010, 22:33

Scolexův článek je prý v pořádku, na webu je tedy nová verze. Vydal jsem do RSS na webu oznámení.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2010, 19:22

Mámj jedinou výhradu - v článku o antiutopiích a dystopiích se opakovaně mluví o fašismu, ale určitě tam měl být nacismus. Faskale, ty moje přednášky vynecháváš, že? :-) Ale dávám bod navíc za posouzení Equilibria.

Jinak tam jsou úžasné obrázky - daly by se někde stáhnout ve vyšším rozlišení?

Přečetl jsem si o Cthulhutechu, Engelu a Androidovi, zbytek jsem tak nějak vynechal.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 7. 10. 2010, 19:57

Ej, Jersone, máš pravdu.
V rukopise jsem na to myslel, při sestavování finální verze už ne.

Ty výtečné obrázky jsou od redakce, za což jim děkuji.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II.

Zob
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zob » 7. 10. 2010, 20:01

Díky za super číslo a hlavně za obsáhlý článek na téma dystopie/antiutopie. Jen jsem si některé světy představil a už mi jel mráz po zádech.
Jenom bych poprosil o vysvětlení pojmu "dobře psát". Konkrétně ve zmínce o Orwellovi. Já ho doteď považoval za ztělesnění antiutopie.
Jerson píše:Mámj jedinou výhradu - v článku o antiutopiích a dystopiích se opakovaně mluví o fašismu, ale určitě tam měl být nacismus.
Možná je to offtopic, ale můžeš mi prosím PMkou stručně vysvětlit rozdíl mezi fašismem a nacismem? Nechci flame, chci si to ujasnit. Oba pojmy mi splývají. Nebo vidím jenom regionální rozdíl.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 8. 10. 2010, 08:45

Dystopie/utopie od Faskala boli úžasný článok, hneď som si utekal kúpiť My od Zamjanina.

Famózne.
Jinak tam jsou úžasné obrázky - daly by se někde stáhnout ve vyšším rozlišení?
Ktoré konkrétne? Ja som to ťahal náhodne z Flickru a z Deviantartu a strašne narýchlo.

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 8. 10. 2010, 09:29

Mne to prišlo ako príjemné číslo, relatívne veľa som z neho prečítal už pri prvom prelistovaní. Ďakujem za vaše úsilie!

M
Polaris/Singularis:  \/()!|)_6()|)|)355
Divné Uhorsko: blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia a starej škole hrania // "We don't explore characters; we explore dungeons."

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 8. 10. 2010, 15:44

Alef0 píše:Ktoré konkrétne? Ja som to ťahal náhodne z Flickru a z Deviantartu a strašne narýchlo.
Na straně čtyři, ale to je předpokládám práce Ecthelionů.
Továrenská budova (či co to je) na straně 5 - tu bych velmi ocenil.... eh, a to je vše? Tak to jsem si další podobné obrázky projektoval jen ve svých představách.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 9. 10. 2010, 10:09

22. druhé číslo je skutečně nacpané zajímavými články.
- Nejvýše hodnotím Jarilův článek pro jeho úžasnou čtivost a lehkost, s jakou předává zajímavé inspirativní nápady (i když se samozřejmě nevyhýbá ani klišé). Myslím, že Jarilo konečně našel styl psaní, který mu sedne, a který je o dost efektivnější, než ten poněkud rozvláčný způsob, jak jej známe z článků minulých.
- Velice mile zaujal i Faskal. Informace, které podává, mi byly sice z většiny již známé (a to jsem četl jen 1984), ale jsou okořeněné velmi příjemnou formu lehkého humoru, takže se články skvěle čtou.
- Markovi děkuji za nápaditý a atmosférický úvod to tématu čísla.
- Dále chci vyzdvihnout povídku, ani ne tak pro téma, které je takové... klasické ekologické :D , ale spíš pro krásný sloh, který už si troufám hodnotit jako profesionální (až na občasné podivně vystavěné věty). Jednoduše řečeno: Miška psát umí.
- Ecthelionům děkuji za zajímavý medailon Šakala. Terorismus za studené války je, zdá se, pozoruhodné téma, kterému se nedostává zasloužené pozornosti.
- Baleaře děkuji za poutavé představení Androida. Deskovka s tak silnými příběhovými prvky se často nevidí a pokud skutečně funguje, tak, jak by čtenář čekal, musí být opravdu zajímavé si ji zahrát.
- Pietovi děkuji za přiblížení dalšího RPG. Sice nejsem fanouškem dotyčné dvojice žánrů, ale Pieta píše tak dovedně, že článek není možné nedočíst do konce.
- Crowenův "průvodce kriminálními živly" sice moc nových informací nepřináší, ale poskytuje užitečné shrnutí všeho podstatného, co by měl znát každý, kdo se chystá vést hru v kriminálním prostředí.
- Na konec jsem si nechal vzorové dobrodružství. Chtěl bych pochválit snahu, se kterou se Sparkle do psaní objemného příspěvku pustila. Zároveň bych ji chtěl povzbudit, aby příště zkusila svůj projev zhustit a zestručnit. Délka článku se mi zdá přemrštěná ve srovnání se skutečným rozsahem dobrodružství. Jinak její velice osobitý styl psaní byl příjemným osvěžením, i když si vyžádal mnoho korektorských zásahů :wink: A oceňuji vtipně pojatý settingový prvek legalizované, oficiálně vyučované a zákony sešněrované nekromancie.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

scolex

Příspěvek od scolex » 9. 10. 2010, 19:45

ilgir píše:22. druhé číslo je skutečně nacpané zajímavými články.
- Nejvýše hodnotím Jarilův článek pro jeho úžasnou čtivost a lehkost, s jakou předává zajímavé inspirativní nápady (i když se samozřejmě nevyhýbá ani klišé). Myslím, že Jarilo konečně našel styl psaní, který mu sedne, a který je o dost efektivnější, než ten poněkud rozvláčný způsob, jak jej známe z článků minulých.
- Velice mile zaujal i Faskal. Informace, které podává, mi byly sice z většiny již známé (a to jsem četl jen 1984), ale jsou okořeněné velmi příjemnou formu lehkého humoru, takže se články skvěle čtou.
- Markovi děkuji za nápaditý a atmosférický úvod to tématu čísla.
- Dále chci vyzdvihnout povídku, ani ne tak pro téma, které je takové... klasické ekologické :D , ale spíš pro krásný sloh, který už si troufám hodnotit jako profesionální (až na občasné podivně vystavěné věty). Jednoduše řečeno: Miška psát umí.
- Ecthelionům děkuji za zajímavý medailon Šakala. Terorismus za studené války je, zdá se, pozoruhodné téma, kterému se nedostává zasloužené pozornosti.
- Baleaře děkuji za poutavé představení Androida. Deskovka s tak silnými příběhovými prvky se často nevidí a pokud skutečně funguje, tak, jak by čtenář čekal, musí být opravdu zajímavé si ji zahrát.
- Pietovi děkuji za přiblížení dalšího RPG. Sice nejsem fanouškem dotyčné dvojice žánrů, ale Pieta píše tak dovedně, že článek není možné nedočíst do konce.
- Crowenův "průvodce kriminálními živly" sice moc nových informací nepřináší, ale poskytuje užitečné shrnutí všeho podstatného, co by měl znát každý, kdo se chystá vést hru v kriminálním prostředí.
- Na konec jsem si nechal vzorové dobrodružství. Chtěl bych pochválit snahu, se kterou se Sparkle do psaní objemného příspěvku pustila. Zároveň bych ji chtěl povzbudit, aby příště zkusila svůj projev zhustit a zestručnit. Délka článku se mi zdá přemrštěná ve srovnání se skutečným rozsahem dobrodružství. Jinak její velice osobitý styl psaní byl příjemným osvěžením, i když si vyžádal mnoho korektorských zásahů :wink: A oceňuji vtipně pojatý settingový prvek legalizované, oficiálně vyučované a zákony sešněrované nekromancie.
no koukam, ze scolexuv clanek se moc nelibil :)

Ostatnim autorum bych velmi rad podekoval. Jsem velmi potesen, jak objemny a zaroven kvalitni platek muze vzniknout pouze na zaklade dobrovolnosti.

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 9. 10. 2010, 22:28

Ilgir: diky za feedback. To dobrodruzstvi puvodne nebylo pro Drakkar, sepsala jsem si ho cca pred pul rokem pro svoji vlastni potrebu (abych to mohla recyklovat na opengamingovych akcich a nezapomnela jsem na detaily). Proto to taky bylo tak do podrobnosti a dlouhy. Ecthelionovi jsem to poslala bez upravy, ze treba se mu to bude hodit do Drakkaru, treba ne... a hodilo :) Mam este dalsi 4 dobrodruzstvi co jsem uz nekde zkousela a nemam je sepsany, tak ty uz budu psat s vedomim ze se to nekde otiskne :)
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Otevřená hraní RPG v Praze všichni jste srdečně zváni
RPG pro děti ve vývoji

Odpovědět

Zpět na „Drakkar“