16. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: 16. číslo vydáno!

Příspěvek od Lemmy »

Yupí!

Až budu mít trochu víc času, něco z Drakkaru počtu :)
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: 16. číslo vydáno!

Příspěvek od Sammael »

Nadherna praca. Najma obalka tu musim obzvlast pochvalit. Velmi dobra praca.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12367
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 16. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Dovolím si po přečtení většiny článků lehké zhodnocení tohoto dílu.

Moc se mi líbí celá Markusova práce na tomto čísle. Úvodník máme asi jeden z nejlepších, jaké pro Drakkar vůbec vznikly a různé reklamní tabulky na různých stránkách mě opravdu velice potěšily. Je na tom odvedené prostě hrozně moc práce včetně dohledávání obrázků a suplování redakční práce, takže opravdu moc děkujeme. Po této straně časopis prostě nemá chybu.
Alefem zavedené citace pěkně po grafické stránce doplňují stránky, kde není graficky nic zajímavého. To je také velmi pěkný detail.

Plavbu na lodi Argó bych sice hodnotit neměl, protože vznikla z mého popudu, ale myslím, že s poměrně omezeným zadáním, se kterým jsem oslovil několik lidí, vznikl opravdu zajímavý článek, který přinesl (k mému příjemnému překvapení) velice odlišné postavy a doufám, že i určitou inspiraci pro hry. Osobně bych v Drakkaru podobné druhy článků viděl docela rád častěji, protože jsou pro pisatele poměrně nenáročné (každý má poslat jen krátký text) a výsledek nemusí být vůbec špatný…

Jak zahrát mýtus se mi líbil hodně. Pěkně shrnuje určité historické vlivy, myšleny a vypichuje zajímavé informace… co je ale mnohem důležitější – zpracovává je pro potřeby hry. To je to, co mi občas v článcích moc chybí – často jde jen o historickou analýzu, ale nikoli o zpracování tématu pro hráče, o jaké se pokusil Goran. I následující Bubákův článek je velice pěkně napsaný, popisuje velmi zajímavé, ale málo zpracované téma (které má autor velmi dobře nastudované) a rovněž přináší východiska pro hru, což je skvělé.
Takový článek je myslím pro hráče mnohem a mnohem užitečnější, protože je nutí zamyslet se nad problémy a možnostmi a nabízí určitá vodítka a řešení. Takové články bych velmi rád viděl i do budoucna – nejen analýzy, ale i zpracování látky.

Vodítka pro hru nabízí i Kalevala, která je taktéž velmi pěkně napsaná. I tento článek se mi líbil právě v té uživatelské příjemnosti pro hráče.

Alefovo Forgotten Realms je parádní článek plný atmosféry, citátů, shrnutí a velkého množství podnětných informací. Pokud bych o tomto prostředí nikdy neslyšel, tak po přečtení tohoto článku bych se po něm podíval, protože mě opravdu zaujal.

Bifiho dokončení článku o Oldschool gamingu si nechávám na vychutnání na později (těšil jsem se na ni asi nejvíce a nechci si zkazit potěšení spěchem). První část byla opravdu skvělá a druhá je po letmém prolétnutí ještě lepší. Jsem hrozně rád, že takový perfektní článek vyšel v Drakkaru, protože to je přesně ten druh článků, které do něj patří. Tento navíc rozpoutal debatu a polemiku o oldschool gamingu nejen na tomto serveru, což je skvělá věc.

O Pietovu minirecenzi v Drakkaru jsem velmi stál, protože jeho Čerstvě dočteno tady na Fóru jsem měl hrozně rád. Veškerá očekávání byla naplněna a na Wraiths mě opravdu navnadil. Pieta je jeden z velmi mála lidí, kteří dokážou skvělé psát tak, aby obsáhli vše potřebné, ale zároveň si dokáže zachovat velmi čtivý rozsah a bravurní styl. Jeho názorů si velmi vážím a jeho texty se mi prostě vždycky hrozně příjemně čtou, což nemohu říct jen tak o někom.

Markusova recenze Dračího doupěte je mamutí úkol a opravdu obdivuji odvahu a lehkost, s jakou se tohoto úkolu zhostil. Článek je psán svěžím způsobem, s humorem a nadsázkou – a co víc, je podepřen fakty. Opravdu velice dobrá a velice čtivá práce. Tleskám.

Deskovky jsou prostě Peekayovou parketou a tento koutek mám v časopise rád. Trojice her na začátek je popsána velmi jednoduše, ale zato atmosféricky a popis dává jasnou představu o tom, o co ve hrách jde a jaké můžeme čekat mechaniky nebo pomůcky. Osobně si prostě podle popisu dokážu rozvážit, zda mám o hru zájem nebo ne.
Ohledně recenze nového rozšíření Dornu jsem velmi rád, že jde o první recenzi tohoto rozšíření vůbec a že vyšlo právě v Drakkaru. Článek velice pěkně rozebírá nové aspekty hry a byl zajímavý.

Slečně Merglové se velmi omlouvám, ale povídky v podstatě nečtu… není to kvalitami případných povídek, ale spíš tím, že na ně nějak nemám náladu, takže jsem nezkoušel rozečíst ani tu (přestože připouštím, že to může být chyba).

Alefův překlad vypravěčské části HotB je prostě perfektní. Původní text přináší velké množství technik a inspirací pro hráče (jednu z nich už jsme ve hře využili a další plánuji zařadit hned do další hry, kterou odehrajeme), které stojí za přečtení a Alefův vytříbený překlad (na jehož velice vysokou úroveň jsem ale už zvyklí) tyto možnosti zpřístupňuje širší veřejnosti. Opravdu doporučuji k přečtení.

Tak.
Prošel jsem si to po sobě ještě jednou a zjistil jsem, že mi nějak chybí kritika. Kupodivu to nebylo záměrem, protože jsem opravdu přistupoval k tomuto číslu s tím, že si ho pořádně rozeberu, ale nějak se mi prostě opravdu líbilo. :D Ze své (přestože moje účast na tomto čísle byla menší než obvykle) velmi subjektivní pozice se mi zdá, že čísla Drakkaru mají velmi vzestupnou tendenci. V tomto čísle jsou články, které přibližují hraní hráčům a zpracovávají témata pro využití právě ve hře, recenze, deskovky a skvělá příloha. Jediné, na co bych si mohl stěžovat, je jen absence některých článků na které jsem se těšil (ale opravdu doufám, že se objeví příště). :evil:
Celkově zhodoceno - velice dobré číslo. Ještě jednou všem, kteří se na něm podíleli, velice děkuji. :clap:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: 16. číslo vydáno!

Příspěvek od Bifi »

Ja som zatiaľ čítal len výborný úvodník a zrelú a vyváženú recenziu na DrD... Oboje sa mi veľmo páčilo.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 16. číslo vydáno!

Příspěvek od Goran »

Teď jsem se díval na drakkarské stránky a šestnácté číslo tam nějak chybělo :-?
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: 16. číslo vydáno!

Příspěvek od Almad »

Konečně jsem dočetl -- díky, pokračujte :)
Starý člen http://rpg.church
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů