14. číslo vydáno!

Drakkar je internetový časopis (nejen) o RPG hrách. V této sekci probíhají organizace, diskuze o článcích, atd. Budeme rádi, když se zapojíte.

Moderátor: Raven

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

14. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion » 2. 6. 2009, 18:48

14. číslo v novém kabátě vydáno!

Drakkar prodělal proměnu a dostal nový a slušivý layout, který vám doufáme zpříjemní čtení.Tématem měsíce jsou „Draci a jeskyně“ a fantasy jako takové. Zvonění mečů, praskání magie a zvuk větru v dračích perutí vás zvou k četbě! Přestože vychází v období zkouškových a maturit, kdy je těžké získat jakýkoli článek, podařilo se nám získat zajímavé texty, které vám doufáme budou průvodci po úchvatném světě fantasy RPG. Máte-li srdce hrdinů a odvahu k prožití dobrodružství, pak jen směle ku čtení...

V tomto čísle Drakkaru naleznete následující články:

Úvodní slovo
Představení různých fantasy herních světů z pera rozličných autorů
Zhodnocení čtvrté edice DnD po roce hraní
Magie jako fikce (článek o magii ve vašich hrách)
Rozhovor s Alekem „Alnagem“ Lačevem
Zápis ze hry pánů z Litmerku
Pozvánka na Gamecon

Nepřehlédněte také dvojici tématických příloh:

Pohané – rozsáhlé dobrodružství pro DnD 4e
Západní pobřeží – střípky z fantasy světa využitelné ve vašich hrách (podrobné popisy 3 fantasy království, 2 rytířské řády, které můžete využít pro své světy, něco málo o turnajích a popis průběhu válečného tažení)

Za všechny vaše hodnocení, poznámky nebo připomínky budeme vděční.

Stáhnout si číslo můžete z oficiální stránky Drakkaru.

Články samozřejmě najdete jako obvykle i v podobě článků zde na webu, jen prosíme pár dní strpení. Markus má momentálně plné zuby sázení a potřebuje si odpočinout a dohnat věci, které kvůli tvorbě Drakkaru zanedbával. Odhadujeme, že koncem týdne by možná mohly být na webu. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

Re: 14. číslo vydáno!

Příspěvek od zrzavec » 2. 6. 2009, 23:40

Tak musím říct, že i přes to, že jsem chtěl jít spát mě jisté příjemné záležitosti zdržely u počítače a tovnou jsem si k tomu přečetl i celý Drakkar. Parádní počteníčko. První co jsem po státnicích četl (pokud tedy nevezmu ten Dragon, který jsem jen proklikal).

Díky tomu, kdo doladil mé dobrodružstív do této parádní podoby. Já už na to ke konci neměl sílu. Celkově díky za toto číslo.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 6. 2009, 08:53

Vďaka všektým prispievateľom!
Viem čo sú štátnice, takže chápem nedostatok času 8)

Graficky je číslo fakt zase o kus vpredu a dúfam, že za bude naďalej ešte vylepšovať.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: Primetime Adventures (začíname...)
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Tri-Stat dX, Primetime Adventures
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 3. 6. 2009, 11:27

Nový layout sa mi moc páči, rovnako aj že je priesto pre kratšie články. Obsahovo zhodnotím až dočítam.
Hlboké lesy
"We don't explore characters; we explore dungeons."

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 4. 6. 2009, 19:37

Tak abychom trochu rozvířili diskuzi... :)

Díky za nový Drakkar - při sázení jsem si zběžně pročetl vesměs všechny články. Nakonec to číslo nedopadlo tak tragicky, jak jsem se obával podle zákulisních informací. Obsahově průměrný Drakkar, řekl bych. Ale celou dobu jsem měl takový drobný WTF dojem, který mi furt našeptával: "Proč má tohle číslo sakra téma měsíce Draci a jeskyně?" Připadalo mi totiž, že obsah příliš nedostál slibu, jaké téma měsíce položilo. Jistě, všechny články se tak nějak vágně točily kolem fantasy a dokonce i DnD, ale neměl jsem z toho dojem, že téma Draci a jeskyně (potažmo fenomény DnD a DrD) bylo adresováno. Jako kdyby byla trochu podceněna organizace a ty tématické články nakonec nedorazily, takže se doplňkový obsah musel zamaskovat jako hlavní téma. Má v takovém případě vůbec cenu vyhlašovat témata měsíce?

Trochu rozpačitý dojem jsem měl taky z toho, že se mnou - jako s člověkem, který slíbil článek - redakce vůbec nekomunikovala. Slíbil jsem článek ještě v dobách, kdy se vymýšlelo téma čísla, stylem: "No jestli bude tohle téma, tak to bych mohl napsat tohle". A od té doby nic... čekal jsem nějaké potvrzení, příp. že mi někdo pošle podrobnější instrukce (nevěděl jsem, jaké náležitosti má článek pro Drakkar mít), ale nic nepřišlo. Nakonec jsem musel jít a sám z redakci přemluvit, aby mi potvrdila, že se mnou počítá, a zaslala mi instrukce. Nebýt toho, že jsem tak svědomitý ( :wink: ) a pamatoval jsem si, že jsem kdysi před dvěma měsíci někde mimořečí něco slíbil, tak jsem taky mohl dva dny před uzávěrkou zjistit, že se na mě ošklivě díváte kvůli něčemu, na co jsem dávno zapomněl. Jaké je morální ponaučení? Zlepšit (tučným písmem) komunikaci s přispěvateli, zpřehlednit podmínky přispívání a náležitosti článků (pořád tu ještě nevisí přehledné instrukce pro přispěvatele), maximálně zjednodušit a zpřístupnit přispívání. Do Drakkaru by se ideálně měli hlásit přispěvatelé sami od sebe, ale v současné době píší články jen ti, které sami oslovíte (a 50 % z nich stejně odpadne). O čem to svědčí?

Neberte to prosím jako pruzení - dobře vím, jaká je to makačka zorganizovat aspoň takovýhle obsah (zase ty zákulisní informace) a upřímně vás obdivuji. Však se taky nechci angažovat v Drakkaru jinak než kibic :P Já jen tak nahlas přemýšlím nad možnostmi dalšího zlepšování a nejlepší poměr cena/výkon vidím právě u komunikace.

-------------

K samotnému číslu.

Nejpíš nezamýšlenou náhodou došlo k tomu, že články v tomto čísle byly spíše kratšího formátu - tradicí Drakkaru bývali spíš megačlánky. Ale každopádně to vidím jako velké plus! Remcalové můžou kafrat, že to nejsou články, ale příspěvky na blog, nicméně důležité je, že:
1) Dají se přečíst za pár minut v polední pauze (což je na internetu největší přednost :P )
2) Dají se rychle a relativně nenáročně napsat - tj. snáze se seženou lidi ochotní je napsat
Jinými slovy, tyhle články zpřístupňují Drakkar jak čtenářům, tak hlavně i přispěvatelům. Super, super, super. Alnagův článek o DnD 4e byl fajn, ale jako neDnDčkář jsem ho asi nedocenil. Romikovo pojednání o Gameconu bylo příjemné a naprosto trefilo vhodnou délku. Conlaiův článek byl bomba! Jediné mínus je pak v tom, že tyhle články byly v Drakkaru jen tři, a přitom tvořily páteř obsahu. Nejradši bych takových článků viděl v jednom čísle aspoň 5 + k tomu navíc ještě 2 "pořádné články", abych měl dojem, že je dvouměsíčník solidně zaplněný. Ale to už jsem asi moc náročný, co? :) (Mimochodem, přemýšleli jste o tom, že byste si stanovovali nějaké kvóty na zaplněnost čísla?)

Z přehledového článku o DnD světech mám rozpačitý dojem. Na jednu stranu mě potěšily, protože takovéhle přehledy jsou IMHO přínosné pro lidi, kteří o těchto světech nevědí. Takhle se o nich něco málo dozví a vědí, co mají hledat dál. Na druhou stranu v tomhle kokrétním případě byly souhrny ekompletní (pouze 4 ze všech settingů pro DnD), což podstatně snižuje užitečnost. A navíc, přiznejme si to, byly špatně napsané a nicneříkající. Rozhodně si nemyslím, že 2 normostrany bylo příliš svazující zadání - na 2 normostrany se dá představit cokoliv, herní setting se pak dá shrnout i do jednoho odstavce, takže místa bylo až kam. Jenomže psát stručné články je umění, mnohem náročnější než psát dlouhé elaboráty (viz tenhle příspěvek) - a tohle umění očividně nikdo z nás neovládá. Jsem nicméně pro to, aby se podobné souhrny psaly i nadále, třeba se v tom začneme zlepšovat.

Jako přispěvatele mě psaní bavilo a bylo příjemné vidět, jak můj skromný text potom zapadl do mozaiky ostatních a podílel se na větším celku. Potěšující. A v zásadě nenáročné na psaní, takže bych do toho šel zase někdy znovu. Bohužel to opět vyžaduje kvalitní organizaci a především nadřazenou osobu, která má jasnou vizi a přesně ví, co od přispěvatelů chce. Někdo takový nám teď chyběl, takže to dopadlo, jak to dopadlo. (Vysvětlení "představ nám setting na dvou normostranách" se ukázalo být příliš nekonkrétní).

Rozhovor s Alnagem byl příjemný, byť vazba na téma čísla byla spíš vlažná. Možná by bylo dobré nepředstírat, že rozhovory patří k tématu, ale zato mít stálou rubriku, která by v každém čísle přinesla rozhovor s nějakou osobností naší RPG scény. Já bych to rozhodně vítal s nadšením. Co myslíš, Joe, dělal bys takovou rubriku také s nadšením? :)

Následuje pár poznatků, které nás učili ve škole. Sám jsem rozhovory nikdy nepsal, takže jen teoretické:
V první řadě, Joe, byl do dobrý rozhovor. Díky za něj. Předpokladem dobrého rozhovoru je, že tazatel reaguje na odpovědi dotazovaného, organicky přizpůsobuje své otázky a v průběhu rozhovoru vymýšlí nové - příprava je totiž super, ale nikdy nevíš, jaká zajímavá nitka rozhovoru se v průběhu naskytne. Špatný je pak takový rozhovor, kdy má tazatel připravenou sadu otázek, kterou pak vyvalí na dotazovaného bez jakékoliv reflexe. Ty jsi Joe dokázal zkloubit připravené otázky s pohotovou improvizací, což se mi hodně líbilo.

Mám ale jednu výtku: jsi příliš ukecaný :) Otázky mají mít dva, tři řádky. Tvoje byly strašně dlouhé - často jsi dokonce nepokládal otázku, ale komentoval Alnagovy výroky a psal vlastní názory. To už bych tam mít nemusel. Chápu, že když se s někým bavíš po ICQ, tak máš chuť pronášet nevázané poznámky a navíc musíš každou svou otázku pečlivě rozepsat, aby nedošlo k mýlce. To je v pořádku. Ale až začneš rozhovor přepisovat do článku, měl bys své otázky osekat na holé minimum. Koneckonců, když čtu rozhovor s Alnagem, zajímá mě, co si myslí Alnag, ne Joe. Zkusím poslat nějaký příklad:
Joe napsal píše:Zo stránok, ktorých si spoluautorom (pozn. http://www.d20.cz - komunitne nazývaná "Kostka" vďaka logu) je zrejmé, aká je tvoja primárna orientácia v rolových hrách. Ako aj sám o sebe píšeš v časti "O nás", začínal a prešiel si viacerými systémami (Dračí doupě, Shadowrun, DnD, Window alebo GURPS), ale najviac sa venuješ práve DnD a d20. Bol tento vývoj viac-menej prirodzený (teda ak si pod "prirodzeným" môžme predstaviť postupnosť DrD -> Shadowrun / DnD / GURPS) alebo si paralelne skúšal viacero systémov a najviac ti sadlo práve DnD/d20?
Markus by píše:O tobě se ví, že se nejvíc věnuješ DnD a d20. Přitom o sobě sám píšeš, že jsi za svůj život vyzkoušel spoustu systémů. Jak probíhalo tohle tvé oťukávání her a proč jsi zůstal hlavně u d20?
Joe píše:V tomto súhlasím, pretváranie viacerých systémov do ďalšieho je ak nie namáhavá, tak hlavne nevďačná práca. Človek sa natrápi a aj tak bude hrať tú hru pravdepodobne len sám so sebou. Skúsim teda preformulovať svoju otázku: Ak by si mal z každej doterajšej edície (A)DnD vybrať tri veci, ktoré zvláda podľa teba na jednotku a ktoré sú v nej systémovo zaujímavé, ktoré by to boli?
Markus by píše:Kdybys měl z každé dosavadní edice (A)DnD vybrat tři věci, které podle tebe zvládá na jedničku a které ti přijdou zajímavé, které by to byly?"
8)

Nicméně to je jen piha na kráse jinak čtivého rozhovoru. Díky, Joe!

Markus končí.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 5. 6. 2009, 00:17

Takže moje hodnocení, reakce na Markuse skryté uvnitř.

Layout: Moc se mi líbí změna Drakkaru. Nový design je hrozně fajn a pěkný, časopis neuvěřitelně prokoukl. To samozřejmě neznamená, že design považuju za bezchybný - je tam hodně co zlepšovat (třeba serifové písmo, že...). Ale celkově prostě super dojem. Takže díky Markusi. (Kvůli tomu layoutu jsem si znovu přečetl nějaké články, i když jsem je už četl jako korektor...) Takže díky moc, Markusi!

Články jsou fajn.
Představení světů mi přišlo naprosto v pořádku, nevím, co by chtěl Markus ještě víc. Dobře se to čte, a dostatečně vypovídající mi to přišlo též.
Conlaiův článek o magii... nemohl by být příště delší? $D Musím se ale přiznat, že bez těch příkladů bych se nechytal. Ty řeči tam jsou moc obecné (nebo teoretické?). V souvislosti s tímhle článkem mě napadlo - co takhle někdy udělat číslo o magii?
Rozhovor s Alnagem pěkný, ale, jak říkal Markus, otázky by mohly být stručnější. Na druhou stranu, takhle to má zase punc neformálního rozhovoru, což se taky cení. Oceňuju Joeovu schopnost reagovat na odpovědi.
Alnagův článek o 4e byl dost dobrý, srozumitelný i pro ty, kteří do knih jen nahlédli. Akorát ses tam měl, Alnagu, do té wargame, co si říká RPG, ještě víc obout. :-)=
Páni z Litmeriku se mi taky líbili, i když uznávám, že číst zápis ze hry není pro většinu z vás atraktivní. Nicméně mnozí dračákisti tam jistě naleznou inspiraci, jak se dá taky dělat kvalitní oldschool dobrodružství. Díky za něj, muselo to dát docela práci.

Celkově to bylo trochu chudé, zvlášť když vezmeme v potaz, že jde o dvouměsíčník. Ale když vezmeme v potaz, že jde o dobrovolnický projekt uvnitř relativně malé komunity, tak je to slušný výsledek. A s malou komunitou se dá udělat co? Rozšířit. :wink:

Přílohy: Fungují jako bezva přifukovač. Číslo se rázem rozrostlo na trojnásobek. 8)
Ecthelioní mega generický setting je hustý. Aspoň je vidět, co bývali tihle týpci zač. $D A ta ochota, se kterou to dali dohromady a oilustrovali, zaslouží potlesk. :clap:
Překlad dobrodružství Pohané je zajímavý počin. Nevím, jestli bych to hrál, každopádně mít v časopise dobrodružství se určitě cení. :wink: Bylo mi ctí dělat korekturu, i když to byla fuška. (Jo a taky klobouk dolů před sazečem.)

Dovolte mi teď trochu sentimentu a patosu. Byl jsem u Drakkaru už v jeho počátcích. Tehdy jsme byli parta nadšenců, o které mnozí lidé z tohoto fóra sotva zavadili pohledem (jo, Ectheliony tam počítám taky $P ). Od té doby se Drakkar opravdu posunul o strašný kus dopředu. Tytam jsou doby, kdy jsem se nutil napsat do každého čísla aspoň jeden příspěvek, dnes už má Drakkar spoustu kvalitních "externích" přispěvatelů (pochopitelná nespolehlivost je vyvážena množstvím). Jak správně říká Markus, chtělo by to lidi ještě víc nahánět a upomínkovat. Blbé je, že to asi nikdo dělat nebude, protože na to nemá čas. Ono ani do redakce nebyl žádný nával. Ale kdyby se někdo hlásil dobrovolně... :wink:
(Určitým řešením by bylo ustanovení "výkonného týmu dobrovolníků" (dále VTD), z nichž každý by si dal za úkol sehnat pro Drakkar 2 články. Buď někoho požádat (a dotlačit k) o napsání, nebo sám napsat. Já bych se do VTD přihlásil. Pro efektivitu by bylo potřeba, aby VTD měl 3-4 členy.)
Ještě jsem chtěl poznamenat, že jedním z ukazatelů vývoje Drakkaru je otištění Alnagova článku a rozhovoru. Právě Alnag se k Drakkaru zpočátku stavěl velmi skepticky, a ejhle, už je taky lapen.

Takže ještě jednou velké díky všem za články, je pro mě čest dělat Vrchního korektora pro jazyk český. :wink:
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 5. 6. 2009, 00:37

Zpětně se omlouvám za tu šílenou krávu, kterou jsem vyplodil výše a která zabírá dvě obrazovky. Mám ale vysvětlení: správně jsem místo toho měl psát jistou věc do školy a potřeboval jsem ji nějak oddálit. Věřím, že mě chápete :)

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 5. 6. 2009, 07:39

Akorát ses tam měl, Alnagu, do té wargame, co si říká RPG, ještě víc obout.
Burn heretic, burn!

(lidi uz by si mohly priznat, ze to RPG s wargame minihrami je taky RPG. Navic velice zabavne)

sry spam

on topic: ke stahnuti noveho drakkaru me primely stiznosti lidi na kratke clanky. Kratke clanky rulez. Kratke clanky se daji cist v praci
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 5. 6. 2009, 08:13

Vďaka!
Za kritiku (predovšetkým) a pochvalu ( 8) )

V podstate ste to zhrnuli správne - je to vždy o dokopávaní seba a iných k napísaniu niečoho. Pravda je, že po vydaní nového čísla vždy všetko na niekoľko týždňov utíchne a potom sa zháňajú veci relatívne na poslednú chvíľu... Ako zástupca šéfredaktora by som s tým mal samozrejme niečo robiť :think: :>;o)

Ad rozhovor: bol to môj prvý (a jediný v podstate, zatiaľ), takže som rád, že dopadol vcelku dobre. Je pravda, že sa nemôžem tak rozkecávať, ale práve ako Markus spomínal, ak sú otázky len nasekané bez nadväznosti (čo často vidím v časopisoch apod.), tak je to akési "suché". Takže nabudúce sa trošku obmedzím s dĺžkou otázok.

Alnagovi sa napríklad zdalo, že sa príliš držím témy... tak si vyberte $P

A čo sa týka budúcich rozhovorov, myslím že by to bolo realizovateľné! A mohol by som si to zobrať na paškál ja.
Takže ak máte nápad, s kým by sa dal do každého nového čísla (aj tematicky) spraviť rozhovor, kľudne mi prihadzujte nápady a ja si už toho úbožiaka nakontaktujem O-)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: Primetime Adventures (začíname...)
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Tri-Stat dX, Primetime Adventures
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 5. 6. 2009, 08:48

Jen je škoda, že v představení settingů nebyl Eberron. Zvlášť teď. když tento měsíc vychází jeho inkarnace do 4E. Neplánuje se článek o něm?
:think:

Peekay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay » 5. 6. 2009, 09:18

Eberron bol planovany, ale nestihol sa. Zeby nabuduce?

K predstaveniu svetov:
Markus píše:A navíc, přiznejme si to, byly špatně napsané a nicneříkající.
Vies byt konkretnejsi? Nieco, na co by som mal mysliet pri buducom pocine tohto druhu?
Obrázek

"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 5. 6. 2009, 09:29

ShadoWWW píše:Jen je škoda, že v představení settingů nebyl Eberron. Zvlášť teď. když tento měsíc vychází jeho inkarnace do 4E. Neplánuje se článek o něm?
Ten clanok je napisany, lenze kvoli casovym nekonzistenciam sa nedostal do uzavierky.

Paradoxne som sa dost cudoval, ze tie clanky su take kratke.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Majo

Příspěvek od Majo » 5. 6. 2009, 10:15

Markus píše: Zlepšit (tučným písmem) komunikaci s přispěvateli, zpřehlednit podmínky přispívání a náležitosti článků (pořád tu ještě nevisí přehledné instrukce pro přispěvatele), maximálně zjednodušit a zpřístupnit přispívání.
To znie ako zaujímavá myšlienka.
Dať ľuďom najavo, že tam môže písať hocikto o hocičom (a vy to len zredigujete)

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 5. 6. 2009, 11:35

Hrozně moc díky za všechny ohlasy (pište dál, co se vám nelíbí nebo líbí)! Markusi, vůbec se neomlouvej - strašně si ceníme času, který jsi strávil, abys nám pomohl časopis zlepšit.

Na úvod bych rád napsal, že toto číslo bylo výjimečné v tom, že v podstatě celé redakci a velké části přispěvatelů termíny uzávěrky kolidovaly s přípravou na státnice, zkouškovým nebo psaním diplomové práce. Velká část oslovených přispěvatelů se nemohla na tvorbě podílet a urvat si čas na organizaci, komunikaci s nimi a psaní vlastních prací ve chvíli, kdy má člověk 14 dní na tři státnice není sranda. Rozhodně to nemíním jako naši omluvu - to ani v nejmenším, chci jen napsat, že pro tvorbu tohoto čísla byly poměrně extrémní podmínky, které mají za následek menší počet článků než bychom chtěli a další faktory.

Komunikaci s přispěvateli se pokusíme zlepšit (přestože všem ostatním kromě tebe (protože jsem mysleli, že slovní oznámení v čajovně stačí $D) jsme zasílali ne méně než 3-4 PMky, včetně upozornění na blížící se uzávěrku týden dopředu) - úzce to souvisí i s tím, že jsme stále nezlepšili náš projev na venek v tom smyslu, aby věděli, že mohou přispívat a že budeme rádi. Je to přesně jak píše Majo (mimochodem, kdybys chtěl přispět, tak budu skákat radostí - zvlášť do přístího tématu), jenom to nikdo neví. Takže tady máme skutečně rezervy, které bychom měli zaplnit.

Novým layoutem jsme nadšeni. Musíme se přiznat, že snad poprvé jsme četli Drakkar z pdfka (většinou jsme na důležitější články počkali na převedení na web a proto jsme také tlačili na nový layout) a přišlo mi to ... úplně přirozené. Prostě tam nebylo nic, co by mě rušilo od čtení nebo otravovalo - úplně příjemné bezbariérové čtení. Velký posun kupředu. :clap:

Za sebe myslím, že krátké předtavení settingů smysl mělo - sám s láskou vzpomínám na jednostránkové představení práce J.R.R. Tolkiena v Excaliburu, které mě navedlo do úžasného světa Středozemě (o kterém jsem neměl do té doby ani tušení) a v podobném duchu i skvostné recenze na Wh40k ve Score, stejně jako recenze Nightfall in Middleearth v Pevnosti, od kteréžto doby posloucháme Blind Guardian... podle nás takováto představení (přestože krátká) mají smysl. Greyhawk a Ebberon, které nestihly uzávěrku se pokusíme zařadit do následuícího čísla (možná by stálo za zvážení doplnit to i Forgotten realmsy nebo dalšími settingy).

Ještě si dovolím zareagovat na témata čísla - podle nás jsou pro Drakkar poměrně dost podstatné. Když se zavedly, zvětšil se počet článků, prostě proto, že oslovené osobě můžeme napsat, jestli by nepřispěla nějakým článakem třeba k "horroru nebo zombies nebo něčím co s tím souvisí" a neoslovujeme je s tím, ať něco napíšou na libovolné téma... to je příliš široké a málokdo najde téma na které by něco chtěl psát. Když se vytvoří téma, které je nosné, pak se na něj nabalují články mnohem snáze...

ilgir: Ty už jeden článek píšeš, že? Tak musíš sehnat ještě jeden. $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Majo

Příspěvek od Majo » 5. 6. 2009, 14:32

Ecthelion píše:Ještě si dovolím zareagovat na témata čísla - podle nás ...
Ja si nemyslím, že je to nejak dobré mať konkrétne témy. Strašne to obmedzuje. Hlavne tých, ktorý by chceli napísať hocičo, lebo sa im proste chce. Alebo by bolo dobré tie témy zverejniť aspoň 3 témy predom. Aby človek nemusel čakať kým zverejníte tému až potom zistil, či prispeje alebo nie. Alebo to nerobiť striktne podľa témy, napríklad nech je polovica čísla venovaná téme čísla a druhá polovica venovaná "free" téme (bez témového zamerania).

Čo sa týka ústretovosti k "hocikomu", tak ja by som si to vedel predstaviť aj tak, že by na vašej stránke bolo tlačítko "pridať príspevok", po stlačení by sa otvoril formulár, kde by človek napísal svoj email, svoj nick a pastol svoj text a dal enter. Vy by ste to pozreli a rozhdli sa, či to zverejníte teraz alebo až v ďalšom čísle alebo požiadate o upravenie. Zjednodušilo a lepšie sprístupnilo by sa prispievanie, tak ako spomínal Markus.
(Ale ja som len okoloidúci, tak ma netreba príliš počúvať)

Odpovědět

Zpět na „Drakkar“