64. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Lorwyn »

Paul: Třeba já do whishlisu psát nic nebudu, protože s obsahem Drakkaru jsem spokojená. Často si v něm přečtu věci, o které by mě ani nenapadlo žádat. A naopak, pokud mě napadne něco, o čem chci vědět víc, vyhledám si to sama místo abych žádala o článek.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Hm. Nějak nevidím, čím se finále této debaty liší od té odkázané na D20. Bijte Němce cizozemce!

Jako Shadowww je hrotič a provokatér, ale má právo to takto vidět.
A myslím, že Bubákův původní postoj na tuhle koloběžku nenaskakovat nebyl špatný.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od boubaque »

Argonantus píše: 5. 12. 2017, 18:37Bijte Němce cizozemce!
Promiň, ale tohle není o žádných cizozemcích, tohle je, přesně jak to napsal ilgir, jen a jen o ShadoWWWovi. Problém, který mu vyčítám, nevznikl na bitevní linii mezi Fórem a Kostkou, ale ve zdejší diskusi. On moc dobře ví, o co jde, protože mu ohledně toho E2 psali PMku, kterou se rozhodl ignorovat a pak radši několik týdnů na Fórum vůbec nechodil.

A pokud někdo vytahuje staré spory, je to jen ShadoWWW, nepamatuju si, že by to za poslední odhadem dva roky vytáhl někdo jiný než on.

A už budu zticha.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od OnGe »

Pojďme se z toho v první řadě neposrat. Pak se na to můžem kouknout s nadhledem a buď si z toho něco vzít a nebo to nechat plavat. Ten první bod je však rozhodující.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Paul »

Lorwyn píše: 5. 12. 2017, 18:31 Paul: Třeba já do whishlisu psát nic nebudu, protože s obsahem Drakkaru jsem spokojená. Často si v něm přečtu věci, o které by mě ani nenapadlo žádat. A naopak, pokud mě napadne něco, o čem chci vědět víc, vyhledám si to sama místo abych žádala o článek.
Pokud se Ti Drakkar líbí tak jak je a nepíšeš tady o tom, co by mělo být bez výsledku, je to tvoje věc. Pak jsem nemluvil k Tobě.

Pro Loga: díky za zkopírování. Tady tahle diskuze je na můj vkus moc emociální a nekonstruktivní. Poukázal jsi na to, co se Ti na Drakkaru nelíbí. Je to tvůj názor a já s ním souhlasím chce to víc RPG. Pak se to ale nějak zvrtlo... Jo díky za zkopírování.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Já to zkusím za sebe jen ještě krátce okomentovat, ale v zásadě všechno už napsal Bubák (kterému tímto dáváme velké +1)... víceméně bez ladu a skladu:

- Počet článků v čísle 64 nás mrzí a snažil jsem se hodně sehnat další (a to i na poslední chvíli a hluboko po uzávěrce, jak by vám potvrdili nebožáci, které jsem otravoval). Chtěl jsem jako nejmenší možné minimum alespoň ještě jeden RPG článek, ale nestíhal jsem napsat nic sám. Nic dalšího se nakonec sehnat nepodařilo, je to škoda... ale ve chvíli kdy nikomu za článek nic neplatíme se to prostě čas od času stane. Z podstaty věci se tomu nedá moc vyhnout.

Nijak to nesnižuje kvalitu článků, které se v tomto čísle objevily. Ty jsou opravdu dobré, do příště se pak jako obvykle pokusíme sehnat článků víc... a tady bych to asi uzavřel, na tomhle bodě se myslím všichni shodneme.

- Zpoždění je náš klasický neduh, který se snažíme adresovat a ne úplně se to daří... ale pokud počítám dobře, tohle bylo jen podruhé, kdy Drakkar za svou existenci nevyšel v měsíci, kdy měl. A měsíční zpoždění máme poprvé. Opět, plně bereme, že je to chyba a snažíme se to napravit.

- Shadowwwův vstup byl dost nešťastný a plně rozumím Bubákovu rozhořčení (které sdílím). Tady na Fóru se d20ka vůbec neřeší (jakože vůbec a nijak) a nikdo s ní nemá problém. Jestli něco, tak já jsem moc rád, že existuje a články tam vychází, protože to znamená, že komunita existuje. Doby, kdy jsme se navzájem úplně neměli rádi jsou podle mě dávno pryč a nikdo nemá zájem je tahat zpátky. Když se tu objeví Shadowww a navzdory slušné prosbě, aby to tu neřešil a nepouštěl se do poměřování penisů se rozhodne sundávat si kalhoty a vést filipiku, jak to u sousedů dělají lépe... načež naoko udiveně hlásí, jak tu nenávidíme d20ku... je to dost chucpe. Je to jakoby vrazil do místnosti, pokropil všechno dávkou ze samopalu a pak se smutně divil, že lidé spolu nemohou žít v míru.

- Jsem moc rád za váš zájem a nadšení, se kterým Log a Paul tuhle debatu otevřeli. Opravdu a upřímně. Hrozně mě potěšilo, kolik lidí se o Drakkar zajímá, sleduje ho a není jim jedno, co s ním bude. Moc díky i všem, kteří do debaty přispěli. To je hrozně fajn, nedostatek zpětné vazby dokáže hrozně demotivovat.

- Na to navazuje to, že pokud chcete Drakkaru nějak pomoci, budeme rádi za jakoukoli pomoc - pokud nemáte moc času, stačí krátce okomentovat články, co vyšly (autoři budou vědět, že je lidé čtou a rádi napíšou další článek)... pokud máte možnost napsat článek, beru ho všemi deseti a budu hrozně rád... pokud nám chcete pomoci se sazbou, propagací nebo čímkoli jiným, budu skákat nadšením... pokud myslíte, že Drakkar by lépe fungoval jinak, máte čas, vizi a chcete ji prosadit, tak vám uděláme místo (takhle jsme my převzali časopis od Romíka, pokud to někdo bude do budoucna dělat lépe, zase ho předáme dál). :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od ShadoWWW »

Ecthelion: Neřešil jsem d20. Řešil jsem Drakkar. Dával jsem příklady článků, co tam, jako v RPG časopise, IMHO chybí (a co tam nechybí jsem pochopitelně neuváděl 8) ). Uváděl jsem i příklady z Kostky. Proč z Kostky? Protože, podobně jako v Drakkaru, tam vychází články, také na dobrovolné bázi (a o RPG). Kdyby ještě existoval Dech draka, nejspíš bych uváděl příklady z něj.

Co si tak pamatuju, tak neoblíbenější tam bývala "jeskyně", která byla v každém čísle. Pak taky hodně oblíbené byly články s doplňky o DrD. Oblíbenou omáčku tvořily i povídky (a některé od budoucích slavných autorů) a jistou dobu i galerie. Po roce 2000 pak i články o (či z) Asterionu.

Ale protože Dech draka už nevychází a protože neznám žádný současný český časopis o RPG, uvedl jsem Kostku jako nejbližší příklad.

Mohl bych taky uvést jako příklady časopisy Warlock nebo EN5IDER, ale ty tu zná nejspíš málokdo, takže by to nebylo co platné.

Do nikoho jsem se nenavážel. Naopak ten shitstorm, co se tu snesl na mou osobu, byl skutečně nechutný :!:

PMky tu zpravidla nečtu.

Nicméně volného času mám málo a nechci ho trávit bezpředmětnou diskuzí o Drakkaru. Takže se jdu věnovat podstatnějším věcem.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1088
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Wolfus »

Dnesna divna doba naucila ludi stazovat sa aj na to, co dostanu zadarmo a rovno do huby. Asi mam dlhsie vedenie, ale je vazne problem, precitat si v Drakkare to, co sa vam paci a zvysok si pozriet na Kostke? Alebo naopak? Ja som napriklad s obsahom spokojny (aj ked ho necitam od prvej po poslednu stranku), co samozrejme neznamena, ze s nim musi byt spokojny kazdy, ale nespociva prave v tom caro moznosti vyberu? Ved to mate k***a zadarmo! Mozete si citat aj 10 fanzinov a jedine, co tomu obetujete, je trocha casu. A nehovorte, ze ho nemate, ked mozete pisat siahodlhe prispevky do fora... Volakedy som cestoval 30+30 kilakov, aby som si mohol KUPIT Dech Draka a tiez som v nom niektore rubriky preskakoval. Budte radi, ze mate co citat. Nikdy nebudu spokojni vsetci, zmierte sa s tym. Autori to robia bez naroku na cokolvek, dokonca ani len to blbe dakujem sa im obcas neujde (ano, je to hanba - moj feedback stoji za prd, pretoze som sklerotik, takze kym zas zabudnem - DAKUJEM za Drakkar), tak ich za ich (dobru) pracu aspon neurazajte.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

Dnesna divna doba naucila ludi stazovat sa aj na to, co dostanu zadarmo a rovno do huby.
Spíš bych řekl, že lidé vědí přesně, co a jak by měli dělat ti ostatní. A někteří z nich postrádají soudnost natolik, že si nemůžou pomoct a musí jim to neomaleným způsobem cpát.

K věci:

Obálka pěkná, ta okénka s detaily sama o sobě navozují příběh.

Bezejmenný hrdina tentokrát pobavil. Humor suchý jako troud já rád. :D

Neviditelná kniha mi spíš než jako promo přišla jako takové ohlédnutí autorky a vydavatelky v jedné osobě. A vzhledem k tomu, že už mám taky srovnatelné zkušenosti za sebou, tak jsem při čtení tak trochu zavzpomínal.

Hra o trůny je pro mě highlightem čísla (i když povídka jí dýchá na paty). Nikdy by mě nenapadlo hledat styčníky Martina a Shakespeara, ale funguje to. A takhle kvalitní rozbor díla si troufám tvrdit, že jinde než v Drakkaru nenajdete. 8)

Povídka nakonec. Tahle konkrétně je důkazem, že když jste jazykový génius a máte vyšperkujete svůj příběh super ujetými nápady, tak vůbec nevadí, že je dějová linka plochá a přímá jako čepel Sacnothu. Už u prvního odstavce jsem věděl, že si tohle musím vychutnat, tak jsem zhasnul světlo a pustil si k tomu tohle: https://www.youtube.com/watch?v=e-4p9cDV6t8 A zážitek to byl přenáramný.
Faskale, jak dlouho ti trval ten překlad?
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Faskal »

Dííííííík 8)

Jo, nějaký děj, zvrat nebo třeba vývoj postavy, je pro Dunsanyho sprosté slovo. U povídek to moc nevadí, ale napsal román, a ten se bojím otevřít.

Těžko říct, dělal jsem to tak různě po večerech po sepisování vědeckého článku nebo chvílemi místo něho, když jsem potřeboval pauzu. A musím poděkovat dvěma lidem, Komi a Raven, které to se mnou prošly v tomto pořadí ve zlém a jenom trochu lepším, ty v tom nechaly taky dost času.

Zvykl jsem si takovéhle složité věci překládat na dvě fáze, rychle natřískat hrubou opoznámkovanou verzi a pak se v tom dlouho a bezvýsledně vrtat.

Hrubou verzi jsem sjel ve třech nebo čtyřech poměrně intenzivních dnech. Pak jsem to nechal pár dní uležet a vrtal jsem se v tom méně intenzivně asi dva týdny po večerech, formulace přefomulovával, odformulovával a zpátky naformulovával.

Pak jsem si to vytiskl a jedno odpoledne nad tím meditoval s tužkou v ruce, mám vyzkoušené, že pokud má můj text za něco stát, musí projít papírem.

Poslal jsem to Komi, jak dlouho nad tím reálně seděla, nevím, ale podle mě dlouho, a řešili jsme přes náš RPGčkový chat detaily. Aspoň den spíš dva v tom určitě nechala. (Bohy z hory dělala rovnou na dvakrát.)

Pak to prošlo druhým kolem papíru, vychytal jsem zbylé poznámky a Raven tomu (zatímco jsem se houpal vedle na židli) dělala dva večery profesionální korektury. Neumím ledasco, čárky před "a" bych psal bezchybně, kdybych je psal přesně naopak.*

Takže docela dlouho, ale zase to šlo od ruky, to Bohové z hory vlastně taky, obě povídky byly vlastně relativně jednoduché. Pád města Babbulkund jsem dělal na hrubo snad měsíc a pak se s tím drbal nejmíň stejně tolik, vím, že jsem to chtěl poslat o Drakkar dřív, ale nešlo to. Prostě peklo. A to tam vím o jedné hrubé chybě a několika místech, které by chtěly předělat, uvidím, jak se budu s odstupem tvářit na Sacnoth, myslím, že to tak hrozné nebude, dostalo to profesionální korektury a je to přeci jenom třetí věc, co jsem od něj přeložil, tak jsem na to tak nevejral. Ale stejně, radši se neptat, kolik vína padlo na oltář Tharagavveruga, a překlad Babbulkundu byl umožněn jedině díky kvalitnímu alkoholu od Ecthelionů :s_easy:

Edit:
* nebo spřežky. Pryč s nimi, tady je opravovat nebudu.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Wolfus píše: 6. 12. 2017, 19:34 Dnesna divna doba naucila ludi stazovat sa aj na to, co dostanu zadarmo a rovno do huby. Asi mam dlhsie vedenie, ale je vazne problem, precitat si v Drakkare to, co sa vam paci a zvysok si pozriet na Kostke? Alebo naopak? Ja som napriklad s obsahom spokojny (aj ked ho necitam od prvej po poslednu stranku), co samozrejme neznamena, ze s nim musi byt spokojny kazdy, ale nespociva prave v tom caro moznosti vyberu? Ved to mate k***a zadarmo! Mozete si citat aj 10 fanzinov a jedine, co tomu obetujete, je trocha casu. A nehovorte, ze ho nemate, ked mozete pisat siahodlhe prispevky do fora... Volakedy som cestoval 30+30 kilakov, aby som si mohol KUPIT Dech Draka a tiez som v nom niektore rubriky preskakoval. Budte radi, ze mate co citat. Nikdy nebudu spokojni vsetci, zmierte sa s tym. Autori to robia bez naroku na cokolvek, dokonca ani len to blbe dakujem sa im obcas neujde (ano, je to hanba - moj feedback stoji za prd, pretoze som sklerotik, takze kym zas zabudnem - DAKUJEM za Drakkar), tak ich za ich (dobru) pracu aspon neurazajte.
Co, dnešní divná doba dokonce lidi učí, že jim za jejich stížnosti dokonce platí.
Ne, vážně, to, že to je zadarmo, neznamená, že je přípustná jen pozitivní zpětná vazba. Protože světe div se, ona je pro autory přínosná. Možná nenakopne tak jako ta pozitivní, ale zato ukáže směr, kterým by možná bylo dobré se dát, pokud tvůrce chce dostávat té pozitivní víc. Nebo možná ne, ale celkem jasně říká jednu věc:
I těm, kteří z věci nejsou nadšení, stojí za to, aby se k ní vyjádřili. Protože v ní, i když jim úplně nevyhovuje, vidí potenciál a přínos.
Ano, je snadné zapomínat na tu pozitivní vazbu, a já se budu snažit na ni nezapomínat, nebo alespoň zapomínat méně. Ale to neznamená, že je na negativním hodnocení něco špatného. Špatné by bylo ticho. Protože to je znak smrti.

Jinak samozřejmě taky děkuju za všechno, co v Drakkaru je.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1088
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Wolfus »

Samozrejme, slusne podany navrh na zlepsenie je abolutne v poriadku. Aj upozornenie na chybu, s tym suhlasim. Skor ako obsah niektorych komentarov som reagoval na ich formu. Vsetko sa da podat slusne a tak, ze sa z toho da vytazit nieco dobre, ale aj tak, ze clovek, snaziaci sa dostat zo seba to najlepsie, strati chut vobec sa niecim zaoberat. Najhorsie na tom je, ze sa jedna o volnocasovu aktivitu, ktora ma robit ludom radost a zdruzovat ich a aj napriek tomu je niekto schopny povysovat tu svoju zabavu nad zabavu ostatnych. To bolo pre mna totalne WTF uz kedysi davno, v dobach bojov medzi Commodoristami, Ataristami a Spectristami :-)
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Alef0 »

64. číslo je na webe.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Ode mne to tak bohužel nevypadá.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Je, mne to funguje, načetls cookies?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti