64. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Odpovědět
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

Logu, hledáš problém někde, kde není. Že přirovnáváš kostku/fórum k rozvádějícím se manželům, jen zvětšuje ten zmatek. Kostka s fórem nebojuje o majetek ani o území. Není mezi nimi žádný principielní konflikt. Každá ta skupina si prostě dělá své hobby svým způsobem. Může tam být nějaká rivalita, asi jako mezi klasikáři a bruslaři v běžkařské komunitě, ale není to žádný boj, v němž by jedna strana mohla nebo měla zvítězit.

Slovo hobby je dost podstatné. Je velmi ošementné kritizovat něčí hobby. Lidi to dělají bez nějakých větších ambicí, protože je to tak baví. Vezmi si partičku rybářů. Roky chodí na to stejné místo, ale pokaždé uloví jen pár ryb. Někdy se jim dokonce stane, že neuloví žádnou. Pak se zjeví nějaký Shadowww a začne jim vysvětlovat, že jim to nefunguje, a že kdyby to dělali jako partička odvedle, měli by víc ryb a navíc chutnějších. Jenže oni to nedělají jako soutěž ani jako byznys, takže není divu, že ho pošlou do háje... a schází se dál.
A pak jsem prohlásil tu hrůznost, že názor lidí z RPG fóra (který vlastně ani nesleduje dosavadní redakční politiku) nemusí být to nejsměrodatnější pokud to má být časopis, a ne oběžník.
Pokud přijmeme, že si děláme časopis jako hobby, tak jediným směrodatným názorem je názor autorů - tedy těch, kdo se tímto hobby zabývají. Kdyby to byl komerční časopis, tak je tím hlavním názor čtenářů, který se projeví v prodávanosti. Kdyby to byl projekt financovaný státem v rámci protidrogové prevence, tak to bude zase jinak.

Btw slovo "oběžník" je fakt mimo. Když už tak "sborník".
a že se naplno počítá s tím, že půjde časem do kopru.
(...) upřímně, já sám bych měl dost malou chuť do něčeho takového přispívat.
Kdybych věděl, že moje děti jednou umřou, přestal bych jim dávat kapesné...
Představa, že by se snad celá československá RPG komunita dohodla na něčem, co by umožnilo těžit jak ze specifik d20.cz, tak rpgforum.cz, je samozřejmě naivní.
Můžeš přiblížit, co by to tak mělo být a k čemu by to bylo? Každý, kdo umí číst a má připojení, může přece dosytosti těžit ze specifik obou komunit. Pokud bych viděl něco jako problém, tak to, že těch zájmových kroužků je tu naopak málo.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od York »

ilgir píše: 4. 12. 2017, 23:43Pokud přijmeme, že si děláme časopis jako hobby, tak jediným směrodatným názorem je názor autorů - tedy těch, kdo se tímto hobby zabývají.
Dovolím si pochybovat, že by na autory nemělo žádný vliv, kdyby ke každému číslu třeba 50 různých lidí napsalo, že je to super, líbily se jim ty a ty články a těší se na další číslo nebo třeba pokračování série.

Proč myslíš, že Bubák nejen že založil další téma k Ravenerrjaksetopíše* a rovnou k tomu napsal první příspěvek, shodou okolností krátce poté, co sem někdo napsal, že podle těch materiálů hraje a chtěl by nášup?

Zájem čtenářů a hráčů je pro autory hodně fajn věc, ne že ne.


* Aha, Ravnburgh. Sorry, musel jsem si to dohledat.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

Čtenost, zájem a pochvala jsou fajn, můžou se stát impulsem pro vznik některých článků, ale nemůžou být hlavním motorem pro činnost. To by tam totiž musela sedět nějaká redakce, která bude články vybírat podle potenciálního úspěchu u čtenářů. To je nesmysl jak v případě Drakkaru, tak i Kostky.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Nebojují, o to méně jsou ty emoce pochopitelné.

"Rybáři nechodí k vodě kvůli těm rybám, co chytí." X "Rybáři se nesnaží chytit ryby."
Cítíš rozdíl? Jestli ne, tak hezký večer, nenech se mnou dál zdržovat.

Ad děti: Měl jsem rozepsanou odpověď Sadako, kterou jsem smazal (tu odpověď, ne Sadako), ve které jsem použil tu samou metaforu. Ironicky. On ten přístup má svou logiku, ale lidé to tak neberou, nemyslí na smrt svou, natož svých dětí. To jen, když ta se blíží...

K čemu by byl takový projekt? K vzájemnému obohacení a pomoci. Celek je víc, než suma jeho částí.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od York »

ilgir píše: 4. 12. 2017, 23:55Čtenost, zájem a pochvala jsou fajn, můžou se stát impulsem pro vznik některých článků, ale nemůžou být hlavním motorem pro činnost.
To tu ale taky nikdo neříká. Zrovna prakticky všechny ty konkrétní příklady, které vyjmenoval ShadoWWW, by pro dotyčné oslovené byly zároveň možností k propagaci toho, na čem pracují. Článek o Taurilu je přesně to samé. Každý takový článek může přilákat čtenáře, který si pak přečte i něco dalšího, nebo třeba bude Drakkar dál sledovat, když ví, že tam může vyjít informace, která ho zajímá.

Taky se díky tomu můžou objevit další pozitivní reakce, což třeba někoho motivuje, aby o něčem napsal. ShadoWWW má rozhodně pravdu v tom, k očividně dobře rozjetému projektu se mnohem spíš přidají další lidi, než když ten projekt skomírá.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Odbočím a zkusím se podívat na Drakkar č.64 z pohledu čtenáře, přičemž ponechám stranou, že tentokrát máme málo článků (možná jen s poznámkou, že naposledy bylo takhle málo před 2ma roky), porotože to se nijak na kvalitě těch článků, co došly nepodepsalo. Ke zbytku se zkusím vyjádřit později.

Neviditelná kniha – Sparklino post mortem a pro mě nejzajímavější článek. Nejenže moc pěkně shrnuje to, o čem ten projekt je, ale hlavně jeho pozadí. Trochu historie, ale hlavně vysvětluje, jak k tomu přistoupila, jak řešila obvyklé problémy a proč ta knížka vypadá tak jak vypadá. Prostě hodně zajímavé věci.
Klidně by mě zajímaly i další detaily, klidně i produkce - jak vypadala spoluprácve s ilustrátory, jak s vydavatelem. Jak se testovalo atd. Ale už teď to bylo dobré.
Tu přezdívku "promo" má v obsahu tenhle článek trochu zbytečně. Sparkle nenapsala hloupou reklamu (jak ten titul evokuje), ale plnohodnotný článek. Ale asi je lepší být s tímhle na safe side.
Moc díky za článek, Sparkle.

Julie Nováková – Každý článek z téhle série čtu s hroznou chutí a těším se na další. Jako sci-fi fanoušek a geek mám pocit, že jsou optimálně napsané pro mě. A dle ohlasů od ostatních (na předchozí části) mám pocit, že nejsem sám.
Díky autorce za tenhle článek.

Argonantus a Hra o trůny – Argovy články patří pravidelně k tomu nejzajímavějšímu. Musím poznamenat, že fenomén Hry o trůny mě víceméně míjí (a v tom jsem teda asi sám), jen to z povzdálí sleduji. Ale mám pocit, že o to víc pro mě byla tahle analýza zajímavá. Ten článek je jako vždy kolosální, vyargumentovaný, vypointovaný a z hlediska úhlů pohledu svěží. Jak Hru o trůny moc neznám, tak jsem se míň rozčiloval, že s tím nesouhlasím než normálně. :wink:
Díky Argo!

Dunsany – Dunsany! První překlad a vydaní v češtině. Vždyť je to děsně awesome. Přednést publiku tenhle skvost je od Faskala super počin. A kvalita překladu je fakt dobrá. Faskale díky moc!

Shrnuto, pro mě zajímavé číslo, ve kterém se udály hodně zajímavé věci. Chápu, že ne pro každého, ale určitě si jednotlivý autoři zaslouží pochvalu a poděkování.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od boubaque »

boubaque píše: 4. 12. 2017, 14:52(Uznávám, že na tvoje příspěvky jsem už poměrně dlouho přednasraný, ale pokaždé mi moji přednasranost jen potvrdíš.)
York píše: 4. 12. 2017, 15:33Možná bys tomu příspěvku měl dát ještě jednu šanci, protože mám pocit, že ačkoliv pro vás nepochybně není příjemné to slyšet, tak v něm jde ShadoWWW hodně k jádru věci.
Přemýšlel jsem, jestli se k tomu vracet, ale protože ShadoWWWův post do téhle diskuse přinesl hodně negativity a neplatných předpokladů, tak bohužel musím.

ShadoWWWův post nejde k věci vůbec, je to směs sebechvály, poměřování pindíků, urážení (lidí okolo) Drakkaru, knížecích rad a ignorace, příp. záměrného trollení. Přičemž to poměřování pindíků (které sem vnesl už svým původním postem, který jsem se rozhodl jako reklamu D20.cz, která mi v principu nevadí, neřešit) jsem se snažil mírnit už svým předposledním postem.

Ten příspěvek implikuje, že Drakkar je pokud už ne úplně mrtvý, tak rozhodně umírající. Úplně ignoruje historii Drakkaru, včetně posledních asi deseti čísel. Reaguje jen na první kritický post v tomhle tématu (který se vztahuje k tomuto číslu a je naprosto v pořádku) a rozšiřuje ho na celou situaci Drakkaru, aby si nahonil triko. Navíc, jak si můžeš všimnout – ostatně jako kdokoli, kdo si to poslední číslo přečte – a jak to nade mnou popisují Ecthelioni, ty články jsou dobré. Ale místo toho i ty, Yorku, přistupuješ na ShadoWWWovu poznámku, že Drakkar jde do hajzlu. A samozřejmě podle ShadoWWWa je mrtvé či umírající už i Fórum, protože na Kostce se neustále objevují noví lídé, zatímco tady jsou to pořád ti samí – jaksi si ale nevšiml, na koho navazuje: Log 1=0 a Paul jsou asi staří pardálové, kteří tady s ShadoWWWem diskutovali ještě v době, než všichni, co RPG skutečně rozuměli, tohle fórum už dávno opustili.

Ten příspěvek taky říká, že je Drakkar prodlouženou rukou RPGfóra. Když pominu historické okolnosti, které se k tomuhle dojmu vážou (shodou okolností jsem to tehdy psal taky tobě: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 75#p431475 ), tak to prostě není pravda. Občas přispívají do Drakkaru lidi, co na Fóru buď nejsou vůbec, anebo v lepším případě lurkují, Julie Nováková přispívá pravidelně a na Fóru, pokud vím, není vůbec. Upoutávky, aktuality, promo články a podobně nepíšeme většinou my, ale ti lidi "zvenku". A pokud je ShadoWWWova rada oslovavat aktivní lidi okolo jednotlivých rpgček nebo projektů, pak nám radí věc, kterou děláme, nebo nemá smysl. Konkrétně, aktivní lidi kolem:

DrD II: třeba MarkyParky nebo Sarsaparillos? Nebo Crowen?
DrD 1.6: z aktivních (ochotných něco vytvořit) znám jen Valluna, i DraciDoupe.cz už chcíplo pro nezájem
DnD 5E - respektive JaD: ti všichni buď do Drakkaru píšou, nebo nás poslali do prdele hned poté, co si všimli, že to udělal Alnag
Příběhy Impéria: Jakože Ecthelioni? Tak ještě Zob, třeba... ten taky do Drakkaru přispívá. Jo a občas Crowen.

Víceméně nám říká: "Buďte víc aktivní a najděte další aktivní lidi! Pak budete mít aktivní lidi." Whut? :eyecrazy: To asi nečetl moje vyjádření v téhle diskusi a ve všech předchozích diskusích o Drakkaru, anebo je těžký sklerotik. Anebo troll.

A chápu, že to zvenku není vidět, protože redakční korespondenci nezveřejňujeme, ale pokud chceš urazit minimálně Jonáše*, tak napiš ještě jednou, že chybí snaha oslovovat nové autory.

A samozřejmě pak ty příklady toho, o čem všem Drakkar ještě nepsal a mohl. Kdyby to bylo v jiném kontextu (bez vší té samolibé arogance) a bylo napsáno třeba: "Mrzí mě, že jsem si zatím v Drakkaru nepřečetl o..." Tak mu možná i zlíbáme ruce a budeme se snažit to v příštích číslech napravit. Ale když napíše "Proč jste ještě nenapsali o...?", tak je to právě projev toho nárokování si nápravy podle jeho představ a moje jediná reakce je: Protože na to, do prdele, nemáme čas a už jsme to psali asi tisíckrát. A protože člověk, který se nabídnul, že bude aktuality z českého RPG prostředí vyhledávat, přestal Fórum navštěvovat dřív, než se jeho snaha víc projevila.

Jako sorry, ale celý ten příspěvek nemá z hlediska redakce Drakkaru žádnou cenu, konstruktivní je v úplně minimální míře a kritika je to jen se zavřenýma očima... To, že mají na Kostce dva autory, kteří pravidelně přispívají články (Sirien píše svou dlouhou sérii o vedení hry, ShadoWWW překládá promočlánky zahraničních rpgček), a díky tomu jim to doplňují další autoři nejčastěji nějakým zápisem nebo dobrodružstvím, je super. Ale na Drakkar je to přenositelné jen ve velmi omezené míře, přinejmenším dokud to není popis toho, jakým konkrétně způsobem na Kostce podporují psaní článků.

ShadoWWW píše: 4. 12. 2017, 21:31To jsi špatně pochopil, co jsem tím chtěl říci. JaD byly jen jedním z příkladů, které jsem uvedl. A když jsme u JaD, jsem docela rád, že to, co možná kdysi začalo jako "můj projekt", dnes už dávno není můj. Je to práce velké skupiny lidí a já jsem jen jedním z mnoha autorů. Tak jako jen jedním z překladatelů 5E, jedním z hráčů 5E, jedním z čtenářů a adminů Kostky. Taky jen jedním z účastníků otevřeného hraní. Většina věcí, co někdy začaly jako "moje" (respektive jak je někteří mohli vnímat jako "moje"), již dávno nejsou moje. Já dnes na poli české RPG scény hraji už jen marginální roli, navíc stále ustupující novým talentům. A jsem za to rád.
Ještě se něčím pochval, tohle přece nejsou všechny tvoje zásluhy o RPG v ČR a ve světě vůbec. A nezapomeň se pak zase smazat jen proto, že s tebou někdo někdo nesouhlasí a odmítá přijmout jako argument všechny tvoje zásluhy. Píšeš jich totiž málo, tak je asi všechny neznáme a nemůžeme docenit. A pak se běž zase zbaběle schovat za Siriena.

EDIT: bylo tam Kryštofa, ale častěji s autory komunikuje Jonáš :oops:
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Paul »

Pojďme makat.
Ne, vážně. 64. číslo je super a diskuze k němu je taky zajímavá. Ale co z ní vzešlo? Všichi tady mluví o tom, jak má Drakkar vypadat a co v něm má být, ale jediné posty, co přibyly do wishlistu článků jsou ty moje.

Ale zas je hezké, že máme svoje ideály s za nimi si stojíme...
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od York »

Boubaque: Očividně je ještě někde v meziprostoru schovaná hromada dávné zášti, která jen čekala na vhodnou příležitost k novému útoku.

Nejlepší bude zase potichu vycouvat a nechat ji dál spát, z tohohle nemůže být nic jiného než další zbytečný flamewar.

Ecthelion píše: 5. 12. 2017, 11:24určitě si jednotlivý autoři zaslouží pochvalu a poděkování.
To nepochybně ano. Stejně tak si to zaslouží i celá redakce.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Paul píše: 5. 12. 2017, 14:47
Pojďme makat.
Ne, vážně. 64. číslo je super a diskuze k němu je taky zajímavá. Ale co z ní vzešlo? Všichi tady mluví o tom, jak má Drakkar vypadat a co v něm má být, ale jediné posty, co přibyly do wishlistu článků jsou ty moje.

Ale zas je hezké, že máme svoje ideály s za nimi si stojíme...
Já jsem svůj wishlist napsal do tohohle vlákna, Qentin taky (trochu zvláštní je, že to, o co si řekl, to píše nejlíp z celé ČSR právě on), když se soustředíš na obsah (a ne formu, která opravdu není moc přátelská) ShadoWWWových komentářů, tak tam celkem jasně vidíš i ten jeho. Fakt má smysl to dublovat? Jestli myslíš, že jo (tohle vlákno už je nějak plné emocí), tak to tam klidně zkopíruju.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od OnGe »

Potíž je, že až si takhle třeba za půl roku vzpomenu, že bych chtěl něco napsat a nevím co, tak nejspíš nebudu hledat inspiraci v tématu "64. číslo právě vyšlo". Ale je fakt, že možná existuje důvod, proč se to před 5 lety přestalo používat
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Faskal »

Díky za příspěvek, Bubáku. Jsem rád, že jsi to napsal.

...

wishlist jsem dal jako "důležitý", takža na věčné času bude nahoře v seznamu témat.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od ShadoWWW »

Wow. Tolik shitstormu a nenávisti vůči všemu, co zavání Kostkou. Alnag měl pravdu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Tak další tlachání stran obecnějšího tématu Zlepšování Drakkaru, včetně odpovědí pro Log 1=0 a Shadowwwa.

Tady především díky za pochvalu od Ecthelionů.

A jak jsem to chtěl hnát do ztracena, Bubák to zase naštvaně rozdmýchal, IMHO zbytečně dramaticky. Já k tomu jen dodám, že mi to celé tak nějak připomíná hromadu starých vtipů na téma, jak kapitalismus krachuje a je na tom špatně, ale nějak furt nezkrachoval.

Víte, proč je kapitalismus na okraji propasti...?
... aby na nás lépe viděl.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 5. 12. 2017, 17:34, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

York píše:Boubaque: Očividně je ještě někde v meziprostoru schovaná hromada dávné zášti, která jen čekala na vhodnou příležitost k novému útoku.
Já bych ani neřekl zášti. Ale co naděláš s provokatéry, kteří někam chodí, jen aby prudili?
Mě by zajímalo, co by se stalo, kdyby někdo odtud nakráčel na Kostku a začal jim tam vykládat, že by měli psát tolik a tolik článků měsíčně, shánět aktivněji nové lidi a držet počet Sirienových příspěvků pod 50 % celku, protože jinak už to není d20, ale Sirienův blogísek. Ale nikdo tak vyšinutý tu asi není...
Btw Bubáka znám dlouho a je to fakt trpělivý člověk. $lol$
ShadoWWW má rozhodně pravdu v tom, k očividně dobře rozjetému projektu se mnohem spíš přidají další lidi, než když ten projekt skomírá.
Vtip je ale v tom, že každý si pod "očividně dobře rozjetým projektem" představuje něco jiného a spousta lidí má dojem, že Drakkar ani náhodou neskomírá.

Prostor pro zlepšení tu samozřejmě je, ale ten bude vždycky. Jak už jsem psal, je to "jen" hobby projekt. Komu se líbí, ať čte a píše, čímž přispěje k jeho životaschopnosti. Komu tam něco chybí, ať to dodá, nebo ať si zkusí "objednat". Arogantní shazování ničemu neprospívá.
ShadoWWW píše: Wow. Tolik shitstormu a nenávisti vůči všemu, co zavání Kostkou. Alnag měl pravdu.
Zase kecy. Žádná nenávist proti Kostce, jenom stěr jednoho trolla. Do Kostky se tu nikdo obvykle nenaváží, je to respektovaná komunita, která plodí kvalitní články. Stejně jako lidi kolem Drakkaru. :wink:
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti