64. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Mám dojem, že ještě něco jiného si představuje Log 1=0, což vypadá podobně jako u Quentina,
a něco jiného Shadow.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Sparkle »

Log 1=0 píše: 1. 12. 2017, 21:23 Ukradl jsem jednu čtvrť z Ravenburgu a umístil ji do svého města .
Super! Tak teď by bylo dobrý, abys taky napsal autorům té čtvrti, žes ji použil, ideálně přímo do toho vlákna k příslušnému číslu Drakkaru, ve kterým to vyšlo. Ono to hodně dodá motivaci, když autor zjistí, že ty jeho materiály fakt někdo reálně použil při hře. Naopak je poněkud deprimující, když takhle sepíšeš doplněk, a vůbec naprosto netušíš, jestli ho někdo reálně hrál.
ShadoWWW píše: 4. 12. 2017, 14:43 Na Kostce to funguje, protože se tam soustřeďují lidé, co hrají RPGčka a mají chuť aktivně podporovat RPG komunitu.
Kostka má taky svá másla na hlavě, já bych byla s jejím vychvalováním do nebes opatrná. Příklad za všechny: tohle a tohle. Týpek napsal dvě kompletní dobrodružství pro DnD 5e, vaši "vlajkovou loď"... a dostalo se mu za to nějakého většího ohlasu než pár vět pochvaly, která nicméně neobsahovala zmínku o tom, že to čtenář plánuje fakt hrát? Ne. Nula zmínek o tom, že by ta dobrodružství někdo fakt zahrál. K tomu druhýmu dobrodružství dokonce nula ohlasů celkově. To není úplně skvělá vizitka komunity, která "hraje RPGčka a má chuť aktivně podporovat RPG komunitu."

Tím neříkám, že Kostka je celkově špatná, tenhle stejný problém je i na rpgf, jen by bylo dobrý se tolik nepovyšovat.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re:

Příspěvek od Log 1=0 »

Sadako píše: 4. 12. 2017, 18:16
A přemýšlel jsi nad tím, že o takhle vypadající Drakkar možná téměř nikdo nestojí? Že jeho cílovka je něco úplně jiného než cílovka Kostky?
Nevím, jestli nad tím ShadoWWW přemýšlel, ale myslím, že to docela dokresluje jeho pointu. Ono moc nejde o to co chceme já nebo ShadoWWW, já vám rozhodně nechci brát "Váš" Drakkar, pokud je opravdu takový, jaký ho chcete mít. A myslím, že ShadoWWW taky ne. Jenže je tu ještě jedna zajímavá otázka:
Jaký Drakkar by chtěl náhodný čtenář?
Jaký časopis o RPG chce někdo, kdo zadá naivně do Google RPG časopis?
Časopis s povídkami a literárními rozbory, který vlastně s RPG až tak úplně nesouvisí?
Samozřejmě, je věcí redakce, jestli si tu otázku bude pokládat, vždyť takových náhodných čtenářů má za rok tucet.
Ale pokud ji bude ignorovat, je Drakkar pořád ještě časopis, nebo už interní oběžník tohohle fóra. A jestli je to druhé, kde chcete nabrat čerstvé síly, až stávající dojdou?
Jestli se vám nelíbí, že by se Drakkar posouval naznačeným směrem, máte právo, co povinnost, dát to redakci vědět, a ta pak posoudí, a já věřím že moudře, všechna pro a proti. Jenže, ať už si myslí kdo chce co chce, v tomhle má ShadoWWW pravdu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Paul »

Quentin píše: 4. 12. 2017, 18:21
A přemýšlel jsi nad tím, že o takhle vypadající Drakkar možná téměř nikdo nestojí? Že jeho cílovka je něco úplně jiného než cílovka Kostky?
Já o to stojím. Bohužel takové doplňky nevznikají moc ani na kostce :D
Souhlas.

A co se nyní vykašlat na srovnání s Kostkou a začít Drakkar srovnávat s jinými, byť už mrtvými časopisy, jako byl Dech draka, a udělat seznam témat, resp. co by se nám v Drakkaru líbilo a toho se držet?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od OnGe »

Paul píše: 4. 12. 2017, 19:43 A co se nyní vykašlat na srovnání s Kostkou a začít Drakkar srovnávat s jinými, byť už mrtvými časopisy, jako byl Dech draka, a udělat seznam témat, resp. co by se nám v Drakkaru líbilo a toho se držet?
První část mi přijde jako super nápad a druhá část mi přijde jako dost fajn nápad. Dalo by se říct, že je to celé dobrý nápad, přišlo mi to ale natolik dobré, že jsem to chtěl zmínit hned dvakrát.

Což na to udělat téma "Co byste v Drakkaru rádi", kde se můžou metodou padni jak padni hromadit náměty, ze kterých pak může člověk čerpat, když třeba přijde taková ta nálada, že by se mohlo něco napsat, ale neví se co... Samozřejmě je k tomu potřeba přistupovat jako že to není objednávka a tak, ale to by se snad dalo zvládnout.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Re:

Příspěvek od Argonantus »

Nevím, jestli nad tím ShadoWWW přemýšlel, ale myslím, že to docela dokresluje jeho pointu.
Jeho pointa je na skálopevném - a IMHO naprosto neprokazatelném - předpokladu, že je tu někde armáda lidí, která chce číst zejména informace o tom, jak se posouvají práce na nějakém projektu jako Jeskyně a Draci.
Naopak je zřejmě nezajímá klasická literatura (byť třeba náhodou fantastická), je jim ukradená historie a když u čtyrobrázkového comicsového stripu nenajdou, jak to využít ve hře, tak tím mlátí o zem, aniž by si všimli, že je to vlastně hodně skvělá věc, jinde nevídaná.

Pokud vás tahle věc zajímá hlouběji, doporučuji opravdu dočíst tu debatu o zlepšování od začátku, stejně jako tu slavnou a mnohokrát odkázanou - a nakonec zakázanou - debatu na D20, kde se tohle řešilo... už několikrát a vyjádřil se k tomu kdekdo.
(a taky to vysvětlí to Bubákovo minimální nadšení nad srovnáváním s Kostkou, je to dost explozivní téma)

IMHO je k diskuzi už to slovo "cílovka". Tyhle věci vznikají od autorů, nikoli od čtenářů ("zákazníků"). Lidi prostě píšou, co umí a co je baví a moc se s tím nedá dělat.
Posun Kostky k užšímu RPG není dán nějakým přáním čtenářů, ale prostě tím, že odešli lidi, co byli schopni a ochotni dělat něco jiného. Pokud se v tom směru dělal nějaký průzkum, pak rád uznám omyl.
Ona vůbec má "cílovka" mnohem méně smyslu, když jde o něco, co se dělá zadarmo a pro zábavu a nelze tím vydělávat.
Odtud moje perpetuální výhrada, že je těžké si stěžovat na autora, že napsal něco jiného, než bych chtěl jako jeho čtenář.
Představa, že Bubák nechá plavat Bezejmenného hrdinu a začne recenzovat Jeskyně a Draky mi připadá tak nějak nereálná (a to jsem ho nikdy naživo neviděl!)
Fungovat to může jedině tak, že přijde někdo, koho bude bavit recenzovat Jeskyně a Draky a psát nějaké "news" ze světa RPG.
Jaký Drakkar by chtěl náhodný čtenář?
Poctivá odpověď je, že nemám nejmenší tušení. A pochybuju, že někdo tušení má. Můj ošklivý a nesluníčkový sarkasmus právě míří tam, že to IMHO nemůže tušit ani Shadowww. Asi by se na to musel udělat dost složitý výzkum, který by stál hodně energie a není vůbec jisté, jestli by ho redakce dokázala nějak smysluplně využít.
Jaký časopis o RPG chce někdo, kdo zadá naivně do Google RPG časopis?

IMHO něco takového málokoho napadne. Já bych spíš doufal, aby "Drakkar" vypadl jako možný výsledek gůglování úplně jiných slov. Třeba RPG, Lovecraft, Dunsany a tak (viz třeba debata vedle o propagaci, taky dost podnětná). Některé věci jsou dost unikátní a vlastně k nim v jiném koutě internetu nelze dojít.
Jestli se vám nelíbí, že by se Drakkar posouval naznačeným směrem, máte právo, co povinnost, dát to redakci vědět, a ta pak posoudí, a já věřím že moudře, všechna pro a proti. Jenže, ať už si myslí kdo chce co chce, v tomhle má ShadoWWW pravdu.
Z redakce se ti tu vyjádřili E2 i Bubák, já už nevím o autoritativnější a redakčnější autoritě. Chybí ti už jen Raven, a snad Crowen a Alef, pokud se nepletu. A možná Ilgir, to je takový třičtvrteční redaktor. Ale pokud by chtěli Drakkar drasticky posunout jinam, jistě by to už dávno udělali. Měli na to dost let.

Shadoww nemá "pravdu", Shadowww má prostě jiný vkus, to je celá věda.
Dokonale se mýlí v tom, že svůj názor vyfutroval objektivní terminologií (funguje - nefunguje, atd.). Dohodnout se, jestli je lepší Lovecraft nebo Gygax, to je naprosto marná a neřešitelná debata. A nijak si nepomůžeme dramatickými prohlášeními, že "Lovecraft nefunguje, kdežto Gygax ano".
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Log 1=0 píše: 4. 12. 2017, 19:02Jaký časopis o RPG chce někdo, kdo zadá naivně do Google RPG časopis?
Čestně, nevěřím, že někdo takový existuje.
Log 1=0 píše: 4. 12. 2017, 19:02 A jestli je to druhé, kde chcete nabrat čerstvé síly, až stávající dojdou?
Já jsem celkem smířená s tím, že až to nebude nikoho bavit, tak Drakkar skončí.
Když nás přestal bavit Sigil, tak taky skončil, respektive, začal jaksi hibernovat. Zájmové projekty nevydrží věčně.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od ShadoWWW »

Jeho pointa je na skálopevném - a IMHO naprosto neprokazatelném - předpokladu, že je tu někde armáda lidí, která chce číst zejména informace o tom, jak se posouvají práce na nějakém projektu jako Jeskyně a Draci.
To jsi špatně pochopil, co jsem tím chtěl říci. JaD byly jen jedním z příkladů, které jsem uvedl. A když jsme u JaD, jsem docela rád, že to, co možná kdysi začalo jako "můj projekt", dnes už dávno není můj. Je to práce velké skupiny lidí a já jsem jen jedním z mnoha autorů. Tak jako jen jedním z překladatelů 5E, jedním z hráčů 5E, jedním z čtenářů a adminů Kostky. Taky jen jedním z účastníků otevřeného hraní. Většina věcí, co někdy začaly jako "moje" (respektive jak je někteří mohli vnímat jako "moje"), již dávno nejsou moje. Já dnes na poli české RPG scény hraji už jen marginální roli, navíc stále ustupující novým talentům. A jsem za to rád.

Věci, které jsem tu prezentoval, vychází ale z širších trendů ve světě. Chtěli jste zpětnou vazbu, dostali jste ji. Jak s ní naložíte, je jen vaše věc.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od PardGalen »

Přečetl jsem Dunsanyho a bylo to skvělé. Dík Faskale.

Jinak se samozřejmě nenechte rušit.
Always bring a gun to a puppet fight
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Pozorování, které považuji stále za podstatné
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 59#p395859

Shadowww:
a co to brání o této zajímavé zkušenosti napsat do Drakkaru?
Je tu zřejmě ještě hodně lidí, kteří to neznají a zajímalo by je to. Já třeba neznám plno podrobností, jen hrubé obrysy - a to spolu tlacháme už delší dobu.

Sadako
Zájmové projekty nevydrží věčně.
Ony na tom nejsou nějak zásadně lépe ani ty komerční. Zdrcující většina jich chcípne taky, akorát to může být větší kravál, nanageři skáčou z oken, hladoví autoři se věší na klice a tak.

Tvrdím, že deset let není vůbec málo a proto bych se střežil tvrdit, že Drakkar nefunguje. On nějakým způsobem funguje, a je důležité, v čem to vězí a při reformách tohle nějakým blbým zásahem ńezavraždit.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Faskal »

Dík, Padre 8)

Ej, vzpomněl jsem si na tu debatu na kostce; to teda bylo, ej, ej, lepší nemluvit.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Jinak sdílím protest, že číslo 64 (a ani 63) vskutečnosti není vydáno, protože na stránkách není.
To jako vůbec není dobře.

No, a stran D20 - je to jako s Postelovou scénou/Horor - po téhle reklamě už nelze jinak, než sem rovnou dát odkaz.
http://www.d20.cz/diskuze/kultura-diskuze/50971.html
Třeba tu srandu ještě někdo nezná.

Ale ono to zpočátku vůbec špatné nebylo - křížová kritika odjinud byla často velmi užitečná (stačí kouknout, jako to Log 1=0 a Shadowwo pěkně rozhýbali. A prej, že je to mrtvé...)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Celý směr kterým se tahle debata ubírá, mi přijde absurdní. Začal jsem to já, když jsem dal najevo, že to, že v časopise o RPG není moc toho, co by bylo o RPG, není úplně OK. Redakce mi dala víceméně za pravdu (koneckonců, nejedná se o redakční politiku, ale výpadek), ale že se s tím nedá nic dělat. ShadoWWW způsobem, o kterém věděl (musel vědět, věděl jsem to já, co tu chodím zlomek času), že rozjitří vášně, namítl, že to jde. Naproti tomu ty a Sadako jste nasadili protiargumentaci, že problém vlastně není, a vše je v pořádku. ShadoWWW vyjádřil názor, proč došlo k tomu, k čemu došlo, mimochodem celkem trefný (Drakkar se spoléhá na autory z RPGF, kteří už ale o RPG moc nepíšou), ale zdá se, že pozornost z něj vzbudilo jen pár jízlivostí. Které tam pravda nemusel dávat, ale i tak mi to přišlo jako škoda.
A pak jsem prohlásil tu hrůznost, že názor lidí z RPG fóra (který vlastně ani nesleduje dosavadní redakční politiku) nemusí být to nejsměrodatnější pokud to má být časopis, a ne oběžník. A jaký problém přinese, že to bude fórový oběžník. Dostalo se mi vlny relativismu, a teze, že oběžník, který má na obálce "časopis" a "o RPG", ale není o RPG, nýbrž o literatuře a pro lidi co se zajímají spíš o literaturu, než o RPG, je vlastně žádoucí, a že se naplno počítá s tím, že půjde časem do kopru.
Jestli je to sdílená představa, tak budiž, máte na ni plné právo. Ale upřímně, já sám bych měl dost malou chuť do něčeho takového přispívat. Ale proti gustu...

Představa, že by se snad celá československá RPG komunita dohodla na něčem, co by umožnilo těžit jak ze specifik d20.cz, tak rpgforum.cz, je samozřejmě naivní. Asi jako představa dítěte, jehož rodiče se soudí o dům, auto, televizor, podložku před krb a možná i o ně samotné, že se budou maminka s tatínkem mít zase rádi, nebo představa člověka ostřelované z jedné strany Izraelem a z druhé Hamasem, že přestanou a dohodnou se jako rozumní a civilizovaní lidé. Tak naivní, že nedoufám ve zlepšení (a to oboustranně, ať jsem fér), ale smutné mi to přijde pořád. No nic, vezmu medvídka a půjdu si zaplavat do Jordánu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Log 1=0 píše: 4. 12. 2017, 22:17Naproti tomu ty a Sadako jste nasadili protiargumentaci, že problém vlastně není, a vše je v pořádku.
Ehm, já pouze konstatovala, že existují i čtenáři, kterým absentující RPG články nijak nechybí, protože by je z důvodu malého průniku zájmů stejně pravděpodobně nečetli. A ještě jsem dodala, že jsem dost hovno etalon, protože pochybuju, že se tu najde jiný zastánce převážně narativního hraní.

EDIT: Ale jinak - opravdu drakkarskou širokorozchodnost (nebo jak to říct) vnímám spíš jako přednost než jako problém.
Log 1=0 píše: 4. 12. 2017, 22:17 že se naplno počítá s tím, že půjde časem do kopru.
Mně jen přišla otázka, co se asi stane, když to stávající autory přestane bavit a noví nebudou, absurdní. Co by se stalo, všechno jednou odvlšá. Ať už je to za pět, deset nebo padesát let, nic nevydrží věčně.
Případný zánik Drakkaru by mne asi zamrzel, ale chci-li mu nějak zabránit, tak asi udělám nejlíp, když se dokopu napsat nějaký ten článek.
Log 1=0 píše: 4. 12. 2017, 22:17Představa, že by se snad celá československá RPG komunita dohodla na něčem, co by umožnilo těžit jak ze specifik d20.cz, tak rpgforum.cz, je samozřejmě naivní.
Jakože by si měla kostka a RPGf založit společný magacín?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Re:

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 4. 12. 2017, 20:36Jeho pointa je na skálopevném - a IMHO naprosto neprokazatelném - předpokladu, že je tu někde armáda lidí, která chce číst zejména informace o tom, jak se posouvají práce na nějakém projektu jako Jeskyně a Draci.
Hlásím se jako první vojín.

Argonantus píše: 4. 12. 2017, 20:36Naopak je zřejmě nezajímá klasická literatura (byť třeba náhodou fantastická)
Proč bych se nemohl zajímat o obojí?

Argonantus píše: 4. 12. 2017, 20:36Představa, že Bubák nechá plavat Bezejmenného hrdinu a začne recenzovat Jeskyně a Draky mi připadá tak nějak nereálná (a to jsem ho nikdy naživo neviděl!)
Tady ale nejde o to, že by měl Bubák začít psát do Drakkaru o JaD. Tady jde o to, jestli se redakce Drakkaru zeptala Skavena, jestli by neměl o článek v Drakkaru zájem. Vsadím boty, že by zájem určitě měl - protože to s JaD myslí vážně a každá trocha propagace je dobrá.

Argonantus píše: 4. 12. 2017, 20:36Dohodnout se, jestli je lepší Lovecraft nebo Gygax, to je naprosto marná a neřešitelná debata. A nijak si nepomůžeme dramatickými prohlášeními, že "Lovecraft nefunguje, kdežto Gygax ano".
Stále nechápu, proč to stavíš jako dilema. S místem snad problém není, tak proč nemůže vyjít obojí? Zpětná vazba od čtenáře neříkala "Vadí mi, že v Drakkaru vychází Lovecraft", ale "Ocenil bych, kdyby v Drakkaru vycházelo víc článků o RPG.

Já se pod to rozhodně podepisuju. Zajímá mě, co se na naší RPG scéně děje a rád si o tom přečtu.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů