64. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Faskal »

Děkuji všem za velmi pozitivní zpětnou vazbu, a to včetně PM od Bubáka s konkrétními připomínkami. Výhledově (do příštího Drakkaru to nestíhám) zkusím dokončit další důležitou Dunsanyho povídku, Welleranův meč. Vzhledem k tomu, že Poklad už vyšel v nějakém časopisu a Poklidné dny jsou asi moc dlouhé, aby mělo smysl je pro Drakkar překládat, tak hlavní Dunsanyho povídky / zástupce jeho "okruhů" budou v češtině zpracované.

Abyste mě nepřechválili, prozradím, jak jsem se včera chytil za hlavu kvůli příšerné chybě, kterou jsem vytvořil. Přemýšlel jsem nad tím psaltériem a psalterium je psaltérium (divný strunný nástroj, jak jsem si dohledal), ale cymbal není cimbál (jiný divný strunný nástroj) ale obyčejný činel - jak samozřejmě vím - a v ten moment jsem si uvědomil, že vlastně nevím, jak se cimbál řekne anglicky (je to cimbalom/cymbalom), a že jsem to zeslonil. Prostě myšlenkový zkrat.
Ať je to výstrahou budoucím generacím! :-)=
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Alef0 »

Vydame ti errata?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Faskal »

Asi bych to nechal plavat.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Faskal »

... a ona to nakonec zas taková chyba nebyla. Ano, došlo historicky k posunu významů/technologickému pokroku, podle mě to jasně odkazuje na bibli (jako velká část Sacnothu); při překladu jsem měl zřejmě stále nějak hluboko v mozku četbu ekumenického překladu bible a tam jsou cymbály zmíněny rovnou osmnáctkrát v podobném kontextu jako u Dunsanyho, což dává smysl.

Zrovna mě praštil do nosu jeden z výskytů:
1. Makabejská 4, 54 Bylo to právě ve výroční den, kdy svatyni znesvětili pohané, ve kterém byla nyní znovu posvěcena zpěvem žalmů s citerami, harfami a cymbály.

Takže mám chybu v i/y, která (ne)reflektuje historický vývoj tohoto nástroje a budu si muset dohledat, jak vypadal ten starý nástroj, co je v evoluci cimbálu.

Edit:
Bude to zřejmě nějaká variace na tohle:
Obrázek
- Hammered dulcimer, variace na psaltérium, do kterého se mlátí paličkami. Tyhle věci mají překvapivě starou historii.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

V tom jsem nedotčen jak děcko.
Nějaký takový potvor mají na portálu v chartres tedy 12. Stoleti.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 64. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

:arrow? Bezejmenný hrdina - Pěkné :-) Doufám, ale že se ještě někdy Poletucha vrátí :wink:

:arrow? Neviditelná kniha - Já se přiznám, že Neviditelnou knihu (Tauril) neznám (pokusím se to ale doplnit! :-)), nicméně o to cennější mi bylo toto představení :clap:

Rozdělit knihu (jestli jsem to správně pochopil) na spoilerové a nespoilerové oddíly považuji za velmi dobrý nápad. Co si vzpomínám, tak Asterion to tak třeba neměl... :think:

Když píšeš, Sparkle, že je v knize dohromady přes 100 postav, 50 nápadů na zápletky, 21 náhodných tabulek, 14 plánků pro dungeony, tak... To rozhodně není málo :-) :clap:

Zajímalo by mě, jak hodnotíš Tauril nyní, po nějakém čase. Jak byl přijat? Jakou jsi o něm dostala zpětnou vazbu? Vyšly další příručky? Další kontinenty? Jsou v plánu? Vyšla implementace pravidel pro Fate? Mám tolik otázek, že by to bylo skoro na další článek :wink:

:arrow? Neutronové planety - Začíná se mi ta Julie líbit čím dál víc :>;o) :D Nějaké RPG na neutronové planetě? Jistě! $D

:arrow? Hra o Trůny - Článek nabízející nejrůznější srovnání s nejrůznějšími jiným autory se mi velmi líbil, ale... Jak bys ho, Argonante, aktualizoval po osmé sérii seriálu, kdy už víme, jak to všechno dopadlo? :-)=

:arrow? Lord Dunsany - Uvědomuji si, že tohle je jistým způsobem skvost a je povinnost tohle přečíst, ale zatím na to nemám dostatek času a klidu. Proto se ti omlouvám, Faskale. Vím, že sis s překladem dal hodně práce, ale slibuji se k němu vrátím. Doufám, že o Velikonocích.

Toto číslo je možná štíhlejší než to předchozí číslo, ale to nevadí. (Ostatně to předchozí číslo bylo opravdu velmi tlusté a zapojila se jeho tvorby celá komunita!) 64. číslo bylo dobré číslo. :clap:
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti