62. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

62. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Právě vychází 62. číslo časopisu Drakkar!
Úvodní haiku píše:V parném dni lepším
je osvěžením liják,
či tříšť nad přídí?
Obrázek

62. číslo můžete stahovat zde.

Obsah 62. čísla:
Comics
:arrow? Bezejmenný hrdina - Díl XXIX. Děs (boubaque)

Aktuality
:arrow? Pozvánka na Con-ec 2017 (Brno, 10.–13. 8. 2017)
:arrow? Pozvánka na ŽižCon 2017 (Praha, 14.–17. 9. 201)

Literatura
:arrow? Věda ve službách SF: Až do konce času (Julie Nováková)

Povídka
:arrow? Andersenův duch (Argonantus)

Doplňky a materiály
:arrow? Mimozemská rasa: Dharnakové (Ecthelion2)
:arrow? Banshee (Quentin)
:arrow? 36 naprosto originálních a perfektně vybalancovaných magických předmětů (Quentin)

Inspirace
:arrow? Čtyři setkání s medvědem (ilgir)
:arrow? Pět setkání se zlobrem (Josef „Hike“ Gregor)

Redaktoři i autoři vám budou velice vděční za veškeré komentáře, připomínky a reakce na články.
Pokud si najdete chvíli, abyste jim napsali, budeme vám my i oni velice vděční.
:wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

Dočetl jsem 8)

:arrow? Bezejmenný hrdina - Díl XXIX. Děs (boubaque)
Cool jako vždy. A tématický.

:arrow? Věda ve službách SF: Až do konce času (Julie Nováková)
Tohle je prostě super série. Z toho by se mohla udělat příručka pro SF spisovatele.

:arrow? Andersenův duch (Argonantus)
No. Pro běžného smrtelníka hodně nestravitelné. Jako konceptuální umění to beru. A je to taky trošku reakce na Jersonovy kruhy, že? Taky jsem netušil, že jsi až takový fanda do šachu, Argo. Ale i přes všechnu tvou snahu to pro mě nebyl thriller.

:arrow? Mimozemská rasa: Dharnakové (Ecthelion2)
Zajímavá rasa a napadlo mě u ní toto: Tak, jak jsou Dharnakové popisováni, vzbuzují dojem tvorů někde na úrovni pravěkých nebo starověkých lidí. Kmenové uspořádání, důraz na fyzickou kondici, kočování... Kdyby došlo na civilizační střet s lidmi, tak si je lidé velice rychle namažou na chleba. Byl to záměr, nebo jsem něco nepochopil? Použili jste je v nějaké hře? Jak?

:arrow? Banshee (Quentin)
Hezké a dobře to doplnilo trojlístek medvěda a zlobra, takže díky. Jen mi ten popis pravé banshee na konci přišel, že je to taková celkem neškodná bytost, tak nechápu proč "Kdyby na sebe poštvali pravou Banshee, nestihli by ani modlitbu."

:arrow? 36 naprosto originálních a perfektně vybalancovaných magických předmětů (Quentin)
Quenťáku. Kam. Na. To. Chodíš. (Kamenná pecka!!!)

:arrow? Pět setkání se zlobrem (Josef „Hike“ Gregor)
Vesnickou fantasy, tu já rád. :D
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Quentin »

ilgir píše: 12. 7. 2017, 23:14 :arrow? Banshee (Quentin)
Hezké a dobře to doplnilo trojlístek medvěda a zlobra, takže díky. Jen mi ten popis pravé banshee na konci přišel, že je to taková celkem neškodná bytost, tak nechápu proč "Kdyby na sebe poštvali pravou Banshee, nestihli by ani modlitbu."
Chtěl jsem implikovat, že jsou tisíciletá elfí orákula docela mocná, a mělo by se s nimi jednat jen v nouzi a opatrně. Očividně jsem to měl na mysli a zapoměl do popisu Banshee přidat.

Obrázek

ilgir píše: 12. 7. 2017, 23:14 :arrow? 36 naprosto originálních a perfektně vybalancovaných magických předmětů (Quentin)
Quenťáku. Kam. Na. To. Chodíš. (Kamenná pecka!!!)
Na kraviny, to mě užije :D Když zkouším psát něco, u čeho potřebuješ i nějaký ten rozhled nebo znalosti, tak je najednou hned slabší.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir - a kdokoli další:
Andersenův duch (Argonantus)
No. Pro běžného smrtelníka hodně nestravitelné. Jako konceptuální umění to beru.


Ano. Osm let jsem přemýšlel, zda to vydat, nebo ne. Na chvíli lehce převážil pocit, že možná ano, ale teď vidím, že spíš ne.
Je to čistá fanfiction, tedy svět hodně uzavřený pro ty, kdo neznají Andersena a nehrají šachy. Pro typické RPG dobrodruhy jednoznačně zklamání.
A je to taky trošku reakce na Jersonovy kruhy, že?
Ani v nejmenším. Nejsem si jist, zda Kruhy vůbec 2009 existovaly.
Smyčka, kde si Goran stěžuje, že by chtěl napsat povídku podle šachů - a vůbec, vytvořit něco, kde je partie přehratelná na šachovnici a dává smysl - byla speciální výzva. Pokud vím, nikdo to ještě neudělal, i když šachy v literatuře samozřejmě existují hrůzu let. Tady je půl efektu si to číst se šachovnicí.
Ale i přes všechnu tvou snahu to pro mě nebyl thriller.
On to nebyl a neměl být thriller. Je to mnohem jemnější Morechovská hra.
Its explanation, but not excuse.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

ilgir píše: 12. 7. 2017, 23:14Dočetl jsem 8)
Moc díky za zpětnou vazbu! :wink:
ilgir píše: 12. 7. 2017, 23:14:arrow? Mimozemská rasa: Dharnakové (Ecthelion2)
Zajímavá rasa a napadlo mě u ní toto: Tak, jak jsou Dharnakové popisováni, vzbuzují dojem tvorů někde na úrovni pravěkých nebo starověkých lidí. Kmenové uspořádání, důraz na fyzickou kondici, kočování... Kdyby došlo na civilizační střet s lidmi, tak si je lidé velice rychle namažou na chleba. Byl to záměr, nebo jsem něco nepochopil? Použili jste je v nějaké hře? Jak?
Pro Dharnaky jsem se inspiroval víc zdroji - Mongoly, kteří se sjednotili a obsadili půl známého světa (podobně jako Dharnakové původně kočovníci a tvrdě klanově rozdělená společnost, která poté, co se přestali prát mezi sebou zjistili, kolik toho dokážou), Ostrogóty, kteří pod velením Theodoricha dobyli Itálii (ten zreformoval společnost tak, aby Gótové tvořili válčnickou vrstvu a Římané pracovalia vyráběli, po jeho smrti se ale stát rozpadl) a hlavně Mandžuy (potomky džürčenských kočovníků), kteří dobyli Čínu a založili dynastii Čching (který vydržela v Číně až do dvacátého století) a říší velkých Mughalů, kterou založili turkicko-mongolští kočovníci, kteří si podmanili obyvatele indického subkontinentu, přejali jejich řeč a kulturu a jejich říše v zásadě vydržela do devatenáctého století. Na Zemi vlastně došlo k situaci, kdy hromada kočovných barbarů dobyla vyspělou říši docela často.

Snažil jsem se tam dát důraz na tu kočovnickou tradici (když museli kočovat kvůli nehostinnosti své planety) a ten jejich původ ve fyzickém soupeření, abych vysvětlil odkud přišli... a nechal jsem současnost (jak vypadají dnes) trochu stranou, aby si tam lidé mohli doplnit co budou potřebovat. V mém světě po dobytí irrijské říše trochu zpohodlněli a už to nejsou tak obávaní válečníci jako dřív, ale co do technologie a výzbroje se lidem můžou v pohodě rovnat - mají paprskové zbraně, tanky a kosmické lodě... pohrávám si s myšlenkou, že je to civilizace, která neznala kolo... protože jednak jim to v mokřinách bylo k ničemu a jednak na jejich planetě rostly rostliny, které si vyvinuly formu "levitace", aby dostaly listy z toxické vody. Vznášely se tak trochu nad vodou a Dharnakové tak mohli udělat dopravní prostředky tak, že nabrali dost listů, které jim zvedly věci nad vodu. Tím by jejich technologie obešla kolo a šla ke vznášedlům (odvozeninou od těch rostlin). Ale tady to ještě nemám uzavřené, je to jen nápad.

Jinak mají efektivní bojovou organizaci - jeden dharn je bojová jednotka schopná samostatného nasazení, v rámci klanu máš větší jednotky a ty jsou rozděleny do jednotlivých armád. Podobně fungovaly ještě ve dvacátém století čínské armády (rozdělené do oddílů, které vytvořili v patnáctém století Mandžuové). Lidi oproti nim mají výhodu disciplíny, protože dharny jsou v zásadě vlčí smečky - velice efektivní, ale v zásadě každý bojuje za sebe - smečka zaútočí ve chvíli, kdy se každý jeden její jedinec rozhodne zaútočit. Naproti tomu lidi drží palebnou linii, protože dostali rozkaz a budou bránit pozice i přes ztráty, které by vlky dávno zahnaly na ústup.

Zatím jsem je ještě nepoužil, jsou součástí sci-fi světa, který si skládám pro sebe dohromady, ale ještě netuším, co s ním udělám. Dávám to na papír, protože mi v noci nedají spát osudy v Perseově rameni Mléčné dráhy. $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

pohrávám si s myšlenkou, že je to civilizace, která neznala kolo...
to je myšlenka sice zajímavá, ale pokud jí chceš dopracovat u civilizace schopné vesmírných letů na uvěřitelnou úroveň, tak to dá šílené práce...

Mne se Andersenův duch líbí, jen první odstavec - nevím zda opakování slov je záměr nebo ne, ale u jen průměrného autora by mne to odradilo...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 13. 7. 2017, 16:25to je myšlenka sice zajímavá, ale pokud jí chceš dopracovat u civilizace schopné vesmírných letů na uvěřitelnou úroveň, tak to dá šílené práce...
Ne nutně. Irrijové (civilizace, kterou si podmanili) kolo znali a Dharnakové získali kosmické technologie od nich reverzním inženýrstvým (z havarované irrijské lodi). Stejně tak od nich převzali většinu technologií, takže by se to projevilo jen málo (spíš jako flavor), hlavně v jejich tradiční preferenci pro vznášedlová vozidla (jakožto dědictví jejich předků).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Tak to potom jo...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Vallun píše: 13. 7. 2017, 16:25 Mne se Andersenův duch líbí, jen první odstavec - nevím zda opakování slov je záměr nebo ne, ale u jen průměrného autora by mne to odradilo...
Dokonce bych po novém přectení v klidu řekl, že dost líbí. Jen ta největší partie páně Kočickova mi přijde malinko méně přehledná...v průběhu by nevadilo po každém druhem přerušení uvést kdo s jakymi figurami hraje a trochu vytáhnout kontarst mezi výhodou materialu a postavením krále...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Partii je nutno přehrát, jinak to nefunguje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Myslím,že by mohlo, stačí pár slůvek navíc...

a pokud je tak důležité to vidět, tak by někdo k tomu mohl udělat gif;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

díky...

Tohle chce asi jiný level znalostí...příběh dobrý, ale ve hře samotné se naprosto ztrácím.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Otevřel jsem po letech jedno číslo Drakkaru a...

:arrow? Obálka - Huh? $-o Pěkné přivítání... :-)=

:arrow? Bezejmenný hrdina - Baví mě i po letech :-)

:arrow? Věda ve službách SF - Chtěl bych se zeptat: Julie Nováková je vědkyně/astronomka, nebo... :?:

:arrow? Mimozemská rasa - Dharnakové - Přiznám se, že jsem článek prošel jenom zběžně, ale jednu poznámku bych měl. Když jde o představení mimozemské rasy, tak by tam měly být obrázky typických zástupců té rasy (zepředu, zboku, zezadu, obličej).

:arrow? Quentin - Pěkný článek o nejrůznějších Banshee a magické předměty jsou perfektně vybalancované :lol:

:arrow? Setkání s medvědem a se zlobrem - Pěkné inspirační články :clap:

:arrow? A teď se jdu podívat na tu šachovou povídku podrobněji... :>;o)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Pepa píše: 13. 3. 2021, 20:00Otevřel jsem po letech jedno číslo Drakkaru a...
V tomhle je Drakkar super. Listování staršími čísly a články je hrozně příjemné. $D
Pepa píše: 13. 3. 2021, 20:00 :arrow? Věda ve službách SF - Chtěl bych se zeptat: Julie Nováková je vědkyně/astronomka, nebo... :?:
Julie Nováková je spisovatelka sci-fi (vydává romány v češtině i angličtině), překladatelka, popularizátorka vědy a bioložka na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Měl jsem to velké štěstí, že se mi tehdy podařilo pro Drakkar sehnat několik jejich článků. Její wiki a vlastní stránka. Je taky aktivní na Facebooku.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti