56/57. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Plz »

Pepa píše:Nevím, jestli tě tahle odpověď uspokojí.
Proč je na všechno potřebí odpovídat? Ale děkuji, odpověď na moji velmi subjektivní kritiku jsem nepožadoval a tak mi tvoje odpověď plně stačí.

A jen zmínka k Vallunově "zápletce". Už ty uvozovky asi mluví za vše. Příběh možná pěkný, ale jako zápletka nepřehledné a v tomto stavu pro mě nepoužitelné. Nevím ani jak se vlastně loď dostala do přístavu. A asi bych našel při důkladnějším přečtení více otázek ale na nemám dost trpělivosti to celé přečíst. Kdybych potřeboval hledat zápletku pro hru tak Vallunův text prostě přeskočím a jedu dál.

Osobně jako Vypravěč, DM či PJ (vyberte si co se vám zlíbí) jako velký klad beru přehlednost a to že hned na začátku vím o co jde. Ideálně hned v prvním odstavci abych se mohl rozhodnout jestli vůbec číst dále. Když hledám inspiraci tak potřebuji co nejednoduší cestou zjistit obsah a zase dál ať mohu rychle prolétnout hodně možností a z nich vybírat.

Druhé co oceňuji je vysvětlení a odpovědi na otázky typu "proč?". Ne že bych si je nemohl domyslet, ale právě z poznání proč k dané situaci došlo mohu dál rozvíjet děj když hráči odbočí mimo rozsah psaného textu (což dělají téměř vždy). Díky vysvětlení proč k situaci došlo jsem také schopen navázat dalším konáním všech zúčastněných.

Až na třetím a pro mě už celkem nevýznamným místě je mapa a její jednoduchý popis. Nejlépe tak abych jediným pohledem zjistil kde co je a jak to má vypadat.

A zbytek už je alespoň pro mě nanic.

A teď si mohou všichni přečíst své zápletky a zapřemýšlet jak by asi dopadla moje kritika.

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32253
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Kdybych potřeboval hledat zápletku pro hru tak Vallunův text prostě přeskočím a jedu dál.
Tvoje chyba...
a to že hned na začátku vím o co jde.
pak je to ale špatná zápletka...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od crowen »

Vallun, tebe zrejme unika vyznam pojmu spatna vazba, ze? :-)=

Inac s tou zapletkou je to tak, ze ak DM hned na zaciatku nevie, co je zapletka, a ci ho to bude zaujimat, tak preskoci a ide dalej, nebolo to pisatne z pohladu hraca.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Plž píše:Proč je na všechno potřebí odpovídat?
Jednak proto, že jsem myslel, že tě to zajímá a druhak proto, že jsme diskuzní fórum, takže to můžeme víc rozebrat, aby to příště bylo ještě lepší. (A samozřejmě také proto, že je slušné odpovědět.)
Vallun píše:
Plž píše:a to že hned na začátku vím o co jde.
pak je to ale špatná zápletka...
Záleží, jestli to Plž myslí "z pohledu GMa" nebo "z pohledu hráče". Jestli to je text pro GMa, tak by ta zápletka měla být asi někde rozumně zkraje. Naopak, jestli hráči při hře zápletku "hned zkraje" uhodnou, tak potom to je opravdu nic moc zápletka...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32253
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

crowen píše:Vallun, tebe zrejme unika vyznam pojmu spatna vazba, ze? :-)=
Crowen - doufám že ne, zdejší zpětné vazby si vážím, zejména pokud jde o PR Drakkaru - mám teď čerstvou zkušenost s článek pro jeden poloprofesionální web a jako redakce Drakkaru funguje o dvě úrovně lépe, beze srandy. Ale jde o to, že Plžova poznámka směřuje k tomu, abych psal něco jiného, než chci. Sorry, to není relevantní zpětná vazba.

Pepa - ano, ale záleží na stylu - já nechci psát katalogové lístečky - to je většina příspěvků, navíc se svým stylem popisu snažím trochu nadhodit i atmosféru, jakou by to brůžo mohlo mít:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Sarsaparillos »

Vallun píše: Ale jde o to, že Plžova poznámka směřuje k tomu, abych psal něco jiného, než chci. Sorry, to není relevantní zpětná vazba.
No jo no, ale ty také píšeš něco jiného, než chce redakce, viz zadání: "Ideálně strukturovaný, aby se v tom dobře orientovalo (prosím, povídky ne)." Já se přiznám, že jsem si tvůj příspěvek nechal ze všech až nakonec jen kvůli tomu, jak byl napsán, a že jsem proto jeho přínos pro mé hraní nedokázal rychle zhodnotit.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od OnGe »

Takže prosimvás, než dáte Vallunovi nějakou zpětnou vazbu, ujistětě se , že je to fakt relevantní a že mu říkáte to, co chce psát.

A ty hnědý podšálky okamžitě vracejte!
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od crowen »

Zda sa, ze Vallun ma okrem alergie na spatnu vazbu aj problem s porozumenim pisaneho textu.... Akoze nikto ti nebrani pisat, co chces, len potom nevyzaduj, aby sa to uverejnovalo spolu s ostatnymi prispevkami, ktore zadanie splnaju.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32253
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Kde jsme vyžadoval, aby se to uveřejnilo? Já počítal s tím,že to možná bude odmítnuto...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Raději neříkej dvakrát, ať to příště odmítnuto není...
Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Plz »

Pepa:

OK, ze zdvořilosti tedy také odpovím, naposled, a pak půjdu tvořit svůj ostrov.

Většinou z diskuzních servrů mám ten pocit, že se diskutéři snaží za každou cenu navzájem přesvědčit o své pravdě a tím se jen utvrzují ve svých zakopaných pozicích. Za celou dobu co jsem tady registrovaný (či jinde) se mi zatím nestalo, že bych byl někým tímto způsobem přesvědčen. Nicméně, rád čtu odlišné názory než mám já a uvažuji o nich. Rozšiřuje mi to obzory, ukazuje jiné možnosti a dává mi to možnost se na tyto názory připravit, pokud se s nimi setkám třeba v družině. Sám se potom snažím o totéž tedy jen říct názor. Vím ale, že je to názor silně subjektivní a tak se nikoho nesnažím přesvědčit o své pravdě.

A teď k odpovědím na nejen tvé otázky. Jsem dlouholetý Vypravěč, který většinu věcí vaří z vody, takže ano dokázal bych si vše domyslet, vymyslet a dotvořit. Ale nehodnotím podle toho. Hodnotím podle mého nejlepšího vědomí a svědomí a podle toho jak by mohla podle mě vypadat ideální zápletka pro Vypravěče. Nejde o obsah, ale o formu jak bych si já představoval ideální zdroj inspirace bez ohledu, jestli ho následně použiji či nikoliv. (Pravda je, že nepoužiji žádnou ze zápletek. Po třech letech hraní, co trvá nynější kampaň, už družina vlastní palác, několik lodí a poslouchá ji asi 300 různých dalších lidí, takže skutečně by si asi na čarodějnici z lenosti najali jinou družinu).

Samotné prostředí kostnice tak není špatné, hlavní postava v podobě čarodějnice je také fajn, takže k výběru bych kritický nebyl, tam problém nevidím. Jen bych třeba na začátku drobně upravil text:

„Necelý den cesty od vísky, ve které se družina právě nachází, je stará kostnice. Sklad kostí z dob velkých válek, které se tu kdysi vedly, nebo alespoň tak se to říká. Před pár lety se v ní usídlila čarodějnice a chytá zbloudilce, kteří se odváží do její blízkosti. O čarodějnici vesničané neví, jen kolují povídačky o mizejících lidech. Co asi se nachází v kostnici? A je něco pravdy na povídačkách o mizejících lidech? Snad zvědavosti za dost učiní právě vaše družina… Za vsí „

Předpokládám, že zvědavost byla vylosovaná ingredience. Vlastně jsem jen trošku osvětlil čarodějnici hned na začátku, jinak jsem vše nechal stejné. Na jednotlivé popisky bych se vykašlal. To, že jsou všude kosti, bych napsal na začátek a zbytek bych jen jako popisky vložil do mapy. Stejně když bych měl vzít tvoji zápletku a měl ji dát hráčům (čistě hypoteticky) tak vezmu jen mapu a podle ní hraji. Nemám čas zase číst popisy pod jednotlivými čísly přímo při hře. Co bych ale já osobně přidal je nějaké chování čarodějnice. Jestli si s družinou bude vykládat, když ji nic nehrozí. Je přece nesmrtelná, srdce má jinde, tak proč se nepobavit. Jak bude reagovat na některé situace, jestli třeba nechá družinu na oko jít a zaútočí na ně potom, nebo se je hned pokusí zabít. Jestli jim třeba nenabídne čaj (samozřejmě s jedem). Alespoň v mé hře mluví téměř vše a interakce s cizími postavami je na celé hře to nejzábavnější.

A k Vallunovi:
Inu pokud je přesvědčen, že tak jak to napsal je to nejlepší a dodá to zápletce atmosféru, tak proč mu tento názor brát. Jen můj názor ...... a to už bych se opakoval, takže bez komentáře.

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Plž píše:Nemám čas zase číst popisy pod jednotlivými čísly přímo při hře.
Zadání ovšem znělo napsat dungeon (nikoli dobrodružství). A napsat dungeon bez popisů místností... Vlastně ani nevím, jestli jde... :think:

Ale máš pravdu, že to šlo jistě napsat lépe. Psal jsem to na poslední chvíli (možná už i po uzávěrce), takže to vypadá tak, jak to vypadá.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od morech11 »

Summon E2
Kucii, ze vy ste pisali nejaky vesmirny korab obrasteny plesnou, ze? V ktorom opuse by som to nasiel?
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

morech11 píše:Summon E2
Obrázek
morech11 píše:Kucii, ze vy ste pisali nejaky vesmirny korab obrasteny plesnou, ze? V ktorom opuse by som to nasiel?
Jestli myslím dobře, co myslíš ty, tak to byl Zob tady na Fóru. Trefil jsem se? :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: 56/57. číslo vydáno!

Příspěvek od morech11 »

:dance: je to vončo
ďakujem :) (a teda, že to bolo dávno... pfft)
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů