53. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Quentin »

Markyparky píše:Proč musí na otázky nejprve odpovědět vypravěč a psát celou skutečnou minulost? Jako samozřejmě, je to jedna z možností, jak hex odehrát, ale opravdu je jediná? Proč by nemohli odpovědi na ty otázky objevovat/vkládat hráči až při hře?
Protože to je celá pointa předpřipraveného modulu. Když budu hrát otevřenou hru, kde nechávám vymýšlení věcí i na hráčích, tak pravděpodobně nebudu žádný modul potřebovat. Ve čtyřech už to nějak zvládneme. Takovéhle hexy a dungeony jsou cool právě proto, že jsou už hotové, relativně celistvé, prezentují výzvy a tváří se tajemně.
Markyparky píše:A jak se vlastně má kvůli špatné odpovědi zbourat něco, co ještě nestojí? Resp. jak vlastně vypadá taková špatná odpověď?
Špatná odpověd je průměrná. Při hře nemáme čas vymyslet nebo vyhledat něco extra-hustého. Může se to podařit, ale aby byla jistota, že se to stane, tak děláme přípravu. Příprava, která nás jen nabáda, aby jsme si to vymysleli sami, je nám dost naprd. Ne, že by ty otázky neměli nějakou hodnotu, ale pravděpodobně jen jejich čtením zabiješ víc času než vymýšlením vlastního contentu.
Sparkle píše:Mám nicméně jednu prosbu na všechny hodnotitele, ať už mého nebo jiných hexů - zkuste kromě hodnocení líbí / nelíbí napsat taky plánuju to hrát se svojí skupinou / neplánuju to hrát se svojí skupinou, protože X.
Já teď v naší probíhající hře tohle hexové mapování testuju a zrovna jsme ve velkém městě, kde by nedávalo moc smysl, aby hexy kolem byly nějaké superakční adventure lokace, takže tam nastrkám některé z těch vesnických hexů, co tu vyšly. Počítám zatím s Markym, možná Bubákem, Vraník ještě jednou přečtu, Wrexham možná taky. Na opačnou stranu mapy do hvozdu se mi hodí Ilgir. Ale přiznávám, že je použiji spíš jako vatu než, že by se v nich vyloženě trávila celá sezení. Až se dopracuju k nějakému moři, tak použiju Zoba a Tsunami. Hexelion je na mě asi moc cute, až budu chtít dělat nějaké world-eater monstrum, tak to bude něco děsivějšího.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Sosacek »

Quentin píše:Protože to je celá pointa předpřipraveného modulu. Když budu hrát otevřenou hru, kde nechávám vymýšlení věcí i na hráčích, tak pravděpodobně nebudu žádný modul potřebovat. Ve čtyřech už to nějak zvládneme. Takovéhle hexy a dungeony jsou cool právě proto, že jsou už hotové, relativně celistvé, prezentují výzvy a tváří se tajemně.
Quentin ma pravdu. Prekryv lidi, ktere zajimaji hexy, a lidi, kteri hraji stylem

GM: "na hraji vesnice je vez."
hrac: "kdo tam bydli?"
GM: "neviem, ty mi povedz."

bude dost maly.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od MarkyParky »

Quentin píše: Protože to je celá pointa předpřipraveného modulu. Když budu hrát otevřenou hru, kde nechávám vymýšlení věcí i na hráčích, tak pravděpodobně nebudu žádný modul potřebovat. Ve čtyřech už to nějak zvládneme. Takovéhle hexy a dungeony jsou cool právě proto, že jsou už hotové, relativně celistvé, prezentují výzvy a tváří se tajemně.
To máme asi dost odlišné preference teda. Já třeba vůbec nemám rád, když mi předpřipravený modul lajnuje co a jak je a proč to muselo být právě takhle. Přímo naopak:

Můj oblíbený styl práce s připravenými moduly je:
- využít toho, že si někdo už dal tu práci a vymyslel jména, lokace a buďto
-- přímo (nadhodil mi zápletky, naskriptoval úvodní vztahy) nebo
-- nepřímo (rozmístil věci po mapě a tím mě přiměl přemýšlet, jaké tam asi budou další vazby - kde budou třecí plochy protože si někdo leze do zelí, kde z pohledu místních "jsou lvi", kde se s kým může a nemůže znát)
mi nějak nastavil prostředí

- pokud jsou v modulu přítomny zápletky, rozhodně mám raději pokud jsou mi nabízeny otevřené a idéálně aby nabízely víc výkladů, které by vysvětlovaly stávající stav. V podstatě vyjma situací, kdy v modulu narazím na něco extrémně cool, tak předskriptovaná vyvrcholení téměř vždy zahazuji.
-- pokud pak hra připouští více výkladů, z počátku téměř vždy vedu hru tak, abych žádný z nich nevyloučil. Jsem rád, když se na to, jak (a občas i co) se opravdu stalo přijde až při hře.
-- na pozadí sice mám postavený nějaký nástřel hrubé zápletky, ale teprve při hraní ho průběžně upravuju a piluju podle hráči zjištěných skutečností (tzn. v jádru je to simulacionistická příprava, ale při samotném hraní do ní dělám dramaticky motivované zkratky a úpravy)
-- upravuju většinou znamená piluju a dokresluju tak, abych vyvtořil uvěřitelnou obálku kolem odehrávaného. Pokud ale hráči přijdou s něčím opravdu awesome, nebojím se klidně dosavadní konstrukci zahodit a kolem awesome nápadu postavit novou
--- protože je to hrozná dřina, co jeden člověk neuhlídá, ve skutečnosti k tomu využívám takových těch "diskusních" momentů hry, když hráči probírají své hypotézy a nahlas je přede mnou analyzují, dedukují a vymýšlejí proč a co a jak. Dost často je stačí poslouchat, protože jejich kolektivní vědomí ti téměř s jistotou vypíchne, kde nějaká teorie skřípe (a ty máš čast dopracovat/přepracovat zdůvodnění) a velmi často tě i navede na to, jaká úprava je potřeba udělat, aby to fungovalo.

Jo, jsem si vědom, že to může být občas trochu iluzorní a někomu tam může chybět ten gamistický prvek "my hráči jsme vyřešili jsme záhadu z nachystaných vodítek". Na druhou stranu to má pro mě tu výhodu, že i já jako GM se během hry dočkám překvapení a užiju si kreativitu hráčů, aniž bychom příliš hru posouvali do nějakého storytellingu se silnými příběhovými pravomocemi.

Hex jsem se tedy snažil napsat cca tak, jak by mě vyhovovala příprava pro mým stylem vedenou hru. Přičemž asi můžu i rovnou přiznat, že je výběrem z a zároveň zhutněním cca 3 příprav, které jsem kdysi sám na hru měl, když jsme v téhle lokaci sami nějaká sezení hráli.
Sosáček píše: Quentin ma pravdu. Prekryv lidi, ktere zajimaji hexy, a lidi, kteri hraji stylem

GM: "na hraji vesnice je vez."
hrac: "kdo tam bydli?"
GM: "neviem, ty mi povedz."

bude dost maly.
Ale to nemluvíš o mém hexu ne?
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 13. 1. 2016, 16:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od MarkyParky »

Quentin píše: Špatná odpověd je průměrná. Při hře nemáme čas vymyslet nebo vyhledat něco extra-hustého. Může se to podařit, ale aby byla jistota, že se to stane, tak děláme přípravu. Příprava, která nás jen nabáda, aby jsme si to vymysleli sami, je nám dost naprd. Ne, že by ty otázky neměli nějakou hodnotu, ale pravděpodobně jen jejich čtením zabiješ víc času než vymýšlením vlastního contentu.
Zkušenost hovoří, že pokud je odpověď výsledkem intenzivního brainstormingu 3-5 hráčů, kteří se snaží interpretovat již odehrané události (viz výše - jak vedu hru), pravděpodobnost, že vygenerují průměrnou odpověď je dost nízká.

A pokud se tak přeci jen náhodou nastane, tak je to naopak docela silný flag pro GMa, že tahle zápletka je nezajímá/nebaví a že se má otočit list.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Když se konečně rozběhly jednotlivé recenze hexů, napíšu sem k nim něco taky - tentokrát z pohledu kreslíře kartografa. Kritériem asi je to, jak se ty hexy dobře ilustrovaly a jak ty krajiny "vypadají". Berte ty poznámky jako poznámky někoho, kdo se vám snažil vstoupit do hlavy, aby vás pochopil a s vaším dílkem strávil několik pěkných kreativních hodin*.

Když jsem kývnul na to, že je budu ilustrovat, tak jsem netušil jaký úspěch ta akce bude mít, kolik příspěvků se sejde... a kolik toho budu muset kreslit. Nakonec jsem to teda nějak zvládl :wink: . Ale s většinou z vás jsem nestihl osobní konzultace a korektury. Což vzhledem k tomu, že si nikdo nestěžoval, že jsem ho vůbec nepochopil, asi tolik nevadilo.

Bubákův hex jsem dělal první a vymýšlel jsem na něm celkovou grafiku. Zároveň jsem to dělal jen podle jeho náčrtku, tak jsem nakreslil ty okolní kopce moc malé (za což se mu tímto omlouvám). I tak je to jeden z hexů, které mám nejraději.

Téměř nejradši mám Zobův hex, protože krajina s majákem mi přišla krásně romantická a tak správně fantasy-klišoidní. Kdyby tam tenhle nebyl, přišlo by mi to škoda.

Téměř píšu v předchozím případě proto, že nejlepší byl Sparklin Hexalion. Hodně jsem se nasmál, když jsem ho kreslil a četl. Super. Hexalion se dokonce proplížil i na další hexy - viz dále.

Super byl Crowenův hex, který sice IMHO moc měřítkově nesedí (moc věcí na malou plochu), tak to byl fakt hex s příběhem a s kreslením pohoří, valů a měst umožnil člověku se dobře vyřádit.

Quenťákův hex je fajn a má bonusové body navíc za moře (což na hexu vypadá dobře) a krakena. Ale jinak mi to přišlo prázdné (oproti ostatním).

Vallun mě dost stresoval, protože jediný poslal podklad na hex "na výšku" a já měl strach, že mě seřve za to, že jsem to otočil. A já mu tímto děkuji za to, že to překousl.

U Pepy jsem chvíli mudroval nad tím, jak to nakreslím, protože zvolil menší území než ostatní. Ale myslím, že to nakonec vypadá dobře.

Antharonovi děkuji za klasickou fantasy krajinku. Dobře se to kreslilo.

Ilgirův hex mě iritoval tím, že jsem vůbec nevymyslel, jak ten příběh atraktivně nakreslit. Nakonec se to nějak podařilo, ale nemyslím si, že se to dvakrát povedlo. Protože na tom hexu jinak nic moc není, je pod ním pohřben nějaký prastarý Hexalionův příbuzný.

Další, co mě iritovaly, byly OnGeho sci-fi hexy - buď byly úplně prázné (džungle), nebo neseděly měřítkově (kráter). Nakonec námořní bitva byla zábavná a dokonce jsem tam propašoval potopený Drakkar. Nakonec asi ty sci-fi hexy ten výběr pěkně doplňují.

Markyho hex jsem dělal poslední, protože to byla klasická příjemná kartografie, která mi přišla jako příjemné zakončení toho všeho.

Každopádně děkuju všem, kteří jste hexy poslali. Byla sranda je kreslit.

K.

* No hodin - na konci byl asi průměr 1,5 hodiny na hex. Ale nepočítám přípravné skicování ve vlaku a některé trvaly i déle.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od OnGe »

Já udělal jenom jeden sci-fi hex...
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Jako tu práci na tom fakt obdivuji...já bych ještě teď kreslil první šestiúhelník, aby byl jakžtakž rovně....

Jinak nevím, proč bych se měl rozčilovat? geograficky je to zcela správně až na dva detaily a vypadá to špičkově!:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

MarkyParky píše:...
Tak přesně takhle třeba já hru nehraju ani nevedu.
Zkušenost hovoří, že pokud je odpověď výsledkem intenzivního brainstormingu 3-5 hráčů...
Protože když už se s družinou dvakrát za rok sejdeme (to víte, všichni jsme už třicátníci...), tak chceme hrát a ne nad něčím intenzivně brainstormovat. Proto také hex (či dungeon), kde nemusím moc nad ničím přemýšlet a můžu ho vzít a hrát "okamžitě", vítám prostě mnohem raději...
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše:Jinak nevím, proč bych se měl rozčilovat?
Hlavně jsem musel trochou pootočit světovými stranami. Což jsem neuměl moc odhadnout jak moc je pro tebe důležité :wink: . Jinak to byl moc fajn hex.
A díky za pochvalu.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Natočení je v poho:) bude to takhle...:) jen ty lodní trasy jsou optimismus, to bývávalo...

Muj hex je součástí světa, kde hrajeme, je tedy hlavně na hráčích, zda jej budou chtít navštívit...

Ostatní hexy jsou dobrá inspirace...ale použiji je spíš v Dubrovníku, kde nečekám, že by je znali hráči:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: jen ty lodní trasy jsou optimismus, to bývávalo...
Ty tam jsou pouze čistě z grafických důvodů :). Přišlo mi že to s nima vypadá líp.
Anyway verze bez námořních cest. Do Drakkaru už se asi nedostane, ale kdyby ti k něčemu byla:
Obrázek
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Díky moc:)

Líp to vypadá, smysl to dává, ale už cca 20 let je moře skoro nesplavné...mezi kontinenty pak úplně...družinka jsou jediní, co za tu dobu plavbu přežili...;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Arten_CZ
Příspěvky: 822
Registrován: 23. 7. 2009, 09:30

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Arten_CZ »

Přečetl jsem si hexy a mám k nim také svůj komentář. Mé komentáře budou hlavně negativní, za což se omlouvám. Je to dáno tím, že od přípravy a hry očekávám něco úplně jiného, než autoři většiny hexů.

V našich hrát jde o postavy a jejich příběhy a příprava se tedy točí zejména kolem motivace postav a jejich protivníků. Několikrát jsem hrál sandbox, ale hra vždy ztroskotala na nedostatku motivace cokoli dělat. Tento problém mám i s většinou hexů zde - postavy by hexem bez povšimnutí projely.

Od hexu jsem čekal ucelenou zápletku a ucelené prostředí, ke kterému bych mohl doplnit motivaci pro své postavy a rozehrát ho. Většina hexů je ale změť nesourodých námětů, které spolu nijak nesouvisí. Dalším věc, která mi na hexech vadí, je, že se na nich vlastně nic neděje - nic akutního, co by směřovalo přímo na postavy a nutilo je se s hrozbou hexu vypořádat. Další, co jsem na hexech hledal a nenašel, byla originalita. Čekal jsem, že mě hexy nakopnou, rozehrají moji představivost a pomohou vytvořit nové neohrané zápletky. Na většině z nich jsou ale vlci, skřeti, lapkové, hlídka a to vše v naprosto běžném využití - nic méně nápaditého se už na hexech objevit nemohlo :(

Co bylo naopak naprosto super, byly ilustrace jednotlivých hexů. Klobouk dolu, perfektní práce.

Nyní k jednotlivým hexům konkrétně. Mé komentáře se vztahují k tomu, co jsem od hexů čekal.

1) Maják (Zob)
Pozitiva: Na mapě se může stát něco, co hrdiny donutí reagovat - útok krakena na jejich loď.
Negativa: Kdybych si na koleni vymýšlel maják s jeho okolím, tak ho vymyslím přesně takto. Bohužel jsem nenašel žádnou skutečně originální myšlenku, která by rozehrála moji představivost.

2) Ďáblův píst (ilgir)
Pozitiva: Nic podobného jsem ve hře ještě neměl a ani mě to nenapadlo.
Negativa: Nenašel jsem jakýkoli důvod existence pístu, jen je. V odkaze "Využití ve hře" je několik obecných vět, které ale nemají s pístem nic společného. Nevěděl bych si s pístem rady.

3) Vraní vrch (Antharon)
Pozitiva: "Medzi ľudmi sa povráva, ze už celé desaťročia sa tu nenarodilo jediné dieťa. Niektorí si šepkajú, akú kliatbu na seba mohli zoslať."
Na hexu je děj, takže při vhodné motivaci postav (například, že by všichni byli hobiti z vesnice) by hráči museli reagovat.
Negativa: Škoda, že nejzajímavější věta nebyla dále rozvedena v zápletkách.
Strašně špatně se mi četlo - článek obsahuje spoustu textu, který je ale ve výsledku zbytečný (Prostredie, Fauna a flora, Obyvatelia) a nebo napsaný sterilně a nudně (zbytek).
Nenašel jsem žádnou novou myšlenku.

4) Okolí křivého lesa (MarkyParky)
Pozitiva: Struktura - dělení na odrážky mi přijde přehlednější než odstavce. Některé otázky podnětné.
Negativa: Přeplácané a přitom se na hexu vcelku nic neděje a nevěděl bych, proč by tímto hexem postavy jen neprojely.
Možná to byl záměr, ale přišlo mi, že jsi vzal ty neojtřepanější prvky a dal je všechny dokupy bez ladu a skladu - vlkodlak, vousatá trpaslice, vlci, lapkové, zlobr, trollové, strašidelný mlýn...

5) Tsunami (Quentin)
Pozitiva: Kraken jako dungeon, mutanti, chapadla a další mutanti. Nová variace na zombie apokalypsu.
Negativa: Vše na hexu chce postavy sežrat, zotročit a podobně, ale chybí mi důvod, proč by se tu měly postavy chtít zdržovat (zápletky, motivace).

6) Pobřežní jižní Tatálie (Vallun)
Pozitiva: Pěkně se četlo - popis jako rozhovor byl zajímavý nápad
Negativa: Pořád jsem při čtení čekal, kdy už se něco dozvím. Přijde mi jako úvod, obecné povídání o místech, ale o žádném nic konkrétního, žádný nápad nebo náznak. "Něco tam je, zkus se tam podívat, ale co, to si povíme příště..."

7) Wrexham (Crowen)
Pozitiva: Skřeti nejsou lovnou zvěří
Negativa: Spousta otázek, žádné náznaky odpovědí. Žádná souvislost, která by z hromady otázek tvořila celek.

8) Hexelion (Sparkle)
Pozitiva: O Hexelionovi se mi už i zdálo :-) Perfektní nápad.
Negativa: Jak mě nápad nadchnul, tak mě vše ostatní zklamalo. Přišlo mi, že jsi ten nápad zazdila. Já bych čekal zapojení Hexeliona do děje, ale řešením tvých zápletech je naopak Hexeliona udržet mimo děj, což je podle mě obrovská škoda...

9) Letiště na planině Aksan (OnGe)
Pozitiva: V pořadí, v jakém jsem četl, mě potěšilo, že nejde o další hex s kupou neprovázaných míst. Hex sám o sobě mě ale ničím nezaujal :(
Negativa: Otázky bez odpovědí nebo náznaků. Otázky vzájemně neprovázané.

10) Zrcadlový klášter (OnGe)
Pozitiva: Nápad mě zaujal, hned jsem viděl kráter před sebou (to se povedlo jen Hexelionovi a Krakenovi)
Na rozdíl od jiných hexů, které kladly otázky bez odpovědí, zde mi přišly otázky trefné a dovedl bych si představit, že by některá z otázek tvořila zápletku pro celé sezení.
Negativa: Žádná

11) Mořský hřbitov (OnGe)
Pozitiva: Obrázek (za mě nejhezčí, krásně vystihuje atmosféru mořského hřbitova).
Dokážu si představit, že bych hex vzal tak, jak je a vypustil do něj lovce pokladů. Stačí domyslet záporák.
Negativa: Záporáka a provázanost mohl vymyslet OnGe.

12) Vraník (Pepa)
Pozitiva: Ucelený děj na hexu
Výstižně, přehledně napsáno
Negativa: Zkoušel jsem si představit, jak bych hru vedl a vlastně to nevím. Obávám se, že by hráči jen přes den chodili od jednoho statkáře k druhému a nic se nedozvěděli, protože oni skutečně nic nevědí. Buď by náhodně narazili na čerta, nebo by v noci uviděli vraníka. Pro mě je to na detektivku málo.

13) Havraní brána (boubaque)
Pozitiva: Ucelený příběh na hexu
Temnější variace - paráda, tam bych postavy s chutí vypustil
Negativa: Nepřehledné - přečetl jsem si text, který mi ale nedával smysl. Následovaly "Důležité informace", kde jsem pochopil, oč jde a následně jsem si text přečetl podruhé, aby mi dával smysl. Oddělil bych od sebe popisy děje a popisy míst a strukturoval informace odrážkami.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od MarkyParky »

Tož, přišlo mi vyhodnocení soutěže kolem mého hexíku.

Jediný, kdo se pokusil odhadnout výsledek byl Pepa. Netrefil se, ale má u mě pivo za snahu + samozřejmě jeho odpověd "Protože v něm rostou křivé stromy" je naprosto správná odpověď pro jeho vlastní hru. :clap:


Protože asi nic dalšího nepřijde (ono to taky vůbec nebylo lehké), dovolil bych si poodhalit tajemství Křivého lesa. Možná to vysvětlí, proč je ten hex tak "přeplácaný" :think:


Zadání znělo - vezměte hex měřící napříč asi 20km vzdušnou čarou/jeden den cesty. Tak jsem ho vzal doslova :-)= - hrajeme teď kampaň v alternativní historii čech, tak jsem do ní sáhnul. Jak pro lokalitu, tak pro zápletky. 8)

Okolí Křivého lesa je tedy oblast o průměru 20km kus na západ od Prahy, sevřená tímto trojúhelníkem:
- Hradiště v Račišti leží v místě dnešního Rakovníka
- Rudystov je vesnice jménem Ruda
- Místičkov je obec Městečko

Křivý les se jmenuje Křivý, protože jde o CHKO Křivoklátsko. $P

S tím trochu souvisí "přeplácanost" hexu. Respektive - abych byl korektní a trochu si rýpnul - ta strašlivá řídkost zápletek na něm. Když si vezmete, kolik lidí na téhle ploše v nějakém středověku asi žilo a jakým způsobem asi tak fungovali, tak je s podivem, že tam těch "zajímavých" vztahů, které generují zápletky je tak málo. $lol$

Odehráli jsme v téhle oblasti už asi 50 sezení naší kampaně (resp. 2x25, pže je to dvojkampaň) a byť občas zajíždíme jednorázově na "sousední hexy", většinu času jsme strávili právě v tomto trojúhelníku. Zápletek se odehrálo několikanásobně víc, než kolik se mi vešlo na hex a přesto pořád máme pocit, že tu krajinu a jí obyvatele máme tak velmi zběžně prolétnuté. Nějak si nedovedu představit, že by to mělo být ještě řidší a pořád by to zůstalo uvěřitelnou krajinou. :wink:

Na druhou stranu chápu, že takové místní zápletky asi nejsou zajímavé, pokud je to jen "hex po cestě". V tom jsem se asi netrefil - je to hex na "zastavit se a chvíli řešit".
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 53. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Křivý les se jmenuje Křivý, protože jde o CHKO Křivoklátsko. $P
Ha, mne to napadlo, ale pak jsme si řekl, že je to blbost, že bych to čekal spíš u jiných přispěvatelů:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů