Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Raven »

Právě vychází Detektivní speciál časopisu Drakkar!
Příznivci záhad, tajemných vražd a velkých detektivů, vítejte!

Obrázek

V nejnovějším čísle si můžete přečíst další díl článku o detektivkách, dozvědět se něco o o pravidlu tří stop, o tajemné Mercijské královská službě nebo o psychologickém profilování coby mocném nástroji detektiva. A to není zdaleka všechno!
Dále vás čekají dvě až doposud nepřeložené povídky H. P. Lovecrafta, představení detektivních deskovek, srovnání špionážního románu a detektivky a ještě mnoho dalšího.

43. číslo stahujte zde.
Příjemné počtení!


Obsah Detektivního speciálu:
Recenze
:arrow? Ajen: Project Dark beta
Překlady
:arrow? redakce: Pravidla detektivních příběhů
:arrow? Justin Alexander: Pravidlo tří stop
Literatura
:arrow? Argonantus: Detektivka II
:arrow? Vallun: Detektivka kontra špionážní román
Historie a realita
:arrow? Vallun: Nové postupy detektivovy – psychologické profilování
:arrow? Kamila Tomášková: O vraždách a spiknutích v Amonově chrámu
Doplňky
:arrow? Ján „Crowen“ Rosa: Mercijská kráľovská služba–
Povídky
:arrow? H. P. Lovecraft:Tajemná loď
:arrow? H. P. Lovecraft: Tajemství hřbitova
Deskové hry
:arrow? Petr „ilgir“ Chval: Detektivní deskovky


Redaktoři i autoři vám budou vděční za veškeré komentáře, připomínky a reakce na články.
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Detektivní speciál vydán!

Příspěvek od ilgir »

No ne! 8)
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Detektivní speciál vydán!

Příspěvek od Aljen »

Parada. Som rad ze som sa tematicky zmestil do tohoto cisla.
Esteze si ma E2 nahnali ako ovcu do pisania ;)

Clanok sa nafukol a vela roboty zabrala diakritika (Ak niekto vie ako autokorektovat cely clanok naraz nech povie) esteze bol cas ho dopisat
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od York »

:arrow? Project Dark - beta: Nečetl jsem to úplně celé. Zajímavé info, díky. Možná se k tomu vrátím při nějaké jiné debatě.

:arrow? Pravidla detektivních příběhů: Trochu mi tma chybí nějaké zamyšlení. Třeba proč některá pravidla porušovat. Nebo proč se jich naopak držet. Takhle je to strašně suchý výčet.

:arrow? Lovecraft: Přečetl jsem to celé a tak trochu si říkám, proč jsem to vlastně četl. V kontextu věku autora a jeho následného díla je to asi zajímavé. Ale i tak nějak nevím, co si z toho vzít.

:arrow? Detektivka II: Tenhle článek by měl být hned za pravidly detektivních příběhů. A v úvodní stati k pravidlům by možná mělo být zmíněno, že to je dobré přečíst dohromady. Asi by se z toho dalo vytěžit i víc, ale tím, jak je to místy jen naznačeno, je to zase zajímavější. Každopádně k článku samotnému: Asi by se dal zkrátit bez újmy na sdělení. Ale četl se pěkně, takže to asi není potřeba. Největší klad: vede k zamyšlení.

Pravidlo tří stop: Zatím jsem nečetl. Najdu tam něco, co ještě neznám, když už jsem o téhle tématice něco četl?

Zbytek časem...
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od ilgir »

Mně se líbil Argonantův článek o detektivkách, hned jsem si na jeho základě udělal wishlist, co musím přečíst.

Pravidla detektivek jsou překlady, takže se není čemu divit, že nespadají do drakkarovské formy úvod-stať-zamyšlení na závěr, jak píše York. Navíc jsou to z velké části bullshity, jak se píše hned v úvodu :D

Egyptské vraždy a spiknutí jsou vtipné hlavně proto, že po přečtení může člověk zaplesat nad tím, jaká je v současné ČR dobrá vymahatelnost práva.

Detektivka vs. špionážní román - trochu suché čtení, nicméně s vyzněním článku se nedá než souhlasit. I když já osobně jsem spíš na té straně barikády, která si přečte raději Agátu než Clancyho.

Pravidlo tří stop - zajímavé je, že já jsem ve svých hrách řešil spíš opačný problém - mnou připravené stopy byly příliš zjevné a snadné na intrpretaci, takže hráči postupovali přímočaře a předvídatelně. Možná kdybych se držel pravidla tří stop, ale jednu z těch stop vždy dával falešnou, tak by to bylo zajímavější :-)=

Psychlogické profilování a povídku si ještě přečtu.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od York »

ilgir píše:Pravidla detektivek jsou překlady, takže se není čemu divit, že nespadají do drakkarovské formy úvod-stať-zamyšlení na závěr, jak píše York. Navíc jsou to z velké části bullshity, jak se píše hned v úvodu :D
No chtěl jsem tím nadnést otázku, jestli by nebylo lepší, aby byly podobné překlady doplněny nějakým komentářem překladatele. Předpokládám, že drtivá většina čtenářů si to může přečíst v originálu.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Raven »

Lovecraft: Přečetl jsem to celé a tak trochu si říkám, proč jsem to vlastně četl. V kontextu věku autora a jeho následného díla je to asi zajímavé. Ale i tak nějak nevím, co si z toho vzít.
Od fanoušků pro fanoušky
(Lovecrafta, pochopitelně. Jinak... já teda nevím jak ty, ale v případě, že na nějakém autorovi fakt ujíždím, tak se pídím i po kuriozitách, které napsal. Takže třeba dětských věcech bych skočila.)
R
"Make BDSM, not war, sister."
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Pepa »

Lovecraft: Přečetl jsem to celé a tak trochu si říkám, proč jsem to vlastně četl. V kontextu věku autora a jeho následného díla je to asi zajímavé. Ale i tak nějak nevím, co si z toho vzít.
Četl jsem to v sobotu ráno při cestě vlakem do Brna s Arkham Horrorem v batohu... :) Na navození atmosféry na následnou hru to bylo vážně moc super :clap:

Chci se jenom zeptat, jestli to vážně napsal v raném věku přesně takto? Nebo jestli to přepracoval až když byl starší?
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Raven »

Tajemství hřbitova by mělo být zcela tak, jak leží a běží 8)
U té lodi existují 2 verze, jedna delší a jedna kratší, použili jsme tu delší, takže je o něco málo novelizovaná (zatím se mi nepodařilo zjistit kdy přesně), ale tisknout dvě se zdálo docela zbytečné, protože rozdíl není nijak skandální.
Mně to přijde docela autenticky dětské(hodně krátké věty, redundance a pod.) - kdyby si chtěl Lovecraft přilepšit své dětské psaní, asi by si přilepšil více :) Ale těžko tyhle věci přesně zjišťovat a ověřovat
+ byla tam kurzíva! Z té jsem byla doslova odvázaná
R
"Make BDSM, not war, sister."
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Argonantus »

Díky za pravidla S.S.Van Dina, znal jsem je, ale zapomněl.
Napsal jsem si dodatečně výhradu snad ke každému pravidlu, ale nakonec bych asi zbytečně dubloval článek, kde je prakticky vše vyvráceno podrobněji. Můžete jako S.S.Van Dine, a nebo taky ne; a nic se nestane.

Lovecraft dostane pointu uveřejnění dalších mistrových děl nepatrně pozdějších, kde se už začnou jeho nápady fascinujícím způsobem rýsovat. Pro změnu dokonalá ilustrace Confessio.
A patří také k exemplárním příkladům autorů, co začali s detektivkami, ale odbočili z nich.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Pepa »

Já se ptám hlavně z toho důvodu, že mě překvapila ta slovní zásoba osmiletého...
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Argonantus »

Pepa:
Netuším, jak se to dochovalo a kde to nadšenci (zřejmě Joshi) vykopali; ono je možné, že je to přepis z nějakého dopisu.
Jinak má Raven pravdu, že jsou tam přesně ty nepřesnosti a nedotaženosti, co jsou pro tvorbu tohoto věku typické. Děj se řítí tak rychle, že je na hranici srozumitelnosti.
Stran slovní zásoby - lze předpokládat, že tohle divné dětičko fungovalo jako Raven a furt něco četlo.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od York »

Raven píše:já teda nevím jak ty, ale v případě, že na nějakém autorovi fakt ujíždím, tak se pídím i po kuriozitách, které napsal. Takže třeba dětských věcech bych skočila.
Kdybych náhodou někdy napsal něco použitelného, tak mi, prosím, důrazně připomeňte, abych všechny starší pokusy důkladně spálil ;-)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Argonantus »

Lovecraft to zřejmě udělal, protože probleskují zprávy o zničených a ztracených příbězích, a z logiky věci je zřejmé, že toho musel napsat daleko, daleko víc.

Nicméně nebyl úplně důkladný a badatelé hledali asi opravdu dost maniakálně, takže pár věcí našli.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Detektivní speciál (číslo 43) vydán!

Příspěvek od Vallun »

Tohle mne taky fascinuje, jak lze vlastně hledat práce autora, který si je přál zlikvidovat? Dneska, v digitálním věku, si to představit dovedu, ale papír zas tak dlouho nevydrží, zejména takový, na jaké píše své příběhy dětský pisatel...něco mohou uschovat rodiče, něco škola, ale i tak...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů