Jednotný login pro Fórum i pro RPG.sk?

Diskuze o portále RPG.sk v období mezi jeho druhým spuštěním (ve spolupráci s RPG Fórum) a úplným sloučením do nových stránek.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Jednotný login pro Fórum i pro RPG.sk?

Příspěvek od Markus »

Tohle je administrátorská záležitost a teoreticky by měla být skrytá. Nicméně ji nechávám veřejně, protože je tu hodně lidí, kteří se v oboru vyznají a mohli by poradit, a přitom nejsou moderátorem.

Je reálné mít jednotný login pro RPG fórum i RPG.sk? Případně jaké by to vyžadovalo zásahy a technická opatření?

Oba portály teď jedou z jiného serveru. Kdyby se oba přestěhovaly na Kenshina(*), obě databáze by byly fyzicky pohromadě, bylo by jednodušší mít jednotný login?

A v neposlední řadě - je to dobrý nápad? Chcete to?


--
(*) Jsem ochoten platit, Almade :wink:
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Pozitívum:
  • keď si pripojený na RPGf/RPG.sk, nemusíš sa prihlasovať znova na RPG.sk/RPGf.
Neutrálum:
  • neviem ako je to s cookies, či je ich počet podľa domén? asi áno, takže tam asi zmena nenastane
Negatívum:
  • niekto sa možno nebude chcieť štandardne registrovať aj na RPGf, keď sa bude registrovať na RPG.sk (to je skôr o osobných preferenciách)
  • je to závislé od jedného servera, keď padne RPGf/RPG.sk, padne aj proťajšok
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

Nemusis ani byt na jednom serveri na to, aby si mal jednotny login. Zhodou okolnosti toto je presne to, co robim v robote pre UK...

Ak sa tu bavime o Linuxovych masinach (resp. Apachoch na Linuxe alebo MS ISS na Windowsoch), tak naimplementovat to je vecou jedneho poobedia.

Riesenie, ktore pouzivame my, by dokonca ani nevyzadovalo nejake zjednocovanie databaz.

(linka)

edit: Joe sa mi tam zasa naninjoval, ale... s pozitivom ma pravdu, neutralum a prve negativum nie su pravdive (aspon pri nasom rieseni), druhe negativum treba zmodifikovat na "ak padne autentifikacny server, nedostanes sa na ani jeden aplikacny." Ak by jeden z aplikacnych serverov bol sucasne aj autentifikacnym, tak vtedy by to platilo jednym smerom, ale nie druhym.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Vizte PK.

Akorat nevim, jak moc jsou di databaze phpbb a drupalu (je to drupal, zejo?) podobne, ale s roucho db-fu by to melo jit udelat bez velkych uprav. zcela pruhledne -- zaregistruju se na jednom a automaticky mam ucet i na druhem.

Jen se bude muset rucne svazat soucasna databaze. Coz smrdi.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

Sos, vobec nemusis. Cosign napriklad funguje tak, ze mas "autentifikacne faktory", co su v skutocnosti bashovske skripty. Podla ich return hodnoty system urci, ci dany faktor pouzivatela autentifikoval alebo nie.

No, a nie je najmensi problem mat jeden faktor, konzultujuci s drupalom a druhy, konzultujuci s phpBB.

Priam vies spravit (keby si velmi chcel), ze za normalnych okolnosti ti staci byt prihlaseny na RPGf, ak chces citat clanky a pisat k nim komentare na RPG.sk, ale ak chces robit nejaku konkretnu podmnozinu (co ja viem, pridavat nove clanky na RPG.sk), musis byt prihlaseny na RPG.sk, ucet na RPGf ti uz na to nestaci.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Jasne.

Predstavoval jsem si spis nejak spojit tabulky s uzivateli. Potom by vytvoreni uctu nekde vytvorilo ucet i na tom druhem miste, a tak. Bez prace a skriptovani.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

OpenID!

Už jsem to tu zmiňoval :-)

Výhody:

- propojení loginů nejen s těmito dvěma stránkami (ale jde to omezit, prostě klasickou registrací)
- ověřený protokol, pravděpodobně to bude míň děravé než to co se zkonstruuje na koleně
- jsou na to knihovny, event. jsou na to phpBB pluginy
- my co už openid výrazně používáme si nebudem muset pamatovat další hesla ,)

...atd.

Nevýhody:
- Pokud chcete zachovat stávající údaje a nabízet i klasickou registraci, pak třeba provozovat vlastní autentikační server. Což taky neni problém, je několik hotových OSS řešení.

EDIT:
Navíc pokud vim, tak implementaci zvažuje i Alnag pro problémy s jejich řešenim. Navíc to myslim bude docela cool: "domací" server bude akceptovat přezdívku a bude ji zobrazovat bez koncovky (tj. "Markus" místo "markus.rpgforum.cz") cizí se pak můžou zobrazovat s tim (tj. almad.rpghrac.cz místo čistého Almad pro zamezení konfliktů nicků).

Samozřejmě trocha skriptování pak umožní to asociovat, tj. používat Almad, ale logovat se jako almad.rpghrac.cz, tj. mít skutečně to jednotné přihlašování.

A hned bude vidět čí server je domovský :-P
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

OpenID je super, musim podporit kolegu Almada.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Môže byť, proti OpenID nič nemám... RPGpedia, žejo 8)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Omluvte nedostatek mých odborných znalostí a prznění termínů....


Jde mi o jednotný účet, nikoliv pouze o jednotné heslo. Rád bych měl "fyzicky" totožný, propojený účet pro RPG.sk i RPGFórum. Pokud jsem to správně pochopil, OpenID sice používá jednotné parametry loginu, nicméně "fyzicky" jde o oddělené účty (navíc s odlišnými user ID), které vůbec nejsou propojené.

Mám pravdu?

Mě šlo především fyzické propojení účtů. Příklad: uživatel klikne pod mým příspěvkem na RPG Fóru na "Profil". Vyskočí mu profil, už teď je tam funkce "Zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele" (na RPG fóru). Rád bych tam měl funkci "Zobrazit všechny články tohoto uživatele" (na RPG.sk).
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

Markus píše: Jde mi o jednotný účet, nikoliv pouze o jednotné heslo. Rád bych měl "fyzicky" totožný, propojený účet pro RPG.sk i RPGFórum. Pokud jsem to správně pochopil, OpenID sice používá jednotné parametry loginu, nicméně "fyzicky" jde o oddělené účty (navíc s odlišnými user ID), které vůbec nejsou propojené.

Mám pravdu?
Ano.
Markus píše:Mě šlo především fyzické propojení účtů. Příklad: uživatel klikne pod mým příspěvkem na RPG Fóru na "Profil". Vyskočí mu profil, už teď je tam funkce "Zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele" (na RPG fóru). Rád bych tam měl funkci "Zobrazit všechny články tohoto uživatele" (na RPG.sk).
To je ovšem pouze a výlučně věc vzájemného zpřístupnění databází mezi rpgfórem a rpg.sk. Jde ale o to, že uživatelské účty budou sdílené výhradně mezi těmito dvěma servery a budou se muset nějak synchronizovat.

OpenID ti umožní propojení userid a přihlášení se všemi openid-enabled servery. Krom toho jde "vyoutsourcovat" přihlašování uživatele a zaručení propojenosti identity (almad.nejsem.in na rpgfóru je ten samý almad.nejsem.in na rpgpedii, zatímco Almad na rpgfóru nemusí být ten samý člověk co Almad na dracidoupe.cz).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

OK. Pozvolna začínám chápat. Takže zatímco OpenID umožní mít jednotný login, nijak to neumí přiradit dva účty k sobě - nepozná např. že uživatel Markus na fóru je tentýž uživatel, co Markus na rpg.sk?

Právě tohle bych potřeboval nějak automaticky (!) synchronizovat. Technicky nevím, co s tím, ale teoreticky mi přijde nejlepší:
(a) smazat kompletně všechny uživatele na RPG.sk
(b) překlopit účty všech uživatelů RPG Fóra na RPG.sk
(c) mít registraci jenom na RPG Fóru s tím, že by se při nové registraci automaticky vytvořit totožný účet na RPG.sk

Je tenhle postup realizovatelný, nebo vhodný? Dá se to udělat lépe?

Vzájemná přístupnost databází by IMHO neměla být žádný problém, s tím už jsme párkrát šaškovali. Problém je v tom, jak spojit dva fyzické účty ze dvou databází tak, aby navzájem poznaly, že k sobě patří.

:-?
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Markus: Kdyby si s tím, někdo kdo to umí, což já nejsem, dal tu práci mohli bysme to mít vyřešený jako jedny stránky, tapůl fórum, napůl blog a další věci... koneckonclů takle nějak fachčí RPGsite a otakuland... ne že bych chtěl nějak propagovat tydle stránky, jenom mi to jejich řešení připadně jako neobyčejně efektivní řešení tohodle problému...

(a asi bych pak změnil doménu rpgforum.cz, na rpgweb.eu, neb to líp sedí aště na té doméně nikdo zaregisrované není, rpg.eu je už bohužel zabraný...)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

A když už to rovnou budete dělat, tak OAuth (http://oauth.net/)

Dělat pak mešapy bude jedna radost :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Dobrá lidi, je na čase s tím pohnout. Na rovinu se zeptám:

Najde se mezi námi někdo, kdo by si to dokázal vzít na starost a alespoň se pokusil to zprovoznit? Chápu, že to není snadný úkol, a od toho tu také je tahle diskuze, abychom mohli spolupracovat a navzájem si radit. Zdá se mi, že kapacity jsou dostatečné, teď už to "jenom" chce někoho, kdo se utrhne od diskuze a zkusí rady převést na praxi. :roll:

Bohužel, já jsem totální programátorský analfabet, a Crowen mi zrovna napsal, že tohle je na jeho znalosti příliš tvrdý oříšek. :-?

Onen ochotník si u mě vyslouží neskonalý obdiv a úctu. 8)

Předem dík.
Zamčeno

Zpět na „Portál RPG.sk“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů