Dokumentace pro administrátory a moderátory

Diskuze o portále RPG.sk v období mezi jeho druhým spuštěním (ve spolupráci s RPG Fórum) a úplným sloučením do nových stránek.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10132
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Dokumentace pro administrátory a moderátory

Příspěvek od Markus » 15. 10. 2007, 19:45

Placeholder. Bude doplněno.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10132
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 8. 11. 2007, 10:10

Dobrá. RPG.sk se vyznačuje tím, že je značně neautomazitované, takže toho spoustu musíme dělat ručně :P Časem se nám snad podaří spoustu věcí zautomatizovat, ale do té doby potřebujeme synchronizovat způsob, jakým budeme psát příspěvky.

Takže tady jsou velmi detailní instrukce, které popisují všechny kroky publikování příspěvku. Počítám, že jsou pouze pro nás moderátory a adminy, nechci tím zatěžovat běžné uživatele (ačkoliv kdyby se to někdo dobrovolně naučil, nezlobil bych se :P )

K pochopení následujícího textu byste asi měli rozumět HTML.

Po instrukcích vždy přikládám šablony, které v zásadě stačí jen zkopírovat do příslušného pole a vyplnit.

Obecné rady
Pár věcí, které platí pro všechny typy obsahu, nezávisle na tom, zda jde o článek, novinku, nebo akci:
:arrow? Popis základního formátování najdete zde.
:arrow? Rámečky se vkládají pomocí tagu <div class="ramcek">TEXT</div>. Je to šikovné třeba pro příklady v recenzích, nebo tak něco. Příklad.
:arrow? Poznámky pod čarou se vkládají pomocí tagu <div class="poznamka">TEXT</div>. Do poznámek se uvádějí mimo jiné třeba odkazy na diskuze.
:arrow? Nezapomínejte vysvětlovat zkratky pomocí tagu <acronym>.
:arrow? Anotace se vždy kopíruje i na začátek pole Text. Vždy, bez výjimky. V poli Text ji uzavřete do tagu <em class="uvod"></em>. (Toto je nutné, protože my chceme mít anotaci zobrazenou i po otevření článku - což Drupal standardně nedělá, takže ho k tomu musíme přinutit ručně.)

A teď už instrukce podle konkrétního typu obsahu.


Novinka
Novinky jsou krátké zprávy o aktuálním dění, které se nezahrnují se do databáze RPG článků. Tenhle typ obsahu je určen spíš pro stručné zprávy, pro dlouhé zprávy raději použijte článek.

V okně Kategorie zvýrazněte položku Novinka.

Novinky se píšou jednoduše a snad není co vysvětlovat. Jen nezapomeňte zkopírovat anotaci do pole text.
Šablona anotace píše: TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE.
Šablona textu píše: <em class="uvod">TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE.</em>

ZBYTEK NOVINKY. ZBYTEK NOVINKY. ZBYTEK NOVINKY. ZBYTEK NOVINKY. ZBYTEK NOVINKY.

Externí článek
Externí články jsou v zásadě odkazy na články z jiných stránek. Zahrnují se ale do Databáze článků a kvůli tomu na RPG.sk taky jsou. Pro externí články máme velmi konkrétní a jednotnou strukturu - viz šablona. Externí článek = jeden odstavec textu a pod ním odkaz na původní umístění.

Vyplňte nadpis a anotaci. U většiny článků si budete anotaci muset vymyslet - já většinou použiju první odstavec článku. Snažte se to každopádně udělat tak, aby bylo podle anotace poznat, co se v článku píše.

:!: Hned pod tento odstavec uveďte odkaz na původní umístění, a to v tomto znění: <em>Celý článok nájdete na stránke <a href="odkaz">Název stránky</a></em>.

:!: Anotaci zkopírujte do pole Text. Nic víc. Pole text by mělo být naprosto stejné jako pole Anotace. (U externích článků chceme mít všechen obsah, včetně odkazu, už v anotaci, aby to návštěvník nemusel zbytečně rozklikávat.)

Nakonec je ještě nutné zařadit článek do Kategorií a dát mu nějaká klíčová slova, čemuž se budu věnovat níže.
Šablona anotace píše:TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE. TEXT ANOTACE.

<em>Celý článok nájdete na stránke <a href="http://přímý-odkaz-na-článek">NÁZEV STRÁNKY</a></em>.
Šablona článku píše: Úplně to samé, co anotace. Copy & Paste.
Akce

Bude doplňeno

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10132
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 13. 11. 2007, 13:15

Kategorie, klíčová slova

Hodně funkcí RPG.sk závisí na využití kategorií a klíčových slov - např. vyhledávání článků podle systému nebo doporučování souvisejících článků. Mají-li fungovat správně, je nezbytné, abychom je všichni používali stejně. Takže tady je dokumentace.


Klíčová slova (tagy)
Tagy jsou v zásadě zcela volná záležitost. Teoreticky do nich můžete napsat, co chcete, a tím vystihnout obsah článku. Nicméně budou-li se využívat totálně chaoticky, budou k ničemu (např. funkce Související články začne házet totálně zmatené výsledky). Moderátoři mohou umazávat nevhodné tagy, nebojte se toho využít.

Pár vodítek:

:arrow? Do tagů nepatří: Tagy jako RPG, hra na hrdiny, roleplaying, článek (jsou nadbytečná, každý víme, že je to článek pojednávající o RPG), jméno autora článku (nadbytečné, je automaticky uvedeno v záhlaví), u externích článků název stránky, na níž odkazujeme (nadbytečné, o pár řádků níže je to výrazně napsáno).
:arrow? Systém: U článků mluvících o konkrétním systému vždy uveďte tag toho systému. V sezamu klíčových slov se podívejte, jaký tag se používá, a teprve poté jej napište. Bylo by ideální, kdyby se pro každý systém používal vždy tentýž tag (jedině tak bude správně fungovat vyhledávání článků podle systému).
:arrow? Systém: Tag systému prosím přidejte pouze tehdy, když článek o daném systému mluví obšírněji - když dá se říct, že "je o něm". Jednořádková zmínka není důvod k psaní tagu. (Pokud budeme systémy tagovat nadbytečně, vyhledávání článku podle systému nebude k ničemu užitečné).
:arrow? Když můžete, snažte se místo zakládání nových tagů využívat ty existující (využijte toho, že vám javasript automaticky nabízí možnosti). Například když existuje tag "děti", využijte raději ten, místo toho abyste zakládali tag "hraní s dětmi". Existuje-li tag "My Life with Master", využijte tento a nezakládejte tag "Můj život s Pánem". (Je lepší mít méně kategorií s více články než milión jednočlánkových kategorií).


Kategorie v databázi článků
Bude doplněno.

Zamčeno

Zpět na „Portál RPG.sk“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host