Jaké kategorie mít pro systémy?

Diskuze o portále RPG.sk v období mezi jeho druhým spuštěním (ve spolupráci s RPG Fórum) a úplným sloučením do nových stránek.

Jaké se mají na RPG.sk používat kategorie k dělení zahraničních systémů? Před hlasováním si prosím přečtěte první příspěvek.

Dělení na "klasické" a "nezávislé" stačí. Je to intuitivní a praktické.
0
Žádná hlasování
Dělení na "klasické" a "nezávislé" je zavádějící. Vhodnější by to bylo rozdělit jinak - do diskuze napíšu, jak :p
4
67%
Zahraniční systémy bych nechal jako jedinou kategorii, i když to bude kategorie velká jak cyp..
2
33%
 
Celkem hlasů: 6

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Jaké kategorie mít pro systémy?

Příspěvek od Markus »

Tak jsem začal přemýšlet, jestli mám nechat na RPG.sk zvlášť kategorie "nezávislé hry" a "klasické hry". Jestli to není jen zbytečné vymezování, které ve výsledku jen zplodí nedorozumění. Jestli by nebylo lepší udělat jednu kategorii "zahraniční hry".

Důvod, proč jsem to původně rozdělil, byl takový, že jsem chtěl to obrovské spektrum zahraničních her pro přehlednost rozsekat na menší, snáze uchopitelné kategorie.

"Hlavní poslání" kategorií vidím v tom, že člověku se zalíbí nějaká hra, přijde na RPG.sk a vyhledá si hry, které jsou jí podobné. Proto jsem to chtěl mít dělené tak, aby si systémy v jedné kategorii fakt byly podobné.

Nejvhodnější mi přijde mít to dělené podle povahy systému, nikoliv podle žánru či světa, protože tím pádem budou v jedné kategorii podobné hry a člověk si snáze najde "svou oblíbenou kategorii". Z vlastních zkušeností také soudím, že lidé často mění settingy, ale příliš nemění herní styl --> z toho důvodu mi přijde dělení podle settingu prakticky bezvýznamné.

Samozřejmě si nejsem jist, jaké dělení podle typu systému je dobré. Jedna jasná kategorie jsou minimalistické a univerzální hry, s jinými kategoriemi to není tak snadné.

Poraďte
Naposledy upravil(a) Markus dne 2. 10. 2007, 23:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Vim na co narazis (tvoje poznamka v tom jednom tematu), do jiste miry mas pravdu, je to jen zpusob vydani hry. Nicmene indies o kterych se tady a tam v praxi mluvi, jsou opravdu vetsinou celkem odlisne.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Teď je to děleno na:
- České / slovenské (publikované)
- Domácí (české, ale volně stažitelné)
- Indie
- Komerční

Původně jsem přemýšlel o jiném dělení, na základě herních stylů, říkal jsem tomu klasické, neoklasické a alternativní hry, možná si to pamatujete. Nakonec jsem to zavrhl, protože to bylo strašně překomplikované.

Nějaké rozdělení do menších kategorií je nutné. Otázka je, jestli tohle je to vhodné, jestli se to nedá udělat šikovněji.

Uvažoval jsem něco ve stylu Klasické - Minimalistické - Tématické. Ale nevím.

Problém je taky v tom, že z technických důvodů chci, aby každá hra patřila jen do jedné kategorie a aby bylo na první pohled jasné, kde ji máte hledat.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Markus píše:Problém je taky v tom, že z technických důvodů chci, aby každá hra patřila jen do jedné kategorie a aby bylo na první pohled jasné, kde ji máte hledat.
Kam zařadíš klasickou tematickou hru?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jako třeba?
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Vampire, Promethean, Ars Magica, Amber, ....

Otazka je jak definujes klasickou a jak tematickou hru a jestli to budou vedet ctenari (nemluve o tom, jestli s tim nebudou souhlasit).

Co treba rozdil mezi klasickou zanrovou a klasickou universalni hrou?
Kam zaradis universalis?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Hmm... tématickou hru jsem myslel jako hry, které mechanicky budují dané téme či žánr. MLwM, MW, Shadows, Wushu...

Vampire, Promethean a spol jsem na mysli neměl. To jsou klasické systémy spojené se settingy.

Byl to jen nápad, sám si nejsem jistý.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Asi jsme mimo mísu, az to se tedy omluvám, ale nebylo by lepší nechat hry jen v nějakém seznamu bez členění? Možná třeba jen dělit na fantasy, sci-fi a podobně?

Možná by to pomohlo lidem, jako já, kteří neví jaká hra do jaké skupiny patří (a budou tedy dlouze bloudit) a zároveň by to mazalo hranice mezi hrami (a nemusely by vznikat Pudinkové války (nebo punditove?) :-D)

Já vím, že tohle bude asi smetene rychle ze stolu, ale třeba by to nejjednoduší mohlo být i použitelné?
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

ja som tiez uvazoval nad delenim scifi / fantasy / horror / modern / cyberpunk, to pokryje viac menej vsetko, ale zase neviem ci by niektori prezili DnD a DrD v jednej rovnocennej kategorii :-)

Drupal umozni jednu hru zaradit aj pod viacero kategorii, takze ak je nieco mixom scifi a fantasy (Shadowrun) tak sa k tomu preklikas z oboch kategorii
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

No, snad by to přežili. Ale to ej právě to, v podstatě jsou to dvě stejné hry - heroické fantasy. Nic víc. O tom, která hra je lepší a horší ať si diskutují sami hráč, stejně se nikdy nedohodnou.

Tohel bym ohlo pomoci tomu, že si alespoň zvyknou (ti nejbojovnější) na to, že to tak je. A nebo budou chodit prudit i na rpg.sk :-D
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Jo. Pri delení hier všeobecne sa treba vykašľať na predpojatosť a zaradiť ich tam, kam patria - DrD a DnD fantasy (prípadne heroic), Shadowrun cyberpunk (fantasy), Ars Magica fantasy (medieval), My Life with Master generic (thematic), Mountain Witch oriental (thematic), Burning Wheel fantasy, Burning Empires sci-fi, FATE generic, WoD_core horror atď atď.

To sú samozrejme moje pohľady na hry ;)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Mě se třídění podle žánrů příčí - je to spíš dělení settingů (které už na RPG.sk je jinde), než systémů. Navíc ti to o hře samotné nic neřekne... že se ti líbí jedna hororová hra (My Life) ještě neznamená, že se ti bude líbit jiná (Vampire) nebo třetí (Shadows) - reálně by ty hry v jedné kategori byly navzdor podobnému settingu totálně odlišné.

"Hlavní poslání" anotací vidím v tom, že člověku se zalíbí nějaká hra, přijde na RPG.sk a vyhledá si hry, které jsou jí podobné. Proto jsem to chtěl mít dělené tak, aby si systémy v jedné kategorii fakt byly podobné.

Vhodnější mi přijde mít to dělené podle povahy systému, protože tím pádem budou v jedné kategorii podobné hry a člověk si snáze najde "svou oblíbenou kategorii". Z vlastních zkušeností také soudím, že lidé často mění settingy, ale příliš nemění herní styl --> z toho důvodu mi přijde dělení podle settingu prakticky bezvýznamné.

Samozřejmě si nejsem jist, jaké dělení podle typu systému je dobré. Jedna jasná kategorie jsou minimalistické a univerzální hry, s jinými kategoriemi to není tak snadné.
RomiK píše:Možná by to pomohlo lidem, jako já, kteří neví jaká hra do jaké skupiny patří (a budou tedy dlouze bloudit)
To spraví stručná popiska.

EDIT: Myslím, že české a slovenské hry zasloužili vlastní kategorii. Nebo myslíte, že je máme smíchat s ostatními?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Lepší než kategorie jsou tagy. Pak můžes mít "českou minimalistickou komerční". Vždycky jsem měl pocit, že je lepší dělit věci inkluzivně než exkluzivně.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

na rpg.sk mas oboje, tagy aj kategorie, staci si vybrat co ti lepsie vyhovuje. a ked si registrovany uzivatel tak si tam mozes pridavat tagy sam...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Podívejte se na Anotace RPG, o ty mi momentálně jde nejvíc, od něch se to všechno bude odvíjet. Do jakých kategorií je naházet? Viz o kus výše můj příspěvek o "hlavním poslání anotací".

Tagy jsou super, ale nemůžu je používat uvnitř jednoho článku - takže abych mohl tagovat anotace, musel by se modifikovat engine. Nevím, jak je to technicky možné (Crowen?), ale určitě je to na dlouho.

Zato kategorie mám přenastavené za 10 minut, takže je klidně můžeme vymyslet, i kdyby se v budoucnu měly zprovoznit tagy u anotací.

---

V databázi článků je, jak říká Crowen, obojí. Jak tagy, tak kategorie. Takže furt musíme vymyslet, jaké mít ty kategorie.
Zamčeno

Zpět na „Portál RPG.sk“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti