Anotace RPG her

Diskuze o portále RPG.sk v období mezi jeho druhým spuštěním (ve spolupráci s RPG Fórum) a úplným sloučením do nových stránek.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

BTW Tristat je zdarma a Scion už je kompletní :)

Chceš dát Engela do d20? Nebo to bude jako svět.

Přidám anotaci na Dark Heresy a Squirrel Attacks!
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ha, čteš mi myšlenky! Díky! Zrovna jsem tě chtěl poprosit, jestli bych nemohl anotaci na Sciona přepracovat tak, aby to byla anotace na všechny tři díly naráz. Ta předchozí anotace (o pár příspěvků zpět) totiž byla jen na Hero... a já jsem marně přemýšlel, jak tam zakomponovat i God a Demigod, když to vůbec neznám :-?

Tristat přesunu při příští editaci do kategorie zdarma, dobrý postřeh.

Engela beru jako samostatnou anotaci, sem s ním. Řídí se to stejnou zásadou jako vždy - pokud je to samostatně hratelný produkt (což Engel AFAIK je), beru to jako "kompletní RPG". Pokud to vyžaduje vlastnictví jiných příruček, beru to jako "rozšíření", které anotaci nedostane (z čistě praktických důvodů, protože rozšíření jsou milióny). Probírali jsme to o několik stran nazpět.

Dark Heresy ani Squirell Attacks neznám, ale anotace předem vítám. Jen předem upozorňuju, že jsem se zařekl, že neuvedu anotaci na žádnou hru, která nemá v češtině k dispozici nějaké informace (článek, recenze, nebo je alespoň známá mezi lidmi). To je jen pojistka, rád bych mezi anotacemi jen hry, o nichž si čtenáři mohou něco dohledat. Udělal jsem to i Bajovi s anotací na Prince Valiant, která momentálně čeká, než Bajo napíše recenzi.

Ještě jednou dík. Namotivoval jsi mě, abych taky něco napsal.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Článek ke Squirrel Attack pošlu. Dark Heresy je na Chaotitu a d20.

BTW re d20, v tom případě přesuň i AGOT - který je samostatně hratelný.

Sciona přepíšu - btw koukal jsem že chybí anotace na prométheana a changelingy

BTW supr motivace ke psaní článků - Scion má článek na d20, k Engelu tedy něco napíšu a ke Squirrel Attack taky...
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Teď jsem si všiml, že mezi anotacemi není Wushu, a to ani ve formě Roanoke :eyecrazy: S tím by se asi mělo něco udělat...
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tak dělej $D
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

d20 Engel

http://www.d20.cz/recenze/dalsi-vydavatele/3485.html

Postapokaliptické RPG odehrávající se v izolované Evropě roku 2654. Po řadě globálních tragédií se zbytek Evropy propadl do nové doby temna a neofeudalismu. Podivné úkazy a hrůzné stvůry Pána much ohrožují lidstvo, ovšem Bůh posílá na pomoc své anděly. Hra zeměřená především na zkoumání andělského psyché v temné vizi budoucnosti. Hra obsahuje plnohodnotnou apliakci d20.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Díky! Po Slezině zpracuju.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Porad plati pravidlo, ze anotujeme jen hry, o kterych se trochu vi?

Cim vice o tom premyslim, tim mene mi to dava smysl. Takovy jednoduchy prehled ruznych her jen s kratkymi anotacemi je podle me idealni zacatek pro to, si v moznostech RPG sceny udelat prehled. K cemu je dobre ze nekdo o nejake hre napsal neco vic, kdyz se stejne prepoklada, ze vetsina lidil, co bude cist tu anotaci, ten clanek nemusela cist. Ta podminka nedava moc smysl. Navic zmensuje pocet her, o kterych se ostatni mohou dozvedet (existuje totiz spousta her, o kterych se u nas treba moc nenapaslo, ale jinak jsou celkem zname nebo zajimave)

Timhle pristupem nemuze napriklad vzniknout prehled zajimavych a dulezitych her, ze kterych si muze kazdy vybrat co se mu libi (a cim vetsi ten vyber bude, ti lepsi ten vyber bude, protoze tim vice na vyber bude).
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Obrázek
Primetime Adventures
Matt Wilson (Dog-eared Designs), 2004
2. vydanie 2005


Pravidlovo jednoduchá ale silne kooperatívna RPG hra o vytváraní seriálu po jednotlivých epizódach.

Primetime Adventures si berú za vzor televíznu produkciu a napodobňujú tvorbu televíznych seriálov. Producent dozerá na celý proces a hrá v ňom dôležitú úlohu. Proti nemu stoja jednotliví hráči ovládajúci protagonistov, za ktorých jednajú a tvoria pre nich spoločne scény. Kooperácia všetkých zúčastnených je veľmi silným elementom hry a pomocou nej sa celá skupina snaží vytvoriť zápletku príbehu aj jednotlivé postupné rozuzlenia čo najzaujímavejším spôsobom. Za zmienku stojí aj jednoduché vyhodnocovanie konfliktov (ktoré sú na rozdiel od tradičnejších hier len ukončením celej scény a nevyskytujú sa v nej viacnásobne) a veľmi silná úloha nehrajúceho publika.

Odkazy:
http://www.dog-eared-designs.com/games.html - domovská stránka
http://rpgforum.cz/viewtopic.php?t=5425 - diskusia na RPGfóre
http://rpgforum.cz/viewtopic.php?t=5701 - slovenský preklad
http://rpgforum.cz/viewtopic.php?t=5454 - český preklad
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Jeste me napadlo, co takhle udelat nejakych wish-list, aby to bylo cerne na bilem. Kdyz to kazdy uvidi, treba si nekdo rekne, tak tu jednu hru snad napsat muzu, kdyz uz ji znam.

Hry ktere podle me urcite chyby jsou:
Call of Cthulu
Warhammer FRP
Unknown Armies
Polaris
Spirit of the Centuary
Wushu
Shadow of Yesterday
d20 - Conan d20, Unearhed Arcana d20, MCWoD d20,...
DnD/ADnD settings - Dragonlance, FR, Ravenloft, Darksun,....
oWoD - Werewolf, Changeling, Orpheus, Wraith, Hunter, Mage...
nWoD - Rome, Changeling, Promethean, Mage

Roanoke ???
Poison'd ???

Paranoia
Theatrix
Everway
Pendragon
Nobilis
Deliria
Feng Shui
Universalis
Don't Rest Your Head
Best Friends
Breaking the Ice
Capes
The Riddle of Steel
Dust Devils
Lacuna
OG
Artesia
Naposledy upravil(a) Bajo dne 14. 4. 2008, 14:28, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Dalcor, Joe a všichni ostatní: strašně se omlouvám, že jsem vaše příspěvky pořád ještě nezapracoval na RPG.sk. Píšu bakalářku a horko těžko stíhám reagovat na ty nejdůležitější diskuze, RPG.sk muselo jít stranou. Ale přesto díky moc, jen co někde urvu trochu času, vrhnu se na to. Klidně hažte další a další, jsem vám moc vděčný.
Bajo píše:Porad plati pravidlo, ze anotujeme jen hry, o kterych se trochu vi?

Cim vice o tom premyslim, tim mene mi to dava smysl. Takovy jednoduchy prehled ruznych her jen s kratkymi anotacemi je podle me idealni zacatek pro to, si v moznostech RPG sceny udelat prehled. K cemu je dobre ze nekdo o nejake hre napsal neco vic, kdyz se stejne prepoklada, ze vetsina lidil, co bude cist tu anotaci, ten clanek nemusela cist. Ta podminka nedava moc smysl. Navic zmensuje pocet her, o kterych se ostatni mohou dozvedet (existuje totiz spousta her, o kterych se u nas treba moc nenapaslo, ale jinak jsou celkem zname nebo zajimave)

Timhle pristupem nemuze napriklad vzniknout prehled zajimavych a dulezitych her, ze kterych si muze kazdy vybrat co se mu libi (a cim vetsi ten vyber bude, ti lepsi ten vyber bude, protoze tim vice na vyber bude).
Za touhle zásadou stála myšlenka, že bych chtěl mít anotace her, které jsou v kontextu československé scény něčím významné. Nechtěl jsem mít anotace stovek her, které možná měly historický význam, ale které u nás četlo 10 lidí a hrálo jenom pět... a dnes na ně všichni zapomněli. Proč? Nevím. Asi se bojím zahlcením informacemi a raději než stovky anotací všeličeho bych viděl desítky anotací na ty vážně důležité a známé hry.

Také je třeba pamatovat, že RPG.sk je pořád zamýšlen jako československý portál. Přijde mi nadbytečné uvádět anotace na hry, o nichž si nemůžeš dohledat žádné informace v češtině nebo slovenštině. Taková anotace je pak prakticky k ničemu. Chápu, že v anotacích vidíš možnost, jak upozornit na zajímavé hry, ale IMHO chceš-li upozornit na hru, pak zmůžeš víc, když napíšeš recenzi. V mé vizi to prostě funguje naopak - nejdřív existují dostupné informace v češtině/slovenštině, potom se hra dostane do anotací.

Druhý důvod je čistě pragmatický - existují spousty her, které jsou známé, u nás hrané, často probírané a důležité, ale které pořád nemají anotaci. Přijde mi zbytečné psát anotace na neznámé hry, když ty vážně důležité (např. většina WoD, když jsme u toho), pořád ještě nemají anotaci žádnou. Vznikly by z toho potom paradoxní scény, kdy by v anotacích třeba byl Prince Valiant (jehož tu nikdo nezná), ale chyběl tam Stín meče (který u nás vyšel tištěně a pořád ho lidé ještě hrají), nebo třeba Warhammer FRP (který se u nás prodává v obchodech).

A protože chápu, že můj první důvod je čistě otázkou názoru, pak navrhuju následující postup - pojďme nejprve sepsat anotace těch vážně důležitých a u nás známých her (tj. někdo o nich píše, diskutuje). Teprve potom, až je budeme mít hotové, se pustíme do her méně známých.

Jinými slovy, pravidlo "do anotací zahrnujeme jen hry, o nichž jsou dostupné informace v češtině/slovenštině" mi přijde velmi praktické... alespoň teď do začátku. Časem se ho můžeme zbavit.

Myšlenku wish-listu maximálně podporuju! Ale když už se bude dělat wish-list, měl by mít nějakou strukturu a opodstatnění. Uvádět hry chaoticky tak, jak si na ně někdo vzpomene, postrádá logiku. Pojďme sepsat wish-list her, které v anotacích fakt musejí být (viz mé definice výše). Třeba v tvém wish-listu, Bajo, spoustu titulů nechápu. Theatrix, Everway, Capes, Dust Devils, Lacuna, atd? Ty hry možná mají význam někde v USA, ale u nás se o nich vůbec neví, nemluví, nikdo o nich nikdy nic nenapsal. Vidím desítky her, které anotaci potřebují akutněji. Pojďme sepsat wish-list zatím jen těch her, které potřebují anotaci ze všeho nejvíc.

Bohužel, předem prohlašuji, že se jakéhokoliv wish-listu nemůžu z časových důvodů účastnit (leda přispívat návrhy). Nechce si to někdo vzít na starost? Třeba ty, Bajo, když jsi tak činorodý. :P
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

A nechceš, Markus, *cough* dať niekomu práva na to? *cough cough* 8)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Editnul jsem ten Wish-list. Cekam pripadne komentare. Tucne hry maji prioritu podle Markusovych pozadavku.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Joe: Copak ty nemáš práva editovat příspěvky na RPG.sk? OK, ty potřebuješ můj oficiální souhlas, že? Máš ho mít. $D

Technická: pohrabej se ve zdroji, pomocí copy&paste si zkopíruj existující anotaci a jenom přepiš potřebná políčka. V řádků odkazů můžou být následující odkazy:
- Domácí stránka (oficiální)
- Články (odkaz na klíčové slovo daného systému na RPG.sk; použij Tento seznam; pokud systém na RPG.sk ještě nemá klíčové slovo, musíš ho vytvořit - přidej tag systému k libovolnému článku, tím se vytvoří. Potom ho zase od toho článku můžeš smazat, klíčové slovo v systému zůstane)
- Překlad (odkaz do Knihovny překladů na RPG Fóru, nikam jinam prosím. Pokud hra není v Knihovně překladů, je třeba ji tam uvést)
- Diskuze (odkaz na "hlavní diskuzi" systému na RPG Fóru, nikam jinam prosím. Pokud diskuze o této hře neexistuje, je nutné ji vytvořit)

Samotný text by se měl vejít mezi 500 a 600 znaků. Lidé mají tendence posílat víc, to je nutné ořezat.

Obrázek je 100px vysoký a široký dle potřeby. Prosím uploadni ho jako přílohu ke článku.

All in all, není to zas taková sranda dávat tam ty anotace $D



------------

Bajo, pár návrhů:
- založ nové téma pro wish-list, který nacpi do HOME prvního příspěvku.
- udělejme to tedy systematicky. Nejdřív ty "důležité" hry a až je budeme mít, rozšíříme to zas o kus dál (např "historicky důležité hry"). Časem se můžem dostat až ke kategorii "jakékoliv hry", ale to ještě potrvá.
- navrhuji, aby každý napsal název hry a potom do závorky uvedl, proč by neměla chybět mezi anotacemi. (existují české články, je známá, atd....)

Můj wish-list:

- Stín meče (domácí publikovaná hra)
- Yrrdehesovo oko (či jak se to píše, publikováno u nás v českém překladu)
- Warhammer FRP (bežně dostupné v kamenných obchodech u nás)
- Čarodej (první publikované slovenské RPG!)

Bajo píše:DnD/ADnD settings - Dragonlance, FR, Ravenloft, Darksun,..
IMHO nepatří do anotací systémů, protože to nejsou systémy, ale "jen" rozšiřující příručky. Jakmile se pustíme na tohle pole, budeme muset psát anotace pro Asterion, Tarii, GURPSovské světy, atd. Doporučuji odložit na neurčito.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Až na to že:

Nemáte práva pristupovať k tejto stránke.

Myslím, že si spomínal, že to chceš uhliadnuť sám 8)
All in all, není to zas taková sranda dávat tam ty anotace

A tomu hovoríš zložité? Pche! Brnkačka!!!
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Zamčeno

Zpět na „Portál RPG.sk“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti