RPG.sk -> Wishlist Clankov

Diskuze o portále RPG.sk v období mezi jeho druhým spuštěním (ve spolupráci s RPG Fórum) a úplným sloučením do nových stránek.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

je tvym cilem "napsat neco o <xxx>" nebo "rict svetu co si Markus mysli o <xxx>"? Prijde mi, ze jedno je recenze, druhe zapisek do blogu.

Mimoto si nejsem jisty, nakolik takovy clanek vzbudi positivni ohlasy.

EDIT: preformulvano.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Popravdě, každá recenze či kritika z definice žánru znamená subjektivní náhled autora, podpořenou argumentací. Viz recenze filmů - recenzenti se kolikrát neshodnou, jestli daný film je levná holywoodská fraška, nebo příjemná změna v mainstreamovém průmyslu. Například.

Alespoň tak nás tu učili na žurnalistice.

V ideálním případě si čtenář najde recenzenta, k jehož názorům má nejblíž, a na toho dá. Takže kéž by recenze psalo víc lidí.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Jo mas pravdu. Bohuzel ale zatim na tom nejsme tak jako RPG.net
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jasně, ale co naděláš?

Na "objektivní" psaní si fakt netroufám - nevím, co je objektivně správné.

EDIT: Nechápejte mě špatně. Nehodlám psát nic ve stylu "XXX stojí za houby, protože jsem to řekl".
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

No nic neslibuju, ale myslím že kritickou recenzi DnD zvládnu, jakože ten systém má dosti svých much. Dlouholetý hráč jsem, takže...
Jen budu asi potřebovat trošku poradit ohledně psaní recenze. S tím mám pramalé zkušenosti. :P

EDIT: Myslím takové ty formální záležitosti.
EDIT2: A asi by to pak bylo na několik stran. NE asi, určitě tak na čtyři a více, podle toho jaký bude limit. Můžu zkusit být výstižný.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

invictus: kludne z toho sprav serial ak sa ti to zda dlhe na jeden clanok :-)
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Markus píše:Já v žádném případě nehodlám psát "objektivní" recenze. Všechno co píšu je čistě subjektivní, zaujatý náhled. Tak by recenze měly fungovat.
Ano, ale neměla by to být zase na just kritika :)

Docela se na to těším.

BTW sepíšeš "Jak na recenzi" jak jsme se bavili u Dreaming Cities?
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

OK. Beru to jako zajímavou výzvu. Já napíšu svojí recenzi a Invictus napíše svojí. Dva různé pohledy - jeden člověka, který hraje 3e dlouhá léta, a mě, kterému se moc líbilo ADnD, ale trojky moc nemusí.

Nechci DnD nijak strhat. Když říkám "kritika", nemyslím tím hledání špíny, ale pokus o co nejvýstižnější pohled na hru (kritika může vyznít i pozitivně). Napíšu sem, co bych asi tak chtěl psát. Třeba to pomůže i Invictovi, který chtěl nějaké rady:

- Chtěl jsem to psát jakoby pro člověka, který DnD nezná. Tj. rozhodně bych nevynechal základní informace typu: "tohle jsou dobrodruhové, co chodí světem a plní úkoly, zabíjejí mostra, sbírají magické předměty". Nám to přijde samozřejmé, ale IMHO jsou i lidi, kteří buď RPG nikdy nehráli, nebo sice hráli, ale s herním stylem DnD se nesetkali (byť jich asi nebude moc)

- Chtěl jsem popsat hru takovou, jaká skutečně je. Odprostit se od veškerých přiklášlení či vlastních herních zkušeností a popsat to, co popisují knihy. Pokud se 90 % textu zabívá kombením postavy a hromaděním magických předmětů, nedělá mi problém napsat: "Hra klade důraz především na kombení postavy a sbírání magických předmětů". Mým osobním pravidlem je, že do recenze nepíšu, jak by se tato hra dala hrát, kdybyste igorovali polovinu pravidel a zbytek si upravili. Píšu, jak by hra vypadala, kdybyste ji hráli takovou, jaká je.

- Dle mého názoru je DnD hodně dobrý systém pro taktizování, kombení a boje. Pokud nechcete dělat nic z uvedeného, tak neexistuje jediný důvod, proč byste měli DnD hrát - takové asi bude celkové vyznění mé recenze.

- Taková rada: považuji za šikovnější, když čtenáři slovi nabídnu interpretaci a možná pár příkladů, než když jen vypíšu pravidla. Takže "DnD má hodně detailní soubojový systém, který se odehrává na čtverečcích, a jeden boj může trvat klidně i hodinu či víc" je lepší než napsat "nejprve hodíte na iniciativu, pak máte na výběr několik akcí, při útoky musíte přehodit cílové AC, atd..."

- Rada: Před recenzí si hru většinou ještě jednou přečtu a dělám si poznámky. Snažím se vystihnout to nejdůležitější. V recenzi to pak vypíchnu. Konkrétních mechanik popíšu jen několik, a to právě jen těch nejdůležitějších - často to ještě zjednoduším. Zbytek většinou nezmiňuji, abych to nepřeplácal.

Ehm... to je asi všechno. Snad to k něčemu bylo,
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Markus píše: - Dle mého názoru je DnD hodně dobrý systém pro taktizování, kombení a boje. Pokud nechcete dělat nic z uvedeného, tak neexistuje jediný důvod, proč byste měli DnD hrát - takové asi bude celkové vyznění mé recenze.
Nad tímhle asi budeme argumentovat, ale počkám si na recenzi.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Hehe, už teď tu argumentaci vidím $D
But nobody came.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Bude vostrá, protože Markusovi jeho názor neberu, ale tohle je s prominutím HO-VA-DI-NA! :)) No těším se na výsledek a hodně.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

JJ, nechme to na článek. bůhví, co nakonec napíšu, ještě jsem ani nezačal... a to musím přečíst 3 knížky. DObrá, jen 2, protože MM jen prolistuju.
Dalcor píše:Bude vostrá, protože Markusovi jeho názor neberu, ale tohle je s prominutím HO-VA-DI-NA!
Jedna z pouček, které nám tloukli do hlavy, je, že recenztent vlastně prezentuje vlastní názor na věc - sice na základě argumentace a snahy o oprávněnou kritiku, ale furt vlastní názor. Takže máš samozřejmě plné právo se mnou nesouhlasit a mít o mých recenzích vlastní mínění.

Což je vlastně dobře - poznej, co je recenzent zač, a dej na doporučení lidí, kteří mají podobné názory jak ty. Takle by to mělo fungovat.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Zkusím to tedy, ale nevím jak na tom budu s časem, takže výsledky očekávejte tak během dvou týdnů.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Dovolil jsem si napsat na úvod tohoto tématu články, které bych si přál já... jsou to samé recenze, které na našem webu ještě chybějí.

Nebojte se vyslovit vlastní pčání, s radostí je doplním do úvodu.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

Mozno idem s krizkom po funuse, ale chcete este tu recenziu PtA? Mozem sa na to pozriet.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Zamčeno

Zpět na „Portál RPG.sk“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti