Portál RPG.sk - o co jde, jak to funguje, kdo se o to stará

Diskuze o portále RPG.sk v období mezi jeho druhým spuštěním (ve spolupráci s RPG Fórum) a úplným sloučením do nových stránek.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10147
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Portál RPG.sk - o co jde, jak to funguje, kdo se o to stará

Příspěvek od Markus » 8. 7. 2007, 18:26

Portál RPG.sk

RPG.sk je portál věnovaný RPG hrám a zaměřený především na českou a slovenskou scénu. Plnou tiskovou zprávu naleznete na portálu, takže to tady nemá cenu opakovat. Spíš bych se raději zaměřil na administrační záležitosti, organizování portálu a spolupráci s RPG Fórem.

Stručně řečeno, RPG.sk by mělo sloužit jako komunitní portál RPG Fóra. Ačkoliv jsme za přípravou podepsáni Crowen a já, rozhodně nejsme "tvůrci" portálu, protože jednoduše nemáme dost času ani kreativity na utáhnutí celých stránek. Berte to tak, že já s Crowenem připravujeme platformu, kdežto za obsah už zodpovídáme všichni.

Kdo se o to stará?
V ideálním případě by obsah portálu měl být tvořen úplně stejně jako obsah Fóra - a sice tak nějak přirozeně, společně, nenásilně. Prostě když budete chtít něco poslat, pošlete to, a je vystaráno. Na RPG.sk je možná až extrémní množství dokumentace, takže dokázat by to měl snad každý. A kdybyste něco nevěděli, ptejte se.

Veškeré organizování RPG.sk má probíha tady, veřejně a kolektivně. Nekonají se budoární schůzky tajného tvůrčího týmu, žádný takový tým neexistuje. Jak si věci dohodneme tady, tak taky budou - takže se nebojte a mluvte o tom. Jestli chcete něco změnit, přidat, ubrat, vylepšit, doplnit... pište o tom, zakládajte nová témata, organizujte to. Stačí jen chtít.

Což mě vede k tomu, že samozřejmě potřebujeme lidi, kteří budou ochotní něco dělat, nikoliv jen o tom mluvit. Po zkušenostech z jiných projektů nechceme zavádět žádný systém redaktorů, zodpovídajících za různé záležitosti. Prostě jestli chcete vytvořit nějakou novou funkci, vezměte si to na starost, založte si od toho nové diskuzní téma, sežeňte si pomocníky a udělejte to. Jestli budete čekat na Markusovo či Crowenovo slovo jako na slovo boží, tak se nikdy nedočkáte. Pracujte samostatně :wink:

Bude samozřejmě nutná nějaká celková koordinace, aby se celý portál nerozpliznul v chaotickou snůšku různorodého čehosi, ale to se vyřeší za pochodu.

Jediný "tým" je čistě technického rázu a jsou to lidi, kteří se starají o programování, udržování či kódování toho, co se tady společně vytvoří. Příklad - představte si, že někdo tady ve veřejné diskuzi zorganizuje a sestaví třeba "Přehled publikovaných herních světů". Technik se tvorby vůbec nemusí účastnit, ten to jenom nakonec na požádání přilepí na stránky. Prosté.

To mi připomíná, že časem pravděpodobně budem potřebovat lidi, kterým dáme moderátorská práva na portálu, aby pomáhali s údržbou - např. schvalováním a řazením článků, kódováním, atd. To ale zatím odkládáme na neurčito, chceme vidět, jak se portál rozjede.

Čím můžete přispět?
:arrow? Novinky
Hlašte prosím vše nové, co se kde šustne. Překlady, nové sysémy, nové číslo časopisu, pořádané akce, cokoliv. Nebojte se hlásit zajímavé a zásadní aktualizace na jiných RPG stránkách. Myslím, že bude dobré naučit se, že když někde vytvoříte něco nového, dáte o tom vědět do novinek. Když nic jiného, zvýší vám to návštěvnost. Formulář Vložit obsah > Novinka je vyplněný asi za minutu.

:arrow? Akce do kalendáře
Portál má kalendář, který je třeba zaplnit. Tak ho zaplňujte akcemi velkými a malými. Otevřené hraní, dívám se vaším směrem :wink: Cony a jiné blbinky jsou snad samozřejmostí. Ale nebojte se uvádět i akce menšího rázu, na které chcete veřejně upozornit.

:arrow? Články na RPG.sk
Publikování vlastních článků snad není třeba komentovat - RPG.sk určitě nabízí pohodlnější prostor pro publikaci než Fórum. Nemusíte se moc zatěžovat se zařazením do kategorií, o to se postarám já.

:arrow? Články na jiných stránkách
Unikátní počin, Databáze RPG článků, se snaží indexovat všechny články o RPG, které se dají najít na našem webu. Zdaleka ještě není úplná, takže se nebojte přidávat články, které tam ještě nejsou. A hlavně - pokud na svých stránkách publikujete článek, hoďte ho i na portál. Opět vám to zvýší návštěvnost :wink: Do databáze se vkládá jen první odstavec (perex) z externího článku + odkaz na původní umístění.

:arrow? Doplňující obsah
Doplňující obsah jsou různé přehledy a seznamy např. dostupných překladů, českých systémů dostupných na webu, atd. Stávající doplňující obsah slouží spíš pro inspiraci, ještě je hodně co doplňovat, takže se do toho klidně pusťte. Rozhodně se dá vymyslet i spousta jiných obdobných věcí, takže jestli máte dojem, že na portálu něco chybí, nebojte se to vytvořit. Např. já (už notně dlouho) chystám anotace RPG systémů.

:arrow? Něco jiného?
Jestli vás napadá něco jiného, založte si nové téma, podělte se o svůj nápad, zkonzultujte ho s ostatními a pusťte se do díla. Rádi bychom, kdyby z portálu RPG.sk byly dynamické, neústále rozvíjené a doplňované stránky. Fantasii se meze nekladou.Na závěr
Portál RPG.sk není ani zdaleka ukončený projekt. Spouštíme ho tak, jak je - jako jakési "funkční minimum", na kterém se dá stavět. Potřebuje hodně péče, práce, snahy, nadšení. Ale je nás tu hodně, tak věřím, že to nějak zvládneme :wink:

Rádi bychom, kdyby se z RPG.sk stal společný projekt celého RPG Fóra. Dovolte, abych vás už asi posté pobídnul k tomu, abyste se nebáli přicházet s novými myšlenkami. A abyste se nebáli vzít si něco na starost a začít to sami dělat. Máme na to tady celou sekci - zakládejte nová témata, diskutuje a...

... no já myslím, že už to všichni pochopili, že :wink:

Těším se do budoucna na to, jak se všechno vyvrbí.
Naposledy upravil(a) Markus dne 8. 7. 2007, 22:28, celkem upraveno 3 x.

Zamčeno

Zpět na „Portál RPG.sk“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host