[2e] Tvorba rasy ze StarTreku

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Uživatelský avatar
Soong
Příspěvky: 55
Registrován: 26. 1. 2009, 10:55
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

[2e] Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Soong »

Zdravim,
potreboval bych poradit od vas, zkusenych hracu FATE, pri tvorbe cizy rasy. Abych pravdu rekl, mam v tom jeste trochu hokej a proto si nejsu jist jestli jsem postupoval dobre.
Jestli dobre chapu tvorbu cizych ras ve FATE tak ty se predevsim delaji pomoci tzn. Specialnich vlastnosti. A tady je ten kamen urazu. Nevim co presne zaradit do Specialit a co do Aspektu. Pokud jsem dobre pochopil princip pridavani Aspektu, tak ten vychazy predevsim ze zivota postavy, proto neni charakteristycky pro danou rasu(oproti specialnim vlastnostem). Navic jsem trochu bezradny ohledne urceni stupne.
No proste skusim sem hodit to, co jsem spachal a prosim aby jste napsali sve pripominky(predpokladam, ze ty zakladni rasy ze StarTreku asi znate). Jako specialni vlastnosti jsem stanovil ty rysy, ktere jsou charakteristicke pro celou jejich rasu a do aspektu jsem dal nejcastejsi povahove vlastnosti nebo ty, ktere by mel mit bezny zastupce dane spolecnosti.

Klingon:
- Specialni vlastnosti:
- Odolny (vyjadruje to, ze klingoni maji vetsinu organu duplicitni ci jinak pojistenou)
- Silny (vetsi sila nez u cloveka)
- Valecník (vyjadruje zpusob zivota a mysleni)
- Agresivni (snadno dava pruchod sve agresivite)
- Aspekty:
- Cestny
- Zdatny bojovnik
- Hrdy

Vulkanec:
- Specialni vlastnosti:
- Silny (vetsi sila nez u cloveka)
- Logicky (vyjadruje zpusob zivota a mysleni)
- Bez emoci (Dusevni vycvik)
- Aspekty:
- Chladny
- Inteligentni
- Vedec

Fereng:
- Specialni vlastnosti:
- Slaby
- Dobry sluch
- Maly
- Aspekty:
- Obchodnik
- Ulhany
- Dobre informace
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Aljen »

Osobne mi chybaju negativne aspekty :)
Okrem toho ze ferengi je slaby... co to znamena?


Je mi trosku otazne ako rozlisis roznych klingonov medzi sebou?
ak som spravne pochopil, rasa automaticky da postave tebou uvedene veci. A teda co jej osobnost osobitost?
Rozlisenie : gunner, medic, diplomat sa sice da ale je tak trosku suchsie

(a inak odporucam skusit v blizkej buducnosti Crepy snov, mnohe z toho co mas sa v tom da krasne a jednoduchsie nasimulovat... a mozno aj vo FATE ... jednoduco tak ze das postave aspekt: Ferengi (ktory mas definoovany tak ako ho uvadzas vo svojom poste))
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Fritzs »

Aljen: kLingoni a Vulkánci nemají moc negativních vlastností. IMO součást mytologie startreku...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Aljen »

Mno ono zavisi od pohladu na
"agresivni" a "bez emocii" ... na tom si moze GM celkom pekne zgustnut a postavu totalne doje... (All hail to Mytko!)

ale ok ... len ma zarazilo ze ferengi maju "slabi" a zvysok nic take do oci bijuce
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Peekay »

Viem si predstavit hned niekolko sposobov, ako zo "slaby" spravit vyhodu.

(ked som to zvladol s chybajucou rukou... :P)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Pieta »

Soong píše:potreboval bych poradit od vas, zkusenych hracu FATE, pri tvorbe cizy rasy. Abych pravdu rekl, mam v tom jeste trochu hokej a proto si nejsu jist jestli jsem postupoval dobre.
Nejsem zkušený hráč FATE a vlastně vůbec nevím, jak se tam "správně" mají dělat rasy...
Ale FATe mi přišel vcelku minimalistický, takže bych si dovedl představit, že by klingon měl prostě aspekt "Klingon", pod čímž si fanda startreku hned dokáže představit řadu výhod i nevýhod, a pro nefandy/menší fandy se dá sepsat menší odstavec, který to shrnuje (jak už ostatně psal Aljen). Samozřejmě pak nikdo hráčům nebrání si brát další typicky rasové aspekty, aby dali najevo, že jsou v něčem typičtí, nebo to platí ještě víc, než je obvyklé, nebo že jenom stojí o to, aby se jejich postava takovým způsobem projevovala. Tj. klingon, který si vezme Čestný, opravdu stojí o to, aby jeho postava stála na cti, zatímco klingon, který si vezme Hrdý válečník a Agresivní, se evidentně chce zaměřit na něco úplně jiného. (:
Peekay píše:(ked som to zvladol s chybajucou rukou... :P)
Minmaxer! Munchkin!
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Joe »

Soong,

ide ti primárne o rasy ako také, alebo skôr o NPCčka, teda nehráčske postavy?

Ak ti ide o generické rasy, od ktorých môžeš ďalej odvodzovať postavy (PC aj NPC), tak by som začal s dvoma-troma rasovo špecifickými aspektami, spoločnými pre všetkých príslušníkov danej rasy.

Klingon
Hrdosť a česť!, Bojovník telom i dušou, Tvrdý ako skala!

Vulkánec
"To je jediné logické východisko!", Neprejavujem svoje emócie, Vulkánsky nervový hmat

Ferengi
Slizký bastard, "Nic není důležitějšího, než tvé zdraví... samozřejmě s výjimkou zisku.", "Poškrabkaj mi moje uši..."


Potom môžeš pridávať ďalšie aspekty, ktoré vystihujú tú-ktorú postavu.

Ak to bude hráčska postava, tak ju normálne vytvor podľa pravidiel s tým, že tieto tri rasové aspekty už bude postava mať a k nim pridáš ďalšie podľa jej charakteru + vhodné schopnosti. Nehráčskej postave bude možno stačiť jeden-dva ďalšie aspekty a viac nič (nezabudni, netreba do hry vnášať príliš veľa aspektov, pretože bude mať GM problém s udržaním prehľadu o nich a vôbec ich zapojením do hry). Ak teda nehráčskej postave dáš jeden ďalší aspekt, ktorý vystihuje situáciu, v ktorej s ňou hráči budú jednať/bojovať/rozprávať, zasadíš ju presne do danej situácie. Ak to potom bude nehráčska postava, ktorú postavy stretnú aj neskôr, môžeš jej kľudne pridať ďalší aspekt podľa predchádzajúceho vývoja (ale samozrejme nemusíš). Nehráčskym postavám nedávaj schopnosti, nie je to také podstatné.


Je samozrejme treba odlíšiť aspekty od schopností. Myslím, že "špeciálne vlastnosti" tak, ako sú v pravidlách napísané, si možno pochopil inak. "Specials" z originálu sú totiž všetkým, čo je mimo postáv - predmety, nakúpený tovar, príšery, zvieratá a podobne. Nič také ako "špeciálne vlastnosti" v pravidlách explicitne popísané nie je.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Soong
Příspěvky: 55
Registrován: 26. 1. 2009, 10:55
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Soong »

Pieta píše:Ale FATe mi přišel vcelku minimalistický, takže bych si dovedl představit, že by klingon měl prostě aspekt "Klingon", pod čímž si fanda startreku hned dokáže představit řadu výhod i nevýhod, a pro nefandy/menší fandy se dá sepsat menší odstavec, který to shrnuje (jak už ostatně psal Aljen).
Vidis to me nenapadlo. Tohle by asi vyresilo spostu mych problemu a ostatnim by to taky pomohlo(ten sepsanej popis).

Joe píše:ide ti primárne o rasy ako také, alebo skôr o NPCčka, teda nehráčske postavy?
jde me bohuzel o oboje. ale spis pro ty hrace, aby vedeli so muzou od postavy cekat pri prvotni volbe dane rasy.
Joe píše:Ak to bude hráčska postava, tak ju normálne vytvor podľa pravidiel s tým, že tieto tri rasové aspekty už bude postava mať a k nim pridáš ďalšie podľa jej charakteru + vhodné schopnosti.
Tak nejak jsem to chtel udelat. Jinak ty tvoje aspeky jsou presne to, co jsem mel na mysli. Diky moc :wink:

Diky i ostatnim za cenne rady a pripominky. Pokud vas neco napadne tak to sem jeste pripiste.

Jeste bych se chtel zeptat. Skouseli jste nekdo hrat FATE primo zasazene do sci-fi(nejaka obdoba ST ci SW)?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Bifi »

Ak majú mať výhody/nevýhody aj nejaký iný mechanický efekt než len to, že sú to skilly/aspekty (teda napr. regenerácia, odolnosť, vulkánsky chmat a pod.) tak ich treba poriadne premyslieť a snažiť sa nevyrobiť subsystémy odlišné od základnej filozofie a mechaniky FATE.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Joe »

Nie je za čo!

Bifi má point, netreba zbytočne vytvárať niečo, čo bude "mimo systém". Práve napríklad v tých mnou spomenutých aspektoch sú tak plusy, ako aj mínusy v jednom.

To znamená napríklad "To je jediné logické východisko!":

- ako plus je možné aspekt využiť v kritickej situácii, kedy iní panikária, ale vulkánec si zachová chladnú hlavu a logicky vyberie to pravdepodobne najlepšie riešenie
- ako mínus to môže byť použité práve pri riešení problému, ktoré sa síce môže zdať najlogickejšie, ale nemusí byť to najsprávnejšie možné (teda bude pre postavy nebezpečné/nevýhodné...)

Takisto "Slizký bastard":
- ako plus pri vyjednávaní s ľuďmi podobného razenia
- ako mínus pri dôveryhodnosti voči niektorým protivníkom (Odo-Quark anyone? 8) )


Ak ťa zaujíma scifi (nie priamo Star Trek) vo FATE, existuje napríklad Starblazer Adventures podľa anglických sci-fi/fantasy komixov, alebo Diaspora (hard-sci-fi podľa systému Traveller).
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Bifi »

Ja hovorím o špeciálnych schopnostiach:

Odolnosť môže napríklad znamenať viac wound-boxov - ale koľko a akých?
Prípadná regenerácia asi bude znamenať rýchlejšie mazanie zranení - ale ako?
Vulkánsky chmat sa trebárs dá použiť ako normálny bojový skill (ak to dáva zmysel, teda Vulkánec stojí tesne pri obeti a ona sa nebráni lebo to nečaká, možno je potrebný hod na nenápadnosť, bluff alebo tak), ale ak má fungovať ako paralýza, tak o koľko musí uspieť? (a proti čomu hádže?)

Ale to sú asi jediné problematickejšie zo Soongovho zoznamu, všetko ostatné sa dá poľahky riešiť ako tradičné aspekty alebo skilly (ako uvádza Joe).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Joe »

Tak tak, trochu som po prvej vete hneď odbočil 8)

To čo si uvádzal, je samozrejme omnoho lepšie použiť ako obyčajný aspekt pri hodoch, než vymýšľať systémovú aplikáciu. Teda ak sa Soongovi s tým chce paprať, môže to skúsiť - a FATE mu to poľahky dovolí. Len musí zostať konzistentný a nejako to vybalansovať (čo by znamenalo vytvoriť aj iné bojové efekty k Nervovému hmatu alebo zaviesť Odolnosť ako všeobecnú charakteristiku a pod.).
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Fritzs »

Bifi: Odolnost bych použil jako samostatný skill, regenerace je jednoznačně aspek, jehož spálením si může postava rychle uzdravit, a vulkánský chamt bych zahrnul pod skill "hand-to-hand"...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Sammael »

Daleko viac by mi prislo lepsie pouzit pri vulkancovy logik, kulturna vyspelost, jednoducha telepatia, sebaovladanie a chladny by som zamenil za potlacanie emocii {pretoze su velmi emotivnou rasou len to neprejavuju}, dalej snad vegetarian,vulkanske brandy, Tuvok{ako kontakt alebo priatel}, paranoja, nekontrolovatelny hnev {aj to niekedy posadne vulkanca}, ritual Kolihnar{na potlacenie ostavajucich emocii} . Star trek a celkovo rasy by som zalozil na zvlastnostiach. Vulkani maju svoj mind trick {mind melt}, kedy vie shareovat skusenosti, spomienky a vedomosti s dotycnym, na to je potrebny fyzicky kontakt {aj ked bol videny pripak kedy to nebolo potrebne ale ten je ojedinely}. Rovnako maju Katru, ale to by som na zaciatok nejako neaplikoval :D , no a co je dolezite vulkanci maju svoj charakteristicky hmat, po ktorom obet strati vedomie.

Ponukol som ti radu aspektov, ktore mozes pri vulkanskych postavach pouzit aby neboli rovnake. Dufam ze som ti pomohol. Bol som clenom trekies ale bol som este zasran a teraz na tieto veci pozeram uz len so spomienkou. Vela veci mi ostalo a ked ta zaujima ako sa do fate spracuvavaju rasy, skus pozriet stories of the empire alebo si pozri ocel a plamen tam teraz v stredu prispejem jednou rasou a postavami ktore danu rasu reprezentuju.

EDIT: Kludne sa podla mna drz fate, pre star trek je Imho fajn, pretoze tam naozaj potrebujes velku volnost pri konstruovani postav a ras. So zvlastnostami sa hraj, skusaj ich testuj. Kludne si vymysli bonusi a skusaj ich, potom si ich uprav aby neboli nepouzitelne alebo naopak overpowered.
Ak ti mozem poradit, vezmi si nejaku prirucku s popismi ras a postav, napis si vlastnosti, veci, postavy, mena ktore sa vyskytuju u danej rasy alebo postavy a hned dostanes ponuku aspektov na ktorej sa da staviat.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Tvorba rasy ze StarTreku

Příspěvek od Bifi »

Dať Vulkáncovi aspekt "nekontrolovateľný hnev" znamená, že ho v hre bude nekontrolovateľný hnev popadávať častejšie než iné postavy (ktoré taký aspekt nemajú), takže by to malo presne opačný efekt.

Brandy, rituály a podobne sú možno zaujímavé, ale v zásade nepodstatné keďže postava bude mať max. 3 rasové aspekty (spolu tak max. 7 aspektov, lebo inak je už neuchopiteľná hlavne pre GMa).

EDIT: Inak aspekt "Vulkánec" je asi najelegantnejšie riešenie, ale ak má v hre hrať rasa význačnú úlohu (čo asi má), mal by mať hodnotu viac ako jeden štvorček, lebo sa zaškrtne v prvej scéne a odvtedy sa po celý zvyšok sedenia využíva len negatívne. :(
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů