[2e] Startovni vybaveni

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

[2e] Startovni vybaveni

Příspěvek od Sosacek »

na jedne wikine jsem nasel hezkou ukazku vhodneho startovniho vybaveni pro FATEovni postavy. rikate si, ze je to jedno, a ze to nema smysl resit? nevadi, takhle se mi to fakt libi, takze to sem popisu:

jde o to, ze kazda postava by mela mit nejakou vecicku (par drobnosti, nejakou zbran, adt), ktera nejak odrazi ten aspekt.

Takze holka s aspekty

Slechticna [] []
Cmuchalka []
Jedi []

bude pobihat kolem s diplomatickym pasem, vicemene neomezenou kreditkou a rodinnym prstenem; sadou knizek ke kterym by rozhodne nemela mit pristup; a svetelnym mecem.

jde o takovy prodlouzeni uvazovani "co by s sebou tak mohla tahat takova postava", takze clovek muze pomerne snadno skoncit s vybavenim ktere podporuje koncept postavy.

ne?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Jo!
Na to sú aspekty veľmi dobré. V iných hrách síce môžu na to slúžiť schopnosti alebo prednosti/nedostatky postáv, ale vo FATE je to také viac flavor-friendly.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Jo to je dobrý, pěkný, vychytaný!
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Sosi, díky za echo, nápad je to pěkný. A hlavně je to děsně kchůl. Myslím, že to začnu zcela nekriticky využívat :D
Uživatelský avatar
Pegas
Příspěvky: 160
Registrován: 8. 4. 2007, 22:03

Příspěvek od Pegas »

OK - startovní vybavení - a řešíte vybavení taky nějak v průběhu hry ? Peníze a tak? nebo to stále odvozujete podle aspektů
omlouvám se, jestli je tahle otázka moc blbá, nemám s FATE zatím herní zkušenost a na tu první bych se rád co nejlépe připravil
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

To vůbec není blbá otázka - naopak, je pochopitelná, pokud ses nikdy s ničím podobným nesetkal.

Mám-li mluvit za sebe a soudě podle všech, se kterými jsem Fate hrál: Ne, vybavení se vůbec neřeší.

Ale radši to trochu rozvedu. Já osobně jsem si zvykl (nejen ve Fate, ale i skoro ve všech jiných hrách) vybavení neřešit. Nechci po hráčích, aby si před hrou sepsali seznam svých věcí. Místo toho je nechám, aby si v průběhu hry volně vymýšleli, co jejich postava má u sebe. Takže hráči říkají věci jako "sáhnu do kapsy a vyndám paklíče" případně "počkejte, v autolékárničce mám nějaký obvaz", aniž by se do té chvíle nějak řešilo, jestli paklíče či obvaz mají. Pokud takto vymyslí nějakou drobnost či věc, kterou by jejich postava mohla mít logicky u sebe, nechci po nich ani bod osudu. Jestli ale vymyslí něco většího (v kufru vezu brokovnici), nebo vytáhnou něco nepravděpodobného (jéje, vysokoškolský profesor má v kufříku šroubovák), nechám je zaplatit jeden bod osudu.

V závislosti na žánru hry je ale i nějaké "speciální vybavení", které už zaznamenávám. Takže ve fantasy by to asi byly zbraně a zbroje, v hororu počet nábojů (kterých je vždycky málo), v okultní hře nějaké magické sošky, v survivalu koně atd. Každá postava tak má třeba dva nebo tři předměty, které sleduje. 2-3 sledované předměty bohatě stačí a rozhodně bych se zabýval jen důležitými předměty, jejichž ztráta či nepřítomnost může hodně pomoct atmosféře v daném žánru.

Celkově bych řekl, že předměty záleží na citu herní skupiny. Musíš si uvědomit, že předměty ve Fate nemají žádné statistiky (cena, bonusy k hodům, speciální schopnosti...), jako je běžné třeba u Dračáku nebo DnD, a proto není moc důvodů se jimi zabývat.

Jako hráč si ale občas píšu seznam vlastního vybavení. Ani to nedávám Pánu hry, mám to jenom sám pro sebe. Zjistil jsem, že to na mě působí jako dobrá inspirace. Když se moje postava dostane do nějaké šlamastyky, podívám se na papír a všimnu si třeba, že s sebou tahám sadu pitevních nožů (postava patologa). Hned se mi potom lépe vymýšlí, co dělat. I tady platí, že méně je někdy více, a proto bych takovéhle předměty bral jako koření, se kterým se to nemá přehánět. Sosáčkův návrh na to, aby se ke každému aspektu pojil jeden předmět, mi přijde velmi rozumný.

Odpověděl jsem ti dostatečně?
Uživatelský avatar
Pegas
Příspěvky: 160
Registrován: 8. 4. 2007, 22:03

Příspěvek od Pegas »

jj... díky $;:)
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Markus: Si mysim, že ty náboje z hororu by šli řešit pomocí FATE pointů (těch neni nikdy málo)...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Pegas: Ve FATE můžeš řešit vybavení jako kdekoliv jinde, obecně existuje několik základních přístupů:

Exaktní mám u sebe TO a TO a TO a TO a TO a váží to tolik a stálo mě to tolik a mám to TAM a TAM... (DrD, SR)

Balíčkový Tenhle systém neřeší, co konkrétně má postava u sebe, ale co má u sebe orientačně. Palebný balíček tudíž bude (dle zdrojů postavy) zahrnovat třeba dvě pistole, samopal, náboje a zásobníky, Lékařský balíček zase obvazy, věci na šití ran, náplasti. možná nějaký adrenalin... Explozivní balíček zase bude zahrnovat C4, nějaké ty granáty...
Balíčky se řeší jen speciální vybavení, obyčejné věci (švýcarák) se neřeší.

Předpokladový Dá se předpokládat, že tahle postava u sebe tohle mít může, takže pokud chceš, tak to máš...

Volný: Předpokládá se, že hráči sami řeknou, co u sebe jejich postavy mají, a budou se při tom držet zdravého rozumu. ST sleduje/doptává se jen na nějaké specialitky (Artefakt Totální Anihilace apod.)

Osobně jsem zjistil, že s aspoň trochu rozumnými hráči je nejlepší posledně jmenovaný systém, protože hru nejméně zdržuje a nijak jí neomezuje.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Goblin »

Rozhodně budu chtít po hráčích počítání nábojů, když už jsem vymyslel dovednosti šípařství a nábojářství. A to nejen v hororu. :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Sirien píše:Osobně jsem zjistil, že s aspoň trochu rozumnými hráči je nejlepší posledně jmenovaný systém, protože hru nejméně zdržuje a nijak jí neomezuje.
Mně by omezil možnosti zápletky - to že musíš pronést / zahodit nabít posledním zásobníkem jedinou pistoli může být dost důležité, stejně jako jestli máš po prolézání kanály a vyhrabání ze zřícené budovy u sebe čistý obvaz, a nebo co uděláš s vysílečkou v kufru, když utíkáš před tsunami ...

Když vybavení není důležité, je zbytečné ho řešit, ale někdy může být dost důležité, jestli máš v kapse čistý kapesník nebo dámký kapesníček od krve.
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus »

Goblin píše:Rozhodně budu chtít po hráčích počítání nábojů, když už jsem vymyslel dovednosti šípařství a nábojářství. A to nejen v hororu.
ano uctovnictvo je nutna sucast kazdeho spravneho RPG $D
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

RPG je jako fyzika - vždy je nutné vědět, co lze zanedbat.

Pochybuju, že někdo v RPG počítal třeba zápalky, nebo cigarety. Stejně jako je nepočítají lidé v běžném životě - dokud nemáš poslední dvě cigarety na tři lidi, nebo poslední tři zápalky na celý strašidelný dům.

Stejně je to s náboji - když máš plný batoh nábojů, je jedno zda jich je ve skutečnosti dvě stě nebo dva tisíce, stejně to nevystřílíš. Ale když o batoh přijdeš při pádu z vrtulníku, sebereš se ze země, najdeš kulomet a smutně koukáš na prázdný pás a deset posledních nábojů, je načase počítat - a házet si na umění střelby, protože zrovna tenhle kulomet umí střílet jen dávkou.

A myslím, že takto se dá hrát kdekoliv bez ohledu na systém - prostě vybavení je dostupné, pokud nejde o situaci postavené na dostupnosti nebo nedostupnosti tohoto vybavení.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Jerson píše:(...) vybavení je dostupné, pokud nejde o situaci postavené na dostupnosti nebo nedostupnosti tohoto vybavení.
:clap:
Jerson píše:RPG je jako fyzika - vždy je nutné vědět, co lze zanedbat.
Áno, ale v rôznych hrách a pre rôznych ľudí je tá hranica inde.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

To bez debat. Jen jsem si vzpomněl, jak jsem svého času v Shadowrunu nakupovali pásy po 1000 nábojích a já pak za celou dobu střelil tři krátké dávky. Někdy se dá hrát i na to, že je po ruce auto nebo ledadlo, jindy se hraje na poslední sirku. Nicméně říct dopředu "tato postava má kdykoliv přístup k letadlu, které může volně využívat" nebo "budete počítat každou sirku, protože někdy může být důležitá ta poslední" je podle mě zbytečně omezující v jakémkoliv typu hry.
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů