[2e] Neoficiální errata k Fate

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

A čo keby každá postava dostala automaticky navyše dva rasové aspekty na začiatku hry?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Goblin »

Pořád mohou být tací, kteří do rasy investovat nechtějí. Resp. Chtějí být lidmi, ale neradi by to nějak rozmazávali. Volné aspekty jsou fajn, ale ani o ně, ani o rasy mi nejde. Mě spíš štve, že na stupnici hodnocení aspektů je na pozici 0 černá díra...
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

To je preto, lebo si aspekty predstavuješ ako stupnicu. (Tá stupnica, čo existuje, je viac-menej iba pomocná. Dokonca v tretej edícii neexistujú viacnásobné aspekty.)

FATE sa nehodí na sim hru. Ak ide o občasný color, že niekto je elf - whatever, OK. (Nie všetko, čo je v SIS, musí byť aj v mechanikách, to je snáď jasné. Naposledy sa o to pokúsil GURPS a nemyslím si, že tak niekto hrá.) Proste ide o to, že ak identita elfa má byť dôležitá pre príbeh, má to byť formou aspektu. Môžeš prípadne vymyslieť, že v nejakej situácii/prostredí postava automaticky dostáva aspekt "elfský bastard" - Ty ho môžeš negatívne vyvolať, ona raz pozitívne.

Nulový aspekt je IMHO tak trocha mimo logiky, akou je FATE vybudovaný.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Gobline, pokud ti jde jen o to, vnést do hry prvek toho, že je postava elf, i když to hráč nehodlá častěji rozmazávat (nemá aspekt), tak bych to neřešil. Prostě to udělej - nemusíš za vše, co vneseš do hry, platit hráčům FP.

Naopak kdyby postava aspekt "elf" měla, znamaná to, že hráč chce tuhle svou charakteristiku do hry přivádět často a třeba na ní i stavět zápletky.

S tou metamorfózou: mně to přijde jako třeba když nějaký mladý člověk ignoruje nějaký patriotismus/nacionalismus. Jednoho dne se ale probudí a uvědomí si, že mu na jeho národu/zemi/rodném městě záleží víc, než na jiných věcech. Prostě získal aspekt "patriot". Podobně to může být s tím elfem - žije ve vícerasové společnosti, ale jednoho dne si uvědomí, že je z elfského rodu, až když se tomu nebude bránit, tak může rozvíjett své vrozené vlohy.

Pokud by se vzpíral svému rodu (elf, Čech, ...) měl by podle mě mít nějaký negativně vymezující aspekt ("černá ovce", "Proč jen musím být elf?").
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Příspěvek od Antharon »

ak chces aby to ze je postava elf bolo implicitne, tak nie je ziadny problem, popise sa ako elf a basta, tym to konci...
Ak si ale vezmes elf ako aspekt, mozes jednak cerpat vyhody ako charizma, mudrost, obratnost, nocne videnie, citlivy sluch, nesmrtelnost a podobne a zaroven ale budes musiet pocitat s negativnymi vyvolaniami, ktore ti tym padom budu davat fate pointy, kazdopadne aspekt by emal byt automaticky, pretoze dobry hrac na aspekte ziskava ci uz to je pozitivny, alebo negativny.
Kazdopadne tvoja nulta uroven aspekt mi pride uplne nepotrebna, pretoze okrem toho ze to tam je napisane to vlastne nema ziadnu mechaniku.
Skratka, rovnako by to fungovalo, ak by ste sa dohodli, ze je to elf, ale nie je nijak extremne elfsky a su pre neho typyckejsie ine veci
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Goblin »

boubaque: Zpětné uvědomení si, že "jsem vlastně elf" by mohlo docela pocuchat herní atmosféru, snad kromě případu, že by postava žila v čistě elfské společnosti a neměla s čím srovnávat. Ale konečně- elf není ten nejhorší případ, protože od člověka jej navenek odlišuje jen pár kosmetických rozdílů, ale uvědomíš-li jsi, že jsi vlastně adoptovaný trpaslík ("To vysvětluje, proč z lidského obličeje vídám nejvíc nosní dírky."), může to být mimo komediální žánr trochu nevhodné.

Antharon: Máš pravdu, že nultý aspekt nepotřebuje většinu mechanik (resp. všechny, které nějak počítají s FP. Nula je nula). Mohou být ale užitečné pro jemnější vykreslení postavy, obzvláště ve vztahu k vnějšímu světu (který je ve FATEu trochu zanedbán), aniž by ji učinily silnější. Ano. Postava se prostě může určitým způsobem popsat, ale ve chvíli, kdy jí její popis začne překážet může dojít k rozporům. Nic se nestane, když se dva tři potenciálně důležité (především ty neměnné) rysy zapíšou k aspektům, nebo alespoň někam na kraj bez aspektových políček. Minimálně je to dobrá pomůcka pro PH, protože se "vyvolávají" výhradně z jeho iniciativy (a jejich negativní vyvolání bývá natolik mimo kompetence hráče, že by bylo opravdu hloupé je potlačovat). Další využití nulových aspektů (které mě k nim vlastně původně přivedlo) je při tvorbě CP, monster, ale i jiných herních objektů aspektovou mechanikou. Obzvláště "nízkoúrovňová" jsoucna jsou bez nich strašně hrubá a neefektní. S nulovými aspekty rychle vytvořím poměrně podrobný popis (či živý dialog), aniž bych si musel připravovat ke každému zombíkovi životopis.

Možná je trochu proti myšlence aspektů, zabývat se i tím, co není aspektově důležité. Musím se ale přiznat, že mi ve FATU pár pravidel chybí, a tak se je snažím doplnit.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Goblin: chápu, ale myslím, že to řešíš zbytečně složitě. (malá odbočka) Četl jsem teď pěknou esej od U. Eca, která říkala, že text si sám vybírá své interpretace (a také misinterpretace)... (konec odbočky) A ty vlastně říkáš, že postava a její popis si vybírá své potenciální aspekty (a některé potenciální aspekty zakazuje). S tím souhlasím. Popisovat postavu celou dobu jako elfa a pak mu jednou dát aspekt "trpaslík" bude většinou působit přinejmenším hodně divně.

Ale Fate snad nezakazuje popis postavy, ze kterého se později můžou přivádět aspekty, Fate jen mechanicky znázorňuje nejvýraznější rysy postavy, ty málo výrazné jsou pro něj jen omáčka, která sice může mít svou hodnotu, ale pro příběh (EDIT: a hlavně systém) je to podružné.

Prostě aspekt "elf" pro mě není "příslušník elfího rodu" (to jsou ostatně všichni elfové, nic výjimečného), ale "elf jak se patří", tedy takový, který i mezi elfy má přívlastek "pravý elf". Pak může mít (i když snad jen v komediálním žánru) aspekt "(pravý) elf" třeba i trpaslík nebo jeskynní troll ;)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jonka »

Já bych Goblina v jeho snaze o nulté aspekty podpořil. Je to ohýbání systému ale je to ohýbání směrem, který je evidentně jemu prospěšný, takže proč ne.

Takže ty aspekty by byly vlastně jenom takovým popisem, který by byl zapsaným na papíře? Jako důležité věci o postavě, které nemaji mechanický efekt aspektu? To by podle mne mohlo byt zadarmo libovolný (přiměřený) počet.
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Goblin »

Určitě budou zadarmo a nejspíš i dobrovolné, nicméně závazné. Jejich počet by závisel na požadavcích na podrobnost postavy. Nezlepšují hody, ale někdy mohou znamenat, že si na nic házet nemusíš, nebo naopak postaví postavě do cesty nějakou překážku, kterou nějaký rutinní hod představuje. Tím myslím to, když říkám, že jej PH vyvolává pro efekt. Až se pak elf setká s CP s aspektem Nenávidím... či Miluji elfy, PH bude vědět , jak reagovat. A zatímco by postava s klasickým aspektem elf mohla diplomaticky přehazovat rasismus CP teprve po překonání svého vlastního aspektu pomocí FP, Elfovi s nulovým aspektem by nedělalo problém svůj původ zapřít. A zatímco by Slušnému a lepšímu elfovi stačilo (v extrémním případě) ke vstupu do střežené budovy odškrtnout aspekt, aby jako na potvoru držel hlídku jeho sourasovec(?), jehož náklonnost by si snadno získal, průměrný elf by musel doufat v to, že mu PH toho elfa do dveří sám postaví.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Příspěvek od Antharon »

mno, s tým uvedomením som myslel skôr niečo iné, predstav si postavu, je to mladý elf, žijúci v rôznorodej spoločnosti veľkomesta, má priateľov a žije vlastne ako každý iný...
OK, tu by to bol nultý aspekt, ale povedme si narovinu, nepríde mi to že je elf o nič dôležitejšie ako veľkosť jeho topánok...
V niektorej fázi však spozná elfské knieža, ktoré mu ukáže, aká je krása a moc jeho rasy, náš elf na ňu začne byť hrdý, bude sa správať ako elf, bude vznešený, elegantný, na druhú stranu aj arogantný a tak nejak povznesený nad svetské problémy. A tu je už na mieste vziať si ako aspekt "Vznešený elf" a tak z toho bude mocť čerpať ako PJ, ktorý na jeho arogancií bude mať bangy, tak hráč, ktorý to využije aby vykorčuloval z problému.

Na druhú stranu taký nulový aspekt mi príde ako príťaž pre systém a hráčov.

Podstatne jednoduchšie mi príde spraviť si charakter napríklad takto:

Aspekty:
Pirát
"Rum Bum Bum"

Dovednosti:
Prežitie 1
Bitka 1
Plávanie 1
Šerm 1
Alkoholizmus 2
Pistole 2

Popis:
-mladý
-elf
-sirota
-má nôž menom Malý Ježíš

Skrátka spraviť si osnovu, kde su vypichnuté veci, ktoré sú u postavy faktom ale nie dosť výraznym na to, aby bol dejovo zaujímavý.. Poprípade ich časom presunúť medzi aspekty...

Napríklad tu by šlo o malého elfa, na druhú stranu s elfom má len pramálo spoločné a čo do komunity je to skrátka "pirát"
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
LZJ
Příspěvky: 629
Registrován: 25. 8. 2004, 14:34
Bydliště: Doksy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LZJ »

Mít popis postavy, který obsahuje víc než pravidlové atributy (Aspekty, Dovednosti a Speciality), se určitě může hodit.
Když jsem spoluhráčům připravoval charsheet, tak mi vyšli tři podobné kolonky:
- Popis (vzhled, původ, národnost, povolání, atd.)
- Motivace a cíle
- Majetek a vybavení
Všechny jsou na to, aby volným textem nějak popsali možnosti a vlastnosti postavy. S tím, že něco v dovednostech a aspektech se pak projeví to, co hráč považuje za důležité.
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Goblin »

Na Antharonově příkladě je vidět, že nulté aspekty mohou být dobrým způsobem jak obohatit nízkoúrovňovou postavu. Nicméně bych je radši používal téměř výhradně na PODSTATNÉ vlastnosti postavy (narozdíl od důležitých), tedy ty blízké její podstatě. Mládí je na pováženou, ale ten nůž je opravdu vnějším faktorem. Průměrný aspekt vyjadřující něco vnějšího je prakticky zbytečný. Jde hlavně o to, aby hrdina nevypadl z nějaké kategorie jen proto, že do ní neinvestoval aspekt. Tedy aspekty ras, nemrtvosti, astrálnosti, cokoliv je důležité z pohledu světa, ale z nějakého důvodu ne z pohledu hráče.
cestmirybka
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 7. 2009, 11:41

pravděpodobnost u statických a dynamických zkoušek

Příspěvek od cestmirybka »

Spočítal jsem si, že dle pravidel (verze 2.1 CZ, s. 9-12) příliš neodpovídá pravděpodobnost u statických a dynamických zkoušek. Respektive hlavně u stupňů: obstojný, výrazný a perfektní.
(Pokud počítáme s pastí v úrovni dovednosti či stejnými stupni dovedností "soupeřů").
Abych to ilustroval konkrétně, tak to napíšu jednotlivé stupně po řádcích (na následujícím bude hlavička):
stupeň; statická: MÚ = %; dynamická: MÚ = % (MÚ - míra úspěchu, % - pravděpodobnost, že hodím alespoň tuto MÚ)
minimální; 0 = 61,73; 0 = 58,44
dostačující; 1 = 38,27; 1 = 41,56
obstojný; 2 = 18,52; 2-4 = 26,08
výrazný; 3 = 6,17; 5-6 = 2,39
perfektní; 4 = 1,23; 7+ = 0,14

Ve výsledku to znamená, že obstojný úspěch u statické zkoušky je snažší dosáhnout než u té dynamické (v poměru "obtížnosti" 1:1,41) a tudíž má vlastně i menší hodnotu. U výrazného a perfektního je tomu naopak (poměr je 2,58:1 a 8,78:1), takže takové míry úspěchu jsou daleko vzácnější. Ale výrazy (slovní ohodnocení) zůstávají stejné :>:o/

Rozdíly vychází z různého počtu kostek (4 a 8). Dají se zminimalizovat přisouzením jiné míry úspěchu (tedy o kolik je třeba přehodit), což pravidla (verze 2.1 CZ, s. 12) umožňují.
Trošku jsem si započítal a nejlépe (nejblíže statickým) vyšla následující MÚ u dynamických:
stupeň; dynamická: MÚ = %
minimální; 0 = 58,44 (tady se to neliší)
dostačující; 1-2 = 41,56 (a tady je stejná pravděpodobnost)
obstojný; 3 = 14,13
výrazný; 4-5 = 6,45
perfektní; 6+ = 0,69
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Neoficiální errata k Fate

Příspěvek od boubaque »

cestmirybka: máš to pěkně spočítané a vychází ti tak, že jsou si oba druhy hodů už víceméně rovnocenné, ale měl bych k tomu dvě poznámky ;)

V těch pravidlech se taky píše, že autoři nejdřív vymysleli tabulku pro dynamické zkoušky a až pak (podle ní) pro statické. To znamená, že by možná bylo příhodnější snažit se upravit pravděpodobnosti tabulky statických testů ... což ale chápu asi moc nejde :)

A hlavně, řekl bych, že ta rozdílnost není na škodu: U statických zkoušek jde nejčastěji o jeden hod, zatímco u dynamických jde často o sérii hodů. Takže v prvním případě nevadí větší šance na výrazný úspěch, ale v druhém případě by mohl výrazný úspěch ukončit zápolení dřív, než stačí trochu vygradovat, a proto mi přijdou menší pravděpodobnosti v pořádku.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Neoficiální errata k Fate

Příspěvek od Markus »

No, nevím sice, co zamýšleli autoři jako "normál", ale mít ve výsledcích stupeň s pravděpodobností 0,14 % je vážně debilita. Nebo spíš totální zbytečnost.

EDIT: Myslím rychleji, než píšu. Teď mi došlo, že to všechno nebude tak jednoduché. Prakticky každý hod ve FATE totiž bude upraven pomocí aspektů nebo osudu... je dost možné, že některé kostky se budou přetáčet a hodnoty dost rapidně měnit. U dynamických hodů (bože, to je hloupej termín), navíc přetáčejí dva lidi na protějších stranách. Z čehož plyne... ehm... teď nevím, co z toho plyne... když můžou dva lidi přetáčet hodnoty, co je lepší? Mít Gausovu křivku soustředěnou víc do středu, nebo ji mít víc zploštělou tak, aby extrémy byly pravděpodobnější?
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti