Tředí edice Fate

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Novinky ve FATE 3

uff. co jsem zatim nasel, tak

1) zebricek je konzistentnejsi (predtim byl trochu chaos v tom ze dovednost do ktery se vrazi 1 bodik je na stupni 0)

2) aspekty nemaji stupne a neodskrtavaji se. taky je zmimeno ze pokud dostane postavu aspekt do potizi, ma na to hrac upozornit GM a dostat bodik. je tu normalne psano ze hrac si muze rict "tohle mi ted zkomplikuje situaci, navalte body" a je to normalni. (ale samozrejme se ceka ze mu ji to skutecne zkomplikuje)

3) positivni vyvolani aspektu stoji bod osudu, ale ma stejny efekt jako predtim (+2 nebo prehozeni).

4) lze aktivovat cizi aspekt. pokud jsem treba ve skladisti ktere ma aspekt "temne" tak muzu zaplatit bodik a kvuli omu ze je temne se neco stane. kdyz aktivuji aspekt cizi postavy, tak zaplatim bodik a ona ho dostane. (to zni jako dobrej zpusob jakym si hraci muzou delat naschvaly, hmm)

5) "naraivni kontrola deje" je vic specifikovana a ted se tomu rika "neco stanovit" a je receno ze by se to melo tykat spis mensich veci.

6) body osudu se obnovuji.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

4) lze aktivovat cizi aspekt. pokud jsem treba ve skladisti ktere ma aspekt "temne" tak muzu zaplatit bodik a kvuli omu ze je temne se neco stane. kdyz aktivuji aspekt cizi postavy, tak zaplatim bodik a ona ho dostane.
To by mě zajímalo, jak jako hráč mám asi vědět, jaké mají NPCčka a lokace (!!!) aspekty. :-?
A nebo jinak - zajímalo by mě, který vypravěč má předem rozmyšlené aspekty všech NPCček nebo skladišt (???).

Tohle zní jako zajímavé pravidlo, ale IMHO nepoužitelné. Resp. použitelné jenom vůči nějakým hlavním bossům (které si Vypravěč předem připravil). A pořád to obnáší, že Vypravěč předem poví hráčům aspekty NPCček... :-?
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Markus: Moc to řešíš, pak to nebude fungovat.
Postavy vejsou do skladiště. GM jim skladiště popíše jako plné pavučin, starého vzduchu, stínů s minimem světla.
Hráč (který zrovna ve skladišti neni. Známe takový svině, že... $D ): A hele, dalo by se teda jako říct, že to skladiště kde jsou, má aspekt >temné<?
GM: No, jo, myslim že jo. Spíš: Tmavé.
Hráč (se škodolibostí hráčům vlastní): Hm :>;o) Tady máš FATE point... aktivuji jeho Tmavost...

Sos: Jak se "obnovují" FATE pointy?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Markus: pouzit cizi aspekt muzes jen kdyz ho znas. Myslim ze muzes vychazet z popisu.

Tuk: pokud mas min nez nejakou hodnotu, nastavi se na tu hodnotu. pokud mas vic, zustanou ti.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Tešym sa tešym na 3 ediciu pravidiel...

Meanwhile,
Ako prijali FATE hráči, ktorí ho nikdy predtým nevideli a hrali len iné systémy?

Pýtam sa, lebo chcem zistiť, či by ho prijímali lepšie/rovnako, ak by bol bundlovaný s nejakým herným svetom, ako sa napríklad chystajú Dresden Files alebo Spirit of the Century...

Či je potrebné spraviť mu určité dokreslenie (aj keď toho nepotrebuje veľa, veď sám osebe je dostatočne obsiahly - samozrejme okrem mágie a podobne)?


Soso:
Tie jednostránkové pravidlá si hľadal normálne na Webe? (Gugel a Ihoo a tak?) Leby kým ty ich postneš, si ich nájdem aj sám $D Len by som rád vedel, či máš niekde zdroj, kde si to našiel...


J.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

joeyeti píše:Tešym sa tešym na 3 ediciu pravidiel...

Meanwhile,
Ako prijali FATE hráči, ktorí ho nikdy predtým nevideli a hrali len iné systémy?

Pýtam sa, lebo chcem zistiť, či by ho prijímali lepšie/rovnako, ak by bol bundlovaný s nejakým herným svetom, ako sa napríklad chystajú Dresden Files alebo Spirit of the Century...

Či je potrebné spraviť mu určité dokreslenie (aj keď toho nepotrebuje veľa, veď sám osebe je dostatočne obsiahly - samozrejme okrem mágie a podobne)?
Musim se teda priznat ze tohle je z ukazky Spirit of the Century. Dost se mi libi, puvodne jsem mel pocit ze by mne podobna hra vubec nelakala, ale ted to vypada zajimave.

A libi se mi zpusob jakym zabudovali do FATE ten setting. Verim ze kdyby se takhle udelala nejaka tradicnejsi fantasy hra, tak by to mohla byt dobra alternativa DrD, DnD a podobnym hram.

je tu: http://www.evilhat.com/spirit/sotc-content-preview.pdf

EDIT: jinak ... nevim co si o tech zmenach mam myslet. nevidel jsem cisty FATE a nevim jak bude vypadat finalni verze, ale abych se priznal tak se mi zatim libi druha edice. v ty treti mi pripada vsechno prilis orientovane na body osudu, pricemz ja je povazuji spis za pomucku a drobnost, nez za vec na ktere by stala a padala cela hra.

Soso:
Tie jednostránkové pravidlá si hľadal normálne na Webe? (Gugel a Ihoo a tak?) Leby kým ty ich postneš, si ich nájdem aj sám $D Len by som rád vedel, či máš niekde zdroj, kde si to našiel...


J.
Jsou ke stazeni v yahoo groups.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Prečo som si ich nevšimol, keď som tam zaregistrovaný, že? :>:o/ (Dám to dneska dokopy do slovenčiny a postnem - pozriem si obe verzie čo tam sú a skombinujem, ak to bude treba... ktorú si prekladal ty, Sos?)
EDIT: jinak ... nevim co si o tech zmenach mam myslet. nevidel jsem cisty FATE a nevim jak bude vypadat finalni verze, ale abych se priznal tak se mi zatim libi druha edice. v ty treti mi pripada vsechno prilis orientovane na body osudu, pricemz ja je povazuji spis za pomucku a drobnost, nez za vec na ktere by stala a padala cela hra.
Tiež som zvedavý, ako to vo finále bude vyzerať a akým smerom sa pohnú.


J.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Zápis z beta testu Spirit of the Century: Nie je tam toho veľa a bez úplných pravidiel to nie je jasné všetko (napríklad Quick Pick Packages pre Stunty - určité zjednodušenie výberu stuntov), ale aspoň trochu nám to rozšíri obzory :wink:


J.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Sledujete niekto diskusie na Yahoo Fóre o FATE?

Myslím tým zmeny v 3. edícii po prečítaní Spirit of the Century (teda prečítali to tí ľudia, čo tam prispievajú). Čo si myslíte o novej verzii z tohto pohľadu, resp. čítali ste už niekto Spirit of the Century?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Vůbec o tom nevím, ale při nejbližší příležitosti si to vyhledám a mrknu na to.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Joeyeti: Nemůžeš k tomu říct něco víc?
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Musím si to v rýchlosti prebehnúť, lebo len tak zachytávam útržky z konverzácií.

Rozmýšľam, že by som spravil taký krátky výťah - otázka a krátke zhrnutie odpovedí na ňu.

Dám vedieť.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Ako napríklad vnímate toto:

Problém:
Použitie aspektov s Bodmi osudu – v 2ed bolo možné len odškrtnúť aspekt

V 2ed mal aspekt niekoľko políčok a po ich použití sa museli refreshnúť. V novej verzii je treba na použitie aspektu spotrebovať Body osusu. Postava (hráč) má súhrn bodov, ktoré môže použiť na svoje aspekty oproti 2ed, kde mal len aspekty s pevne stanoveným počtom použití pred refreshom. Tým môže svoju postavu intuitívne smerovať želaným smerom a vyhnúť sa zbytočnému nevyužívaniu „nepotrebných“ aspektov.

http://games.groups.yahoo.com/group/Fat ... ssage/5974


Nečítal som Spirit of the Century ale viem, že to nie sú kompletné FATE v3 pravidlá, iba to, čo je z nich treba pre dané herné prostredie. Preto tam určite nie sú ani vysvetlenia všetkých možných postupov, ktoré treba pri hraní uplatnovať (rozumejte postupy pri všetkých situáciách, čo ako riešiť a podobne). Ale ako vnímate tento konkrétny problém?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Z Fór na rpg.net něco málo o třetí edici FATE. Předem se omlouvám za angličtinu, ale vážně se mi to nechce překládat. Vybírám to nejzajímavější.

Aspekty:
One big change is how Aspects are handled. Rather than have a certain number of times that any given Aspect can be used (i.e. Strong [] [] []), now you simple have the Aspect itself, and you have to spend Fate Points to use it for a bonus. You can only call on an Aspect once per action, but other than that, you're free to make use of it as often as you'd like during the session, provided you can pay the Fate Point each time.
Aspects are developed further in the new version; Scenes have Aspects (think "darkness", "wet floor", "creepy", etc) and Aspects have become an important part in almost any confrontarion, Combat for example (in short, you can declare a special maneuver to place an Aspect on an opponent, such as "dazed", and later exploit it). You can also "tag" your opponent´s Aspects.
Aspects are the result of conflict (your opponent now has the aspect 'Broken Ribs!'),
All in all, Aspects have gone from a good mechanism to a suberb way to integrate the system.
A na závěr. Našel jsem tuhle úžasnou stránku. Rozhodně nesmíte minout!
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Až to uvolněj, tak budem mít zas co překládat $roll$ $;)

Ale nejsem si jistý, že se mi líbí ty změny v aspektech. Je to jednodušší na spravování (nemusím odškrtávat políčka), ale ty stupně hezky ilustrovaly sílu aspektu -- Chamtivec [][][] je něco jinýho než Chamtivec []. Aspekt bez stupňů už nejde hodit...
Insidious demon that aids evil mortals.
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti