Dotaz k praktickému hraní Fate

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientované na rozvíjení dramatu a příběhu. Diskutujte také o českém Fate: Rozcestí, nebo o Fate Core či Fate Accelerated
Sparkle

Re: Dotaz k praktickému hraní Fate

Příspěvek od Sparkle » 22. 7. 2014, 15:29

Sirien píše: Použít tohle jako "past na munchkiny" tak jak to navrhuješ povede jen k oboustrannému zbrojení a celá hra se pak utopí v hromadě nesmyslných CAček hraných jen pro bonus samotný.
Nemusí, pakliže GM bude dávat bonus jen za věci, kterýma získáváš výjimečnou výhodu oproti enemíkovi, který tutéž přípravu neprovedl.
Prostě bonusy za tvoji nazbrojenost vyrušíš s enemíkovými bonusy za nazbrojenost. Je to jedna z možností jak to hrát, dávat bonusy jen za relativní výhody oproti protistraně. Spousta hráčů to nikdy nepřijme, protože to je pro ně příliš velký nezvyk (například dostat bonus za zbraň a zbroj jen v momentě, kdy je výrazně lepší než zbraň a zbroj oponenta), ale ta hra to zvládne, narozdíl třeba od toho DnD.
There's some professor or scientist, can't remember who right now, that once did a study on something that's very apt where Taylor is concerned. To understand that you are bad at something, like dancing, you have to have at least a little ability in that area.

Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Otevřená hraní RPG v Praze všichni jste srdečně zváni
RPG pro děti ve vývoji

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 22. 7. 2014, 19:01

Takhle se obvykle řeší číselné bonusy, ne efekty CAček. CA jsou na tuhle relativitu hodně na hraně. Jako může to být funkční pro některé skupiny ale osobně bych to třeba nováčkovi rozhodně neporadil, protože tam vidím hrozně moc možných problémů.
Vem si že CA je vystižená aspektem, příprava skrze CA tudíž generuje RŮZNÉ aspekty. Představa že matematicky krátíš aspekty proti sobě bez ohledu na jejich znění mi přijde dost mimo.

Mimochodem omlouvám se za tvrzení že výhoda přetrvává dokud není využita, došlo mi že se pletu a Ty máš pravdu - výhoda je vázána ve fikci samozřejmě (typický příklad "cover fire", když přestaneš střílet, výhoda přestane dávat velmi rychle, během jedné dvou výměn max, smysl).
Kostka, http://www.d20.cz
- překlady her (DnD, Fate a další)
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí
- skupinové sekce s rozsáhlou podporou
...a mnohé další.

Překlady Fate: Překlad Fate 4e Core, Překlad FAE: Fate Accelerated, DnD 5e: Dungeons and Dragons 5e

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 22. 7. 2014, 19:24

Sirien píše: Vem si že CA je vystižená aspektem, příprava skrze CA tudíž generuje RŮZNÉ aspekty. Představa že matematicky krátíš aspekty proti sobě bez ohledu na jejich znění mi přijde dost mimo.
To sice ano, ale: CA ti vygeneruje něco, co v ten moment je považováno za aspekt (je to dostatečně podstatné pro tu danou akci), ale hned v další scéně už to považováno za aspekt být nemusí, protože to pro ní není dostatečně podstatné - to ale neznamená, že ta věc už přestala existovat. Viz příklad který házel někdo na google group: chceš vytvořit advantage "uvařím skvělou kávu'". Hodíš si to jako success with style a vznikne ti aspekt "skvělá káva" se dvěma volnýma invokacema. Nicméně to neznamená, že v další scéně, která bude například o tom, že tě přepadne komando ukrajinské mafie, ti ty dvě volný invokace k něčemu budou. Prostě je nebudeš moct použít, protože "skvělá káva" pro danou scénu nebude aspektem.
To ale neznamená, že tam to kafe nemáš. Ty invokace ti zmizí, až ho vypiješ.

Tzn přijde mi zcela v pořádku, že někdo si pomocí CA vygeneruje aspekt, ale v konkrétní scéně mu ho jako aspekt neuznáš (například proto, že oponent udělal svoji přípravu, která tu tvoji přípravu degradovala na něco nepodstatnýho). Ono jinak to v zásadě ani ošetřit nejde.
There's some professor or scientist, can't remember who right now, that once did a study on something that's very apt where Taylor is concerned. To understand that you are bad at something, like dancing, you have to have at least a little ability in that area.

RPG pro děti ve vývoji

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 23. 7. 2014, 13:17

Google groups? Nebo Google+ community? (2 dost různé věci, community průběžně sem tam sleduju, group pokud existuje tak o ní vůbec nevím, kdyžtak mi hoď link pls)

To co popisuješ ale není žádný anti-munchkin mechanismus. CA generuje aspekt, aspekt lze vyvolat pouze, pokud jeho znění dává smysl. To platí naprosto obecně. Na dané téma lze ostatně krásně taktizovat ve scénách a dělat hromadu dalších věcí.

To je trochu něco jiného než tvrdit, že když má skupinka brutálně vyšponovaná CAčka před akcí, tak to vyřešíš tím že obdobně napálíš CAčka protistrany a "vykrátíš přípravu proti přípravě". Kdybys mi jako ST škrtla free invoke s tím, že si nepřítel něco připravil na dané téma, tak Tě budu nejspíš chtít zaškrtit - pokud si něco připravil, tak to nemá co rušit můj free invoke, má to ovlivňovat jeho free invoke. Jediný způsob jak "vyšachovat" můj free invoke ze hry je postavit scénu tak, aby aspekt na nějž mám free invoke nedával smysl.

Nebo aspoň já si pod těmahle věcma představím poměrně rozdílné záležitosti.

I když... i když... to je poměrně zajímavá otázka.

Ale asi si to pudu vyřešit do ofic komunity, tady na RPG F nějak neni moc velkej pool lidí na podobnou diskusi.
...a mnohé další.

Překlady Fate: Překlad Fate 4e Core, Překlad FAE: Fate Accelerated, DnD 5e: Dungeons and Dragons 5e

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 23. 7. 2014, 14:45

Mám na mysli tu google+ grupu, asi se bavíme o tý samý.

Nejde o škrtání free invoků. Jde o to, že už v momentě, kdy se dotyčný pokouší o zisk free invoku, ho upozorním na to, že deklarováním toho jevu jako aspekt dá možnost udělat totéž i soupeřům. Aspekty umějí určovat fakta, to je dáno pravidly. Pokud hráč chce udělat CA spočívající ve vypití kafe, pomodlení se a pomilování se s krásnou ženou, aby do následného souboje získal celkem +6, pak tím určuje fakta o tom, že tyhle věci jsou způsobilé fungovat v boji jako aspekt, a totéž můžou od této chvíli dělat i enemíci na tytéž bonusy. Pokud bych to enemíkům neumožnila, pak jsou na tom svačeni oni.

RPG pro děti ve vývoji

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 23. 7. 2014, 15:03

jo, očividně bavíme (na Google+ jsou "communities", tj. komunity... Google "groups", tj. kupiny, jsou odlišný nástroj který se používá pro týmovou kolaboraci, ale jde to použít i víc ze široka, některé firmy si v nich řeší třeba poradenství pro produkty atp.)
upozorním na to, že deklarováním toho jevu jako aspekt dá možnost udělat totéž i soupeřům
hm. Jako ok, ale osobně se mi tenhle přístup nelíbí... buď stylizaci hry kterou hrajeme odpovídá, že je něco možné vytvořit, nebo ne - aby něco bylo možné vytvořit jen v okamžiku kdy to vytvoří hráči mi přijde divný a taková sitauce podle mě mnohem víc směřuje k "ok, hele, tohle mi úplně nezapadá, pojďme si ujasnit styl hry co hrajeme" než abych prohlásil "bacha, tohle je proti Ženevským konvencím a pokud začneš montovat CAčkové nukleárky na tenhle typ raket, tak Sověti odpoví stejně!!!"

Pokud si hráč hodí CAčko na martiny s vodkou, hru texas hold'emu a osouložení nejbližší topmodelky, pak je očividné, že hrajeme Bonda, Jamese Bonda.
Pokud to hráč zkusí udělat při hře Jasona Bourna, tak mu oznámim, že sorry, ale hrajeme Bourna a ne Bonda, takže za chlastání, hazard a děv... dívky žádné výhody dostávat nebude.
A v obou případech logicky vice versa pro NPCčka.
...a mnohé další.

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 23. 7. 2014, 22:00

Pokud hráč chce udělat CA spočívající ve vypití kafe, pomodlení se a pomilování se s krásnou ženou, aby do následného souboje získal celkem +6, pak tím určuje fakta o tom, že tyhle věci jsou způsobilé fungovat v boji jako aspekt
To plati len vo velmi specifickom style hry. BTW pri CA (specialne pri ich spamovani - aj ked ja som zatial nieco take nezazil) treba mat na pamati aj cas kolko dana akcia trva.

"Jasne, modlenie sa v chrame Boha-Cisara spolu s obradom ocistenia od hriechov a zakupenim hexagramatickych pecati to je CA ako priprava na stret s Kultom Rohatej Temnoty. Hod na Will/Faith vs 2. Stravis tym pol dna."

Bude nasledne postava dalsi tyzden riesit nieco ine? Boost z takehoto CAcka vyprcha ak ho nevyuzije. Ako rychlo? Common sense.

Cize ja si nejake spamovanie CA pred akciou moc predstavit neviem. Planovanie je nieco ine ... a nie kazdy krok musi byt hned boost. Moze dat len fikcnu vyhodu (z ktorej sa Aspekt da vyrobit cez CA pri akcii) alebo aspekt bez boostu (Yo mam super vybavenie ... ale aby bolo vyrazne aj v pribehu tak bud CA a boost, alebo FP).
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 24. 7. 2014, 12:45

Osobně mi taky přijde, že celá tahle kauza "přemrštěných příprav a CAček" je dost umělá - furt o ní někdo hypoteticky mluví na fórech, ale ještě jsem nikde nenarazil na post ve kterém by někdo řešil, že se mu to ve hře skutečně reálně děje.
...a mnohé další.

Odpovědět

Zpět na „Fate“