[Fate 4.0] Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše:I kdyz vynechame pietuv nenapadny pokus jak naznacit, ze lidi co chteji aby ruzne veci ve fikci meli ruzny mechanicky efekt jsou munchkin
The hell?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Quentin »

(ktere jsi prohlasil za kopii Fate)
To neni na mě, že ne? :O To by mě nikdy nenapadlo.

edit: jo ze zbytku prispevku se zda, ze to neni na me :-)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od York »

Sosacek píše:Co je dreadova otazka?

...

V zasade co ostatni rikali.
Ok, ale proč dreadová?
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Skenderax »

:arrow? Sosáček: ďakujem za rozpísanie tvojho pohľadu na "vec". I keď sa s tebou úplne nestotožňujem a o niektorých názoroch by som si veľmi rád pokecal a hlbšie ich rozobral napríklad pri pive, i tak musím povedať, že príklady boli zaujímave a poučné pre mňa. Určite sa nad tým hlbšie zamyslím a minimálne raz si to prečítam.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Bifi »

Skenderax, to sú žiaľ veci, ktoré sa nedajú odhaliť čítaním, pokecaním, či pošpekulovaním. Žiaľ iba hraním s ľuďmi, ktorí vedia, ako sa ten-daný systém "má" hrať.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Sosacek »

Quentin píše:
(ktere jsi prohlasil za kopii Fate)
To neni na mě, že ne? :O To by mě nikdy nenapadlo.

edit: jo ze zbytku prispevku se zda, ze to neni na me :-)
York píše:
Sosacek píše:Co je dreadova otazka?

...

V zasade co ostatni rikali.
Ok, ale proč dreadová?
Nejaky komunikacni sum. Ja se ptam ljena co to je.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Skenderax »

Bifi píše:Skenderax, to sú žiaľ veci, ktoré sa nedajú odhaliť čítaním, pokecaním, či pošpekulovaním. Žiaľ iba hraním s ľuďmi, ktorí vedia, ako sa ten-daný systém "má" hrať.
Súhlasím Bifi. Čítaním pravidiel sa dá odchytať a obkukať veľa. Prístup, bodovanie atmosféry, riešenie konfliktov, mechaniky, financie, kúzla... Len hraním sa však systém dá skutočne spoznať.

Nie som však až tak neskúsený hráč :). Hrávam, tvorím questy alebo aspoň študujem pravidlá takmer bez prestania od svojich 16-tich rokov. Za ten čas som si vytvoril svoj názor na "obľúbený" systém i na to, že pre mňa atmosféra hry spočíva hlavne v settingu a v rozprávačskom umení GM (ktoré sa ja v poslednej dobe snažím nejak zlepšiť - a moc mi to nejde :D).

Uznávam však, že i systém je podstatný, ale pre mňa nie tak veľmi ako setting a to ako ho GM predá|podá.

Chápem, že máte iný názor a vážim si, že ste sa s ním podelili, odovôdnili ho a ja ho môžem čítať. Na základe toho môžem prehodnotiť svoj názor a byť ešte múdrejši ako som :D.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od York »

Sosacek píše:
York píše:Ok, ale proč dreadová?
Nejaky komunikacni sum. Ja se ptam ljena co to je.

Aha, takže obsáhlá odpověď na to, co je to dreadová otázka, neodpovídala na otázku, co je to dreadová otázka?
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Alef0 »

Základ Dreadu je vyhodnotenie činností cez ťahaním kvádrika z jenga veže, pričom všetci vedia, že keď komu tá veža spadne, toho postava umrie. Čím ďalej hra ide, tým sú hráči vo väčšom napätí a tým viac sa im klepe ruka, nehovoriac o tom, že veža je čoraz vratkejšia a horror z fikcie sa dokonale prepojí so schopnosťou hráča.

To je omnoho iný zážitok než "hoď d20 + bonus za silu, či si sa nevyhupol na konár a skydol do 30metrovej priepasti, kde dostávaš 8d6 damage".

Je to rozprávač + systém + setting + hráči: môžeš vynechať jednu zložku a hra pofunguje, môžeš dokonca zahodiť jednu zložku, alebo dokonca ísť naproti nej a hra pofunguje, ale najnebotyčnejšie zážitky sú vtedy, keď všetko funguje v nebeskej synergii a jednotlivé zložky sa navzájom podporujú.

Čítanie systémov je skvelá cesta (o to viac, že málokto to robí), odohranie jednej hry je za pol roka samostatného štúdia. Kúzelné je, že tiež som mal desaťročnú prax v AD&D a spol, a potom som si zahral jedno Wushu a jeden Mountain Witch a svet už nebol ako nikdy predtým.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Aljen »

Aj ked sme v tejto teme o Communist Ascension uz silne OT (ci nie?)
Dreadova otazka je sposob akym sa v Dreade vytvara postava.
GM ma nejaky scenar "dobrodruzstva" - to je zakoni najlepsie odohrat na jednej sesne lebo atmosfera, tazka prenositelnost rozobratej ale stojacej Jenga veze atd. V Scenari ma ramcovu predstavu ake postavy tam hraju
- Ide o vylet partie stredoskolakov na chatu v lesoch kde ich daco zacne zabijat
- Vie ake postavy s akymi vlastnostami su tam vhodne tak aby to medzi nimi dost iskrilo

Ale nespravi tie postavy za hracov, namiesto toho sa spyta Dreadove otazky (kniha je ich prikladmi posiata - na kazdej strane je jedna). Tie maju v sebe konkretnu definitivnost pre postavu (Vrazda, Podvod, Zbabelost) a sucasne umoznuju jej vysvetlenie:
"Nad koho mrtveho telom si sa ako 12rocny prebral s nozou v ruke?" "A preco?"*
"Preco si otrokarom predal svoju mladsiu dceru a nie starsiu" "A preco?"*
"Koho privesok si nasiel hodeny do zachoda v byte svojej matky a preco si si netrufol nikomu o nom povedat?" "A preco?"*

Podstatne je aj "A preco?"*
Ked totiz hrac na character sheet odpovie tieto otazky, GM si ho zoberie a spravi istu fuziu informacii zo vsetkych sheetov, tak aby postavy previazal - pritom s hracmi spolupracuje v uzavretej forme (ta je pre Dread dost dolezita kedze rozne sokujuce zistenia o inych postavach riadne miesaju vyslednym hororom). "A preco" je pomocka ktorou GM mlati hraca po hlave kym sa neodvazi povedat nieco konkretne co sa da pouzit.

Hmliste odpovede na dreadovske otazky neexistuju. Vzdy su konkretne a ... drsne. Pretoze samotne otazky byvaju hodne drsne.
Nie je to moc hra pre casual hraca

Ti co sa na ne pytate ich aj tak pouzivate takze pre vas nic nove :)
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Quentin »

Jasne, ze jsem je nekdy pouzil nevedome, ale mit je pojmenovane jako "dreadovske otazky", a vedet k cemu se pouzivaji, je nice.

Dozvědět se na rpgf něco praktického ... to už tu dlouho nebylo.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Skenderax »

Aljen píše:...Ked totiz hrac na character sheet odpovie tieto otazky, GM si ho zoberie a spravi istu fuziu informacii zo vsetkych sheetov, tak aby postavy previazal - pritom s hracmi spolupracuje v uzavretej forme ...
Tu mi nedá nepoznamenať, že FATE Core rieši aspekty v dvoch bodoch:

1. Najprv si vytvorí každá postava svoj High Concept a Trouble
2. Postava si volí 3 aspekty, ktoré viac menej preväzujú cez minulosť postávy medzi sebou

Práve tá druhá možnosť mi pripomína to, čo Aljen napísal o Dread a čo je v DW pomenované ako Bonds. Alebo aspoň na mňa to tak pôsobí. 8)
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Aljen »

V Dreade to nieje kodifikovane cez bonds, Toruble takze sa planovane stavias do polohy
Potrebujem Bond takovy a amakovy aby som hento.

V Dreade je to omnoho prirodzenejsie a nie taketo okate

Napriklad postava roztlieskavacky A zohnala kokain ktorym chcela uplatit postavu X (o ktorej predpoklada zavislost) aby spravila vec T (ktora je mega dolezita pre jej plan zbalenia postavy Z)
Hrac ale netusi ako sa napriklad postava Z ktoru trebars roztlieskavacka chcela zbalit stavia k drogam (silne anti)

GM otazkami na roznych hracov vyrobil do buducna hodne iskrivu situaciu.
Vyplynulo to z doplnkovych otazok GMa o mojej odpovedi Y - navrhov ktore k nej daval. A nikto netusil ze tu je nejaky explicitny BOND medzi A a Z

Ked sa k tomu prihodi poriadna paranoja, kde si nikto nemoze byt isty ani sam sebou ze nie je vrahom tak je to v spojeni s Jenga vezou a Alefom popisanym principom dost huste
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Sosacek »

York píše:Aha, takže obsáhlá odpověď na to, co je to dreadová otázka, neodpovídala na otázku, co je to dreadová otázka?
V mem prispevku zadna odpoved na to, co je dreadova otazka neni. Ten prispevke je rozdelen na tri casti. V jedne se ptam Aljena co je to dreadova otazka. V druhe davam priklady Skenderaxovi jak ruzne volby systemkovych prvku (jako to jestli si lze koupit, jestli se postavy na svoje schopnosti mohou spolehnout, nebo jak siroke ty postavy jsou). Ve treti casti doplnuji upozorneni, ze mi nejde o to rikat ze FC je spatne, ale ze je dulezite znat jeho dalsi stranky. Casti jsou oddeleny po odstavcich a jeste trema teckami, jak je zvykem v knihach s nepojmenovanymi kapitolami oddelovat vetsi celky.

Vubecnevim kdes vzal, ze odpovidam na tu otazku "co je to dreadova otazka?".
But nobody came.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Bifi »

Skenderax píše:
Aljen píše:...Ked totiz hrac na character sheet odpovie tieto otazky, GM si ho zoberie a spravi istu fuziu informacii zo vsetkych sheetov, tak aby postavy previazal - pritom s hracmi spolupracuje v uzavretej forme ...
Tu mi nedá nepoznamenať, že FATE Core rieši aspekty v dvoch bodoch:
Tie odpovede (Dread) alebo bonds (DW) sa však v hre správajú zásadne odlišne ako aspekty.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů