[Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Cor »

Ecthelioni: Líbí se mi to velmi. :)

To s tou válkou - ono to bylo myšleno spíš jako "hrozba totální mezihvězdné války velmocí".
Už podle toho, co jsem psal se UNE ocitla v krátké válce s Prime v době "prvního kontaktu", kdy si UNE neuvědomila plný potenciál kolonií a vcelku agresivně se snažila provést "re-col". Myšlenka byla, že UNE obsadila (ale ne bez odporu místních) systém nedaleko od systému Prime a začala budovat stanice v prostoru, který Prime považovala za své teritorium - aby dokázali, že nejsou ořezávátka, tak Prime obsadili stanice a provedli invazi na jedné z planet v onom systému (částí původních obyvatel mohli být chvíli vnímaní jako osvoboditelé) a nakonec UNE porazili na povrchu i ve vesmíru. Druhou planetu bránilo UNE opravdu zatvrzele a tak se Prime uchýlila k orbitálnímu bombardování. Během něj byl ale uzavřen separátní mír, takže poničená planeta zůstala v područí UNE. Mezitím se mohlo bojovat i jinde ve vesmíru.
:arrow? Možná bych to mohl rozšířit na vícero soustav?

Navíc v oblasti kolonií nikdy nebyl úplně klid - Prime už v době příletu UNE ovládala dva systémy, protože se už dříve pokoušela o expanzi (podsvětelnou rychlostí, ale blízkou rychlosti světla) a v jednom systému se jim to podařilo. Jinde jejich snaha narazila na odpor a ztroskotala kvůli prodlevám v rozkazech/zásobování/posil (holt podsvětelná rychlost), takže některé planety si nesou vzpomínky na válku s Prime hlouběji v minulosti.
A pak tu jsou lokální konflikty na různých planetách, v Císařství je naprosto běžné, že spolu dva šlechtici vedou válku, na Muslimských světech dochází ke konfliktům měšťané+cizinci vs. nomádi, na okrajích soustav se pohybují piráti, v nejodlehlejších končinách obydleného vesmíru se o moc přetahují různí warlordi se svými žoldnéřskými armádami...
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Cor »

UPDATE

- trošku jsem si pohrál s mapou, přesunul nějaké systémy, aby to víc odpovídalo skutečným vzdálenostem (od Země), trochu jsem změnšil záběr (vyškrtnul příliš vzdálené systémy), nejvzdálenější (od Země) systém je Alcyone (370 ly), pokusil jsem se je i uspořádat aby to nějak zhruba odpovídalo pohledu na okolí Slunce z jednoho úhlu

Výsledek je zde.

:arrow? Nejsvětlejší oblast jsou "Centrální světy" (kolonizované a terraformované UNE až v době FTL)
:arrow? Světlá oblast je "Algolský prostor" nebo také "Kolonie" (pravděpodobně částečně terraformované mimozemšťany, kolonizované a terraformované před vznikem UNE a před FTL pomocí generačních lodí)
:arrow? Neosvětlená oblast je "Okraj" nebo také "Systémy Terminus" (většina systémů by způsobem terraformace a kolonizace mohly spadat do "Kolonií", ale jsou zkrátka odlehlé a zaostalé, jiné jsou posledními koloniemi UNE kde teprve Terraformace probíhá)

Co se týče frakcí, asi bych Prime zasadil do systémů Castor a Pollux a Císařství do multi-star systému Regulus. Připadá mi to jak příhodné, tak symbolické vzhledem ke jménům. :)
Araby bych dal asi do okrajových světů (Scheat, Shedir, Mirach, Menkar...?).

Minulá válka UNE a Prime se mohla vést o Aldebaran/Algol/Beta Ceti/Ankaa...Prime mohlo napadnout i Procyon.
:?: :think:
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Pieta »

Cor píše:Výsledek je zde.
Pěkná, ale zarazilo mě, že je Sol, čili teoreticky Centrum, úplně na kraji. Čekal bych rozvoj do všech směrů.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Cor »

To je dané tím, že v době, kdy nebyly vyspělé terraformační techniky a nebylo FTL naopak spadly do klína velmi příhodné alespoň částečně terraformované planety (ty co jsou v centru mapy - Achenar jako pomyslný střed, nejbližší k Zemi Pollux, nejvzdálenější Canopus).
Teprve později přišli lidé k dokonalejším terraformačním technologiím a sami si začali upravovat vhodné planety v blízkých systémech. Paradoxně tak kolonie např. na Siriu nebo Arcturu je novější než kolonie na Beta Ceti.
Protože byly blízké (Zemi) světy kolonizovány relativně nedávno, stále je na nich (+ v prostoru starých kolonií) hodně nevyužité plochy, zdrojů apod. Ano, budoucí expanze bude pravděpodobně na druhou stranu než je "Algolský prostor", ale protože právě tam se teď soustředí zájmy velmocí, tak jsou prozatím plány odloženy.
Jinými slovy, místa a zdrojů je zatím více, než lidstvo jako celek potřebuje, takže kolonizace stagnuje a všichni se soustředí na to jak si urvat co největší kus toho, co je.
Soustava Alcyone je taková výjimka z pravidla, ale to je soukromý projekt jedné korporace a jeho stagnace/neúspěch právě poukazuje na globální situaci.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Cor »

:think: Zamyšlený post.

Naštěstí mám ještě dost času na přípravu a tak používám "šuplíkovou metodu", byť ve zkrácené časové míře - něco vymyslím, sepíšu, odložím, nechám to pár dní uzrát a pak se na to podívám znovu.

Dnes jsem dostal pocit, že je současný zvolený prostor pořád moc velký.
Mám tam:
27 hvězdných systémů
32 obyvatelných planet a 10 měsíců
- nejvzdálenější systém je 370 ly od Země

Rád bych snížil počet systémů na/pod patnáct a rád bych trochu méně "plýtval prostorem", tj. narvat do jedné soustavy víc, než jen jednu planetu/měsíc (ale i tak mi 40 objektů celkem přijde moc, okrouhal bych to tak na polovinu, možná ještě méně).
- kdybych "odříznul" to, co je podle nejnovější mapky "Okraj", tak mi pořád zbývá 20 systémů (a nejvzdálenější systém 139 ly od Země). Není to pořád trochu moc?

:think: Pravda v některých nemusí být nic obyvatelného, jen nějaká naleziště "cokolivuznámzavhodnínia" a vesmírné stanice.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Cor »

UPDATE

1) jsem se rozhodl, že to vážně trochu zmenším a osekám. Což se stalo.
2) pak mi to přišlo trochu prázdné a doplnil jsem do "hluchých" míst dva "nové" systémy (Hamal, Capella)
3) pokusil jsem se zpřesnit vzdálenosti a polohu hvězd (při pohledu "shora" galaktického disku, tj. je tu trochu bizarní situace, kdy vzdálenosti odpovídají i když chybí osa z = poloha je nakonec stejně trochu jiná)
4) upload je v png, ale mám to i ve formátu pro gimp, ty hexy a barvičky jsou oddělatelné/předělatelné

Tady to je.

- modrá je teritorium UNE
- zelená je teritorium Prime (je to asi blbě vidět - hexx kde je Pollux a Castor)
- žlutá je teritorium Nebeského Císařství (Ankaa)
- bílá je "blízký koloniální prostor", kde se přetahuje o vliv UNE/Prime/nezávislé světy
- červená jsou "okrajové soustavy", kde se to přetahuje taky, byť o něco méně intenzivně, tu a tam vládne anarchie a pirate-lordi
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Goblin »

Hmm. Jen tak si po ránu trochu rýpnu...

Jak moc je asi pravděpodobné, že v dvojhvězdné soustavě budou obyvatelné planety? (o sedmihvězdných nemluvě) Vím, že je docela cool, když jsou z povrchu vidět dvě i více sluncí, ale vždycky mi připadalo, že se to hodí spíš do velice odlehčených žánrů. Nemají problémy s výkyvy teplot a slapovými jevy?
"Understanding is not required. Only obedience."
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Cor »

Dobrý postřeh, sám jsem o tom už přemýšlel. Fór je, že dvojhvězd je bezkonkurenčně nejvíc v celé Galaxii.
Naštěstí pro mně (a jiné sci-fi autory), vznik planet kolem dvojhvězd není vyloučený, respektive je potvrzený i u trojhvězdy.
To samozřejmě neznamená automaticky podmínky vhodné pro život.

WARNING! WALL OF TEXT ALERT!

Fór bude v tom, jak blízko nebo naopak daleko od sebe hvězdy obíhají. A samozřejmě čím víc jich je, tím je to složitější.

Pro představu: obrázek

- pokud jsou hvězdy jen dvě a obíhají velmi blízko (max 3 AU) kolem společného těžiště, tak není problém, stačí jen aby planeta měla vhodnou velikost/hmotnost/rotaci/vzdálenost od těžište soustavy a +/- chemické složení.

- pokud jsou hvězdy dost daleko od sebe (500-1000AU), pak opět není problém, mohou tam být dva planetární systémy u každé hvězdy jeden. To samé pokud je to trojhvězda a dvě jsou blízko sebe a třetí je daleko od obou - planety obíhají kolem páru a potom může být seperátní planetární soustava u vzdálené hvězdy/dvojice.

Příklady:
- Capella je "čtyřhvězda" ale tvoří jí dva páry hvězd, "hlavní" pár je od sebe vzdálený 0,74 AU a druhý pár (dva červení trpaslíci) sice obíhají hlavní pár, ale ve vzdálenosti 0,15 ly, což je 9485,6 AU daleko. To je DOST daleko. Planety možné u obou párů, terraformovatelné pravděpodobnější u hlavního.

- Alpha Centauri - A a B jsou relativně blízko a mohou se vzdalovat a oddalovat v rozmezí 11-35 AU, C-Proxima Centauri- je malá hvězda(possibly red dwarf) 13 000 AU od těžiště A a B.
Kupodivu, byla objevena planeta obíhající Alphu Centauri B (tedy ne společné těžiště), dokonce velikosti Země. Žel bohu, příliš horká, ekvivalent Merkuru. A není divu, když na ní praží dvě hvězdy z takové blízkosti. Obyvatelná planeta je tak pravděpodobnější jen u Proximy, která je dost daleko od hlavního páru.

- Regulus - čtyřhvězda, Regulus A obíhá jako companion bílý trpaslík (tedy neobíhají se navzájem), od "hlavního páru" je 4200 AU daleko druhý pár - Regulus B a C, mezi sebou jsou vzdálené 100 AU. Z toho plyne, že u hlavního páru nejsou planety moc pravděpodobné, ale jak Regulus B tak C může teoreticky mít svoje systémy.

- Castor - celkem šestihvězda rozdělená po párech s companiony (tj. opět - neobíhající spol. těž., ale menší větší hvězdu)...a nikde jsem nenašel jak jsou daleko od sebe.
Všechno samozřejmě záleží na těch číslech, ale "od oka" mi připadá tenhle systém jako hodně nepravděpodobný. Ještě jsem se nerozhodl jestli tam bude 0 obyvatelných planet a nebo tam dám "pekelnou planetu" na hraně obyvatelnosti, která je někdy extrémně horká (když je den a v blízkosti více hvězd) a jindy extrémně studená (když je noc a je na své oběžné dráze nejdál od hvězd).

Další fór je, že u spousty více-hvězd to ještě nemáme přesně změřené a vypočítané, takže si to teoreticky můžu nastavit jak se mi zlíbí. Což je ale až krajní řešení. Ale co, samozřejmě, že už jsem si "nastavil" jak se mi hodí planety, jejich hmotnost, rychlost rotace, vzdálenost od těžiště soustavy atd. atd. Jinak to ani nejde. :)

A to jsi zmínil "jen" dvojhvězdy, které jsou velmi hojné. A co teprve hypotetické obyvatelné měsíce kolem plynného obra...
Různé teplotní podmínky a z nich plynoucí "jiná období" (např. že planeta na x (pozemských let) dobu ledovou a pak má zase období, kdy je rajská zahrada), různě rozkolísaný příliv a odliv (např. u těch měsíců - to musí být šílené), různé osvětlení (např. měsíc kolem plynného obra může mít "dva druhy" noci - nejen podle rotace ale i podle toho jak je zakrýván obrem - a může být sice na jedné polovině noc, protože je otočená od slunce, ale od Obra se odráží tolik světla, že je to..hodně jasná noc).

No prostě lábuž. :-)=
Uživatelský avatar
Goblin
Příspěvky: 341
Registrován: 12. 11. 2007, 17:00
Bydliště: Ostrava

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Goblin »

Koukám, že na měsících plynných obrů bude vůbec dynamický kalendář. Jeden oběh udělá Ganymed kolem Jupiteru za týden. Takže "roky" jsou prakticky zanedbatelné. Důležitější bude perioda samotného obra (u Jupitera 12 let) a zákryty s ostatními měsíci a planetami. To celé, spolu s rotací měsíce, musí dělat pořádný galimatiáš. Než počítat, která část dne bude následovat, navrhuji si na to hodit k6. Bude to pravděpodobnější. :)
"Understanding is not required. Only obedience."
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Pieta »

Cor píše:různě rozkolísaný příliv a odliv (např. u těch měsíců - to musí být šílené)
Zas tak strašné to být nemusí; velké měsíce v sluneční soustavě mají až na jednu výjimku vázanou rotaci s oběhem, takže mateřská planeta žádné přílivy a odlivy nezpůsobuje, a ostatní měsíce nejsou zas tak velká tělesa.
Goblin píše:Jeden oběh udělá Ganymed kolem Jupiteru za týden. Takže "roky" jsou prakticky zanedbatelné. Důležitější bude perioda samotného obra (u Jupitera 12 let) a zákryty s ostatními měsíci a planetami. To celé, spolu s rotací měsíce, musí dělat pořádný galimatiáš.
Nechtěl jsi říct ganymatiáš?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Cor »

Pokud je měsíc rotačně vázaný na planetu, tak by to v případě Ganyméda vypadalo asi takto:
1 týden oběh
"polokoule směrem od planety"
- půl týdne "den", půl týdne noc, vpodstatě den, trvající týden....dlouhý den :P
"polokoule směrem k planetě"
- čtvrt týdne tmavší den( nebo jasná noc?), na obloze je planeta od které se odráží světlo hvězdy
- čtvrt týdne jasný den, na obloze je planeta i hvězda
- čtvrt týdne temná noc, měsíc je ve stínu planety
- čtvrt týdne opět jasný den

A samozřejmě určitý přechod na hranici polokoulí.

:think: Nebo se pletu?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zbrblani a brainstorm] My Space Opera setting

Příspěvek od Pieta »

Cor píše:Pokud je měsíc rotačně vázaný na planetu, tak by to v případě Ganyméda vypadalo asi takto:
1 týden oběh
"polokoule směrem od planety"
- půl týdne "den", půl týdne noc, vpodstatě den, trvající týden....dlouhý den :P
"polokoule směrem k planetě"
- čtvrt týdne tmavší den( nebo jasná noc?), na obloze je planeta od které se odráží světlo hvězdy
- čtvrt týdne jasný den, na obloze je planeta i hvězda
- čtvrt týdne temná noc, měsíc je ve stínu planety
- čtvrt týdne opět jasný den

A samozřejmě určitý přechod na hranici polokoulí.

:think: Nebo se pletu?
Ani moc ne, ale trochu přece jen jo. (:

Neřeknu ti, jak jasná bude noc osvícená odraženým světlem planety, to je na počítání a to já neumím, závisí to na albedu Jupitera, množství dopadajícího slunečního záření a tuším v tom bude figurovat i velikost Jupitera na obloze Ganymedu.

Rozhodně se ti ale měsíc za Jupiter neschová na čtvrt svého dne, srovnej průměr Jupitera a průměr oběžné dráhy Ganymedu. Průběh dne nebude o tolik jiný, než na Zemi - půlku Slunce vidíš, půlku ne. Akorát každou noc ti Jupiter přechází přibližně z dorůstající půlky do úplňku do couvající půlky, přes den projde zbytek cyklu; to tedy za předpokladu, že jsi na té půlce Ganymeda, kde je Jupiter vidět. Na zbytku Ganymeda Jupiter nevidíš, den probíhá pořád celkem normálně.

Co se týče schování za Jupiter, zatmění bude častější, ale nemyslím, že by bylo automatické při každém průchodu; Ganymede imho obíhá Jupiter v jiné rovině, než Jupiter obíhá Slunce, takže Ganymede nemusí vždycky procházet stínem planety, podobně jako zatmění Měsíce nebo Slunce nejsou automatická na Zemi. Vzhledem k velikosti Jupitera ale, jak už jsem psal, bych čekal, že zatmění budou běžnější, přesnější čísla ale nevím a počítat se s tím nebudu. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů