[Podcast] Stvořitelna

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

[Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Logo potcastu_4.png
Povídání o hrách na hrdiny a věcech s nimi spojených. Mnoho Countových otázek, které určitě napadly nejednoho hráče či Vypravěče. A na každou otázku se pokusí spolu s Jersonem najít uspokojivou odpověď.

Stvořitelna na Podcasters
Stvořitelna na Spotify
Stvořitelna na Google podcasts
Stvořitelna na Youtube

Seznam dílů

Stvořitelna 1 - Setting (1. díl) na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 2 - Setting (2. díl) na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 3 - Svět (1. díl) na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 4 - Svět (2. díl) na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 5 - Countova příprava na hru na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 6 - Jersonova příprava na hru na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 7 - Příprava hry se scénářem na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 8 - Deset věcí, které mě na mně serou jako PJ na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 9 - Jak vede hru Count na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 10 - Jak vede hru Jerson na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 11 - Reakce našich hráčů na vedení hry na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 12 - Převod postav z DrD do JaD (I. díl) na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 13 - Převod postav z DrD do JaD (II. díl) na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 14 - Převod postav z DrD do JaD (III. díl) na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 15 - Zpětná vazba na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 16 - Co hráčům vadí na Vypravěčích na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 17 - Smrt postav na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 18 - Figurky versus popisy na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 19 - Jak začít s RPG I. - Proč je to tak těžké? na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 20 - Gamecon 2022 na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 21 - Jak začít s RPG II. - Jak skutečně začít? na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 22 - Jak začít s RPG III. - Práce s více hráči na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 23 - Jak mluvit s NPC na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 24 - Co vypravěčům vadí na hráčích na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 25 - Silvestrovský díl na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 26 - Inventář a nakládání s předměty na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 27 - Neznám to, zabiju to na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 28 - Vyhoření vypravěče na Anchoru, na Youtube
Stvořitelna 29 - Nejlepší hra mého života na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 30 - Gamecon 2023 na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 31 - Mapy světa a území na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 32 - Mapy lokací a podzemí na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 33 - Protože jsem DM, tak proto! na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 34 - Vyprávěný Dračák na Spotify, na Youtube¨
Stvořitelna 35 - Total Party Kill aneb "Všichni jsou mrtví, Dave" na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 36 - Odměny pro postavy, hráče i vypravěče na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 37 - Silvestrovský díl 2023 na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 38 - Co chtějí hráči od vypravěče? na Spotify, na Youtube
Stvořitelna 39 - Nemoci v RPG na Spotify, na Youtube
Naposledy upravil(a) Jerson dne 17. 3. 2024, 20:09, celkem upraveno 49 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

opraven odkaz
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Markus »

Na Apple podcastech tě nemůžu najít. Budeš se to tam snažit dostat? Respektive tohle je spíš dotaz na to, přes jakou to děláš platformu - měla by to obstarat ona.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Zatím jsme jen na Spotify, až se Count vrátí z tábora, zeptám se ho, zda budeme i na jiných platformách.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Quentin »

Mám pocit, že Anchor to umí rozházet všude.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Vandalicus »

Jj, vetsina tech hostovacich sluzeb umi zaregistrovat a rozhazet to na jiny platformy, ale trva to (nam registrace na Apple a Google podcast a schvaleni trvalo skoro 2 tydny)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Quentin »

Diskuze o settingu začíná 10:00 :)
Předtím je "Já jsem začal s rpg tehdy a tehdy..."
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Quentin »

Mám pocit, že ti tam v terminologii vypadl žánr. LotR a Zaklínač jsou jiné settingy, ale podobné žánry (jak to tam nazýváš "klasické fantasy"). Klasické fantasy samo o sobě není setting.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Máš pravdu. Jak jsem spíše odpovídal na otázky, tak mě tam žánr nenapadl, i když myslím, že jsem ho pak zmiňoval, když jsem mluvil o RPG databázi.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Quentin »

Přestože jsem plně odhodlanej poslouchat i další díl, přišel mi tenhle vcelku neinspirativní. Asi je to ten formát, že odpovídáš na vesměs triviální "laické" otázky. Chtělo by to nějaké téma, pro které máš větší vášeň :)

A možná to bylo trochu tišší (?) Málem jsem na konci při Spotify reklamě vyskočil z kůže :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Quentine, fakt bych nečekal, že zrovna tobě budu schopen v prvním díle povídání o RPG říct něco přínosného, co bys odemně ještě neslyšel na deset různých způsobů, z toho dva adresované tobě osobně :-)

Count je v tomto směru celkem dobrý ukazatel toho, jak o věci může uvažovat sice dlouholetý, ale v podstatě žánrově vymezený hráč, jehož rozhled není moc velký.

Nicméně tvou poznámku si zapíšu a do dalšího tématu zkusím přidat nějakou inspirativní zajímavost.

Ale téma o settingu má dva díly, protože jsme mluvili moc dlouho, takže reálně je druhý díl natočený a už s ním mnoho neudělám. I když třeba tam najdeš něco zajímavějšího.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od boubaque »

Dobrý počin, a i když je to trochu kostrbaté, hlavně ze začátku, tak jak se rozjedete, je vidět, že se zkušeností se to bude rychle zlepšovat. Rád si poslechnu další díly.

Nejdřív pár technických připomínek:
:arrow? Z popisku není jasné, že to bude rozdělené, takže je to na konci dost antiklimaktické. "1. část" v titulku jsem si automaticky přeložil jako "1. díl", takže mě to dost překvapilo.
:arrow? Kvalita zvuku na Jersonově straně není dobrá. Jak máš v hlasu docela dost nosových frekvencí a lehce zastřený hlas, tak dozvuky odrážející se od stěn způsobují, že je ti hůř rozumět, jsi pocitově míň nahlas a člověk musí vynakládat větší úsilí na poslech. Chtělo by to směrový mikrofon, nebo aspoň sluchátkový mikrofon (který nebere zvuky z větší vzdálenosti) a ideálně i zkusit nahrávat v místnosti, kde se hlas nebude odrážet od zdí (police, závěsy, nepořádek... to všechno rozbíjí zvukové vlny a snižuje ozvěnu/dozvuky).
:arrow? Spotify, minimálně v neregistrované verzi, neumožňuje změnit rychlost přehrávání. Tohle je možná jen můj problém, ale mluvíte dost pomalu na to, abych vás poslouchal na rychlost 1,3x a zkrátil si poslech o 10 minut (protože těch 46 minut už je docela dlouhých).
:arrow? Na začátku vyjmenováváte svoje herní zkušenosti, ale vaše jména zazní snad jen jednou a přezdívku Count jsem vinou Jersonova zvuku mikrofonu nechytil ani na čtyři opakování. Nějaké jasnější, i kdyby jen úplně stručné a jednoduché představení se bych býval ocenil, stejně jako nějakou stručnou vizi, o čem má váš podcast obecně být – protože Count se tomu dokonale vyhnul.
:arrow? Přijde mi, že prvních 10 minut je většina informací už trochu zbytečná a působí to docela rozvlekle. Tady věřím, že to bylo tím, že nejste sžití s tímhle typem pořadu a formátu, možná se ani vzájemně tolik neznáte (?) a že se to velmi rychle spraví a i komunikace mezi vámi dvěma bude přirozenější. Ale sepsat si explicitně (a konkrétněji než "Jerson odpovídá na mé mnohé dotazy ohledně RPG"), čemu by se měl podcast věnovat a co by měl přinášet, může jen pomoct.


K obsahu:

Je to zajímavé povídání, je super vidět ten (řekněme) střet jiných pohledů na RPGčka a vlastně mě to docela bavilo. Myslím si ale, že z toho trošku vypadlo, že "setting" by měl mít vždycky i konkrétní složku, že to není jen ten veliký svět, ale je to (a především) to, co postavy můžou vnímat svými smysly. Ono se to s tím, co jste říkali, nevylučuje, ale přišlo mi, že to trochu zapadlo. Jinak myslím ustálený překlad settingu v RPG je "herní prostředí", což je slovní spojení, které tam i zmiňuješ. A setting ve skutečnosti není "nastavení", ale právě "zasazení" (jak říká na začátku správně Count), je to vlastně pojem z literární, divadelní a filmové vědy ("The story is set in a high school in the late 1960's...", tedy česky "příběh je zasazen..."). Z toho pak právě vyplývá i ta konkrétnost prostředí. Jinak v RPGčkách se to používalo původně (?) jako příručky s podtitulem "Campaign Setting", tedy "prostředí pro kampaně".

Jinak mě zaujala zmínka o přefluffování a začal jsem přemýšlet, jak moc se děje přecrunchování a proč to slovo nepoužíváme... :D
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Bifi »

boubaque píše: 20. 7. 2021, 12:34 Jinak v RPGčkách se to používalo původně (?) jako příručky s podtitulem "Campaign Setting", tedy "prostředí pro kampaně".
Presnejšie prostredie, do ktorého je zasadené (set in) vojenské ťaženie (campaign).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Bubáku, díky na podrobné shrnutí.

Pro oba z nás je to do jisté míry poprvé, i když já byl někdy před pěti lety zpovídán jedním youtuberem kvůli překladu War Thuderu, takže ta nejistota je asi dost znát.

Rozdělení bylo nutností, původní jeden krátký díl se poněkud protáhl. Countovi jsem tyhle tvé připomínky předal, ale teď to stejně nemůže upravit. Pro další díly na to budeme myslet.
Zvuk a vůbec hlas u mě je taky téma. Použil jsem herní mikrofon na sluchátkách, časem si pořídím něco lepšího a asi budeme nahrávat i na mé straně. Se svým huhňavým hlasem zkusím něco dělat. Odrazy od stěn jsi odhalil přesně, ani jsem netušil, že může být tak moc slyšet, že mluvím do rohu panelákové místnosti. Příště přidám nějaké tlumení na zdi před sebou.

Jména zopakujeme, tedy hlavně Countovo.
Rychlost mluvení - popravdě jsem se bál, že budeme mluvit moc rychle, tak jsem proti své běžné dikci zvolnil a ještě jsem občas hůř hledal slova, takže asi mluvím fakt pomalu - znamená to, že můžeme / máme mluvit rychleji?

Vizi doplníme. A představení - ono to do jisté míry bylo i představení pro nás, protože až jsme spolu předtím jednou mluvili, tak se prakticky neznáme. Už se to nebude opakovat, příště půjdeme víc k věci.

Přecrunchování ... to asi v nějakém dalším díle zmíním s tvým autorstvým :-)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od York »

Jersone, je super, že ses do toho konečně pustil. Zvažoval jsi, že bys to uploadoval na youtube? Že to je bez viedea nevadí, stačí tam dát nějakej obrázek nebo třeba logo.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů