Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od MarkyParky »

Kin: Díky, ale tohle je na mě asi už moc disociované.

Předávání znalostí bych raděj řešil tím, že v lootu bude i deník postavy, nebo že ostatní při návratu odvypráví události či je zapíší do nějakých kronik.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od MarkyParky »

A abychom nebyli úplně offtopic - pro mě je tohle důvod pro tohle vlákna:

- já se pohybuju v té šedé zóně. Mám mechanické požadavky na kampaň (přerušení kontinuity výprav bez přerušení kontinutiy hráčské agendy) a hledám pro ně fikční vysvětlení, které bude přirozené a dávat smysl v logice světa bez zavádění umělých prvků, které disociativnost toho mého původního požadavku "provaří" => hledám cestu, jak tu mechaniku asociovat.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

Pořád jsem nepochopil, v čem má v tomto stylu hry pomoct ta značná časová odlehlost jednotlivých výprav, natož taková odlehlost, že půjde o generační záležitost.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Antharon »

Ja by som povedal, ze je to zaujimave kvoli moznosti sledovat evoluciu rodu. Ako sa prejavi postupny rast jeho majetku na type hrdinov, ktorych bude hra produkovat.

Navyse to je sposob, ktorym sa da zlomit naviazanost hraca na konkretnu postavu. Kazda postava pozije tak jednu-dve vypravy, takze ma vacsiu motivaciu aby sa pri nich nabalil a prezil.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1169
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Sarsaparillos »

Mě napadlo hrát to v prostředí, kde se postavy musí vracet zpátky "domů" v nějakém limitu, protože jim jinak hrozí zásadní potíže, např.:
- Děti se v noci vykrádají ze svých domovů, ráno, až je přijde vzbudit maminka, musí být zpátky.
- Chovanci ústavu, vězni v nějakém zařízení se vydávají na výpravy v době, kdy je nekontrolují stráže a na kontrolu musí být zpět.
- Uctívači jakéhosi božstva se vykrádají ze svatyně a vrací se dříve, než se do ní opět vtělí božstvo a začne je komandovat.
- ...

Takhle nějak by to myslím šlo hrát i "klasicky", bez hraní za frakce a používání konkrétních postav jako dočasného zdroje.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od MarkyParky »

To jsou krásné motivy, zejména ty děcka...

... jen, to po těch nocich prolézají dungeony? :)
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od kin »

Ty děcka jsou super! To by se krásně dalo zkombinovat s Neverlandem (rpg 5e sandbox ze světa Petra Pana co má boží atmosféru :) )
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

No, momentálně jsem udělal oblast, ve které je jediný dostupný hotel, ve kterém nikdo spát nechce, takže aniž bych se příliš snažil, tak už dvě skupiny zvládly výpravu za jedno odpoledne. Takže spíše budu vymýšlet, jak zařídit prodloužení výpravy :-)

Obecně jsem s délkou výprav a následným návratem do "civilizace" neměl žádné zvláštní problémy, tedy ne v tom smyslu, že by se hráči nechtěli vracet, tak nevím, zda to není nějaký specifický rys fantasy kampaní.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1169
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Sarsaparillos »

MarkyParky píše: 21. 6. 2021, 10:08 To jsou krásné motivy, zejména ty děcka...

... jen, to po těch nocich prolézají dungeony? :)
Tak pokud v těch dungeonech nahánějí To, popř. na smetišti hledají vyhozenou skříň s průchodem do Narnie, nebo odkrývají konspiraci emzáků ovládající jejich rodiče... tak proč ne :)

EDIT: Kdysi jsem jako oneshot vedl Dětský tábor, kde strašili duchové a hráčské postavy byly cca desetileté děti. Mělo to svá specifika a nevím, jak by se to chovalo dlouhodobě, ale hratelné to určitě je.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 21. 6. 2021, 10:08To jsou krásné motivy, zejména ty děcka...

... jen, to po těch nocich prolézají dungeony? :)
Celkem tradiční motiv hororů, ne?

A já to sice znám jen hodně vzdáleně, ale nejsou Stranger Things nebo Tales from the Loop a tak něco v tomhle duchu?
Jerson píše: 21. 6. 2021, 10:28No, momentálně jsem udělal oblast, ve které je jediný dostupný hotel, ve kterém nikdo spát nechce, takže aniž bych se příliš snažil, tak už dvě skupiny zvládly výpravu za jedno odpoledne. Takže spíše budu vymýšlet, jak zařídit prodloužení výpravy :-)

Obecně jsem s délkou výprav a následným návratem do "civilizace" neměl žádné zvláštní problémy, tedy ne v tom smyslu, že by se hráči nechtěli vracet, tak nevím, zda to není nějaký specifický rys fantasy kampaní.
Problém je, že to musí stihnout hráči v určeném časovém limitu reálného světa, aby se mohlo příště bez problémů navazovat, když dorazí úplně jiné složení hráčů, ne? V závislosti na míře zoomu a abstrakce občas nemusí být dobrý způsob, jak se dostat z aktuální situace k nějakému uspokojivému závěru a odejít do bezpečí v čase, který zbývá.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

Zatím se mi to podařilo stihnout téměř vždy z 80 her, které trvaly od 2 do 8 hodin. Asi jen dvakrát jsem misi rozděloval do dvou herních sezení, úplně první misi a pak u jednou těch dvouhodinových sezení. Je pravda, že ne vždy řeším cestování detailně, i když v poslední době určitě víc než před lety, kde se hráčské skupiny pohybovaly po světě až příliš rychle, že by potřebovaly raketoplán :-) Ale i tak se to snažím udržet v nějakých rozumných mezích.

A taky je pravda, že nejedna mise skončila scénou, ve které agenti ujíždí z cílové oblasti a míří "někam do bezpečí", takže skutečné dohrávání by ještě nějaký čas navíc zabralo.

Teď zřejmě budu řešit, jak blízko vlastně má být "základna" pro určitý výzkum. Měl jsem nápad, že by jako základna mohla sloužit vzducholoď, což by bylo supercool. Bohužel vzducholoď takové velikosti potřebuje 40 členů posádky na ovládání, což by nebyl takový problém, ale hlavně se nedá zaparkovat ledaskde - vlastně může reálně přistát ještě na méně místech než letadlo. Takže tenhle nápad budu muset ještě dopracovat, ale mobilní základna je věc, kterou určitě ještě nějak zkusím rozvinout (když se k tomu nemají hráči).

Nicméně teď řeším, jak hráče přimět k výměně informací, což je momentálně asi ta nejtěžší věc, vedle které jsou ostatní části multikampaně spíše prkotiny. :-)
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Antharon »

Deti, ktore utekaju z posteli a preliezaju dungeony su skvele. Tie deti v dungeone vobec nemusia byt. Mozu sa plahocit stokami a preliezat kopce na smetisku a mavat pri tom baterkami a plastovymi flasami. Ako armor posluzi stary obrus. Deti pritom zdielanu realitu vnimaju subjektivne ako make-believe. Ak sa niekto v boji zrani, mohol spadnut do diery, alebo byt zasiahnuty nahodou inym dietatom. Dokonca by bolo super keby vtedy deti zo zdielanej predstavy vypadli a riesili problem v skutocnom svete

Obrovskou vyhodou by tiez bolo, ze deti by mohli napriklad kedykolvek prerusit vypravu a bezat domov, alebo pokracovat za cenu pruseru doma
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Markus »

Disociovaná diskuze o disociovaných (disociujících?) mechanikách byla disociována sem. Na tomhle místě chci poděkovat Pietovi, který velmi poctivě psal své off-topic postřehy do samostatných příspěvků od těch on-topic, čímž mi výrazně usnadnil oddělování. :)
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od kin »

Takže ti jde o fikční vysvětlení proč musí postavy chodit zpět a nebude to hráče vytrhávat z imerze...za prvý, máš už připravený/vybraný svět v kterém to chceš hrát? Protože pak by se dalo navázat na to, jak funguje a nějak to vymyslet.
Nebo budeš svět vymýšlet prostředí až pak, poté co si určíš všechny tyhle mechaniky fluffově?

Co všechno může postavy donutit vrátit se?

Může to být prostředí:
Protože kdyby to byla nějaká mimozemská planeta, nemusí tam být třeba atmosféra a kyslík co si dokážou vzít s sebou jim vydrží jen na jednu výpravu. Nebo potřebují magická ochranu proti prokletému vzduchu, která se složitě obnovuje a jde to pouze v prastarém rituálním kruhu Stavitelů, který je ale jen v jednom městě (+ můžou být nějaké rozházené po mapě, dočasně neznámé, které by mohli fungovat jako předsunuté základny a/nebo klidně i jako portály mezi jednotlivými body, aby se družiny mohli svobodně rozhodnout, odkud a kam vyrazí).

Můžou to být nepřátelé/komplikace:
Svět patří Temnotě a jejím noshledům. Ti hledají a loví smrtelníky pro jejich maso, krev i duši. A ti se proto schávávají v tajných zabezpečených bunkrech. Bohužel zdroje tam jsou malé a musí vyrážet do okolí, aby nějaké našli. Ale s každou hodinou/dnem na sebe přitahují čím dál tím větší pozornot a pokud se nevrátí do bunkru za včasu, Temnota zjistí kde jsou a bude na jejich pozici vysílat neustále víc a víc lovců. (tady by se dali dobře použít i Hodiny, čím víc jsou proškrtané, tím víc nepřátel se zjeví každou hodinu/den u nich)

Vlastní problémy/Motivace:
Postavy trpí vážnou nemocí, stejně jako každý smrtelník na tomto světě a proto se často musí vracet zpět domů, aby postoupili časově náročnou léčbu. Pokud bez ní zůstanou příliš dlouho, jejich těla ochřadnou a umřou.
Můžou být androidi/uměle vypěstovaní lidé, kteří venku vydrží maximálně týden, pak se musí naložit do speciálních lázní/kryo-podů, aby se jim obnovili poškozené buňky. Můžou to rovnou být vyšší bytosti, žijící jako mentální duchové. Dokáží posedávat těla, ale ty vydrží jen omezenou dobu. Pokud se netsihnou vrátit, tělo umře a je to vyhodí ven a budou se muset vrátit zpět skrz Astrální rovinu bez těla i lootu. Kdyby to bylo sci-fi, mohli by mít transhumanistické sleevy, které by se dali modifikovat nalezenými daty/warem/atd. :)

Pomohlo by něco takového?
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

Původně jsem si myslel, že jde o to vymyslet, jak přimět postavy v běžném fantasy settingu, aby se po přiměřené době vracely na základnu. Protože ve specifickém settingu se to dá zařídit relativně snadno, ne?
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů