Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

Pořád přemýšlím, proč vám to funguje tak těžko a mně celkem v pohodě, kdy se už čtyři skupiny vešly do pěti hodin herního času, a nebyl problém s tím, aby se všechny skupiny vydaly v potřebný čas zpět.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17402
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od York »

Jerson: Protože nemáš velký připravený dungeony.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16260
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od MarkyParky »

"Vydat se v potřebný čas zpět" a "Při plánování downtime myslet na to, že příští misi možná bude hrát jiná parta lidí, která chce řešit úplně jiný problém" jsou dva různé problémy.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Nordoslav »

Jerson píše: 24. 7. 2021, 22:50 Pořád přemýšlím, proč vám to funguje tak těžko a mně celkem v pohodě, kdy se už čtyři skupiny vešly do pěti hodin herního času, a nebyl problém s tím, aby se všechny skupiny vydaly v potřebný čas zpět.
Řekl bych že hlavní rozdílk je v tom, že ty to bereč jako epizodu kampaňové hry, kdy se nic nemusí vyřešit a Marky se snaží aby měla každá družina pocit dokončeného dobrodružství.

Jinak si myslím, že na tenhel styl hraní je dobrý formát ala StarGate - magický portál co hodí postavy rovnýma nohama do zápletky a nakone je zase vyzvedne. Odsekne to od hry spoustu potenciálně zdržujících věci jako cestování, příprava, nákupy apod...

Kontinuitu pak podpoří basebuilding, nebo info co se dá najít na dalších "adresách"

Takže by postupně vznikala nějaká databáze adres a každá výprava si mohla vybrat z dostupné databáze co očíhnou.

Na podobném principu fungovala i Gateway od Pohla, což je taky pěkně adaptovatelná věc na West Match styl hru
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

MarkyParky píše: 24. 7. 2021, 23:33 "Vydat se v potřebný čas zpět" a "Při plánování downtime myslet na to, že příští misi možná bude hrát jiná parta lidí, která chce řešit úplně jiný problém" jsou dva různé problémy.
To možná ano, ale oba tyhle problémy řeším. Přesněji řečeno téměř jistě vím, že další hru bude hrát úplně jiná parta a nevím, co budou chtít řešit.

V posledních čtyřech hrách hrálo 17 hráčů, z toho 12 se pohybovalo v té samé lokaci, dokonce navštívili i stejná místa.
Nordoslav píše: 25. 7. 2021, 00:04 Řekl bych že hlavní rozdílk je v tom, že ty to bereč jako epizodu kampaňové hry, kdy se nic nemusí vyřešit a Marky se snaží aby měla každá družina pocit dokončeného dobrodružství.
O pocit dokončeného dobrodružství se snažím také, i když některá vlákna zůstávají otevřená. A na druhou stranu West Marches ještě víc než Multikampaň počítají s tím, že se jednotliví hráči a postavy se budou do oblasti vracet, a budou mít motivaci se vracet, takže ten tlak na úplnou uzavřenost nevidím tak velký.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16260
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson píše: Přesněji řečeno téměř jistě vím, že další hru bude hrát úplně jiná parta a nevím, co budou chtít řešit.
To už tady zmíněno bylo, že když je jistota obměny hráčů, tak je to dobrá bariéra toho problému.


Já tuhle jistotu nemám, někteří hráči se hlásí opakovaně.
Nordoslav píše: Marky se snaží aby měla každá družina pocit dokončeného dobrodružství.
Ani ne tak dokončeného dobrodružství - ať si klidně události zůstanou otevřené (např. vypuštění Padlých na posledním sezení bylo vyloženě otevřená věc), ale příběh by se měl dostat k nějakému bodu rozhodnutí či zlomu, který má smysl a zapíše se do světa.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17402
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od York »

MarkyParky píše: 25. 7. 2021, 11:29příběh by se měl dostat k nějakému bodu rozhodnutí či zlomu, který má smysl a zapíše se do světa.
S tíhle jsem zrovna problém neměl. Naopak když postavy něco nedoprozkoumaj, tak má smysl, aby se tam další družina vydala taky a tudíž bude nacházet stopy po té předchozí. Jedinej problém jsem měl, když nám vypršel čas uprostřed dungeonu a nebylo žádný asociovaný vysvětlení, proč se postavy najednou sebraly a odešly.


Stručně Tross na Gameconu:

• První družina vyrazila do Hardenské tvrze a nevrátila se.

• Druhá družina se dozvěděla, že před ní šla jiná družina, vyrazila do Hardenské tvrze a nevrátila se. Hráči se rozhodli jít do Hardenský tvrze a nevrátili se. Našli tam spoustu stop po působení předchozí družiny, což bylo fajn.

• Třetí družina se dozvěděla, že před nima šly už dvě družiny do Hardenské tvrze a nevrátili se. Dlouho váhali, jestli je dobrý nápad jít tam taky - zjišťovali informace, nechali se poslat na menší úkol k dračí kostře a až skoro na konci sešny se rozhodli přece jen do Hardenské tvrze jít. Byli extrémně opatrní, neumřeli, ale vypršel jim čas chvilku poté, co se bezpečně dostali dovnitř (zbyla po nich díra ve střeše).

• Ve čtvrtý družině byli dva hráči ze druhý družiny, z toho jeden si dělal novou postavu (tu první roztrhaly zombie, ehm). Druhý hráčce postava přežila, zavelela, že jdou pomstít předchozí družinu a dala jim několik dost zásadních rad, co určitě nedělat ;-) Tahle družina se nakonec vrátila díky tomu, že barbar vypil léčivý lektvar těsně před tím, než ho protivník sejmul, což ho následně postavilo na nohy a mohl pak odtáhnout zbytek družiny pryč. Z tvrze se stáhli zpět do města a nechali tam další družině mapu tvrze a dopis s radama, na co si dávat pozor (to bylo hodně cool).

• Poslední družina našla mapu a dopis od čtvrtý družiny, ale nic moc jim to neřeklo, protože u mapy nebylo napsaný, čeho to je mapa, a v dopisu taky chyběl kontext (byly tam rady jako "Bacha na ledový koule"). Tahle družina se jako jediná rozhodla jít úplně jinam. Prozkoumala část jinýho dungeonu a vypršel jí čas.


Probíhalo to úplně jinak, než jsem předpokládal. Doufal jsem, že se mi podaří jednotlivý dungeony odehrávat, tj. každá další skupina najde prozkomanej kus mapy a půjde někam jinam. Dopadlo to ale tak, že vlastně žádná skupina nic neprozkoumala až do konce*. Taky jsem nepočítal s tím, že to bude takovej masakr. Zpětně mi ale přijde, že to bylo fajn právě proto, že se skoro všechno točilo kolem jedný lokace a hráči díky tomu nacházeli stopy po působení předchozích družin.


* což má zajímavej důsledek v tom, že klidně můžu vzít Tross i na příští Gamecon ;-)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

Copak bys bez toho nemohl Tross hrát na GC znovu?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17402
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od York »

Jerson píše: 25. 7. 2021, 13:59 Copak bys bez toho nemohl Tross hrát na GC znovu?
Mohl, ale musel bych udělal restart světa.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Jerson »

Tím jsem myslel, copak v něm není víc zápletek než na pět herních sezení, jedno s jakým počtem skupin?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Markus »

MarkyParky píše: 24. 7. 2021, 21:27
Markus píše: Já si dovolím podotknout, ze Marky si háže klacky pod nohy tím, ze měří čas mezi výpravami v letech! To je velká motivace nějak to obejít. My jsme hráli megadungeon, kdy co vyprava, to týden, a fungovalo to vesměs v pohodě.
To mu moc nerozumím.
Nesledoval jsem, co přesně u vás proběhlo, tak se můžu plést.

Ale roční skoky ve fikci jsou "pocitově" dlouhé. Snadno se ti stane, že někam přijdeš a "nedohraješ" to místo. Vznikne tam nějaká zápletka, kterou bys rád viděl dál, ale skok o rok dva je prostě moc dlouhý. Příklad: dozvíš se, že jsou někde drženi zajatci, a chceš je vysvobodit.

Když je hraní nastaveno na "co sezení, to týden", tak si v zásadě můžeš dovolit třeba dvě nebo tři sezení dělat něco jiného a pak jít vysvobozovat zajatce. V herním světě uplynou dva tři týdny, to tam ti zajatci nejspíš ještě budou, nic se neděje. Není tak velký tlak na to, abys tam šel hned příště.

Když je hraní nastaveno na "co sezení, to rok", tak máš skoro jistotu, že za rok už tam ti zajatci vůbec nebudou. Pokud jsi hráč, který je chce vysvobodit, je to trochu problém – nemáš jak to udělat. Tak začneš vymýšlet, jestli by to nešlo nějak obejít a tentokrát, projednou třeba ten čas neposouvat, hmmm?

Chápu tě tak, že tam ty roční pauzy máš schválně právě proto, aby už tam ti zajatci nebyli a aby prostě nebylo možné je jít zachraňovat, protože povinně uplyne moc času. Vlastně záměrně boříš možnost návaznosti. Designově to chápu, ale zároveň to myslím jde proti nějaké přirozené hráčské touze po kontinuitě.

EDIT: Nebo jiný příklad. V ASE jsme se dozvěděli, že někde žijou nějací "goblini, co mají problém s morloky". Chtěli jsme je navštívit a zjistit, co jsou ti morloci zač. Ale pořád jsme to odsouvali... dva, tři týdny jsme tam nešli. Ale pořád to byla regulérní možnost a říkali jsme si, že příště už tam určitě zajdeme. S těmi týdny to takhle funguje. Kdyby to byly skoky o roky, tak je úplně jasné, že za dva tři roky už žádní goblini s žádnými morloky mít problém nebudou.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Markus »

Jelikož se diskuze od Quentinovy mapy vyvinula pryč od West Marches směrem k obecnému povídání o hexcrawlu, přesunul jsem ji do hexcrawlu.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Quentin »

random note on West Marches:

Včera se hráči nechali slyšet, že jim v tomhle formátu vyhovují víc minidungeony, protože dělat hit'n'run na ten stejný dungeon po šesté za sebou je otrava. Minidungeony, které se dají stihnout (včetně cesty) za tři hodiny, jsou údajně uspokojivější.

Docela s nima souhlasím, i když nebylo špatné hecnout jednu velkou přípravu, a pak z toho žít šest týdnů :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6872
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Antharon »

Nebolo by este lepsie keby mali okrem minidungeonov k dispozicii megadungeon? Zaujimave by mi prislo ze v dobe kym by postavy riesili minidungeony megadungeon by mohol zit vlastnym zivotom.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč mají West Marches tendenci degradovat? A co s tím?

Příspěvek od Quentin »

Antharon píše: 8. 11. 2021, 22:56Nebolo by este lepsie keby mali okrem minidungeonov k dispozicii megadungeon? Zaujimave by mi prislo ze v dobe kym by postavy riesili minidungeony megadungeon by mohol zit vlastnym zivotom.
Tohle se u nás teď vlastně děje :) Přibral jsem druhého vypravěče. Tobik si na hex hned vedle základny umístil Barrowmaze, takže od teď bude volba mezi hexcrawlem s minidungeoama a megadungeonem. Dám vědět, jak to bude pokračovat.
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin:
Antharon
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MaMaHaJ, Semrush [Bot] a 9 hostů