Začátky s digitální kresbou/malbou

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Grafické tablety

Příspěvek od MarkyParky »

Vyježil jsem Wacom One M.

S Photokrámem (myší) něco umím, ale nikdy jsem nedělal s perem.

Strávil jsem pár hodin hledáním tutoriálů, vhodných štětců a technik pro začátečníky. Pochopil jsem, že toho je tuna a budu se tím šíleně brodit.

Prosím tedy místní guruy o radu:
> nějaké vhodné brushe (jde mi do začátku řekněme hlavně o kresbu, až dostanu trochu skilu, tak snad kolorovanou)
> nějaké vhodné návody, na kterých se vám dobře začínalo (preferuji textové nad videotutoriály, ale když to jinak nepůjde)
> nějaké zkušenosti, čeho se vyvarovat?

Díky
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od ShadoWWW »

MarkyParky: Doporučuji tento a tento videotutorial.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Pro mě asi největší překvapení bylo, že nepotřebuju tlačítka ani na tabletu, ani na peru. Ta na peru mi naopak strašně překážela, furt jsem je mačkal omylem. Jelikož ale pero držím jednou rukou, tak tu druhou můžu mít klidně na klávesnici.

Ale guru fakt nejsem, nejspíš na to jdu blbě ;)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

MarkyParky píše: 26. 12. 2020, 14:10 Vyježil jsem Wacom One M.
Gratulju! Přeju hodně zábavy.
Prosím tedy místní guruy o radu:
> nějaké vhodné brushe (jde mi do začátku řekněme hlavně o kresbu, až dostanu trochu skilu, tak snad kolorovanou)
> nějaké vhodné návody, na kterých se vám dobře začínalo (preferuji textové nad videotutoriály, ale když to jinak nepůjde)
> nějaké zkušenosti, čeho se vyvarovat?
Teď jsem strávil chvíli hledáním a všechny dobré resources, co se mi extra hodily a posunuly mě už vlastně neexistují a zmizely z internetu a beztak by byly dneska drsně zastaralé. Web Furiae neboli Lindy Bergquist už vůbec nenajdu...
Když jsem začínal, tak vlastně žádné videotutoriály nebyly, a ty klasické už jsou dávno mrtvé...
Chtěl jsem ti doporučit Kyles brushes, ale ty už se mimo CC nedají sehnat (což je ale dobrá zpráva, pokud si platíš CC, máš je přímo v tom).
Taky jsem hodně dlouhou používal brushe od Daarkena, co je měl na webu, ale ty už jsou taky fuč...

Díky za připomenutí toho jak jsem starej. :>:o/ :wink:

Abych jenom nemečel, tak tady jsou dva youtube channely, které mi přišli celkem dobré:
Jake Parker – To je ten týpek co vymyslel Inktober. A vlastně to vůbec není o digitální kresbě... ach jo.
Tim MacBurnie – Australan, co dělá francouzský komiks. Tohle je alespoň o Photoshopu. Ale ne moc pro začátečníky... well shit.

Jinak taky hodně závisí na tom, jakým stylem chceš pracovat. Jestli spíš budeš malovat nebo kreslit s čárami. Obě polohy vyžadují trochu jiný skillset, tak na to mysli když ty tutoriály budeš projíždět.
A taky ber s rezervou všechno, co v těch tutoriálech říkají. Kdesi jsem viděl nějaký celkem dobrý tutoriál na Photoshop, ale týpek tam propagoval dost děsivý úchop stylusu, který bych nikomu nedoporučoval. A na podobné blbosti člověk narazí v každém druhém videu.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Grafické tablety

Příspěvek od MarkyParky »

V tuhle chvíli mě fakt zajímá hlavně kresba, zprvu černobílá, později kolorovaná.

Mapy do her (tam snad mám celkem skill v ruce, tak ho převést do kompu), později nějaké ilustrace lokací, zejména staveb a až se budu hodně nudit (nebudu :)), tak třeba postavy a potvory.

Takže program na pár let :)

Teď nejvíce zápasím s nějakou začátečníckou good practice - byl jsem zvyklý dělat si črty tužkou a pak na ostro vytahovat perem/gelovkou. Tenhle skill bych chtěl přenést do kompu, jak technicky - vrstvy, transparence, nastavení péra a tak - to je mi jasné, ale tápu ve věcech, jako jak velké rozlišení/dpi používat, jak si rozvrhnout ty vrstvy, ten prvotní výběr štětců a tak..
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Merlkir »

Doporučuju Sinixe:
https://www.youtube.com/watch?v=-Nt9fa8jZUE

(a projde si tím většina začátečníků, ale ten progress v hlavě probíhá cca takto:
OMG brushe!! ---> potřebuju lepší brushe ---> omg mám moc brushů ---> 95% času mi stačí vlastně tyto tři)

A jestli nechceš platit Adobe, doporučuju Clip Studio Paint. Momentálně dobře cenově dostupné a nejvíc powerful. Jejich kreslicí engine je výborný, tak nádherně se ovládající inkoustové pero není ani v PS, ani jinde.
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

MarkyParky píše: 26. 12. 2020, 16:27 Teď nejvíce zápasím s nějakou začátečníckou good practice - byl jsem zvyklý dělat si črty tužkou a pak na ostro vytahovat perem/gelovkou. Tenhle skill bych chtěl přenést do kompu, jak technicky - vrstvy, transparence, nastavení péra a tak - to je mi jasné, ale tápu ve věcech, jako jak velké rozlišení/dpi používat, jak si rozvrhnout ty vrstvy, ten prvotní výběr štětců a tak..
Mně se vždycky osvědčilo přemýšlet jak by to vypadalo kdybych to dělal na papíře.
Formát? Založ si A4ku nebo A3 při 300 DPI by to mělo sedět.
Vrstvy? Prostě založ skupinu vrstev na každý další materiál, který bys použil kdybys to dělal tradičně:
– Podkres/Skica rozvrh (Tužka)
– Čistá kresba (Tuš)
– Stíny (Markery)
– Barvy (Vodovka)
– Post process a textury (Čajový pytlík)

---
Jo a nestaň se otrokem ctrl+z, ve spoustě tutoriálů jak se má inkovat, doporučují tak dlouho mačkat krok zpět než tu čáru trefíš. Lepší je naučit se to trefit to na poprvé a nemít zlozvyk permanentního mačkání ctrl-z. Určitě je to super funkce, ale snaž se ji nevyužívat po nakreslení každé čáry. (Promiň napsals čeho se má člověk vyvarovat, tak začínám rantovat proti všem náhodným věcem co mě na internetu naštvaly.)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od MarkyParky »

Ecthelion píše:Lepší je naučit se to trefit to na poprvé a nemít zlozvyk permanentního mačkání ctrl-z. Určitě je to super funkce, ale snaž se ji nevyužívat po nakreslení každé čáry.
Tohle nechápu.

Jak se mám učit trefit to na poprvé bez toho, abych pokusy opakoval => mačkal Ctrl+Z, když se netrefím?
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

MarkyParky píše: 29. 12. 2020, 12:01
Ecthelion píše:Lepší je naučit se to trefit to na poprvé a nemít zlozvyk permanentního mačkání ctrl-z. Určitě je to super funkce, ale snaž se ji nevyužívat po nakreslení každé čáry.
Jak se mám učit trefit to na poprvé bez toho, abych pokusy opakoval => mačkal Ctrl+Z, když se netrefím?
Jinak abych nebyl špatně pochopen, ta filipika byla proti tomu kdy si z toho Ctrl-Z lidi udělají zlozvyk a nejsou schopni nakreslit čáru, aniž by ten krok zpět asi čtyřikrát zmáčkli. I když mnohokrát byla ta první čára vlastně v pohodě. Prostě se nestaň otrokem toho ctrl-z.

Ale konkrétně jak by to člověk měl brát, když se o tom bavíme:
– Uvědomit si, že to je jen berlička, ne cíl.
– Naučit se větší toleranci k tomu jaké čáry taháš. Ono už to bylo nejspíš úplně v pohodě napoprvé. Prostě používej ctrl-z až ve chvíli kdy to opravdu zmrvíš. Ne jako cestu k nějaké hypotetické dokonalosti.
– Nechat si to vyžrat a "potrestat se", když tu čáru netrefíš prostě spíš přepnout na gumu, odgumovat co nevyšlo a zkusit to znovu. Když budeš mít v mozku, že tě pokus stojí víc energie, než úder dvěma klávesami, tak si mozkem sám od sebe zvykne, že to má dávat na poprvé.
– Můžeš to ctrl-z použít, ale než to zkusit znovu si radši dát time-out a zkus pokračovat v inkování někde jinde, než se k tomu problematickému místu dostaneš.
– Když jsi to netrefil napoprvé, tak to nejspíš mělo nějaký důvod. Místo abys ten tah bezmyšlenkovitě tahal ještě třikrát, tak radši zkus změnit proměnné toho tahu. Tj. nejspíš ponatočit plátno, nebo rovnou radši zkusit jinou křivku, nakreslit to jinak.

– Lidi na papíře jsou schopni naučit se dělat masterpieces bez ctr-z tak to musí jít digitálně i bez toho. :wink:

Teda kopu se do zadku, že píšu rady na chybu, o které vůbec nevím že ji děláš a aniž jsem od tebe cokoliv viděl. Ale asi by se to dalo chápat jako obecná rada, protože jsem viděl dost lidí jak do té pasti spadnou, a spoustu tutoriálů, kde to šílenství ještě podporujou. Takže to ber s rezervou.

(A taky platí moje vlastní pravidlo, neber příliš dogamaticky co ti kdo píše, každému vyhovuje něco jiného.)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Grafické tablety

Příspěvek od MarkyParky »

Ecthelion píše:... a aniž jsem od tebe cokoliv viděl.
Tak brace yourself - první pokus, budu fakt rád za komentáře jak k procesu tvorby, tak k výsledku, s tím že vím, že to jsou děsné omalovánky, ale na něčem se to naučit musím.

Skica:
Skica.jpg
Kresba:
Kresba.jpg
Tuž:
Tuz.jpg
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 4. 1. 2021, 01:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Grafické tablety

Příspěvek od MarkyParky »

Varianta kresba:

Stíny:
KresbaStin.jpg
Barva:
KresbaBarva.jpg
Houba:
KresbaFinal.jpg
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Grafické tablety

Příspěvek od MarkyParky »

Varianta tuž:

Stíny:
TuzStin.jpg
Barva:
TuzBarva.jpg
Houba:
TuzFinal.jpg
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Grafické tablety

Příspěvek od MarkyParky »

A nakonec - v celém procesu mi tam vylezlo jedno kombo, které se mi vlastně líbí nejvíc ... a klidně bych si představil, že něco takového bych si pro ty svoje RPG produkty dělal ... a to je

kresba+stíny+houba, bez barev.
LikeFinal.jpg

Zejména uvítám různé poznámky ohledně toho, co zjevně dělám blbě :), protože je to fakt poprvý, co jsem držel v ruce tablet a z youtube (pseudo)tutoriálů, kde si tutoři honí ego a sypou obrovskou rychlostí nádherné obrázky, aniž by moc vysvětlovali, co se tam vlastně děje, mám už hlavu v pejru :eyecrazy:

EDIT: Jo a vlastně taky bych docela chtěl nakopnout, co s tím dál, protože pokud bych měl rozvíjet tu barevnou variantu, tak je to nechutně ploché a chce to detail. A tam jsem úplně bezradný a nikdy jsem to nedělal, vždycky jsem jenom kreslil perem/tužkou.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od OnGe »

Co ti na tom přijde blbě?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

V rychlosti - vypadá to dobře, ale nechceš na to založit nový téma? S výběrem grafických tabletů to už přímo nesouvisí a téma o experimentování s digitální ilustrací tu ještě nemáme.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů