Začátky s digitální kresbou/malbou

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ecthelion »

Muzzug píše: 28. 7. 2021, 06:00 Procreate nebo Affinity Designer
Disclaimer – nemám iPad, ergo žádnou osobní zkušenost, ale když jsem kupoval nový tablet, tak jsem si dělal na tohle téma rozsáhlou rešerši. Z toho co vím:
- Pokud chceš fakt jenom kreslit, případně trochu animovat, tak je nejspíš lepší Procreate.
- Pokud chceš víc flexibilnější grafickou aplikaci víc jako photoshop/illustrator, tak bude lepší to Affinity.

A jako třetí se myslím dá doporučit Adobe Fresco. Základní verze je zadarmo.
V jednoduchosti bude nejspíš nejpodobnější té notes aplikaci Autodesk Sketchbook. Takový jednoduchý skicák s víc profi funkcemi. Taky je zadarmo (ale potřebuješ Autodesk Account).

Ale tedy musím pochválit slona. Fakt pěkná kresba. Dobře jsi střelil proporce a prostor.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Markus »

Díky všem za rady, asi vyzkouším Procreate. Vypadá příjemně jednoduše. Ten Affinity už na mě působí moc profi přeplácaně, já chtěl fakt spíš něco minimalistického.
peter83
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 8. 2021, 11:01

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od peter83 »

Zdravím. Konečne som našiel nejaké verím, že aktívne fórum ku grafickým tabletom. Mám záujem si kúpiť XP - pen deco S a pracovať s ním v CAD programe v iOS. Len som nikde nenašiel či je to na to vhodné.

Ďakujem za všetky možné podnety, informácie a návrhy na iný typ grafického tabletu.

Ďakujem
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ecthelion »

Ahoj, musím říct, že jsem z toho popisu, co s tím chceš dělat, trochu zmaten.
Tabletem normálně můžeš v CAD rýsovat a znám architekty, co s tím pracují denně a oproti myši to má svoje výhody (ale mě třeba na rýsování víc vyhovuje myš, i když tablet používám skoro na všechno jiného).

Co mě ale v tom dotazu mate, jen ten iOS. Jednak nevím, jak moc smysl má provozovat CAD na iPhonu a druhak bohužel XP pen není s iOS kompatabilní (Windows® 10/8/7(32/64bit), Linux (Detailed versions), MAC OS X ®10.10 and above, Android 6.0 and above). Kdyžtak se o tom usercase rozepiš víc.

Jo, a vítej na fóru :wink: .
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
peter83
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 8. 2021, 11:01

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od peter83 »

Ahoj, ďakujem za odpoveď. Tým iOS som myslel apple macbook pro. Myslel som to ako "systém" celkovo. Zlé vyjadrenie mojej myšlienky, ale pochopil si správne! 👌

Na rysovanie používam iCADMac. Resp som v tom začiatočník, ale potrebujem riešiť rýchle pôdorysy v rámci práce a v tejto kombinácii mi to príde fajn.

Ešte sa rozhodnúť akú veľkosť XP pen-u... či S alebo M. M mi príde veľká ozruta....pomaly nejaký pekáč na koláče... 😁

Alebo je nejaké iné, lepšie zariadenie podobného typu v porovnateľných peniazoch?

PS: myslel som aj nad kombináciou apple magic track pad2 a nejakého pera k tomu....
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ecthelion »

Ok, jasně chápu. Jo +/- všechny tablety by měly běhat na Mac OS X bez problémů.

Klasický tablet funguje na rýsování v CADu výborně. Jen to chce trochu cviku. Je to přece jenom trochu nezvyk. Člověk je zvyklý ovládat zařízení myší. A oproti té myši to má výhody i nevýhody.
Ad. velikost, na rýsování bych se nebál klidně koupit menší. Větší má spíš výhodu při kreslení z ruky, prože ti líp umožní přenášet do počítače tahy. Menší ti naopak umožní rychlejší ovládání, protože ti stačí dělat menší pohyby na to, abys obhospodařil celou plochu.

K tomu magic track Pad2 – Pozor Trackpad není stejné zařízení jako tablet. Trackpad je víc jako myš – tj. je to zařízení relativní. Pohyb na trackpadu neodpovídá absolutní pozici na obrazovce. Tablet je naopak namapován absolutně, bod na pracovní ploše odpovídá bodu na monitoru. +Tablet ti ukazuje pozici, kde máš kurzor, když držíš pero nad pracovní plochou. Přitlačení pak znamená kliknutí. U trackpadu by musel pořád klouzat perem po povrchu a přitlačovat, když bys chtěl kliknout. Tohle řešení by IMHO moc nefungovalo.

Co se týče toho XP pen, osobní zkušenosti s tou firmou nemám. Ale podle ohlasů na internetu bych řekl, že je to úplně v pohodě hardware a měl by fungovat. Ještě se můžeš zkusit podívat na tablet v podobné cenové kategorii u Huionu. To je podobná firma jako XP Pen.

Pokud by ti nevadilo, že platíš hodně za značku, tak bych doporučil wacom intuos pro s, se kterým mám jen pozitivní zkušenosti. Ale touhle dobou už je Wacom dost předražený a výše zmínění konkurenti jsou skoro stejně dobří za menší peníze.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od York »

Tablet od XP penu mám a funguje bezvadně. Určitě doporučuju.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 639
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ota »

Předevčírem se ve Photoshopu něco stalo a když kreslim čáru obyčejným tvrdým štětcem, jsou okraje čáry jakoby roztřepené, v obloucích schodečkovité. Přitom nastaveno mám vyhlazování a mezeru 1%.
Předtím byly čáry v pořádku.
Vypnout a zapnout photoshop nepomáhá. Nové čáry jsou hnusné i u nových souborů.
Neví, prosím, někdo, na co jsem mohl omylem kliknout?

Kdyžtak zkusím po obědě jako poslední možnost Photoshop odinstalovat a nainstalovat.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 639
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ota »

Odinstalace a instalace pomohla.
Okraje čar jsou již v pořádku.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 914
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od kin »

Kdyby někoho zajímalo, Affinity má spring sale, všechno je 50% off.

Takže můžete mít například profesionální layout tool s pravidelnými updaty a podporou za krásnou cenu 25 euro, bez subscriptionů :)
Za tento příspěvek děkují uživateli kin tito uživatelé (celkem 4):
Muzzug, Jarilo, Ecthelion, smrq
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od smrq »

Tak to musím omrknout. 25 euro je za hubičku.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Muzzug »

Kdyby někdo chtěl, tak do 25.1. má Serif slevu 40% na celý balík Affinity v2 - Photo, Designer i Publisher ve verzi pro PC, Mac a iPad - v jednom balíku za 2490.

Na v2 přešli teď v prosinci nebo kdy a bude to teď nově podporovaná verze.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 295
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Pan Bača »

asi si počkám na nějaký další update. Globální vrstvy a křížové odkazy v publisheru pořád nemají :-(
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti