[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Titulní stránka Dinosauria 5.jpg
Ahoj všichni!

Rozjeli jsme s Markusem nový podcast, kde si budeme povídat o inspirativních světech, dobrodružstvích a jiných RPG herních produktech. Nejsou to recenze, jako spíš diskuze o věcech, které podle nás stojí za to poznat, prozkoumat a nechat se jimi inspirovat.

Odebírejte nás na:
:arrow? Anchor.fm
:arrow? Spotify
:arrow? iTunes / Apple Podcasts
:arrow? Google Podcasts
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

Kontaktujte nás:
:arrow? V téhle diskuzi!
:arrow? Na Instagramu
:arrow? Na Facebooku
Naposledy upravil(a) Vandalicus dne 11. 1. 2021, 12:55, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Se spoilery je to těžké. U starých věcí neváháme spoilovat prakticky všechno, u těch nových se nám to spíš nechce. Mohlo by se pak snadno stát něco jako „Nordoslav navrhuje, že by připravil a vedl XXX, ale já jsem o tom slyšel v Dinosauriu a mám to vyspoilované, takže to s ním hrát nemůžu.“

Ono to sice nemusí být tak časté - takovýhle podcast budou pravděpodobně poslouchat jen GMové, zatímco jejich hráči budou zůstávat v blažené nevědomosti. Ale stát se to může a minimálně třeba tady v komunitě Fóra by nám to znemožnilo hrát ty věci společně online, např. v rámci Sirotčince.

Na druhou stranu neříct nic je taky dost o ničem, protože něco říct musíš, pokus chceš produkt popsat a rozebrat ho. A já sám nemám rád, když se podcast nebo recenze (nebo dobrodružství :)) pohybují jenom v nějaké vágní rovině, ale nakonec ti nic konkrétního neřeknou. Takže je to z naší strany věčné hledání toho, kdy už jsme dostatečně konkrétní na to, aby to sdělení mělo nějakou informativní hodnotu, a zároveň ještě neprozrazujeme tolik, abychom znemožnili hrát to jako hráč. Těžkej život.
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Mizy »

Jděte do prčic. Kde mám teď ten box set sehnat. :D
Nezbyde nic jiného, než pořídit pdf. A to já se tak rád muckám s fyzickými produkty. :cry:
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Ten box je, zdá se, out of print a fyzicky už nikdy nebude. :-?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Bifi »

Ja som kedysi na ten box pokukoval (tuším naňho bol Kickstarter), ale vzhľadom na vysoké poštovné a nutnosť preclenia som sa na to potom vykašľal. Vo všeobecnosti je s dostupnosťou Goodman Games produktov v Európe problém - síce sa to posledné roky trocha zlepšilo, ale napríklad zošitové dobrodružstvá poväčšinou zabudni (a ešte aj out of print).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Mizy »

Bifi píše: 19. 4. 2021, 10:31 ale napríklad zošitové dobrodružstvá poväčšinou zabudni (a ešte aj out of print).
No k Lankhmaru jsem sehnal už skoro všechno. Dneska dorazí další sešit. Na cenu se radši neptejte. :)

Teď běžel mimo jiné další KS na DCC box The Greatest Thieves in Lankhmar a taky jsem to vynechal.
Naposledy upravil(a) Mizy dne 19. 4. 2021, 10:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 19. 4. 2021, 09:48 Se spoilery je to těžké. U starých věcí neváháme spoilovat prakticky všechno, u těch nových se nám to spíš nechce. Mohlo by se pak snadno stát něco jako „Nordoslav navrhuje, že by připravil a vedl XXX, ale já jsem o tom slyšel v Dinosauriu a mám to vyspoilované, takže to s ním hrát nemůžu.“
A co udělat třeba ke konci blog se spoilery, který může případný zájemce o tuhle hru přeskočit jako celek? Já třeba vím, že tohle hrát nebudu a právě ty detaily by mě zajímaly, aniž bych je musel číst.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Takže chceš, abysme 30 minut šlapali vodu a mluvili o ničem, a teprve v posledních 15 minutách začali mluvit k věci? :>;o)

Je to trochu kvadratura kruhu s těma spoilerama.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od KDolecek »

Markus píše: 19. 4. 2021, 12:29 Takže chceš, abysme 30 minut šlapali vodu a mluvili o ničem, a teprve v posledních 15 minutách začali mluvit k věci? :>;o)

Je to trochu kvadratura kruhu s těma spoilerama.
Příjde mi, že Jerson navrhuje, abyste to vlastně udělali úplně stejně, akorát na konci, kde Vandal nechtěl spoilerovat, se od toho oprostili a upozornili posluchače, že teď je teda ta část, kde mají zastavit, pokud se chtějí nechat překvapit.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jerson »

KDolecek píše: 19. 4. 2021, 12:59 Příjde mi, že Jerson navrhuje, abyste to vlastně udělali úplně stejně, akorát na konci, kde Vandal nechtěl spoilerovat, se od toho oprostili a upozornili posluchače, že teď je teda ta část, kde mají zastavit, pokud se chtějí nechat překvapit.
Přesně tak jsem to myslel. 35 minut povídání takového, jaké jste natočili teď, a na konci třeba 10 minut nejlepších spoilerů.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Hluboko v podzemním hvozdu, jen kousek od háje obývaného dryádami, stojí mramorový palác minotauřího krále vládnoucího zástupům gnollů, ještěřích lidí a psohlavců. Poslechněte si, proč legendární legendární 40 let starý dungeon Caverns of Thracia dodnes slouží jako učebnicový příklad dobrého level designu.

Poslouchejte nás na:

- Anchor: https://anchor.fm/dinosaurium/
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.
ep9 Thracia.jpg
ODKAZY

- Caverns of Thracia v Databázi RPG: https://rpgforum.cz/anotace/caverns-thracia
- Caverns of Thracia, remake pro d20: https://rpgforum.cz/anotace/cavern-thracia-d20
- Článek „Jaquaying the Dungeon“ o zajímavých mapách: https://thealexandrian.net/wordpress/13 ... he-dungeon
- Blog Divné Hornouhorsko: https://divneuhorsko.blogspot.com/2019/ ... orsko.html
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Bajo »

Plusíšek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Bifi »

Super, ďakujem za zmienku! (A namotivovali ste ma navrátiť sa do Hornouhorska :D)

Mimochodom, drobná nepresnosť: Thracia má aj trocha outdooru - tá prvá mapa ukazuje bezprostredné okolie a jeho prieskum vie odhaliť ďalšie vstupy.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Je to tak, ale nestálo mi to za rozvádění, protože jde vlastně jen o objevení vchodů do dungeonu a to dobrodružství v zásadě začíná vstupem do podzemí - není tu například žádná vesnice těch tribesmenů, co obývají vršek, ani nějaké širší okolí dávající dungeonu kontext. (A to není výhrada, jenom popisuju, co zákazník dostává.)
Bifi píše: 3. 5. 2021, 13:03(A namotivovali ste ma navrátiť sa do Hornouhorska :D)
Namotivoval jsi mě na Thracii. Kruh se uzavírá. :)
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od KDolecek »

Já si na základě poslední epizody otevřel Palace of the Vampire Queen a první co vidím je mapa jednou s popisky pro vypravěče a jednou bez popisků pro hráče a u každých dveří jasně naznačeno, kam se otevírají. Prostě v roce 1976 jim očividně bylo jasné, že to jsou věci, které GM hodí a hrozně mu ulehčí práci a dneska se bohužel často nedějí.
EDIT: Ale v mnohém jiném je to dost vtip(né).
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od efram »

Díky za další díl. Nadějí mne naplňuje letmá zmínka o Maze of the Blue Medusa :)
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů