[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Titulní stránka Dinosauria 5.jpg
Ahoj všichni!

Rozjeli jsme s Markusem nový podcast, kde si budeme povídat o inspirativních světech, dobrodružstvích a jiných RPG herních produktech. Nejsou to recenze, jako spíš diskuze o věcech, které podle nás stojí za to poznat, prozkoumat a nechat se jimi inspirovat.

Odebírejte nás na:
:arrow? Anchor.fm
:arrow? Spotify
:arrow? iTunes / Apple Podcasts
:arrow? Google Podcasts
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

Kontaktujte nás:
:arrow? V téhle diskuzi!
:arrow? Na Instagramu
:arrow? Na Facebooku
Naposledy upravil(a) Vandalicus dne 11. 1. 2021, 12:55, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Quentin »

Od Markuse opakovaně slyším, že jsou moje věci moc obyčejné, a teď tady vybalí, že tam ty skřety stejně potřebuje :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Někomu se prostě nezavděčíš, no.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Quentin »

Akorát jste tam zmiňovali, že to má 300 místností a 7 hlavních okruhů. Každý ten okruh zněl jako třeba 20 místností max. Kolik je tam prázdných místností jako "tady je karamelový nábytek a mrtvola s osmi zlaťáky"?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Každý okruh má 30 až 50 místností. Prázdných místností tam pár je, ale minimum. Ve většině něco je – ne nutně nějací tvorové, ale vždycky tam bude něco interaktivního, třeba...
36. alCove
The door to Gardens 37 is coated with a spongy
fungus that makes an almost pyrotechnically loud
pop when touched, then oozes a thick yellow liquid,
triggering a Random Encounter check.
Tohle jsou typická „prázdná místnost“. Místnost s mrtvolou jsem taky našel, ale nemá "8 zlaťáků", to by na artpunk bylo trapně nudné:
93. “yggdraSil”

Gaudy metal tree of stars in aluminum, zinc, and tin
across a wall of deep blue. There is a corpse here with
traces of wax on it, some spoiled food in its pack, and
a notebook that translates from the common tongue
to both ancient Selenian and ancient Saurid
Ale kolem je jich dost plných.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od boubaque »

Slyšel jsem zatím po cestě do práce jen asi dvě třetiny, ale nemůžu se zbavit dojmu, že Markus popíše nějakou věc MotBM, co běžně zle bashuje, a pak řekne, že to tam tak není, ale vlastně neřekne jakto. Nejmíň třikrát to tak bylo. A já jsem z toho strašně zmatený, asi se to nějak nedaří předat. :think:
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od efram »

Malá zmínka k poslednímu dílu. Markus zmiňuje Quetzelinu jehlu a "problematickou" scénu na vzducholodi. Osobně mám tyhle kreativní až fantazijní popisy scén velice rád. Sám je ve svých přípravách používám pro jejich atmosféru. dá se tím lépe vystihnout podstata důležitého místa, jeho atmosféra atd.

Quatzelinu jehlu jsem hrál se třemi pubescentkami. Jejich řešení bylo kaskadérské až eskamotérské. V napjaté scéně s vytahováním dveří se vrhali přes hranu lodi a slanili tak po řetězu do klesajících/padajících dveří na kotevním řetězu. Velice pěkně popsaly co chtěly udělat a v duchu zásady, že GM fandí hráčům, nebylo možné aby se jim akce nepovedla. Z plánování, provedení a výsledku byla nadšené.

K poslednímu dílu bych rád dodal jednu věc. Všechny díly vedete v příjemném uvolněném duchu a věcnosti vyprávění/diskuse, a to je super. U posledního jsem měl pocit, že uvolněnost byla mnohdy až moc velká. Místy mi přišlo, že příprava nebyla až tak perfektní jako u předchozích dílů.
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Efram: Ta historka s Quetzelinou lodí a jehlou mě těší. Je super vidět, že to někdo hrál a fungovalo mu to. To bylo v systému Zapovězených zemí?

Co se přípravy týče - měl jsem hustě popsané dvě a půl áčtyřky. :) Ale rozdíl bude někde jinde - i my s Vandalem cítíme, že dělat rozsáhlé věci (tohle má 250 stran, a navíc je to silně nelineární) je prostě komplexnější než mluvit o 30stránkovém dobrodružství, kde stačí v zásadě jít "postupně". Může to svádět k většímu skákání mezi tématy. Díly vycházejí z přípravy, ale zároveň necháváme rozhovor volně plynout, takže ono to pokaždé dopadne trochu jinak.

Bubák: V podcastu není úplně prostor provádět nějaké podrobné recenzní analýzy. I tak jsem se snažil zmínit příklady toho, proč si myslím, že je to "udělané dobře" (např. u nestvůr a NPC vždy pokyny, o co jim jde, jak je hrát...). Ale mám tu další pěkný příklad z přípravy, který se do podcastu nedostal:

Sanguifluss je syn Chronie, kdysi král, teď krutý stařec probodnutý třemi meči. Meče z něj trčí, a jak se Sangifluss potácí po místnosti, shazuje jimi shazují nábytek. On skučí a vypouští ušlechtilé plyny... V tuhle fázi je to „punk“ - pěkný výjev, ale hratelnost není úplně jasná.

Proč je to hratelné. Dostávám pokyny: Sanguifluss postavy poprosí, jestli by z něj ty meče nemohly dostat. Ale zároveň je varuje, ať si dávají pozor, že jeho plyny tomu budou bránit. Plyny se zhmotní do nestvůr, které dostávají regulérní herní statistiky a je možné s nimi bojovat. A tím to nekončí: po úspěšném vytažení jsou meče magické a každý má nějakou zajímavou vlastnost (slouží spíš jako nástroje než jako +1). No a o kus dál najdou postavy místnost, ve které je puzzle... a klíčem k tomuhle puzzlu jsou právě tři meče vytažené ze Sanguiflusse.

Takže: Co začne jako evokativní obraz (pupkatý král probodnutý třemi meči a vypouštějící plyny), autoři velmi důsledně zpracují do přesné hratelné podoby, rozpracují to do řeči mechanik, dají ti pokyny, jak to hrát, dají ti za to odměny (magické předměty) a ještě do jiné části dungeonu umístí prvky, které jsou s tím vzájemně prolinkované.

(Mimochodem si taky všimni, že je to syn Chronie, a tu jeho případná smrt může zajímat - další vazba.)
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od efram »

Markus píše: 15. 9. 2021, 09:29 Efram: Ta historka s Quetzelinou lodí a jehlou mě těší. Je super vidět, že to někdo hrál a fungovalo mu to. To bylo v systému Zapovězených zemí?

Ano bylo to v ZZ. Hrával jsem s holkama dnd 5E, nějaké předpřipravené dobrodružství. Teď jsme zkoušeli právě ZZ. Pokud srovnám hru pod 5E a ZZ tak mi malinko víc přišlo vhodnější ZZ. Tím nechci říct, že by neměli rády 5E, ale víš jak, když máš jedno z povolání jezdkyně na koni.....dál není co řešit.
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Dinosaurium vplouvá do neprobádaných zákoutí vesmíru! V naší první sci-fi epizodě se podíváme na (skoro) první sci-fi hru Traveller a její kampaň The Traveller Adventure. Na divokém pohraničí třetího lidského Impéria se rozjíždí konspirace, ve které jde o pašování mezonových děl a vyhýbání se tarifům uvaleným na lanthan...
ep17 Traveller.jpg
Poslouchejte nás na:
https://anchor.fm/dinosaurium/

...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

P.S. pokakal jsem nahravani, takze jsem nahratej pres interni mikrofon. Hluboce se kaju a omlouvam se vsem posluchacum. Za trest jsem se popalil zehlickou.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Selhan »

Sakra, kluci, teď si to chci zahrát :/ Hráli jsme v SWN Pirates of Drinax, dle ohlasů tu nejlepší kampaň, co k Travelleru vyšla - ale dostali jsme se jen do druhé kapitoly z desíti.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Pirates of Drinax jsou už pro novější edice od Mongoose. Ale píšu si to na pomyslný pořadník (někdy za dloooouho), díky za tip. :)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Selhan »

Tak on to neměl být úplně tip - vzhledem k tomu, že jsme se nedostali moc daleko, vlastně nevím, jaké to je :D ale minimálně premisu to má super - z drinaxké říše nezůstalo nic než jeden létající palác, a hráči mají za úkol na hranici mezi dvěma galaktickými impérii je proti sobě rozehrát tak, aby znovu urvali zašlou slávu.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 913
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od kin »

Parádní díl s Travellerem a moc se těším na SwN, i like scifi :)

Traveller má spoustu skvělých nápadů, mě tam fascinují všechny ty knihy s náčrtky lodí, seznamy NPCček, seznamy zápletek apod. Ty poměrně často používám k inspiraci/vykradení. V tom je to naprostá skvělá pokladna nápadů a inspirace. Samotná pravidla jsem nečetl, je to na mě moc crunche a čísel a nezvládl bych se tím prokousat, tohle mě na rpg totiž vůbec nebaví.

A jak jste zmiňovali že i Traveller by potřeboval vlastní old skůl renezanci....tak já vážně doporučuji MosH (Mothership rpg) - systém sám o sobě je jednoduchý a pokrývá skoro vše důležité, jede podle pár velmi dobrých rad (například se v něm vůbec nehází, pokud o něco nejde - proto nemusí postavy mít nijak vysoké staty, jelikož uspějí vždy a jen v těch vážně stresových házejí a další). A má skvělý aktivní discord, kam často odepisuje i autor pravidel. Navíc tento měsíc bude na KS vycházet kampaň pro druhou edici, která bude opravovat a vylepšovat samotný systém.

Ale proč se o ní hlavně zmiňuji, imho k ní vychází naprosto perfektní dobrodružství. Jak už ta oficiální, tak ta neofciální, mají všechna velmi vysokou úroveň zpracování a nápadů. Fakt jsem snad nenarazil na modul k MosHi, který by byl špatný. Přinejhorším průměrný a i to je vyjímka. A to vlastním cca 95% procent všeho, co k tomu doteď vyšlo.

A jinak k těm hard scifi, co kouknout někdy Eclipse phase? Systém imho stojí za prd (opět moc crunchy), ale ta hard scifi složka je tam fakt protěžovaná a z mého pohledu dobře zvládnutá.
Naposledy upravil(a) kin dne 18. 10. 2021, 14:36, celkem upraveno 2 x.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Díky za reakci, kine! Takhle z čistého nebe potěšila. :)

Mothership mám skutečně na svojem osobním watch listu - potom, jak jsem viděl, jak básníš o jeho modulech, jsem si řekl, že se na ně někdy musíme podívat. Ale jak to sci-fi zas tolik neznáme, je potřeba začít od základů a postupně se k tomu propracovat.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Ep. 18: Stars Without Number

Vesmírná odysea Dinosauria pokračuje. Podíváme se na sci-fi retroklon Stars Without Number a způsob, jakým pomocí generátorů vytváří celý herní vesmír a dává inspiraci pro vedení otevřené kampaně. Naplní se naše vize ideálního „spacecrawlu“?
ep18 SWN.jpg
Poslouchejte nás na:
https://anchor.fm/dinosaurium/

...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.
Za tento příspěvek děkují uživateli Vandalicus tito uživatelé (celkem 4):
Winnie, Quentin, radunamlejn, Vaarsuvis
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů