Grafické tablety

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Grafické tablety

Příspěvek od York »

Zvažuješ pořízení grafického tabletu a přemýšlíš, jaký vybrat, jak ho nastavit a jak se pak vlastně používá? Tohle téma by ti k tomu mělo pomoct.

Možná by tě mohla zajímat taky navazující diskuse Začátky s digitální kresbou/malbou.
Naposledy upravil(a) York dne 4. 1. 2021, 15:22, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 3. 8. 2020, 13:45
York píše: 3. 8. 2020, 12:35 Dotaz asi hlavně na Ecthelliony: Jsou levnější grafický tablety použitelný?

Koukám teď třeba na One by Wacom S, ale absolutně netuším, co ty technický parametry v praxi znamenaj - zkoušel jsem si teda chvíli čmárat na papír o rozměrech 15x9 cm a přijde mi to ok.
Ano, jsou. Úplně v pohodě.

Já jsem měl kdysi k notebooku malé Bamboo (wacom tu lineup furt předělává, ale je to předchůdce tohohle) a fungovalo výborně. Některé ilsutrace k Rukověti mága vznikaly na tom. Jen když jsem pak zase přesedlal na Mkovou velikost jsem zijstil, že to je přece jenom dost malé. Ale pro to, co chceš ty, ti to bude stačit. Jsou dokonce porfesionálové, co záměrně požívají malé tablety, protože jim to vyhovuje víc. Ale teda čím menší tablet, tím vyžaduje větší přesnost a pevnější ruku, protože ta plocha je menší. A taky ten diskurz toho, co vidíš na displeji je větší (protože displej bude nejspíš tak třikrát větší než ten tablet.) Na druhou stranu jsou velké tablety dost comittment a zaberou na stole dot místa a hůř se uklízejí, když je zrovna nepotřebuješ.

Jo a vzal bych spíš ten Wacom. Můžeš se podívat po Huionech a XP Pen, ty by už měly být kvalitativně srovnatelné a funkční. Ale i tak jejich drivery zlobí o fous víc než Wacomí. Ale je fakt, že už to není tak jako před 10ti lety, kdy byla jediná použitelná možnost Wacom.

---
Addndum 1 – Je to tablet bezdisplejový, což znamená že se musíš naučit čmárat rukou něco a očima se dívat jinam (na monitor). Reálně to není problém, naučíš se to rychle (ale trochu cviku to vyžaduje). Ale v době, kde má kdejaký surface pero se kterým můžeš čmárat po obrazovace to může působit dost předpotopně. Na druhou stranu entry level tablet s displejem stojí 10krát tolik. Ono je pořád lepší mít tablet s displejem. Ale není to desetkrát lepší.

---
Addnedum 2 – A teda další věc, co je dneska nová je možnost koupit nějaký levný iPad mini s Apple pencil a čmárat na tom. Není to o moc dražší než tablet s displejem co připojíš k pořítači, ale má to celý počítač v sobě a je to ultramobilní. Ale zároveň je to násobně dražší řešení, než bezdiplejový tablet. Ale když třeba paralelně přemýšlíš nad tabletem, přišlo mi důležité to zmínit.
Dneska přcházejí ilustrátoři na iPad a Procreate (kreslící appka) v četných houfech. A určitě to má dobré důvody.
Není to nic pro mě, protože jsem konzervativní dědek. Ale za zvážení to stojí.

--- TLDR – Pokud to chceš k počítači a nechtějí se ti řešit nějaké další možnosti, kup ten Wacom S. Neuděláš s ním chybu a bude fungovat výborně.
OnGe píše: 3. 8. 2020, 15:22 Jestli na tom chceš něco kreslit, tak bych doporučil tablet co je současně displej. Sice se dá zvyknout i na to, že při čmárání koukáš jinam, ale není to ono. Akorát ty jsou teda spíš dražší.
Fritzs píše: 3. 8. 2020, 16:28 Bamboo MTE-340 mám teď zapnutý, velkmi šikovný nástroj, používám ho v kanceláři místo myši.
Quentin píše: 27. 8. 2020, 11:25Cintiq 16, so far so good. Zatím nemám žádné připomínky.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Já jsem nakonec pořídil XP-PEN Deco 01 (v2). Je to tablet bez obrazovky, pracuju s ním v Gimpu. Návod na nastavení Gimpu pro práci s tabletem je třeba tady.

Chvíli mi trvalo zvyknout si, jak se perem ovládá Gimp a vůbec rozhraní ve Windows - tlak funguje jako kliknutí, takže když chci kliknout na ikonku (třeba vybrat štětec), najedu na ni perem a trochu přitlačím na podložku.

Drobná zrada je, že snímání tlaku pera funguje, jen když je tablet v "absolutním" módu. To znamená, že pracovní plocha tabletu odpovídá monitoru počítače (nebo menšímu výřezu, dá se to nastavit). Nefunguje to tedy jako myš, kterou jde zvednout a posunout bez posunu kurzoru, když chci perem kliknout na ikonku v levym hornim rohu obrazovky, musim do levýho horního rohu tabletu. Můj tablet má pracovní plochu zhruba jako A4ka, takže musím celkem dost hejbat rukou (oproti práci s myší).

Při práci mám levou ruku na klávesnici, pravou držím pero. Tablet má sice osm vlastních tlačítek, který jdou namapovat na různý akce, ale víc mi vyhovuje mačkat klávesnici.

Dost jsem taky zápasil s panováním a zoomováním. Panování je celkem v pohodě, zmáčknu mezerník a jezdím perem. Zoomování tak jednoduchý není, protože v Gimpu je natvrdo nastavený na ctrl+kolečko na myši (nebo stisk prostředního tlačítka na myši). Vyřešil jsem to tak, že jedno z tlačítek na peru tabletu mám nabindovaný jako prostřední tlačítko na myši, takže zmáčknu ctrl na klávesnici, k tomu tlačítko na peru tabletu a pak to zoomuje.

S tím, že kreslím jinde, než kam koukám, jsem neměl problém - byl jsem zvyklej kreslit myší, tohle je v principu stejný. Výhoda je, že si při tom nestíním rukou.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Quentin píše: 27. 8. 2020, 11:25Cintiq 16, so far so good. Zatím nemám žádné připomínky.
Kreslicí software byl přímo k tomu tabletu, nebo používáš něco externího?
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

:clap: Gratulace k nové hračce!
Pár věcí co mě napadlo když jsem to četl. Když už máme thread tak je sem hodím:
York píše: 27. 8. 2020, 12:00 Chvíli mi trvalo zvyknout si, jak se perem ovládá Gimp a vůbec rozhraní ve Windows - tlak funguje jako kliknutí, takže když chci kliknout na ikonku (třeba vybrat štětec), najedu na ni perem a trochu přitlačím na podložku.
Tohle nevím jak funguje ten XP pen, ale podívej se do nastavní. Nějaké velké tlačení by nemělo být nutné. Fakt by měl stačit jen lehké ťuknutí na pracovní plochu.
York píše: 27. 8. 2020, 12:00 Při práci mám levou ruku na klávesnici, pravou držím pero. Tablet má sice osm vlastních tlačítek, který jdou namapovat na různý akce, ale víc mi vyhovuje mačkat klávesnici.
Taky jsem tě tlačítkům nikdy nepřišel na chuť a nikdy jsem je nepoužíval.
York píše: 27. 8. 2020, 12:00 Vyřešil jsem to tak, že jedno z tlačítek na peru tabletu mám nabindovaný jako prostřední tlačítko na myši, takže zmáčknu ctrl na klávesnici, k tomu tlačítko na peru tabletu a pak to zoomuje.
Na malování rozhodně doporuřuju na jedno tlačítko namapovat kapátko na vybrání barvy a na druhé nastavení štětců. Zoomování mám na klávesnici. Tohle je individuální a závisí to na tom co děláš, ale pokud chceš -malovat- v barvě tak je to IMHO neocenitelné.
York píše: 27. 8. 2020, 12:00 S tím, že kreslím jinde, než kam koukám, jsem neměl problém - byl jsem zvyklej kreslit myší, tohle je v principu stejný. Výhoda je, že si při tom nestíním rukou.
Jo tohle je fakt jako pracovat s miší, taky jsem s tím neměl nikdy problém. To stínění rukou ale není taková nevýhoda, všichni jsme zvyklí stínit si rukou když něco píšeme nebo kreslíme. Kromě drobého braindamege když přecházíš z jednoho na druhého, to imho moc nesotjí za řeč. Co je podle mě je větší váhoda zdravější posed u počítače. Dívat se na vertikální monitor je trochu zdravější než se hrbita nad horizontálním tabletem.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Quentin »

York píše: 27. 8. 2020, 12:07Kreslicí software byl přímo k tomu tabletu, nebo používáš něco externího?
Používám Autodesk Sketchbook. Má sice sotva dvě a půl funkce, ale je zadarmo, easy a neshoří mi počítač, když mám milion 600 dpi vrstev na sobě.

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 12:54Co je podle mě je větší váhoda zdravější posed u počítače. Dívat se na vertikální monitor je trochu zdravější než se hrbit nad horizontálním tabletem.
Začal jsem pět dní zpátky a už si připadám jako Yennefer ze začátku Netflix zaklínače :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 12:54Gratulace k nové hračce!
Díky ;)

Je to fakt velká pomoc, a to sám moc nekreslim. Na obtahování selekcí, stínování a podobně je to ale mnohem lepší než myš.

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 12:54Fakt by měl stačit jen lehké ťuknutí na pracovní plochu.
Jojo, stačí. Čekal jsem ale, že budu klikat zmáčknutím jednoho z tlačítek na peru, takže mě to překvapilo. Je to mnohem pohodlnější.

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 12:54Na malování rozhodně doporuřuju na jedno tlačítko namapovat kapátko na vybrání barvy
Na kapátko přepnu tím, že zmačknu ctrl na klávesnici, to mi přijde lepší než mačkat tlačíko na peru (to je dost nešikovný).
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

Quentin píše: 27. 8. 2020, 12:59 Používám Autodesk Sketchbook. Má sice sotva dvě a půl funkce, ale je zadarmo, easy a neshoří mi počítač, když mám milion 600 dpi vrstev na sobě.
To jsem se chtěl zeptat už na Instagramu. Ten Sktechbook má nějakou stabilizaci pera, nebo nějaké nástroje na kreslení -podle pravítka-? Nebo máš prostě tak pevnou ruku :) ?
Quentin píše: 27. 8. 2020, 12:59 Začal jsem pět dní zpátky a už si připadám jako Yennefer ze začátku Netflix zaklínače :D
Pokud jsi to ještě neudělal, doporučuju dokoupit ten extra stand co k tomu pordávaj. Já ho mám na Cintiq 22 a to že si můžeš nastavit ten monitor hodně vysoko, a že si můžeš levačkou během krslení ten úhel co chvíli jendoduše měnit je velká pomoc por záda. Ty deafaultní nožičky co tam maj jsou fakt nízko. Je to klasická Wacom zlodějina, že ten stand k tomu není automaticky, ale fakt bych ho doporučil.
York píše: 27. 8. 2020, 13:00 Na kapátko přepnu tím, že zmačknu ctrl na klávesnici, to mi přijde lepší než mačkat tlačíko na peru (to je dost nešikovný).
Jasně jak píšu, je to hodně individuální. To nabírání barvy je asi funkce co používám nejčastěji.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Quentin »

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 13:19To jsem se chtěl zeptat už na Instagramu. Ten Sktechbook má nějakou stabilizaci pera, nebo nějaké nástroje na kreslení -podle pravítka-? Nebo máš prostě tak pevnou ruku :) ?
Je tam takové tažení (tzn. že ti čára jede kus za kurzorem), pak je tam automatické srovnání po dokončení čáry, pravítko, čtyři druhy mřížky pro perspektivu a symetrie. Aspoň, co jsem si zatím všiml. Používám z toho jen tu symetrii. Akorát ty dlouhé šipky (mezi kovárnou a steampunkem třeba) jsem udělal tím tažením.

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 13:19Pokud jsi to ještě neudělal, doporučuju dokoupit ten extra stand co k tomu pordávaj. Já ho mám na Cintiq 22 a to že si můžeš nastavit ten monitor hodně vysoko, a že si můžeš levačkou během krslení ten úhel co chvíli jendoduše měnit je velká pomoc por záda. Ty deafaultní nožičky co tam maj jsou fakt nízko. Je to klasická Wacom zlodějina, že ten stand k tomu není automaticky, ale fakt bych ho doporučil.
Zatím mám pod nožičkama nastackované tlusté korkové podtácky :) Pokud budu kreslit nějak hodně, nebo vypadat jako Efialtés z Trachie, tak se budu rozhodovat mezi tím oficiálním podstavcem a nějakým ergotron ramenem, abych u toho mohl stát.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

Quentin píše: 27. 8. 2020, 13:43 Akorát ty dlouhé šipky (mezi kovárnou a steampunkem třeba) jsem udělal tím tažením.
Ok. tak to respekt máš fakt pevnou ruku. Já se díval třeba na hrany toho cimbuří, a tam máš ty linky fakt hodně jisté.
Quentin píše: 27. 8. 2020, 13:43 Pokud budu kreslit nějak hodně, nebo vypadat jako Efialtés z Trachie, tak se budu rozhodovat mezi tím oficiálním podstavcem a nějakým ergotron ramenem, abych u toho mohl stát.
Ten emgetron vypadá hodně atraktivně, ale fakt bych se bál jestli to udrží ten tablet stabilní. On je sám o sobě dost těžký a když připočtu jak jsem schopný dělat agresivní tahy když se do toho dám.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Vandalicus »

Jeste k tem osobnim preferencim.

Ja treba zasadne preferuju tablet bez displeje, protoze mam dva pripadne tri monitory vedle sebe a lip se me pracuje s referenci kdyz ji mam v perifernim videni. No a taky mam zaply veci typu youtube nebo messenger, protoze jsem lempl, co se neumi soustredit na jednu vec :D
Tlacitka na tabletu taky nepouzivam vubec, druhou ruku mam na klavesnici, kde mam custom mapovani asi milionu zkratek, kteryma delam vsechno mozny
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Quentin »

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 20:17Ok. tak to respekt máš fakt pevnou ruku. Já se díval třeba na hrany toho cimbuří, a tam máš ty linky fakt hodně jisté.
Díky :)

Ecthelion píše: 27. 8. 2020, 20:17Ten emgetron vypadá hodně atraktivně, ale fakt bych se bál jestli to udrží ten tablet stabilní. On je sám o sobě dost těžký a když připočtu jak jsem schopný dělat agresivní tahy když se do toho dám.
Zahlédl jsem to tady; ještě jsem to tolik nezkoumal. Vím jen, že na to mám dementní stůl a musel bych najít typ, co lze navrtat do stěny, což zní jako opruz. So, for now, Quasimodo it is.
http://www.youtube.com/watch?v=wYeQ-7o8wug&t=16m28s
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Merlkir »

Božínku, Gimpy a Sketchbooky...
Krita je zadarmo a open source: https://krita.org/en/
A Clip Studio Paint (Dříve Manga Studio) je asi nejprogresivnější desktop art software, mívají často slevy a není to obecně drahé. (na to jak je to výborné): https://www.clipstudio.net/en/
(edit: A, zrovna je to za 50% peněz. To jde.)

A já pořád používám ArtRage, ale už asi tři verze to stagnuje a tu nejnovější jsem si ani nekupoval. Ale taky levný soft.
https://www.artrage.com/

(a jinak mám prastarý Wacom Intuos 4 Large bez obrazovky. Koupil jsem si k němu stojan na knihy, šikovná věc co mi šetří záda a zápěstí.)
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

Merlkir píše: 6. 9. 2020, 00:38 Božínku, Gimpy a Sketchbooky...
Wow. :eyecrazy: Vysmívat se ostatním za jejich osobní preference na software. Doufám že se kvůli tomu aspoň cítiš líp.

York tu už několikrát zmiňoval že chce opensource software, což je argumentace která má logiku a pro ty věci co s tím dělá mi přijde že i pasuje.
Ten Autodesk Sketchbook mi na ty pérovky co Quentin dělá přijde úplně v pohodě. Rozhodně nevidím důvod se mu kvůli tomu posmívat.

A to jsem ještě nezmiňoval že já osobně používám 10 let starou verzi Photoshopu CS5. Protože mi vyhovuje a verze Photoshopu od té neumí nic opravdu nového, kromě větší zátěže na procesor. Neochotu platit předplatné.
Můžeš se vysmát i tomu. Jsem fakt lehký cíl. Zase ti bude o fous líp!
Obrázek

Žerty stranou. Pro future reference, díky za tipy na software. Kolemjdoucím se budou hodit.
Na ten Clipstudio paint taky celkem pokukuju. Uvidím jestli se odhodlám a budu zkoušet něco nového. Asi ale až nebudu moct rozchodit tu svoji vykopávku na moderním Hardware.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti