[Brainstorming] Středověké prostředí

Tvůrčí sekce zabývající se designem, rozborem RPG her, ale i jejich samotnou tvorbou. Zamyšleními nad pravidly a jejich vlivem na hru, způsobem psaní knih, tvorbou ilustrací, atd. V neposlední řadě naše rozpracované projekty.
Lorwyn

Re: [Brainstorming] Středověké prostředí

Příspěvek od Lorwyn » 16. 7. 2019, 14:22

jjelen píše:
16. 7. 2019, 13:31
No počkej kbelcové přilby alespoň do toho 14. století vydržely, ne? A tou dobou se píky používali (i když si nejsem jistý jak taková formace pikenýrů někde ve Flandrech nebo Švýcarech vypadala...) Netrolim, jen se ptám.
Kbelce na 14. jsou vpoho (i když se nosí přes spodní helmu, šlap/lebku s aventailem, což se moc neví), ale ty píky pokud vim ne (i když za Flandry ruku do ohně nedám), to je spíš patnáctka a i tak ne u nás, ale Švýcarsko/Špaňělsko. Pikenýrské čtverce byly taktikou souznící s palnými zbraněmi, další vhodná byly vozy a kratší zbraně (sudlice, kůsy), na což se přešlo u nás.
Ale nejsem si nějak extra jistá, ještě na to kouknu. Ale celá tahle smyčka mě přivádí na to, že to chce hlídat nejen dobu ale i místo, když dojde na hmotnou kulturu. Ono se to přece jen dost lišilo a míchat se to dá jen špatně.
Paul píše:
16. 7. 2019, 13:37
Dobrý postřeh. Jsem od Vondrušky zvyklý, že měly dost prostoru, jak moc to odpovídá?
Správa majetku asi v pohodě, ale třeba já ráda hraju bojující postavy. A nemožnost hrát kněze (u mě hlavně na historických larpech) mě taky svým způsobem vytáčí :) Povolení crossgenderu a dobré rady k němu ale hodně pomůže.
V tomto bych nechal role "obyčejných lidí". Měšťané, kupci, několikátí synové (dcery) zemana a tak. Od nulté úrovně a hrát jejich problémy. Šlo by to udělat jako sandbox, postavy by byly nějak pospojované (rodina?) a v prostředí by řešily své problémy... měnící se s tím, jak nabírají majetky.
Počkej, takže jako bez boje? Nebo tě teď blbě chápu? Jakože, pokud to chceš tuze historické, tak ozbrojené postavy stejně spadají do něčí družiny nebo městské posádky.
Homiliář opatovický? :>;o)
Tady se s hanbou přiznávám, že jsem to pogooglila a stejně si nejsem jistá jak to myslíš :)
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 14:26

Počkej, takže jako bez boje? Nebo tě teď blbě chápu? Jakože, pokud to chceš tuze historické, tak ozbrojené postavy stejně spadají do něčí družiny nebo městské posádky.
Ne, s bojem. Synci zemanů mají přístup ke zbraním, a co se mě týče... na cestu bych si raději zbraň vzal (a dost lidí ji mělo doma, když byly členy městské hotovosti, ne?).
Tady se s hanbou přiznávám, že jsem to pogooglila a stejně si nejsem jistá jak to myslíš :)
Chlapík si dal velkou práci s tím, aby popsal pohanské zvyky českých vesničanů. Pro nás slovanology je to dost cenný zdroj.
Slovanologie 20.8.

Wunder warten bis zuletzt.

Lorwyn

Příspěvek od Lorwyn » 16. 7. 2019, 14:32

Paul píše:
16. 7. 2019, 14:26
Ne, s bojem. Synci zemanů mají přístup ke zbraním, a co se mě týče... na cestu bych si raději zbraň vzal (a dost lidí ji mělo doma, když byly členy městské hotovosti, ne?).
Myslím, že myslíme to samé. Jakože postava je "úředně" součástí nějakého celku (posádka, družina, přísaha pánu) ale hra se odehrává zrovna když je na cestě někam a zbraň, na kterou má kvůli tomu společenskému zařazení právo i peníze/výcvik má zrovna sebou. Tak?
Chlapík si dal velkou práci s tím, aby popsal pohanské zvyky českých vesničanů. Pro nás slovanology je to dost cenný zdroj.
Vida. našla jsem prve jen výňatek kázání. Asi slabé google-fu. Díky, podívám se na to, vypadá to zajímavě. A jo, něco takového jsem myslela :)

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 16. 7. 2019, 14:43

A tvoří se prostředí nebo pravidla?

jjelen

Příspěvek od jjelen » 16. 7. 2019, 15:21

Lorwyn píše:
16. 7. 2019, 14:22
Pikenýrské čtverce byly taktikou souznící s palnými zbraněmi, další vhodná byly vozy a kratší zbraně (sudlice, kůsy), na což se přešlo u nás.
Ale nejsem si nějak extra jistá, ještě na to kouknu. Ale celá tahle smyčka mě přivádí na to, že to chce hlídat nejen dobu ale i místo, když dojde na hmotnou kulturu. Ono se to přece jen dost lišilo a míchat se to dá jen špatně.
Než ty vozy rozstřílely kanony :-)= (a ještě bych přidal nějakou pichlavou poznámku o pikenýrech, ale ted si nejsem jistý kdo při těch pár vzájemných setkání dostal častějc za uši)
Ve Flandrech od pěšáků rytíři snad párkrát nabito dostali už někdy v tom 14. století (bitva zlatých ostruh?), ale nejsem si jistý jak elkou roli hráli píky nebo šlo spíš o něco jiného (ale tak v boji s jízdou čím delší tím lepší, ne?), totéž Švýcaři. Určitě Paulem zmínění Skoti, ti nějaké dlouhé tyče měli a možná ještě dřív, ale to je fakt exotika.
Jinak máš pravdu, aspoň já si teda taky nevybavuji že by u nás hrála před husity pěchota nějakou výraznější úlohu.

Jinak proč by měli postavy někam ozbrojeně běhat? Postavy můžou být klidně ti hradní/městští zbrojnoši. Ostatně, když už se tu zmiňovala současná his. beletrie, tam je to taky samá detektivka, proč to nepostrčit třeba i tímhle směrem? :D

Lorwyn

Příspěvek od Lorwyn » 16. 7. 2019, 15:39

Jjelen: S píkama máš problém i v tom, že píka neni nutně eng "pike" a tak. V češtině je píka pojem pozdní, myslím že ze 16. století. Dlouhá tyč se používala dřív, ale u nás za 14. pěchota jízdu nezastavovala sama. Dělalo se to spíš kombinací terénu, pěchoty a střelectva. Čím delší tím lepší platit nemusí, oblíbená byla jednoruční kopí v kombinaci se štíty a další řady sice delší klacek využijí, ale z nějakého důvodu se to prostě až tak moc nedělalo. Možná bylo praktičtější mít střelce, kdoví. Švýcaři měli hustou pěchotu ze sloužitějších důvodů a později...o Skoty se radši tahat radši nebudu, o těch vím kulové :-) Ale možná už tu trošku plevelíme, můžem se stáhnout do PM.

Běhat nikam nemusí, ale cestování je cool a dodává pestrost. A jsou typy zápletek, které se ve městě nestanou (třeba ta lesní strašidla). Pokud mají zázemí ale občas i vyjedou za problémem kus dál, nebo třeba jednou na pouť...přijde mi to jako ideální kombinace.

edit: Jsem si našla tu bitvu zlatých ostruh, ty příkopy do kterých flanderští navedli potoky nebo je naplnili větvemi nejsou nic pro jízdu, no. Ale píky asi měli. Takže bych řekla, že je to pro 14. století v pohodě situační zbraň, ale vzhledem k ceně zbrojí nevhodná obecně, protože pro střelce jsou takové formace příliš dobrý cíl. Víc se používaly později, když už i pěšáci mohli mít lepší zbroje a profesionální dobře vyzbrojení vojáci začali nahrazovat těžkou jízdu (viz ti Švýcaři).

jjelen

Příspěvek od jjelen » 16. 7. 2019, 15:52

Tak terén byl dost důležitej i pro ty Švýcary, Skoty a Flandry, řekl bych.
Hmm, střelci... jak moc rozšířená byla v Čechách taková kuše v téhle době (abychom nebyli tolik offtopic)?

A stran cestování: jasný, to souhlas (ale co se lesních strašidel týče: ta mohou řádit i ve městě nakonec, viz Lincův Když se pohne les)
A taky nemusí být ve městě (ono nakonec opravdových měst u nás v tuhle dobu moc není) ale třeba na tom hradě.
Že postavy slouží nějakému panovi co jim zadává úkoly mi každopádně přijde celkem uvěřitelné a navíc to dává nějaký "rámec" (snad lepší než "tajemný cizinec v krčmě" :D). A nakonec to má i určitou oporu v dobové literatuře (Artuš a spol. v nějaké podobě pronikli i k nám, ne? zrovna někdy v téhle době nebo trochu dřív)

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 20:28

Eerie: debatuje se o prostředí. Ale jestli chceš, můžeš udělat pravidla.

Lorwyn: jo, tak se to dá říct. Jen bych přidal i tu linku mezi cestami.

Čímž jsme se dostali k třem takovým prostředím: hrad, město a cesta (možná i venkov).

Detektivka by šla, jen pořádně nevím, jak ji připravit. Ale i ten boj o majetek by mohl být dobrý motor: hráči říkají, co by chtěli dělat, což je podle mě dobře. Jen musí vědět něco o prostředí, kde se jejich postavy pohybují.

Hernajs, chtělo by to tady Feniksa. Nebo k tomu má ještě někdo, co říct? Nestyďte se. :wink:
Slovanologie 20.8.

Sadako
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako » 16. 7. 2019, 23:42

Mám dojem, že jsem tenhle článek od Vilmy Kadlečkové už do nějakého threadu házela, ale opakování nezaškodí. Je sice míněn spíš pro psaní než pro tvorbu RPG, ale obsahuje velmi zajímavé postřehy.

http://www.argenite.org/page-o-historicke-fantasy
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!

Golden Dragon

Příspěvek od Golden Dragon » 17. 7. 2019, 09:13

Čau Paule,
kolik tomu chceš věnovat času (tvorbě světa, pravidel) a peněz?
Já se kolem reálného středověku s reálně říznutou magií + klasických ras (ala elfové, orkové apod.) točím přes 25let. Mě se nejvíce osvědčil GURPS 4e s doplňky na magii (jedná se o rituální magii) a LowTech vybavení, které jsem si následně upravil dle svých potřeb.

Středověk a vůbec historie mě docela baví tak z ní nejvíce čerpám.

S ohledem na prostředí tak jsem do udělal velkoryse svět je volně inspirovaný výsekem od Grónska přes Island, Anglii, skandinávii, Evropu po Rusko k blízkému východu a oblasti středomoří. Zde se reálně pohybují dálkový kupci a poutníci čili jakási základní informovanost o těchto zemích (alespoň mezi učenci) zde je.
Chtěl jsem mít ten svět víc syrovější a divočejší tak jsem zakotvil někde do 12.stol.

Pro samotné reálie je super zdroj https://curiavitkov.cz/%C4%8Dl%C3%A1nky-historie?page=1
No a pak se to dokoření těmi fantasy prvky, už se dá hrát jedna báseň...
Naposledy upravil(a) Golden Dragon dne 17. 7. 2019, 09:24, celkem upraveno 1 x.

York

Příspěvek od York » 17. 7. 2019, 09:22

Golden Dragon píše:
17. 7. 2019, 09:13
Chtěl jsem mít ten svět víc syrovější a divočejší tak jsem zakotvil někde do 12.stol.
Tak to rozhodně doporučuju přečíst si něco od Argonanta.

Golden Dragon

Příspěvek od Golden Dragon » 17. 7. 2019, 09:25

Četl jsem, četl a ne jen od něj. Dobrých knížek, a zdrojů je všude mraky.

Golden Dragon

Příspěvek od Golden Dragon » 17. 7. 2019, 09:26

Hlavně ale ne Vondrušku :-)

Golden Dragon

Příspěvek od Golden Dragon » 17. 7. 2019, 09:27

Právě proto se ptám Paula kolik času do toho světa/prostředí chce investovat času!!! O ničem jiném to dnes není. ;-)

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 17. 7. 2019, 13:30

Čau Paule
Zdar.
kolik tomu chceš věnovat času (tvorbě světa, pravidel) a peněz?
Hele, nevím. Přišlo mi jako dobrý nápad to tady otevřít, a tak jsem to otevřel. Uvidíme, co z toho vyleze.

Co se těch pravidel týče, tak si myslím, že by mohla fungovat jakákoli po úpravě povolání. CB 7 to udělalo s 5e pro Středozem a myslím, že to funguje.
Slovanologie 20.8.

Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“