[Brainstorming] Středověké prostředí

Tvůrčí sekce zabývající se designem, rozborem RPG her, ale i jejich samotnou tvorbou. Zamyšleními nad pravidly a jejich vlivem na hru, způsobem psaní knih, tvorbou ilustrací, atd. V neposlední řadě naše rozpracované projekty.
Paul
Kontaktovat uživatele:

[Brainstorming] Středověké prostředí

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 09:25

Obrázek

Takže...

...koukám tak na Kostku, co říkají na Hlídku a padl tam nápad na vytvoření prostředí podobné českému středověku.

A pak Shadowww pronesl, že si jej musíme udělat sami.

Takže se na to trochu podíváme.

Co si myslíte o středověkém prostředí?
Co za epochu byste pro toto prostředí vybrali?
Jaká část Evropy se vám ke středověkému prostředí nejvíc hodí?
Zahráli byste si hru v tomto prostředí?
Jak se stavíte k rasám?
A jak k magii?
Co vidíte jako úskalí?
Naposledy upravil(a) Paul dne 16. 7. 2019, 13:58, celkem upraveno 2 x.
Slovanologie 28.9.

Wunder warten bis zuletzt.

jjelen

Re: [Brainstorming] Středověké prostředí

Příspěvek od jjelen » 16. 7. 2019, 10:30

A proč zrovna středověk? Resp. co si pod tím představuješ ty? A proč se s něčím takovým namáhat (teda mimo nějakou radost z tvoření čehokoliv), když už určitě spoustu "středověkých prostředí" existuje:

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 16. 7. 2019, 10:40

A nebude to ve výsledku nakonec hodně blízko všem těm defaultním DxD settingům? Zvlášť, když DH přinesla kněze?

O čem to bude? Budeš tam mít vesnice mezi lesy a poli, pár větších měst, trochu to řízneš Císařovým pekařem, protože tam máš alchymistu, a je z toho klasický Dračák.

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 11:00

A proč se s něčím takovým namáhat (teda mimo nějakou radost z tvoření čehokoliv), když už určitě spoustu "středověkých prostředí" existuje:
Zvládl bys mi alespoň tři vyjmenovat?

Proč se namáhat? Protože výsledek by mohl stát za to. 8)
Prostě proto, že je dost epických a heroických prostředí a snad by to chtělo změnu.
A nebude to ve výsledku nakonec hodně blízko všem těm defaultním DxD settingům? Zvlášť, když DH přinesla kněze?

O čem to bude? Budeš tam mít vesnice mezi lesy a poli, pár větších měst, trochu to řízneš Císařovým pekařem, protože tam máš alchymistu, a je z toho klasický Dračák.
Potom se bude hrát bez kněze a alchymisty. :-)=

Co jsem slyšel o starém Dračáku, tak je plný věcí typu zeleného hlenu a ohnivé hlíny. Což není úplně žánrové.

Navíc defaultní DxD settingy mají jeden nepěkný rys. K historii mají tak daleko jako já k rodilému Australanovi.
Slovanologie 28.9.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 16. 7. 2019, 11:24

Paul píše:
16. 7. 2019, 11:00
Proč se namáhat? Protože výsledek by mohl stát za to. 8)
Promiň znělo-li to příliš negativisticky, jen bych si napřed chtěl ujasnit na co se vlastně ptáš a co zamýšlíš, abych nereagoval na něco úplně jiného.
V RPGčkách se tak moc nevyznám, ale minimálně DrD2 by mělo celkem odpovídat (včetně učité míry "českosti" a "lowovitosti" - o které v původnim postu nebyla řeč :wink: )? Taria? Neni nějaký spešl setting spojený s vukogvazdskou družinou? A pak bude hromada settingů zahraničních, třeba k tomu DnDčku. Fantasy s mečema, koňma a hradama, ne?
Ještě, teda pakliže si s tím už někdo dal práci, třeba setting Zaklínače (sice Polsko ale on to zas takový rozdíl být nemusí...)

Fakt nemám v úmyslu tě odrazovat (jestli je to vubec třeba, ať se toho ujme někdo znalejší :) ), to spíš naopak, jen mě zajímá, oč ti jde (ta poznámka o "nízkosti" a různobarevném slizu ale mlhy mojí nevědomosti začíná velmi zlehka rozhánět)
Takže ještě jednou: co ty si představuješ/nepředstavuješ pod tím středověkem?

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 11:59

minimálně DrD2 by mělo celkem odpovídat (včetně učité míry "českosti" a "lowovitosti" - o které v původnim postu nebyla řeč :wink: )? Taria? Neni nějaký spešl setting spojený s vukogvazdskou družinou?
Ano, DrD 2 se počítá... jenom by se tam musel přidělat nějaký sourcebook a bylo by to fajn. U Tarie je ten problém, že je těžko sehnatelná. Jen PDF, což se sice dneska už hodně počítá, ale zatím to není úplně echt. Vukogvazd by měl vyjít a mohl by být.
A pak bude hromada settingů zahraničních, třeba k tomu DnDčku. Fantasy s mečema, koňma a hradama, ne?
Zase tak moc jich nebude, a když, tak to vidím na kvalitu Jáklova Žižky.
Ještě, teda pakliže si s tím už někdo dal práci, třeba setting Zaklínače (sice Polsko ale on to zas takový rozdíl být nemusí...)
Zaklínač by i šel, ale válka by potřebovala solidní přepsání.
Takže ještě jednou: co ty si představuješ/nepředstavuješ pod tím středověkem?
No... středověk. :wink:

Prostě (fantasy) prostředí, které by bylo hratelné a odráželo by realitu té doby. A ne jen tak, že přespíš na hradě z kamene, jehož pán nosí do boje kbelcovou přilbu. Proti sevřenému šiku pikenýrů.
Slovanologie 28.9.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 16. 7. 2019, 12:28

Jde o to, že středověk je asi tisíc let a mezi Byzantskou říší a husity je docela výrazný rozdíl.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 12:37

Co za epochu byste pro toto prostředí vybrali?
:wink:

Jen pro zajímavost: ti "Byzantinci" si tak neříkali. Byli hrdí na to, že jsou Římané.
Slovanologie 28.9.

Lorwyn

Příspěvek od Lorwyn » 16. 7. 2019, 12:45

Český středověk je zajímavý, pro potřeby stolního rpg mi přide nejlepší doba Karla IV, nebo kousek po jeho smrti. Už jsou i jiné zbroje, než jen kroužky a ještě nejsou palné zbraně. Politická situace v evropě je taky zajímavá a navíc se téhle době věnuje u nás dost lidí, takže je celkem snadné sehnat info.
Beru to ovšem tak, že tyhle výhody hra využije, tedy že se z toho nebude dělat moc velký mišmaš...což podle mě zapojení cizích ras a okaté magie udělá. A pokud v tom ty rasy a magie zase nebudou, pak je asi lepší v tom hrát s jiným systémem, ne?

Pokud to teda nemá být jen "s příchutí" českého středověku, fantasy silně inspirované.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 16. 7. 2019, 12:47

Ale jako jo, je fakt, že defaultní DxD settingy jsou historické docela málo, takže pokud chceš udělat něco víc smysluplného, co ten život tehdy odráží víc, proč ne.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 16. 7. 2019, 12:55

Paul píše:
16. 7. 2019, 11:59
A ne jen tak, že přespíš na hradě z kamene, jehož pán nosí do boje kbelcovou přilbu. Proti sevřenému šiku pikenýrů.
Aha, pán je tak trochu purista a odborník! Tedy žádní oplátovaní renesanční rytíři proti vikingům s rohatýma přilbama? Takový přístup je mi vcelku sympatický! (i když rytíř v kbelcové helmě proti pikenýrům mi přijde ještě zkousnutelný :D ale nevím, medievalista nejsem)
Co se nějakého bližšího časového určení přijde, já bych šel do gotiky, dejme tomu první půlka 14. století? Osobně by mi bylo klidně milejší ještě trochu pozdější období, ale tam je otázka jestli by bylo dost středověké (ta rudolfinská Praha třeba :lol: ) Nehledě na to že ta první půlka 14. je dost zajímavá i v případě že by ses ty nebo nějací hypotetičtí budoucí hráči chtěli držet ve větší míře reálné historie.

EDIT: aha, koukam že Lorwyn mě vpodstatě předběhla :D

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 13:14

Beru to ovšem tak, že tyhle výhody hra využije, tedy že se z toho nebude dělat moc velký mišmaš...což podle mě zapojení cizích ras a okaté magie udělá. A pokud v tom ty rasy a magie zase nebudou, pak je asi lepší v tom hrát s jiným systémem, ne?
Nu, při nejhorším se jenom předělají povolání.
i když rytíř v kbelcové helmě proti pikenýrům mi přijde ještě zkousnutelný
Docela je, tuším, že takhle vypadaly střety mezi Skoty a Angličany za jejich válek. Myslím tím rytíře v kbelcové (možná ještě v hrncové) helmě proti skotským pikenýrům.
Slovanologie 28.9.

Lorwyn

Příspěvek od Lorwyn » 16. 7. 2019, 13:24

jjelen píše:
16. 7. 2019, 12:55
Aha, pán je tak trochu purista a odborník! Tedy žádní oplátovaní renesanční rytíři proti vikingům s rohatýma přilbama? Takový přístup je mi vcelku sympatický! (i když rytíř v kbelcové helmě proti pikenýrům mi přijde ještě zkousnutelný :D ale nevím, medievalista nejsem)
Co se nějakého bližšího časového určení přijde, já bych šel do gotiky, dejme tomu první půlka 14. století? Osobně by mi bylo klidně milejší ještě trochu pozdější období, ale tam je otázka jestli by bylo dost středověké (ta rudolfinská Praha třeba :lol: ) Nehledě na to že ta první půlka 14. je dost zajímavá i v případě že by ses ty nebo nějací hypotetičtí budoucí hráči chtěli držet ve větší míře reálné historie.

EDIT: aha, koukam že Lorwyn mě vpodstatě předběhla :D
trolling on/
Mě nepřijde zkousnutelný, skok o sto let je ve výzbroji dost...a gotika neni období, ale stavební sloh kterej by po evropě v různou dobu na různých místech.
trolling off/

Rejpu teda i proto, aby se ujasnilo jak moc to chceš středověké...co všechno hodláš řešit a mít co nejvěrnější, co už něcháš být? Třeba někoho, kdo bude chtít hrát ženskou postavu to bude zajímat.

Mě by přišlo nejlepší mít co nejvěrnější ty věci, které tě nic nestojí a nemusíš kvůli nim omezovat zápletky. Oděvy, architekturu, výzbroj a tak (hráči možná budou chvíli brečet, že nemůžou šupinovku nebo kord, ale když jim ukážeš plátový kabátec, třeba je zaujme). Opatrnější bych byla u společenských rolí a nechala jim tam nějkaý ten manévrovací prostor. Jakože ne tam přidat dobrodruhy, ale nechat je třeba snadno hrát něčí družiníky a dát jim volný režim :-) Politiku nechat jak byla, s tu hráči nejspíš do styku nepřijdou. Nechat je kdyžtak zasahovat do politiky nižší...chce to hodně vyvažovat co ještě nerozbije ten středověký dojem. Pozor na víru a náboženství, nepodcenit. Hlavně teda církev nepodcenit mocensky a co se týká vzdělání a společenské důlěžitosti.

Kde bych naopak přidala co mě napadne jsou různá strašidla, potvory potkané v temném lese, etc.

edit: na ty skoty hodím oko, ale zatím se vsadím že nepůjde o sevřenou formaci pík ale volnou formaci kopí.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 16. 7. 2019, 13:31

No počkej kbelcové přilby alespoň do toho 14. století vydržely, ne? A tou dobou se píky používali (i když si nejsem jistý jak taková formace pikenýrů někde ve Flandrech nebo Švýcarech vypadala...) Netrolim, jen se ptám.

A církev: +11111 Ale tak řecký panteon uctívaný pseudokatolickou církví tu nejspíš nehrozí :D

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 7. 2019, 13:37

Třeba někoho, kdo bude chtít hrát ženskou postavu to bude zajímat.
Dobrý postřeh. Jsem od Vondrušky zvyklý, že měly dost prostoru, jak moc to odpovídá?
Opatrnější bych byla u společenských rolí a nechala jim tam nějkaý ten manévrovací prostor. Jakože ne tam přidat dobrodruhy, ale nechat je třeba snadno hrát něčí družiníky a dát jim volný režim
V tomto bych nechal role "obyčejných lidí". Měšťané, kupci, několikátí synové (dcery) zemana a tak. Od nulté úrovně a hrát jejich problémy. Šlo by to udělat jako sandbox, postavy by byly nějak pospojované (rodina?) a v prostředí by řešily své problémy... měnící se s tím, jak nabírají majetky.
Kde bych naopak přidala co mě napadne jsou různá strašidla, potvory potkané v temném lese, etc.
Homiliář opatovický? :>;o)
Slovanologie 28.9.

Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“