[Divné Hornouhorsko] Štruktúra pravidiel

Tvůrčí sekce zabývající se designem, rozborem RPG her, ale i jejich samotnou tvorbou. Zamyšleními nad pravidly a jejich vlivem na hru, způsobem psaní knih, tvorbou ilustrací, atd. V neposlední řadě naše rozpracované projekty.
Odpovědět
Bifi
Motivátor; Moderátor

[Divné Hornouhorsko] Štruktúra pravidiel

Příspěvek od Bifi » 15. 5. 2019, 10:18

Chcel som mať v pravidlách všeobecnú sekciu, kde budú všetky najbežnejšie pravidlá, zoradené podľa abecedy (čarodejníctvo, boj a najímanie pracovnej sily ako tri špeciálne sekcie zvlášť). Začal som dávať dohromady zoznam všetkých bežných činností a situácií a celkom to narástlo.

Niektoré z týchto sekcií budú trocha dlhšie, trebárs až jednu stranu (svetlo, choroby, krotenie zvierat). U väčšiny očakávam jeden odsek (jazyk, investovanie, platenie daní, lezenie), u niektorých dokonca iba jednu-dve vety, najmä ujasniť, čo sa robí vo fikcii a čo má tvrdé mechanické jadro. Niektoré budú dokonca iba odkazy na iné sekcie pravidiel (magický výskum). K niektorým som dal poznámky.

Alkohol a drogy
Cestovanie a orientácia
Čítanie a písanie
- možno do jazykov?
Duševné zdravie a šialenstvo
Hľadanie
Choroby
Investovanie
Jazdenie
Jazyky
Kopanie a staviteľstvo
Krotenie a trénovanie zvierat
Lezenie
Liečenie, odpočinok a ošetrovanie
Lodivodstvo a riadenie člna
Lov a prežitie v divočine
Magický výskum
- odkaz na kapitolu čarodejníctvo
Mučenie a vypočúvanie
Najímanie služobníkov
Nákup nehnuteľností, správa majetkov
Obchodovanie s tovarom
Odhaľovanie slabín a získavanie informácií
Organizácie – zakladanie a vedenie spolkov
Otváranie zámkov
Pády
Patróni
- v zmysle ako má DCC RPG, teda mocné nadprirodzené entity, ktoré svojho nasledovníka obdarujú nejakými schopnosťami, ale niečo za to vyžadujú
Platenie daní
Plávanie
Presviedčanie, manipulovanie a zvádzanie
Remeselná výroba a oprava poškodených vecí
Skákanie
Skrývanie, zakrádanie a prekvapenie
Starnutie a odchod na odpočinok
Súdna moc
- v zmysle čo si postavy môžu dovoliť, ale aj ak chcú napr. povolať fojta alebo inkvizíciu keď niečo odhalia a ich sily na to nestačia
Svetlo
Tréning a zlepšovanie sa
- získavanie nových schopností nad rámec class kostry, aj učenie a trénovanie iných, vrátane bojových jednotiek
Umelecké zručnosti: akrobacia, hudobné nástroje...
Únava a odopieranie spánku
Vazalstvo a šľachtický stav
Veda a technika – a hráčske znalosti -
otázka, či môžu postavy byť vynálezcovia a či môžu do hry vnášať hráčske znalosti z mechaniky, chémie...
Viazanie uzlov - toto mi príde veľmi špecifické, skôr integrovať do lezenia?
Viera - či existujú clerical powers, božia priazeň
Vykrádanie vrecák, lupičstvo
Vyrážanie dverí
Vyšetrovanie
- odkaz na zisťovanie informácií; právomoci postáv (odkaz na súdnu moc) - takže toto možno odbúrať?
Zásobovanie a správa pokladnice - ak postava chce napríklad viesť žoldniersku kompániu, tak tie administratívne veci okolo, ale aj panstvo všeobecne - možno hospodárenie ako štvrtá špeciálna sekcia? (tak som to pôvodne mal)
Zneškodňovanie a nastražovanie pascí - a mechanizmy všeobecne

Otázky na vás:
1. Je toho veľmi veľa. Má zmysel skúsiť to skrátiť? Čo sa zdá byť prebytočné alebo sa dá zmysluplne zlúčiť? (Ide mi aj o to, aby veci boli ľahko nájditeľné.)
2. Chýba tam niečo dôležité, čo sa v old schoole robí alebo môže nastať?
3. Za posledný rok a pol som čítal a hral viacero wargames. Zistil som, že mi veľmi vyhovujú číslované stati v pravidlách, t.j. každý nadpis a podnadpis (či dokonca každý odsek) má číslo. Dáva to čitateľnú štruktúru a výrazne ľahšie sa v pravidlách orientuje, a predovšetkým to uľahčuje vzájomné odkazovanie. Nie je to však v RPG bežné. Ako by to na vás pôsobilo?

Dík!
"We don't explore characters; we explore dungeons."
Divné Uhorsko - blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia, chystanej hernej kampani a nejaké zamyslenia sa
Hlboké lesy - môj zatiaľ odložený OSR projekt o raných kvázislovanských komunitách na hranici tajomného Lesa

Pracující logaritmus

Re: [Divné Hornouhorsko] Štruktúra pravidiel

Příspěvek od Pracující logaritmus » 15. 5. 2019, 11:04

Vyrážení dveří? Na to jsou specifická pravidla nebo je to nějak settingově specifické? Čím, probohy?
Rovněž mi přijde zbytečné mít zvlášť plavání, šplhání, skákání. Kapitolka pohyb to pojme celé.
Vázání uzlů je fakt zbytečné mít zvlášť.
Některé věci jsou OK jako podnadpisy, ale působí divně mít je tu rozházené. Oddělit všechny ty obchody titulkem Obchod bude přehlednější, podle mého.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 15. 5. 2019, 11:16

Vyrážanie dverí je jedna z najčastejších činností! :D A navyše zvláštna schopnosť ozbrojenca. Asi treba aj poriešiť, ktoré dvere sú by default zaseknuté (viď mýtické podsvetie). Spolu jeden kratší odsek, ale predsa!

Super, takže (a po odstránení iba odkazujúcich položiek):

Alkohol a drogy
Cestovanie a orientácia
Čítanie a písanie
- možno do jazykov?
Duševné zdravie a šialenstvo
Hľadanie
Choroby a jedy
Jazyky
Kopanie a staviteľstvo
Krotenie a trénovanie zvierat
Liečenie, odpočinok a ošetrovanie
Lov a prežitie v divočine
Mučenie a vypočúvanie
Odhaľovanie slabín a získavanie informácií
Organizácie – zakladanie a vedenie spolkov
Otváranie zámkov a vyrážanie dverí
Pády
Pohyb
- obsahuje plávanie, jazdenie, skákanie, lezenie, riadenie člna
Presviedčanie, manipulovanie a zvádzanie
Remeselná výroba a oprava poškodených vecí
- tiež do Hospodárenia?
Skrývanie, zakrádanie a prekvapenie
Starnutie a odchod na odpočinok
Súdna moc
- v zmysle čo si postavy môžu dovoliť, ale aj ak chcú napr. povolať fojta alebo inkvizíciu keď niečo odhalia a ich sily na to nestačia, právomoci postáv (napríklad pri vedení vyšetrovania), status
Svetlo
Tréning a zlepšovanie sa
- získavanie nových schopností nad rámec class kostry, aj učenie a trénovanie iných, vrátane bojových jednotiek
Umelecké zručnosti: akrobacia, hudobné nástroje...
Únava a odopieranie spánku
Vazalstvo a šľachtický stav
Veda a technika – a hráčske znalosti -
otázka, či môžu postavy byť vynálezcovia a či môžu do hry vnášať hráčske znalosti z mechaniky, chémie..., odkaz na magický výskum v kapitole Čarodejníctvo
Viera a patróni - či existujú clerical powers, božia priazeň, mocné nadprirodzené entity, ktoré svojho nasledovníka obdarujú nejakými schopnosťami, ale niečo za to vyžadujú
Vykrádanie vrecák, lupičstvo
Zneškodňovanie a nastražovanie pascí
- a mechanizmy všeobecne

Špeciálne sekcie:
1. Stret (boj)
2. Čarovanie
3. Najímanie pracovnej sily
4. Hospodárenie - obsahuje investovanie, platenie daní, nákup nehnuteľností, správu majetkov, obchodovanie s tovarom, zásobovanie a správu pokladnice
... a možno 5. Pohyb (keďže k pohybu, času a rýchlosti už mám 2-3 stránky aj bez spomenutých špeciálnych činností)

Zvažoval som aj čosi ako "enviromental hazards" alebo Zranenie, kam by mohli ísť veci ako choroby, hladovanie a pády spolu, ale príde mi, že je to umelá kategória.
Divné Uhorsko - blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia, chystanej hernej kampani a nejaké zamyslenia sa
Hlboké lesy - môj zatiaľ odložený OSR projekt o raných kvázislovanských komunitách na hranici tajomného Lesa

skaven
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven » 15. 5. 2019, 11:20

Podle mě je těžké v tomto poradit bez hlubších souvislostí - kupříkladu "vázání uzlů" mi na první dobrou příjde jako naprostá zbytečnost, ale pokud máš ve hře nějakou mechaniku, díky které bude vázání uzlů cool a zábava (třeba že hráči budou u stolu muset vázat regatu na čas místo hodu kostkou :D), tak to smysl dává...

Taky je otázka, jestli je to koncipováno jako seznam věcí, které se ve hře často dějí a chceš k nim napast nějaké detaily nebo vysvětlení (tedy spíše tím odkrýváš nějaké záludnosti settingu) nebo je to seznam častých činností postav. Ty dvě věci bych od sebe totiž oddělil.

A co se týče číslovaných sekcí - nemám to rád :) Preferoval bych symboly a barvy.

York

Příspěvek od York » 15. 5. 2019, 11:20

Bifi píše:
15. 5. 2019, 10:18
všetky najbežnejšie pravidlá, zoradené podľa abecedy
To je zajímavá myšlenka. Motivace k tomu je, předpokládám, rychlý vyhledávání při hře? Nevím, jestli ti pomůžu, protože já pravidla stavím a strukturuju úplně jinak.

:arrow? Většina textu pravidel je jen návod, jak hrát, takže nepřepokládám, že tyhle části budou hráči hledat při hře. Informace, které hledat budou (třeba kouzla) by měly být vždy pohromadě.

:arrow? Abecední řazení zvládne v pohodě zařídit rejstřík. Navíc jsme v digitální době, takže hráči mohou použít i fulltextové vyhledávání nebo klikatelné odkazy (z obsahu, z rejstříku, uvnitř textu).

:arrow? Rejstřík jsem jako hráč používal pouze u pravidel, které nebyly dobře logicky strukturované (Shadowrun je tímhle třeba profláknutý, pravidla k jedné věci jsou tam typicky na několika místech). V rozumně napsaných příručkách jsem vždycky hledal podle logické struktury (kouzla v kapitole Kouzla a podobně).

:arrow? Když špatně odhadneš, jak autor něco pojmenoval, tak ti abecední řazení nepomůže. (Hledáš třeba Souboj a on je to Boj).

:arrow? Strom (coby druh matematického grafu) je mnohem efektivnější vyhledávací struktura než lineární seznam.

Pracující logaritmus

Příspěvek od Pracující logaritmus » 15. 5. 2019, 11:57

Pár mých nápadů na třídění do kapitol:
5. Pohyb - možná přidat i cestování a orientaci
6. Informace a komunikace - Čtení a psaní, jazyky, vyslýchání, přesvědčování, odhalování slabin
7. Společnost - Organizace, šlechtický stav, soudnictví
8. Újmy, následky a zotavení - Šílenství, choroby a jedy, léčení, únava
Pokud je Alkohol a drogy spíš o účincích, tak do újmy, pokud o společenských konsekvencích, do společnosti.
Řemeslo a možná i stavitelství do hospodaření.
Víru a patrony, pokud se týká úpisů s ďáblem a zázraky na počkání a la DnD tak k čarodějnictví, popis religionizity do Společnosti
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 15. 5. 2019, 12:08

Osem kapitol stromovou štruktúrou by možno ešte šlo, aj keď mám pocit, že viac ako 5 už je neprehľadné.

Chcel som vyvolať dojem, že pravidlo ku každej z týchto vecí je jedna (relatívne) jednoduchá vec. (A zároveň zabezpečiť rýchlejšie dohľadanie, register/index zatiaľ nemám v pláne robiť a nebudem pri mástrovaní mať nutne pri sebe notebook.) Nechcel som vyvolať pocit, že na to, aby postava nasadla na koňa, musí prelúskať celú kapitolu Pohyb. Možno by pomohlo mať mini-obsah na začiatku každej veľkej kapitoly.

A začínam byť naklonený tomu, kapitoly označiť písmenami a farbami (od A po F) a v rámci každej kapitoly state číslovať.

York

Příspěvek od York » 15. 5. 2019, 12:13

Bifi píše:
15. 5. 2019, 10:18
Zistil som, že mi veľmi vyhovujú číslované stati v pravidlách, t.j. každý nadpis a podnadpis (či dokonca každý odsek) má číslo. Dáva to čitateľnú štruktúru a výrazne ľahšie sa v pravidlách orientuje, a predovšetkým to uľahčuje vzájomné odkazovanie. Nie je to však v RPG bežné. Ako by to na vás pôsobilo?
Mě by asi číslování nadpisů rušilo. Měl bych pak pocit, že čtu sbírku zákonů nebo technickou dokumentaci...

skaven
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven » 15. 5. 2019, 12:20

Bifi píše:
15. 5. 2019, 12:08
Osem kapitol stromovou štruktúrou by možno ešte šlo, aj keď mám pocit, že viac ako 5 už je neprehľadné.

Chcel som vyvolať dojem, že pravidlo ku každej z týchto vecí je jedna (relatívne) jednoduchá vec. (A zároveň zabezpečiť rýchlejšie dohľadanie, register/index zatiaľ nemám v pláne robiť a nebudem pri mástrovaní mať nutne pri sebe notebook.) Nechcel som vyvolať pocit, že na to, aby postava nasadla na koňa, musí prelúskať celú kapitolu Pohyb. Možno by pomohlo mať mini-obsah na začiatku každej veľkej kapitoly.

A začínam byť naklonený tomu, kapitoly označiť písmenami a farbami (od A po F) a v rámci každej kapitoly state číslovať.
Mi to množství, které jsi navrhl, příjde v pohodě, ale očekával bych u každého bodu přibližně stejný rozsah - i to by mohlo být kritériem zda některé kapitoly sloučit nebo naopak rozdělit.

Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“